Mūsų kraštuose nuo seno yra naudojami bičių produktai, tokie kaip medus, vaškas, bičių pikis, bičių duonelė, propolis. Populiarėja taip pat žiedadulkių naudojimas. Bičių žiedadulkės, kaip ir medus, padeda palaikyti gerą sveikatos būklę bei turi gydomųjų savybių. Jos puikiai tinka medžiagų apykaitai pagerinti, gali padėti numesti svorio. Žmonėms, kovojantiems su mažakraujyste, žiedadulkės padeda padidinti geležies kiekį kraujyje, kartu padidėja raudonųjų kraujo kūnelių kiekis. Įdomu tai, kad žiedadulkėse yra panašus kiekis geležies kaip vidutiniškai kepenyse – todėl jos gali būti ypač naudingos žmonėms, kurie nevartoja mėsos. Bičių žiedadulkės yra gan populiarios, nes jų vartojimas yra paprastas ir malonus būdas papildyti tam tikrų maistinių medžiagų trūkumą. Kaip ir visų rūšių medus, jos taip pat turi apsauginį ir regeneracinį poveikį. Todėl jos yra naudingos regeneracijai ir atsigavimui po įvairių procedūrų ar ligų.
Iš kur atsiranda žiedadulkės ir kodėl svarbu, kad jos būtų teisingai apdorotos?
Bitės renka žiedadulkes ir neša jas į avilį. Žiedadulkės – tai geras baltymų šaltinis ir maistas jaunoms avilio bitėms. Bitininkų surinktos žiedadulkės yra vertingas vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltinis žmogaus mityboje. Žiedadulkių apdorojimas – ilgas ir sunkus procesas, kol bitininkas jas supakuoja į stiklainį ar kitą indą ilgalaikiam laikymui.
Bičių žiedadulkės surenkamos į iš anksto sumontuotą gaudyklę, pro kurią bitės patenka į avilį. Nuo bičių sparnų nubrauktos žiedadulkės patenka į stalčių, iš kurio bitininkas išima turinį. Šioje vietoje bitininkas turi tinkamai atlikti apdorojimą.
Šviežiai surinktose žiedadulkėse yra apie 35 % vandens, todėl pirmasis etapas yra džiovinimas. Profesionalioje džiovykloje nustatoma +35 °C temperatūra (ji negali būti aukštesnė, kitaip bus negrįžtamai prarastos vertingosios žiedadulkių savybės). Maždaug 3-4 dienas žiedadulkės džiovinamos, kad nesusidarytų pelėsis bei toksinai.
Po to žiedadulkės persijojamos per smulkų, o vėliau per stambų sietą, kad būtų pašalintos avilio priemaišos (vaškas, negyvų bičių sparneliai). Kruopščiai išvalytos žiedadulkės siunčiamos į šaldymo kamerą. Tris dienas jos išbūna -18 °C temperatūroje. Žiedadulkių užšaldymas yra svarbiausias apdorojimo procesas, nes neleidžia išsiristi įvairiems kenkėjams.
Kaip teisingai vartoti žiedadulkes?
Jei planuojate įtraukti šį stebuklingą ingredientą į savo mitybą, verta sužinoti, kaip teisingai vartoti žiedadulkes. Šios žinios bus ypač naudingos, jeigu dar iki šiol nevartojote bičių produktų, esate ilgesnio gydymo pradžioje arba jei kovojate su alergija.
Visų pirma, svarbu nedėti žiedadulkių į karštus patiekalus, nes taip rizikuojate prarasti svarbias vertingas savybes. Bičių žiedadulkes maišykite su iki +40 °C temperatūros vandeniu, pienu (kad jos suminkštėtų), sultimis arba sumaišykite su medumi. Taip pat žiedadulkes galima valgyti tiesiog kramtant be jokio paruošimo arba pabarstyti jomis (arba jų milteliais) jogurtą, sumuštinį ar desertą.
Esant stipriai alergijai ir nuolatinei šienligei, produktą pradėkite vartoti likus mėnesiui ar dviems iki žiedadulkių sezono. Tikslinė žiedadulkių dozė yra apie 20-40 g (4-8 arbatiniai šaukšteliai) per dieną trimis atskiromis porcijomis.
Vaikams geriausiai tiks bičių žiedadulkės su vandeniu. Tačiau žiedadulkės ištirpintos vandenyje ne visiems vaikams gali patikti. Galima duoti jiems žiedadulkių miltelius tiesiog su šaukšteliu tiesiai į burną arba šiek tiek išmaišius su medumi. Taip pat galima įberti sumaltų žiedadulkių į jogurtą arba kitą desertą.
Bičių žiedadulkių dozavimas ir šalutinis poveikis
Bičių žiedadulkes dozuoti rekomenduojama atsižvelgiant į amžių. Natūralių bičių produktų geriau neduoti jaunesniems nei trejų metų vaikams. Tačiau bičių žiedadulkės bus geras mitybos praturtinimas vaikams nuo 3 metų. 3-5 metų amžiaus paros norma – 10 gramų žiedadulkių, 6-12 metų – 15 gramų, o paaugliams ir suaugusiems galima suvartoti ir daugiau nei 20 gramų per dieną. Vienas arbatinis šaukštelis – tai maždaug 5 gramai žiedadulkių. Svarbu nepamiršti vartoti maždaug valandą prieš valgį ir minėtą dozę paskirstyti per 2-3 porcijas. Tačiau tai taikoma žmonėms, kurie žiedadulkes vartoja profilaktiškai. Vartojant kaip gydomąją priemonę, žiedadulkių kiekis gali būti iki dviejų kartų didesnis.
Jautrumas ir alergijos natūralios kilmės produktams pasireiškia gana retai. Bet, kai atsiranda žiedadulkių netoleravimo požymių, pasekmės gali būti sunkios – todėl svarbu nepamiršti sveikatos problemų ir šiuo aspektu. Šalutinis poveikis, kurį gali sukelti bičių žiedadulkių vartojimas: sloga, ant odos atsiradusi dilgėlinė, nuolatinis galvos skausmas, pykinimas, taip pat viduriavimas.
Jei nepasireiškia alergijos, bičių žiedadulkes galima vartoti ir nėštumo metu. Jos gali būti daugelio vitaminų ir mineralinių medžiagų, stiprinančių būsimų mamų imunitetą, papildomu šaltiniu.
Išorinis bičių žiedadulkių naudojimas
Bičių surinktos žydinčių gėlių žiedadulkės yra ne tik tiesiogiai paruoštas produktas vartojimui su maistu, bet ir itin vertingas maistinės vertės šaltinis, skirtas išoriniam naudojimui – ant odos ir plaukų. Žiedadulkės neretai yra dedamos į kondicionierius, tepalus ir kremus, jos nuramina ir maitina, suteikia gyvybingumo ir blizgesio plaukams bei odai.
Yra daugybė būdų kaip žiedadulkes naudoti išoriškai, o vienas geriausių – veido kaukė iš žiedadulkių: paprasčiausią kaukę gautume sumaišius žiedadulkių miltelius su kiaušinio tryniu. Šią košelę, užtepus ant odos, reiktų palaikyti kelias minutes.
Plaukų kondicionierių galime pagaminti iš žiedadulkių, alyvuogių aliejaus ir medaus. Šį kondicionierių rekomenduojame palaikyti ant plaukų valandą iki plaukų plovimo.
Sumaišius 2 valgomuosius šaukštus žiedadulkių, 2 valgomuosius šaukštus medaus, kiaušinio trynį ir valgomąjį šaukštą varškės, sukursite nuostabią maitinamąją kaukę, kuri suteiks odai švytėjimo, išlygins jos spalvą ir padarys ją gerokai lygesnę.
Reguliariai naudojamos bičių žiedadulkės, kaip naminių kremų ir kompresų sudedamoji dalis, gali pristabdyti odos senėjimo požymių atsiradimą, sušvelninti aknės pažeidimus ir net veiksmingai užkimšti mažus sutrūkinėjusius kapiliarus.
Svorio metimas ir bičių žiedadulkės
Reiktų visada atsiminti, kad metant svorį svarbiausia yra sveika ir subalansuota mityba, taip pat tinkamas fizinis krūvis, na o bičių žiedadulkės yra natūralus maisto papildas, kuris gali mums padėti kovoje su viršsvoriu. Bičių žiedadulkėse yra labai daug aminorūgščių, kurios ypač teigiamai veikia mūsų medžiagų apykaitą. Be to, jei laikotės kalorijas ribojančios dietos, verta papildyti ją produktais, kurie papildys organizmo trūkumus. Bičių žiedadulkės ne tik puikiai papildo kasdienį reikiamą vitaminų ir mikroelementų kiekį, bet kartu jos yra mažai kaloringas produktas.
Kaip laikyti bičių žiedadulkes?
Sausas bičių žiedadulkes reikia laikyti sandariai uždarytame maisto produktams skirtame inde. Tam puikiai tinka stiklainiai. Ideali laikymo temperatūra būtų 10-15 °C, svarbu vengti vietų kur vyksta staigi temperatūros kaita. Jos neturėtų būti veikiamos saulės spindulių ar drėgmės, taigi geriausia žiedadulkes laikyti sausoje spintelėje.
Ar gali pasibaigti žiedadulkių galiojimo laikas?
Maistingųjų medžiagų turtingos žiedadulkės yra gera terpė veistis bet kokiems mikroorganizmams, norintiems pasinaudoti šiuo turtu. Skirtingai nei pvz. bičių duonelė, jos nepraėjo fermentacijos proceso, todėl gali pasenti. Manoma, kad žiedadulkės turėtų būti suvartotos per metus laiko nuo jų pagaminimo, nepriklausomai nuo to, kada buvo atidaryta jūsų įsigyta pakuotė. Tad geriau įsigyti žiedadulkių mažesniais kiekiais.
Kiek kainuoja bičių žiedadulkės?
100 g žiedadulkių kaina prasideda nuo maždaug 5 eurų. Didesnio kiekio, pavyzdžiui kilogramo kaina gali svyruoti nuo 20 iki 40 eurų. Pirkti geriausia iš pažįstamų bitininkų arba mažo šeimos verslo. Galima taip pat rasti papildų, tablečių su žiedadulkėmis, tačiau mes rekomenduojame įsigyti visiškai natūralių žiedadulkių. Tiesa, jos turi būti teisingai apdorotos (džiovinimo ir šaldymo procesas).
Šaltiniai:
https://www.cosdlazdrowia.pl/pylek-pszczeli-wlasciwosci-jak-stosowac-przeciwwskazania/artykul/
https://miodykrupiec.pl/pylek-pszczeli-jak-stosowac
https://www.healthline.com/nutrition/bee-pollen
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.