Nors ašvagandos pavadinimą pirmą kartą gali būti sudėtinga ištarti, tačiau šis mažas, visžalis augalas yra itin populiarus pasaulyje dėl savo naudingų savybių. Nors mums, lietuviams, šis augalas nėra artimas, tačiau ajurvedoje jo naudojimo, kaip vaisto, istorija siekia net 6000 m. prieš Kristų. Augale esantys biologiškai aktyvūs junginiai pasižymi antioksidaciniu, priešuždegiminiu ir imunomoduliaciniu poveikiu, kuris, pasak žolininkų, gali padėti sumažinti stresą bei nerimą ir palengvinti tam tikrų ligų simptomus. Nustatyta, kad šis augalas labai naudingas vyrams. Kasdien vartojama ašvaganda gali padėti padidinti testosterono kiekį ir pagerinti spermatozoidų skaičių bei judrumą.
Kodėl ašvaganda laikoma adaptogenu?
Adaptogenas – tai augalas, kuris gali padėti organizmui suvaldyti stresą. Tokie augalai kaip ciberžolė, bazilikas ar ženšenis taip pat turi adaptogeninių savybių. Būtent jos padeda mūsų organizmui prisitaikyti prie stresinių situacijų bei jaustis geriau, kad ir kokį iššūkį gyvenimas mums bemestų.
Mokslininkai nustatė, kad ašvaganda pasižymi antistresinėmis, nerimą mažinančiomis ir priešuždegiminėmis savybėmis. Taip gali būti todėl, nes ašvagandoje yra ypač daug vitanolidų, kurie dažniausiai randami nakvišinių šeimos maisto produktuose (pvz., baklažanuose, paprikose ir pomidoruose). Na ir tai dar ne viskas: ašvaganda savyje slepia daug daugiau naudingų savybių.
Ašvaganda gali būti naudinga ne tik norint pagerinti miego kokybę ar suvaldyti stresą, bet ir turint įvairių sveikatos problemų. Na, o bene didžiausios naudos iš šio augalo gali gauti vyrai.
Ašvaganda gali padidinti testosterono kiekį
Kaip žinome, testosteronas yra hormonas, susijęs su lytiniu potraukiu. Jis taip pat turi įtakos kaulams, raumenų masei, spermos gamybai, ir tam kaip vyrai kaupia riebalus organizme. Įrodyta, kad ašvaganda vyrams didina testosterono kiekį. Vieno atlikto tyrimo metu vyrams, aštuonias savaites vartojusiems ašvagandos ekstraktą, pakito testosterono kiekis, padidėjo energingumas ir sumažėjo nuovargis. Kito tyrimo metu nustatyta, kad vyrų, vartojusių ašvagandą ir dalyvavusių svorio kėlimo varžybose, testosterono kiekis buvo penkis kartus didesnis nei vyrų, nevartojusių šio papildo, be to, padidėjo jų raumenų masė ir jėga.
Ašvaganda gali padidinti lytinį potraukį
Teigiama, kad ašvaganda turi į afrodiziaką panašių savybių, o tai reiškia, kad ji gali sustiprinti lytinį potraukį. Nuolatinis stresas yra dažna mažo lytinio potraukio ir prasto lytinio pajėgumo priežastis. Tyrimai parodė, kad ašvaganda gali sumažinti stresą, o tai savo ruožtu gali turėti įtakos lytiniam potraukiui ir gebėjimui pakankamai atsipalaiduoti.
Ašvaganda gali padidinti vaisingumą
Ašvaganda gali padėti vyrų vaisingumui. Tyrimai parodė, kad ašvaganda didina spermatozoidų skaičių ir gerina spermos judrumą. Dar vieno atlikto tyrimo rezultatai buvo panašūs – ašvaganda gali gerokai pagerinti spermatozoidų skaičių ir judrumą. Tiesa, šiems rezultatams patvirtinti reikia daugiau mokslinių tyrimų.
Ašvaganda gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje ir uždegimus
Įrodyta, kad ašvaganda gali padėti sumažinti cukraus kiekį kraujyje ir uždegimus organizme. Atliktų tyrimų duomenimis, šis augalas gali padėti diabetu sergantiems žmonėms suvaldyti cukraus kiekį kraujyje. Ašvaganda taip pat gali sumažinti organizme esančių žymenų, susijusių su uždegimu, kuris būdingas daugeliui lėtinių sveikatos sutrikimų, kiekį.
Ašvaganda gali padidinti sportinį pajėgumą
Kai kurie tyrimai rodo, kad ašvagandos vartojimas gali padėti pagerinti sportinius rezultatus. Ji taip pat gali raumenims padėti greičiau atsigauti po fizinio krūvio.
Ašvaganda gali pagerinti psichinę būklę
Mokslininkai mano, kad ašvaganda gali padėti palengvinti depresijos ir nerimo simptomus, įskaitant ir žmones, sergančius šizofrenija. Kai kurie tyrimai taip pat parodė, kad ašvagandos papildai gali padėti sumažinti nerimą ir pagerinti miegą sergantiesiems nemiga.
Iš ko gaminama ašvagandos arbata ir koks jos skonis?
Ašvagandos arbata, kuri dar vadinama indiškuoju ženšeniu, skirtingai nuo tradicinių arbatų yra gaminama iš šaknies. Šaknis sumalama į ašvagandos miltelius, kuriuos galima įmaišyti į gėrimus, arba dėti į arbatos maišelius ir plikyti kaip tradicinę arbatą. Ašvagandos šaknies ekstrakto taip pat galima rasti įvairiuose arbatų mišiniuose ir net maisto papilduose.
Įdomus faktas, kad daugelyje kultūrų ašvagandos šaknis verdama piene, kad būtų pašalinti toksinai ir galimi dirgikliai, kurie galėjo atsirasti auginimo metu. Kadangi ašvagandos arbata gaminama iš šaknų, ji yra žemiško skonio. Kai kurie arbatos mėgėjai sako, kad jos skonis labiau primena purvą nei arbatą, todėl ji dažnai maišoma su įvairiais saldikliais, tokiais kaip medus ar klevų sirupas.
Po kiek dienų pajusite ašvagandos poveikį?
Sveikas gyvenimo būdas bei kasdien vartojama ašvaganda teigiamai jūsų organizmą gali paveikti jau per dvi savaites. Žinoma, tai priklauso nuo jūsų sveikatos būklės, todėl kartais gali prireikti ir kelių mėnesių, kad pastebėtumėte ar pajustumėte reikšmingus pokyčius. Tiesa, svarbiausias veiksnys yra jūsų vartojamos ašvagandos kokybė.
Ekspertų rekomendacijos kaip tinkamai vartoti ašvagandą
- Prieš pradedant vartoti ašvagandą visada rekomenduojama pasitarti su kvalifikuotu sveikatos priežiūros specialistu. Tik gydytojas gali įvertinti konkrečius jūsų sveikatos poreikius, patikrinti, ar ašvaganda jums apskritai tinka ir patarti dėl tinkamo dozavimo bei rutinos.
- Rinkdamiesi ašvagandą, rinkitės produktus iš ekologiškų, genetiškai nemodifikuotų ingredientų ir patikimų gamintojų, kurie laikosi atitinkamų standartų.
- Ašvaganda ir sveikas gyvenimo būdas – neatsiejami dalykai. Tam, kad ašvaganda jums duotų realios naudos, turite laikytis sveiko gyvenimo principų, į kuriuos turi įeiti reguliarūs fiziniai pratimai, tinkama mityba, geras miegas bei tinkamas streso valdymas. Bendradarbiaudami su sveikatos specialistu galite susidaryti išsamų sveikatos planą, į kurį būtų įtraukta ašvaganda ir taip siekti užsibrėžtų tikslų.
Ašvagandos arbata su pienu ir kardamonu
Arbata yra vienas iš labiausiai paplitusių ašvagandos vartojimo būdų. Ajurveda rekomenduoja kasdien išgerti jos iki 2 puodelių, kad atsikratytumėte streso ir nuovargio.
Ingredientai:
- 1/2 puodelio pieno
- 1/2 puodelio vandens
- 1 arbatinis šaukštelis ašvagandos miltelių (5 g)
- šaukštelis medaus (jei norite arbatą pasaldinti)
Sumaišykite pieną, vandenį, ašvagandos miltelius ir šildykite kol gėrimas bus drungnas. Galiausiai įdėkite kardamono. Šia arbata mėgaukitės du kartus per dieną.
Bananų kokteilis su ašvaganda
Kas nemėgsta bananų kokteilių? Šiam receptui galite naudoti migdolus, žemės riešutus, anakardžių riešutus ar kitus mėgiamus riešutus.
Ingredientai:
- 1 bananas
- 1 puodelis pieno (bet kokios rūšies, jei norite, naudokite nenugriebtą ekologišką pieną ar augalinį gėrimą)
- 1 arbatinis šaukštelis ašvagandos miltelių (5 g)
- 1 arbatinis šaukštelis cinamono miltelių
- 1/2 puodelio mėgstamų riešutų arba sėklų
- Truputis medaus (jei norite pasaldinti gėrimą)
Sudėkite visu ingredientus į trintuvą ir sutrinkite iki vientisos masės.
Kam geriau nevartoti ašvagandos?
Sveikatos priežiūros specialistai rekomenduoja nevartoti ašvagandos jei:
- esate nėščia arba maitinate krūtimi
- sergate cukriniu diabetu
- turite skydliaukės sutrikimų
- sergate autoimuninėmis ligomis, pavyzdžiui, reumatoidiniu artritu
- jums planuojama operacija arba atsigaunate po neseniai atliktos procedūros
Prieš pradėdami vartoti ašvagandą, pasitarkite su savo sveikatos priežiūros specialistu. Papasakokite jam apie bet kokias turimas ligas ir visus vartojamus vaistus, nereceptinius preparatus ir kitus papildus, kuriuos jau vartojate.
Šaltiniai:
https://www.verywellhealth.com/ashwagandha-for-erectile-dysfunction-5198850
https://blog.piquelife.com/ashwagandha-tea/
https://pharmeasy.in/blog/ashwagandha-benefits-for-men-a-research-backed-guide-to-natural-wellness
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/hsr2.741
https://www.rbmojournal.com/article/S1472-6483(17)30625-9/fulltext
https://www.mdpi.com/2411-5142/6/1/20
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.