Skip to content

Damianos arbata nuo actekų laikų žinomas meilės gėrimas. Ar ji tikrai veikia kaip afrodiziakas?

Damianos arbata
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Plačioji turnera tikrai nedaugeliui girdėtas augalo pavadinimas. Šis nedidelis krūmas labiau žinomas damianos pavadinimu. Ir nors jau ir Lietuvoje galime įsigyti šio augalo papildų, tačiau tikrai nedaugelis žino, kam jie skirti ir kokius negalavimus gydo. Tačiau šis tekstas bus skirtas ne papildams, o natūraliai damianos arbatai. Papasakosime, kuo ypatinga damianos arbata, kaip ją paruošti ir kuo ji garsėja jau keliolika šimtmečių.

Plačioji turnera arba damiana: kas tai?

Plačioji turnera (Turnera diffusa) (dažniau vadinama damiana) priklauso pasiflorinių augalų šeimos genčiai. Tad nenuostabu, jog damianos ir pasifloros arbata turi šį tą bendro – jos vartojamos kaip afrodiziakas aistrai kurstyti.

Damiana yra nedidelis, sumedėjęs laukinis krūmas. Jo gimtinė ir natūralios augimvietės yra Teksasas, Meksika, Centrinė ir Pietų Amerika, Karibų jūros regionas. Būtent čia plačioji turnera buvo naudojama kaip afrodiziakas dar gerokai iki Ispanų invazijos. Na, o pasiekę Amerikos krantus, ispanai perėmė damianos naudojimo tradicijas liaudies medicinoje. Ir nors šiandien mokslinių tyrimų, pagrindžiančių damianos kaip afrodiziako veikimą, nepakanka šiam poveikiui įrodyti, tačiau žmonės ją ir toliau naudoja tiek skatinti libido, tiek spręsti įvairias kitas seksualines problemas, tiek gydant kitus negalavimus.

Žydi plačioji turnera nuo vasaros pradžios iki pabaigos mažais geltonais, labai kvapniais žiedeliais. Vasaros pabaigoje subrandina į figas panašius vaisius. Kvapnūs ne tik žiedai, tačiau visas krūmas. Jo kvapas panašus į ramunėlių.

Damiana

Įdomioji damianos kaip vaisto istorija?

Damianos lapai ir šiandien naudojami tradicinio meksikietiško likerio gamyboje. Taip pat jų dedama ruošiant tam tikros rūšies alkoholinį Margaritos kokteilį. Sakoma, jog tradicinis Margaritos kokteilis ir buvo gaminamas su damiana. Tokį jį vis dar vartoja Meksikos Los Cabos regionas.  

Įdomu tai, jog damianos lapai buvo netgi kai kurių XIX a. patentuotų vaistų sudedamoji dalis. Vienas iš tokių buvo Pembertono kokos vynas. Tai buvo alkoholinis gėrimas, parduodamas kaip vaistas nuo psichinio bei fizinio išsekimo, skrandžio dirglumo, vidurių užkietėjimo ir daugelio kitų negalavimų. Tačiau jis buvo skirtas tik aukštesniajai klasei.

Pembertonas vėliau savo kokos vyno pagrindu mėgino sukurti nealkoholinį vaistą, kurio sudėtyje taip pat buvo damianos lapų. Pirmieji tokio vaisto bandymai tapo ankstyviausia garsiosios Coca–Cola versija.

Damianos arbata ir jos nauda

Nepaisant įvairių šio augalo panaudojimo galimybių, nuo seno damianos arbata garsėja kaip stiprus afrodiziakas ir priemonė įvairioms seksualinės sveikatos problemoms spręsti. Kaip minėta, mokslas šios teorijos nepatvirtina, tačiau tyrimai ta kryptimi vyksta. Kai kurių tyrimų rezultatai yra daug žadantys. Pavyzdžiui, atliktas tyrimas su pelėmis patvirtino damianos poveikį pelių patinėlių libido: jis ženkliai išaugo. Tačiau patelėms damiana neturėjo jokios įtakos.

Liaudies medicinoje damiana taip pat naudojama įvairiems kitiems negalavimas ir ligoms gydyti, nors mokslas jos poveikio kol kas nėra patvirtinęs. Tačiau tūkstančių metų tradicijos toliau keliauja iš kartos į kartą ir, tikėtina, kad damianos arbata ne veltui taip vertinama.

Damianos arbata naudojama:

 • Seksualinėms problemoms: vyrams padidina ištvermę ir skatina lytinį susijaudinimą; moterims gali padėti sumažinti makšties sausumą, greičiau susijaudinti ir patirti orgazmą.
 • Taip pat damianos arbata naudojama moterims menstruacijų ciklui sureguliuoti ir menopauzės simptomams lengvinti.
 • Padeda sumažinti galvos skausmus.
 • Naudojama šlapimo pūslės ir šlapimo takų ligoms gydyti. Ypač veiksminga damianos arbata laikoma įveikiant šlapinimosi į lovą problemą.
 • Padeda esant vidurių užkietėjimui, nervinio pagrindo skrandžio sutrikimui.
 • Didina psichinę ir fizinę ištvermę. Naudojama depresijos simptomams lengvinti.

Iš tiesų mokslininkai yra nustatę, kad damiana turi sudėtyje cheminių medžiagų, kurios gali paveikti smegenis ir nervų sistemą.

Iš ko ruošiama damianos arbata?

Damianos arbata ruošiama iš džiovintų damianos lapų. Šie skinami augalo žydėjimo metu.

Deja, Lietuvoje damianos tikrai užsiauginti nepavyks ir patys lapų neprisidžiovinsime. Tačiau įsigyti damianos arbatžolių tikrai nėra problema.

Beje, damianos arbata yra malonaus, vos kartoko skonio. Skonis apibūdinamas kaip malonus ir žemiškas, su vaisių natomis ir lengvu kvapu.

Damianos arbata neturi kofeino.

Damianos arbata

Damianos arbata tinka ne visiems

Nedidelėmis dozėmis damianos arbata yra laikoma saugia daugumai žmonių, tačiau tikrai ne visiems. Šios arbatos turėtų vengti:

 • nėščiosios bei krūtimi maitinančios moterys;
 • vaikai;
 • asmenys, turintys kepenų problemų;
 • sergantys diabetu asmenys turėtų damianos arbatą varoti labai saikingai arba jos atsisakyti, nes ji gali turėti įtakos cukraus kiekiui kraujyje ir sukelti hipoglikemiją;
 • dėl įtakos cukraus kiekiui kraujyje damianos arbatos vartojimą patariama nutraukti likus bent 2 savaitėms iki planuojamos operacijos.

Kadangi damiana turi įtakos smegenų bei nervų sistemai, visada prieš vartojant šio augalo arbatą pasitarkite su savo gydytoju. Taip pat negalima viršyti rekomenduojamos dozės, nes gali sukelti haliucinacijas.

Rekomenduojama dozė yra ne daugiau nei 2–4 g džiovintos damianos žolės per dieną.

Damianos arbata aistrai žadinti

Damianos arbatą dar senovės actekų moterys naudojo norėdamos pritraukti sau patinkančio vyro dėmesį. Ši arbata, sakoma, veikia kaip afrodiziakas. O sužinoti, ar tai tiesa, tėra vienas būdas – reikia ją išmėginti patiems.

Ingredientai:

 • ½ a. š. damianos lapų;
 • po ¼ a. š. sarsasparilės šaknies miltelių, rožių žiedlapių, kinrožės;
 • ½ a. š. smulkintos imbiero šaknies arba miltelių;
 • 1 puodelis vandens.

Paruošimas: visus ingredientus užplikyti verdančiu vandeniu ir leisti pavirti dar 1–2 min. Palikti pritraukti 15–20 min. Nukošti.

Vartojimas: gerti šiltą ar šaltą ne daugiau nei po 1 puodelį per dieną.

Arbata

Damianos arbata nuotaikai praskaidrinti

Ši arbata idealiai tinka po sunkios ir liūdnos dienos. Juk tokių pasitaiko kiekvienam. Kai, atrodo, norisi tik gulėti susirietus į kamuoliuką ir gailėti savęs. Kai kamuoja liūdesys, nerimas, lanko liūdnos mintys ir netgi sergant depresija, ši arbata palengvins savijautą ir praskaidrins jūsų dieną.

Ingredientai:

 • 1 a. š. damianos lapų;
 • 1 a. š. erškėtuogių uogų;
 • 1 a. š. ramunėlių arba pasifloros žiedų;
 • ½ a. š. gudobelės uogų;
 • 1 puodelis vandens.

Paruošimas: visus ingredientus užplikyti verdančiu vandeniu ir pavirti apie 4–5 min. Palikti pritraukti 5–10 min. Nukošti.

Vartojimas: gerti po puodelį kartą per dieną.

Damianos tinktūra meilei ir aistrai

Ši tinktūra labiau primena likerį ar kitą saldų gėrimą. Tačiau dėl savo sudėties turėtų būti vartojama kaip vaistais – dozuojama lašais. Galima ja paskaninti arbatą ar kavą, ar išgerti kelis lašelius prieš naktį.

Kaip ir visų tinktūrų, šios paruošimas užtruks. Tačiau rezultatas turėtų būti džiuginantis.

Ingredientai:

 • 1 puodelis džiovintų damianos lapų;
 • 1 a. š. smulkintos cinamono lazdelės;
 • 1 a. š. saldymedžio šaknies;
 • 2 a. š. maca šaknies miltelių;
 • 1 puodelis medaus;
 • ¼ puodelio rožių vandens;
 • 1 puodelis vandens;
 • 2,5 puodelio brendžio;
 • vanilės ekstrakto.

Paruošimas:

 1. Damianos lapus, cinamoną, saldymedžio ir maca šaknies miltelius užpilti brendžiu ir laikyti sandariame stikliniame inde, tamsioje vietoje 5 dienas. Retkarčiais papurtyti.
 2. Kai alkoholio tinktūra bus paruošta, ant silpnos ugnies pašildyti vandenį ir jame ištirpdyti medų.
 3. Į ištirpusį medų supilti perkoštą tinktūrą ir rožių vandenį. Labai gerai išmaišyti.
 4. Paruoštą tinktūrą supilti į švarų, sandarų stiklinį butelį. Įpilti vanilės ekstrakto ir sandariai uždaryti.
 5. Laikyti vėsioje ir tamsioje vietoje keletą savaičių.

Vartojimas: keliais lašais pagardinti arbatą, kavą ar kitą mėgstamą gėrimą.

Damianos arbata afrodiziakas

Šaltiniai:

 1. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-703/damiana
 2. https://www.healthline.com/health/damiana-ancient-aphrodisiac
 3. https://amodatea.com/blogs/amoda-tea-blog/make-your-own-aphrodisiac-herbal-infusion
 4. https://www.homsted.com/blogs/homsted/diy-damiana-love-cordial/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6429218/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3040867/
 7. https://www.uwlax.edu/globalassets/offices-services/urc/jur-online/pdf/2000/helmrick_and_reiser.pdf

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: