Skip to content

Eukaliptų arbata – viena pirmųjų priemonių gelbėjančių peršalus

Eukaliptų arbata – viena pirmųjų priemonių gelbėjančių peršalus
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Peršalimas, kosulys, gripas, gerklės skausmas – visa tai, kas užklumpa šaltuoju metų sezonu. Ko griebiamės pirmiausia, parklupdyti peršalimo ligų? Žinoma, pirmiausia į pagalbą ateina šiltos, garuojančios ir gydančios arbatos puodelis. Eukaliptų arbata yra viena tų, kurios labai rekomenduojamos peršalus. Būtent šio pobūdžio ligų gydymas ir yra eukaliptų arbatos stiprioji pusė. Kas nulemia šios arbatos gydomąsias savybes, kaip ją ruošti bei vartoti – apie visa tai ir dar daugiau – šiame straipsnyje.

Eukaliptas – šiltų kraštų medis

Eukaliptas (lot. Eucalyptus) yra visžalis medis, priklausantis mirtinių (lot. Myrtaceae) augalų šeimai. Šio medžio gimtinė yra Australija, būtent čia ir aplinkinėse salose eukaliptai yra savaime gamtoje augantys medžiai. Kitur pasaulyje šie medžiai yra auginami tropinio ir subtropinio klimato šalyse.

Yra žinoma maždaug 500 eukaliptų rūšių. Dažniausiai sutinkamas ir įvairiems žmogaus poreikiams yra naudojamas rutulinis eukaliptas (lot. Eucalyptus globulus).

Eukaliptai yra labai greit augantys ir aukšti medžiai, galintys užaugti daugiau nei iki 100 m aukščio, o jų kamieno skersmuo gali pasiekti 7,5 m skersmenį. Eukaliptų lapai pailgi, lancetiški, blizgūs, pilkšvai žalios spalvos. Šie medžiai žydi balkšvais, šluoteles primenančiais žiedais.

Eukalipto medis

Kur slypi eukalipto gydomoji galia?

Eukalipto gydomoji galia slypi jo lapuose. Būtent iš lapų yra gaminamas eukaliptų eterinis aliejus ir ruošiama gydomųjų savybių turinti arbata. Eukalipto lapuose gausu intensyviai veikiančių cheminių junginių, kurie ir nulemia šių lapų gydomąsias savybes.

Pagrindinė medžiaga, esanti eukaliptų lapuose, yra cineolis arba eukaliptolis. Lapuose gausu flavonoidų iš kurių pagrindiniai – katechinai, izorhamnetinas, liuteolinas, kempferolis, floretinas ir kvercetinas. Eukaliptų lapuose taip pat yra taninų.

Visa ši, it burtažodžiai skambanti, aktyvių medžiagų puokštė suteikia eukaliptų lapams galingą priešuždegiminį, antioksidacinį ir antimikrobinį poveikį. Tai reiškia, kad eukaliptų lapų preparatai yra pajėgūs kovoti su infekcijomis, virusais, slopinti uždegimą bei apsaugoti organizmą nuo laisvųjų radikalų daromos žalos. Visa tai gali padėti ne tik gydant ligas, bet ir užkertant joms kelią.

Eukaliptų arbatos nauda, pagrįsta tyrimais

Eukalipto gydomųjų savybių tyrinėjimai ir jų rezultatai

Eukaliptų lapų vartojimas gydymo tikslais remiasi ne tik tradicinės medicinos patirtimi. Šie lapai, kaip turintys gydomąjį potencialą, yra tyrinėjami mokslininkų, o gauti rezultatai išties patvirtiną jų naudą sveikatai.

Gydymo eukaliptų lapais istorija prasidėjo Australijos čiabuvių bendruomenėse, kur šie lapai buvo naudojami karščiavimo mažinimui. XVIII a. šį augalą bei žinias apie jo gydomąsias galias europiečiams pristatė Džeimsas Kukas (James Cook, 1728–1779) – keliautojas, geografas ir vienas pirmųjų Australijos žemyno atradėjų. 

XIX amžiuje eukaliptas buvo pradėtas sodinti Europoje. Įdomu tai, kad XIX amžiaus pabaigoje eukalipto aliejus buvo naudojamas daugumoje Anglijos ligoninių kaip priemonė šlapimo kateteriams valyti ir dezinfekuoti. Šią praktiką pagrindžia šiuolaikiniai tyrimai. 2016 m. Serbijos mokslininkų atliktas tyrimas suteikė įrodymų, patvirtinančių antimikrobinį eukaliptų poveikį.

Apie eukaliptų galią veikti prieš grybelius ir bakterijas ir gydyti odos infekcijas bei žaizdas rašo Merilendo universiteto medicinos centras.

Žurnale „Clinical Microbiology & Infection“ paskelbtas tyrimas rodo, kad eukalipto eteriniai aliejai gali turėti antibakterinį poveikį patogeninėms viršutinių kvėpavimo takų bakterijoms, sukeliančias įvairias infekcijas. Būtent todėl eukaliptas turi pranašumą kvėpavimo takų ligų gydyme.

Eukaliptų poveikis astmos simptomų lengvinimui patvirtintas klinikiniais tyrimais. Bronchine astma sergančių tiriamųjų pacientų grupei 12 savaičių vartojusiai 600 mg eukaliptolio per parą astmos priepuoliams kontroliuoti prireikė 36 % mažiau vaistų, palyginti su kontrolinės grupės žmonėmis, kurie vartojo placebą.

Eukaliptų arbata

Eukaliptų arbata ligų gydymui

Eukaliptas plačiai naudojamas kaip natūralus vaistas nuo peršalimo ir yra dažnas produktų nuo peršalimo ir kosulio ingredientas. Eukaliptų arbata rekomenduojama sergant bronchitu, astma ir kitomis viršutinių kvėpavimo takų ligomis, tame tarpe sukeltomis sezoninių virusų. Eukaliptų arbata taip pat tinka virškinimo negalavimų, burnos, dantenų problemų gydymui. 

Štai ką gali eukaliptų arbata:

  • Eukaliptų arbatos antibakterinės savybės gali padėti gydyti kvėpavimo takų ligų priežastį ir pagreitinti sveikimą peršalus, sergant gripu ar tonzilitu.  
  • Ši arbata gali padėti mažinti karščiavimą.
  • Kaip atsikosėjimą skatinanti priemonė, gali padėti sumažinti gerklės dirginimą ir dezinfekuoti kvėpavimo takus.
  • Skystina gleives ir lengvina atsikosėjimą.
  • Gali būti veiksminga esant alerginei slogai, sinusitui. Ji gali padėti sumažinti knarkimą.
  • Eukaliptų arbatą galima gerti virškinimui pagerinti. Ši arbata gali būti naudojama kaip toksinus iš žarnyno valanti priemonė.
  • Padeda gydyti burnos infekcijas, dantenų ligas ir netgi užkirsti kelią dantų apnašų ir bakterijų susidarymui bei blogam burnos kvapui.
  • Šią arbatą galima naudoti kaip priemonę burnos opoms gydyti.

Eukaliptų arbata kaip profilaktinė priemonė

Eukaliptų arbata gydo ligas, tačiau taip pat ji gali būti vartojama siekiant jų išvengti. Puodelis eukaliptų arbatos gali padėti sustiprinti imuninę sistemą.

Gerkite eukaliptų arbatą jei:

  • Norite sumažinti cukraus kiekį kraujyje ir paskatinti insulino gamybą. Tai gali padėti išvengti diabeto atsiradimo. Tačiau jei jau sergate cukriniu diabetu, prieš gerdami šią arbatą pasitarkite su gydytoju.
  • Norite pagerinti kraujotaką, sumažinti kraujospūdį ir taip užkirsti kelią širdies ligoms bei kitoms su tuo susijusioms sveikatos problemoms.
  • Norite detoksikuoti kepenis ir išvalyti inkstus. Tai savo ruožtu pagerins aknės pažeistos odos būklę.
  • Kamuoja šlapimo pūslės problemos. Ši arbata gali padėti gydyti šlapimo pūslės infekciją ar kovoti su cistitu.
Eukaliptų arbata

Eukaliptų arbata išoriniam vartojimui

Atvėsintą eukaliptų arbatą galima naudoti kaip priemonę odos žaizdų valymui ir dezinfekcijai. Ji gali būti naudojama tiek odos ligų kamuojamai, tiek ir mechaniškai pažeistai odai, pavyzdžiui, įsipjovus, nudegus ir pan. Be dezinfekcinių savybių, eukaliptų arbata turi ir vėsinantį poveikį.

Šilta eukaliptų arbata gali būti naudojama kompresams. Šiuos kompresus galima dėti ant gyjančių žaizdų, patinimų, sumušimų, taip pat ant randų. Eukaliptų arbatos kompresai gali padėti nuo raumenų skausmo, sergant reumatu, esant sąnarių sustingimui.

Eukaliptų arbata: patarimai kaip tinkamai paruošti

Eukaliptų arbatą rekomenduojama ruošti iš džiovintų eukaliptų lapų. Būtent tokia žaliava yra lengviausiai prieinama, nes mūsų kraštuose eukaliptai paprastai nėra auginami. Ir tai yra gerai, nes šviežiuose eukaliptų lapuose aktyvių medžiagų koncentracija yra pernelyg didelė, todėl padidėja perdozavimo tikimybė. Dar vienas svarbus akcentas – jokiu būdu arbatai nenaudokite eukaliptų eterinio aliejaus – jo vartojimas į vidų gali būti netgi mirtinai pavojingas.

Eukaliptų arbata pasižymi stipriu medienos aromatu ir blyškiai žalsva spalva. Ilgai mirkoma ši arbata įgauna kartumo, taigi atkreipkite dėmesį kokio intensyvumo arbatą norite paruošti.

Eukaliptų arbatai reikės:

  • 1–2 arbatinių šaukštelių džiovintų eukalipto lapų,
  • 250 ml vandens.

Į puodelį arba arbatos infuzatorių suberkite eukalipto lapų žaliavą ir užpilkite verdančiu vandeniu. Uždenkite ir mirkykite 5–10 minučių. Kuo ilgiau mirkysite, tuo kartesnė bus arbata. Perkoškite, jei pageidaujate įsidėkite medaus ir gerkite.

Jei eukaliptų arbatą vartojate nuo peršalimo ar gerklės skausmo, rekomenduojama ją gerti su medumi. Be to tokiu atveju eukalipto lapus verta maišyti su pipirmėte, ramunėlėmis, šaltalankiais ar čiobreliais – gausite koncentruotesnę peršalimo ligų gydymo priemonę. Sergant sloga, į eukaliptų arbatą įdėkite susmulkintų česnako skiltelių.

Jei arbatą geriate gydymosi tikslais, rekomenduojama dozė yra 3–4 puodeliai per dieną. Jei šią arbatą vartojate kaip profilaktinę priemonę – pakanka 1–2 puodelių per dieną.

Kaip paruošti eukaliptų arbatą

Eukaliptų arbata – dar daugiau sveikatinančių galimybių

Inhaliacijos. Į dubenį su karštu vandeniu įpilkite eukaliptų arbatos (arba porą lašų eterinio aliejaus) ir kvėpuokite šiais garais. Tai padės esant nosies užgulimui, sinusitui, slogai. Be to – praplaus ir dezinfekuos nosies gleivinę.

Vonia. Į šiltą vonią įberkite džiovintų eukalipto lapų. Gulėjimas tokioje vonioje ne tik atpalaiduos, bet ir padės gydyti odos ligas. Be to, tokia vonia taip pat padės peršalus, tačiau tokią procedūrą atlikite tik jei nekarščiuojate.

Odos valymas. Spuoguotos odos priežiūrai galima pasigaminti valomąjį toniką iš eukaliptų arbatos, sumaišytos su kiaulpienių, saldymedžio ir pankolių sėklomis.

Eukaliptų arbata taip pat gali pagerinti sausos odos būklę. Ją galima vartoti vietiškai, arbatoje suvilgytu tamponėliu drėkinant odą.

Eukaliptų arbatos šalutinis poveikis

Eukaliptų arbata – tarp naudos ir žalos. Kai kuriais atvejais reikia būti itin atsargiems

Eukaliptų lapų arbata paprastai laikoma saugia, nors kai kada gali kilti retos alerginės reakcijos, pasireiškiančios pykinimu, vėmimu, viduriavimu ir kvėpavimo pasunkėjimu, panašiu į astmos priepuolį. Tačiau neturint kontraindikacijų eukaliptų arbatai, tokios reakcijos labiau tikėtinos šios arbatos perdozavus.

Vis dėl to eukaliptų arbatos geriau negerti (arba prieš tai pasikonsultuoti su gydytoju):

  • Diabetu sergantiems žmonėms.
  • Bent 2 savaites iki suplanuotos operacijos.
  • Sergantiems skrandžio opalige, gastritu.
  • Vartojantiems vaistus nuo padidėjusio cholesterolio, padidėjusio skrandžio rūgštingumo, psichikos sutrikimų. 
  • Nėščiosioms ir krūtimi maitinančioms moterims, vaikams.

Svarbiausia atminti, kad sveikatai ir gyvybei pavojingą šalutinį poveikį gali sukelti į vidų suvartotas eukaliptų eterinis aliejus. Jo nuryti negalima. Tačiau net ir išoriškai vartojamas šis aliejus gali sukelti alergines odos reakcijas. Todėl geriausia jį vartoti skiestą, arba pradžioje atlikti 24 valandų toleravimo ant odos testą.

Šaltiniai:
https://www.healthline.com/nutrition/eucalyptus-leaves#_noHeaderPrefixedContent
https://www.britannica.com/plant/Eucalyptus
https://www.vle.lt/straipsnis/eukaliptas/
https://www.therighttea.com/eucalyptus-tea.html

Moksliniai tyrimai:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30249328/
https://medlineplus.gov/druginfo/natural/700.html
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24261680/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12645832/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21696405/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29670385/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18672986/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/266580

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: