Kur beeitume – ar pievos takelyje, ar pas močiutę kieme, ar pakelėje – visur sutiksime gyslotį. Šis augalas pasaulyje paplitęs taip plačiai, kad matė jį, turbūt, visi, o pažįsta daugelis. Tačiau daug kam gali būti netikėta, kad šis augalas, paprastai laikomas piktžole, iš tiesų yra žmogaus sveikatos draugas. Gysločių arbata gali būti efektyvi pagalbininkė ligoms gydyti. Apibendrintai galima sakyti, kad gysločių arbatos nauda pasižymi trimis pagrindinėmis gydomosiomis savybėmis. Kokiomis – sužinosite perskaitę šį straipsnį.
Gyslotis: susipažinkime išsamiau
Gysločių kilmės vieta yra Europos žemynas. Neatsitiktinai būtent čia jie taip plačiai išplitę. Anglosaksų mitologijoje gyslotis yra viena iš devynių šventomis laikomų žolelių. Jie aprašyti XI–XII a. medicininių tekstų rinkinyje. Amerikos čiabuviai šį augalą vadino „baltojo žmogaus pėda“, nes gyslotis yra vienas iš nedaugelio augalų, kuriuos europiečiai atnešė į Naująjį Pasaulį, o ne atvirkščiai.
Yra žinoma apie 250 gysločių rūšių. Lietuvoje savaime auga 4 gysločių rūšys: plačialapis gyslotis (lot. Plantago major), siauralapis gyslotis (lot. Plantago lanseolata), plaukuotasis gyslotis (lot. Plantago media L.) ir smiltyninis gyslotis (lot. Plantago arenaria Waldst. et Kit.). Pirmos trys rūšys yra labai plačiai paplitusios visoje Lietuvoje, o smiltyninis gyslotis yra retas, labiau sutinkamas pietinėje ir vakarinėje Lietuvos dalyje.
Visos Lietuvoje augančios gysločio rūšys savo išvaizda yra ir panašios, ir šiek tiek skirtingos. Plačialapis, siauralapis ir plaukuotasis gysločiai turi skrotele išdėstytus lapus ir žydi ant ilgo stiebo suformuotais, varpos pavidalo žiedynais. Skiriasi šių gysločių lapai: plačialapiai gysločiai turi plačius, ovališkus lapus, siauralapiai – lancetiškus, o plaukuotieji – elipsės formos lapus. Visų rūšių gysločių lapai yra ryškiai žali, sultingi ir išvagoti gyslų. Savo išvaizda skiriasi smiltyninis gyslotis. Jis primena neaukštą, retą krūmelį su spyglio pavidalo lapais ir žirginėlių pavidalo žiedais.
Liaudyje gyslotis turi daug pavadinimų, apibūdinančių šio augalo naudingąsias savybes: trauklapis, trūkžolė, raukžolė ir pan.
Vaistinė gysločio žaliava
Gydomaisiais tikslais labiausiai naudojami plačialapio ir siauralapio gysločio lapai. Vaistinės gysločio žaliavos galima nusipirkti vaistinėse ar specializuotuose parduotuvėse. Tačiau jos visai nesunku pasiruošti patiems, juk gysločių toli ieškoti nereikia.
Gysločių lapai renkami augalams žydint – birželio ir rugsėjo mėnesį. Pakartotinai lapų žaliava gali būti renkama ir iki pirmųjų šalnų.
Lapus rekomenduojama skinti su 5 cm lapkočiais. Lapai išdėliojami vienu sluoksniu ir džiovinami gerai vėdinamoje, nuo saulės spindulių apsaugotoje patalpoje. Džiovinimo procese lapus reikia kartas nuo karto apversti.
Kai lapkočiai tampa trapūs, o lapai susisuka į spiralę, skleidžią silpną kvapą – reiškia, kad gysločių vaistinė žaliava paruošta. Kokybiškai išdžiovinti lapai turi išlikti žalios spalvos ir turėti šiek tiek kartoką skonį.
Džiovinta gysločių lapų žaliava laikoma orui laidžiose pakuotėse, tamsioje, sausoje vietoje.
Gysločių lapų naudingosios savybės
Gysločių lapai pasižymi itin sveikatai palankia maistine sudėtimi. Juose yra keletas priešuždegiminių junginių, įskaitant flavonoidus, terpenoidus, glikozidus ir taninus. Todėl gysločių lapai pasižymi antiseptinėmis, priešuždegiminėmis savybėmis.
Gysločių lapai naudojami ir kaip maistas, ir kaip vaistas. Juos galima valgyti tiek šviežius, tiek termiškai apdorotus, iš jų galima ruošti arbatą, spausti sultis, naudoti išoriškai. Visais atvejais gysločio nauda organizmui yra lygiai taip pat efektyvi.
Gysločio poveikį sveikatai iš esmės galima suskirstyti į tris pagrindines sritis:
Gyslotis kovoja su uždegimais
Žinomas gysločio poveikis plaučių ligų gydymui. Liaudies medicinoje gysločio lapų arbata nuo seno vartojama kosulio gydymui, atsikosėjimo lengvinimui, kaip bronchų sekretą skystinanti priemonė.
Tyrimų mėgintuvėliuose rezultatai parodė, kad gysločių ekstraktas net kelis kartus sumažino uždegimo, kurį sukelia kepenų pažeidimas, žymenis. Taip pat tyrimai mėgintuvėliuose rodo, kad gyslotis gali būti efektyvus vėžio prevencijai. Šis augalo potencialas dar tebėra tyrinėjamas.
Gyslotis gydo ir dezinfekuoja žaizdas, stabdo kraujavimą
Ši augalo savybė, ko gero, ne kartą išbandyta „lauko sąlygomis“, nusibrozdinus, įsipjovus ir pan. Gysločio lapas dedamas ant kraujuojančios žaizdos kraujavimui sustabdyti.
Šios gysločio savybės patvirtintos ir klinikiniais tyrimais. Nustatyta, kad gysločio lapai gali padėti gydyti žaizdas, jie mažina uždegimą, blokuoja mikrobų augimą ir malšina skausmą. Dėl šių savybių gysločių lapai dedami į gydomuosius odos tepalus, iš jų gaminami burnos skalavimo skysčiai, skirti burnos gleivinės, gerklės ligų gydymui.
Gyslotis palaiko virškinimo sistemos sveikatą
Gysločių lapų arbata gerina virškinimą, padeda esant vidurių užkietėjimui, gerina apetitą. Šiomis arbatomis gydomos skrandžio opos.
Tyrimai su gyvūnais rodo, kad gysločio priešuždegiminės savybės gali padėti gydyti žarnyno uždegimą ir mažinti tokius nemalonius simptomus kaip skrandžio skausmas, pilvo pūtimas ir viduriavimas.
Gysločių lapų arbata
Gydančią arbatą galima ruošti iš vienų gysločių lapų arba derinti juos su kitomis žolelėmis, pavyzdžiui, medetkomis. Arbata paprastai ruošiama iš džiovintų gysločių lapų. Iš šviežių gysločių lapų galima ruošti antpilus burnos skalavimui, žaizdų apiplovimui.
Gysločių lapų arbatai ruošti reikės:
- 1 valgomojo šaukšto džiovintų gysločių lapų,
- 200 ml vandens.
Gysločių lapus užplikykite verdančiu vandeniu, uždenkite ir mirkykite 10–15 minučių. Praėjus šiam laikui arbatą perkoškite ir gerkite. Jei pageidaujate, galite arbatą saldinti medumi ar kitu natūraliu saldikliu.
Gydomaisiais tikslais arbatą galima gerti po vieną puodelį 2–3 kartus per dieną.
Ruošiant antpilą išoriniam vartojimui naudojami 2–3 valgomieji šauktai šviežių, smulkintų gysločių lapų ir 200 ml vandens.
Gysločių lapai mityboje
Gyslotis yra labai maistingas augalas. Jo lapuose yra daug kalcio, vitaminų A, C, K, taip pat daug kitų, organizmui vertinų medžiagų. Taigi, praturtinti savo kasdienę mitybą gysločio lapais yra labai paprasta. Nuo pavasario iki pirmųjų šalnų vitaminų ir mineralų kupiną augalą galime skinti tiesiog savo kieme. Kaip jį vartoti? Štai kelios idėjos:
- Jaunus gysločio lapelius galima valgyti šviežius. Dėkite juos į salotas, sumuštinius arba tiesiog kramsnokite kaip užkandį.
- Senesnius, brandžius gysločio lapus galima troškinti. Dėkite juos į troškinius, sriubas.
- Iš gysločio lapų galima spausti sultis arba gaminti žaliuosius kokteilius.
- Džiovintus, susmulkintus gysločių lapus galima naudoti kaip prieskonį įvairiems patiekalams. Įberkite jų kartu su kitomis prieskoninėmis žolelėmis.
- Gysločių lapus galima užpilti pasirinktu, aukštos kokybės aliejumi (saulėgrąžų aliejumi, alyvuogių aliejumi, migdolų aliejumi ir pan.). Naudokite šį aliejų salotoms gardinti arba išoriškai – rankų odos priežiūrai.
Žaliosios gysločių lapų sultys
Šios, mineralų ir vitaminų kupinos žaliosios sultys yra puikus būdas pradėti dieną! Šį detoksikuojantį energijos užtaisą galite gaminti iš vienų gysločių arba maišyti juos su kitomis žolėmis, pavyzdžiui, dilgelėmis. Pagal toliau pateikiamą receptą paruošite dvi porcijas sulčių.
Ingredientai:
- 2 puodeliai šviežių gysločių lapų,
- 3 puodeliai vandens.
Į trintuvą sudėkite gysločio lapus, užpilkite vandeniu ir trinkite 1–2 minutes.
Paruoštas sultis perkoškite, kad pašalintumėte pluoštinę augalinę medžiagą. Ją galite panaudoti kompostui, taip pat ją galima panaudoti naminėms grožio priemonėms gaminti ar kt.
Patiekite sultis stiklinėje. Jei norisi gaivos, galite pridėti ledo.
Beje, gysločių lapų sulčių kompresus galima dėti ant sumušimų, žaizdų.
Gysločių lapai odos grožiui ir sveikatai
Susmulkintus gysločio lapus, šviežius, arba džiovintus, galima dėti į įvairias namines kosmetikos priemones – kremus, losjonus, kaukes, balzamus ir kt.
Gyslotis labai naudingas odos problemoms, tokioms kaip spuogai ar egzema, gydyti. Puoselėjančią ir gydančią gysločių lapų kaukę galima pasigaminti namuose. Ypač rekomenduotina, jeigu prieš tai gaminote gysločių lapų sultis ir Jums liko pluoštinės lapų medžiagos. Tik įsivaizduokite, kaip džiaugiasi Jūsų kūnas – ryte pamalonintas sveiku gėrimu, o vakare – palepintas poilsiu ir odą puoselėjančia procedūra!
Gysločių kaukei pasigaminti Jums reikės susmulkinto gysločių lapų minkštimo. Sunaudokite visą, kuris liko nuo sulčių ruošimo. Arba šviežiai sutrinkite 2 puodelius gysločių lapų. Gysločių lapų tyrelę gausiai, storu sluoksniu užtepkite ant ką tik nupraustos ir nusausintos veido odos. Palikite 10–15 minučių. Praėjus šiam laikui veidą nuplaukite šiltu vandeniu ir švelniai nusausinkite.
Šalutinis gysločių lapų arbatos bei sulčių poveikis
Gyslotis yra vienas tų augalų, kuris visiškai saugus vartoti. Žinoma, visiškai saugus tiems, kas neturi jokių pašalinių sveikatos problemų ar kitų galimų kontraindikacijų.
Gysločių lapų arbata šalutinį poveikį gali sukelti tik išimtiniais atvejais. Labiausiai tikėtina – arbatos perdozavimo atveju. Tuomet gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, pilvo pūtimas, viduriavimas. Ypač didelės dozės kai kuriais atvejais gali sukelti rimtesnį šalutinį poveikį, įskaitant anafilaksiją – sunkią ir potencialiai gyvybei pavojingą alerginę reakciją.
Išoriškai vartojama gysločių lapų arbata retais atvejais gali sukelti odos alergines reakcijas. Jei pasireiškė tokia reakcija, būtina nedelsiant nutraukti vartojimą ir kreiptis į gydytoją.
Gysločio lapų sulčių negalima vartoti esant padidėjusiam skrandžio rūgštingumui.
Jei niekada anksčiau nevartojote gysločių lapų arbatos, pradėkite nuo nedidelio kiekio ir stebėkite ar neatsiranda kokių nors neigiamų šalutinių poveikių. Jei vartojate išoriškai, pirmiausia užtepkite nedidelį kiekį ir palaukite 24 valandas, kad įsitikintumėte, jog nesate alergiškas.
Jei nesate tikras, ar Jums gysločių lapų arbata yra tinkamas pasirinkimas – pasikonsultuokite su gydytoju.
Šaltiniai:
Digest Reader’s. Didžioji žolelių knyga. Vilnius: Alma Littera, 2009, p. 103.
https://www.healthline.com/nutrition/plantain-weed
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4537734/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2861812/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28839362/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29575942/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23354396/
https://www.medicinenet.com/can_you_eat_plantain_weeds_health_benefits_uses/article.htm
https://theherbalacademy.com/plantain-leaf-benefits-recipes/
https://mommypotamus.com/plantain/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.