Skip to content

Cinamono arbata – vertingojo prieskonio gėrimas

Tikrasis arba Ceilono cinamonas – vertingas prieskonis beveik visiems gyvenimo atvejams
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Cinamonas yra vienas populiariausių ir dažniausiai naudojamų prieskonių visame pasaulyje. Juo galima gardinti beveik viską – nuo patiekalų iki desertų. Cinamono universalumas leidžia jį pritaikyti daugelio skonių mityboje. Cinamono arbata – vienas iš šio prieskonio panaudojimo būdų.

Iš cinamono žievės taip pat distiliuojamas eterinis aliejus. Jis naudojamas konditerijoje, likerių gamyboje, parfumerijoje taip pat ir farmacijoje.

Trumpai apie cinamoną

Tikrasis arba Ceilono cinamonas (lot. Cinnamomum verum) yra lauramedinių (lot. Lauraceae) augalų šeimai priklausantis medis. Natūraliai jis paplitęs Indijos vandenyno saloje Šri Lankoje (anksčiau vadinta Ceilonu). Auginamas ir Pietų Amerikoje, Vakarų Indijoje, Mianmare. Būtent ši rūšis laikoma tikruoju cinamonu, pasižyminčiu maloniu aromatu, švelniai saldžiu skoniu ir organizmui naudingomis savybėmis.

Cinamonas yra visžalis, iki 10–15 m aukščio užaugantis medis. Jo lapai lancetiški, dideli, ryškiai žalios spalvos, blizgūs. Žiedai – smulkūs, sukrauti retomis kekėmis, gelsvos spalvos. Pasaulyje mėgiamas prieskonis yra šio medžio žievė, išgaunamas lupant ją nuo jaunų ūglių šakelių. Džiovinama žievė įgauna puikiai pažįstamą formą – susisuka į lazdeles, kurios vėliau supjaustomos.

Cinamonu vadinami ir kiti produktai, išgaunami iš giminingų cinamonui rūšių. Prekybos vietose galima rasti  kininės kasijos (kiniško cinamono), vietnamietiško arba Saigono, indonezietiško cinamono. Nors visi šie produktai laikomi cinamonu, tačiau svarbu žinoti, kad jų sudėtyje yra kancerogeninės medžiagos – kumarino. Dažnas jos vartojimas yra toksiškas kepenims. Todėl siekiant ne tik skonio, bet ir naudos organizmui reikėtų rinktis tikrąjį (Ceilono) cinamoną.

Cinamonas – kaip išsirinkti kokybišką, kokia jo nauda sveikatai ir kokiems patiekalams naudojamas?

Cinamono nauda organizmui

Cinamono nauda organizmui

Ajurvedoje (tradicinėje Indijos medicinoje) cinamono vartojimas sveikatinimo tikslais skaičiuoja tūkstantmečius. Moksliniai tyrimai, analizuojantys cinamono poveikį žmogaus organizmui, tokios ilgos istorijos dar neturi, daug kas dar tebėra neišsiaiškinta. Tačiau taip pat jau yra patikimų šaltinių, pagrindžiančių šias cinamono naudas:

  • Cinamono ekstrakto vartojimas žymiai sumažina reumatoidinio artrito sukeltą uždegimą ir klinikinius jo simptomus.
  • Cinamone gausu antioksidantų. Todėl cinamono vartojimas gali padidinti organizmo gebėjimą kovoti su laisvaisiais radikalais ir užkirsti kelią ligoms.
  • Cinamone yra širdžiai naudingų junginių, mažinančių blogojo cholesterolio ir didinančių gerojo cholesterolio kiekį kraujyje. Dėl šių savybių cinamonas naudingas ir aukšto kraujospūdžio kontrolei.
  • Cinamonas gali padėti sumažinti cukraus kiekį kraujyje. Jo poveikis gali apsaugoti nuo 2 tipo diabeto.
  • Cinamonas padeda kovoti su bakterijomis, grybeliais ir pelėsiais. Jis taip pat gali užkirsti kelią dantų ėduoniui.
  • Cinamonas mažina menstruacijų skausmą, gali padėti sumažinti gausų kraujavimą taip pat lengvina PMS simptomus.  

Cinamono arbata

Be to, kad cinamoną – lazdelėmis ar maltą – galime naudoti įvairiuose patiekaluose, iš jo taip pat galima pasiruošti kvapnią ir sveikatai naudingą arbatą. „Bazinei“ cinamono arbatai tereikia trijų ingredientų: cinamono, vandens ir įprastos plikomos (pavyzdžiui, juodosios) arbatos. Jai ruošti galima naudoti tiek cinamono lazdeles, tiek ir miltelius. Beje, tas pačias cinamono lazdeles galima naudoti 3–5 kartus, tol, kol jos nepraranda savo skonio savybių. Tačiau tarp naudojimų lazdeles būtina gerai išdžiovinti, kad jos nepradėtų pelyti.

Arbatos su cinamono lazdelėmis ruošimas

Arbatos su cinamono lazdelėmis ruošimas

Ingredientai:

  • 1 cinamono lazdelė;
  • 1 puodelis vandens;
  • 1 arbatinis šaukštelis mėgstamų arbatžolių.  

Į arbatos ruošimo indą įdedama cinamono lazdelė ir užpilama užvirintu vandeniu, uždengiama ir paliekama pastovėti 10 minučių. Suberiamos arbatžolės ir viskas kartu ant silpnos ugnies paverdama dar 1–2 minutes. Prieš geriant arbatą galima perkošti. Šią arbatą rekomenduojama gerti karštą arba šiltą.

Arbatos su cinamono milteliais ruošimas

Ingredientai:

  • ½–1 arbatinis šaukštelis cinamono miltelių;
  • 1 puodelis vandens;
  • 1 arbatinis šaukštelis mėgstamų arbatžolių (nebūtinai). 

Cinamono milteliai užplikomi verdančiu vandeniu ir paliekami pastovėti 3–5 minutes. Šia arbata jau galima mėgautis! Tačiau taip pat dar galima įberti mėgstamų arbatžolių bei viską pakaitinti 1–2 minutes.

Arbatos su cinamonu variacijos

Arbatos su cinamonu variacijos

Cinamonas, kaip itin universalus prieskonis, naudojamas įvairioms arbatoms skaninti. Jis yra dažnas ingredientas atpalaiduojančiose, imunitetą stiprinančiose arbatose. Gydant peršalimo ligas cinamonas dažnai derinamas su imbieru, ciberžole, medumi.

Iš cinamono lazdelių ar miltelių paruoštai arbatai galima suteikti dar daugiau skonių ir spalvų. Štai keletas idėjų cinamono arbatos puodeliui:

  • Vienas ar du ploni imbiero griežinėliai arbatai suteiks ne tik aštriai pikantišką skonį, tačiau ir padidins jos naudą organizmui.  
  • Pienas (karvės arba augalinis), medus arba klevų sirupas arbatai suteiks kreminę tekstūrą, primenančią late kavą.  
  • Į arbatą įpylus citrinos sulčių, gaunamas natūraliai saldžiarūgštis skonis. Be to, citrinos sultys pakeičia arbatos spalvą – ji tampa šviesiai geltona.
  • Jei labiau mėgstate apelsiną, jis kuo puikiausiai dera cinamono arbatoje. Įpilkite apelsinų sulčių, arba šiek tiek įtarkuokite apelsino žievelės.
  • Obuoliai ir cinamonas – dar vienas klasikinis derinys. Į šią arbatą galima įdėti džiovintų obuolių arba įpilti šviežiai spaustų sulčių.
  • Cinamonas, ciberžolė, juodieji pipirai ir medus – dar vienas derinys, ypatingai padedantis nuo peršalimo ligų.
  • Į cinamono arbatą įdėti lauro lapeliai suteikia neįprastą, prieskoninį poskonį. Taip pat teigiama, kad toks derinys padidina svorio metimo efektyvumą.
  • Į cinamono arbatos puodelį įdėtas gvazdikėlis suteikia maloniai pikantišką skonį, tačiau didina cukraus kiekį kraujyje. Į šią aplinkybę reikia atsižvelgti žmonėms, turintiems su tuo susijusių sveikatos problemų.
  • Neatrastą, prieskoninį skonį cinamono arbatai gali suteikti ir žiupsnelis muskato riešuto, kajeno pipirų ir pan.

Cinamonas kosmetikos priemonėse

Cinamonas pasižymi efektyviomis antiseptinėmis savybėmis, todėl jis ypač naudingas probleminės, spuoguotos odos priežiūrai. Be to, jis veiksmingai kovoja su laisvaisiais radikalai ir stabdo odos senėjimą. Cinamonas turi gerą šveičiamąjį ir odą skaistinantį poveikį. Paminėtinas ir dar vienas cinamono „bonusas“ grožiui – jis putlina lūpas!

Cinamonas kosmetikos priemonėse

Cinamono kaukė kovai su spuogais

1 arbatinį šaukštelį cinamono miltelių sumaišykite su 1 valgomuoju šaukštu medaus. Šią košelę plonu sluoksniu užtepkite ant veido ir palikite 15 minučių. Po to nuplaukite drungnu vandeniu.

Lūpas putlinanti cinamono kaukė

Sumaišykite kelis lašus cinamono eterinio aliejaus su 1 arbatiniu šaukšteliu alyvuogių aliejaus. Šiuo mišiniu gerai ir gausiai ištepkite lūpas ir palaikykite 5 minutes. Turite jausti dilgčiojimo pojūtį. Kaukę nuvalykite servetėle ir nuplaukite vandeniu.  

Pėdų odą minkštinantis cinamono šveitiklis

Sumaišykite 1 valgomąjį šaukštą cinamono miltelių ir 1 nepilną šaukštą akmens druskos. Į šį mišinį įpilkite 1 valgomąjį šaukštą medaus ir du valgomuosius šaukštus alyvuogių aliejaus bei viską gerai išmaišykite iki vientisos tirštos masės. Šiuo šveitikliu kelias minutes trinkite drėgną pėdų odą ir nuplaukite šiltu vandeniu.

Cinamono vartojimas ir galimas šalutinis poveikis

Tikrąjį (Ceilono) cinamoną daugeliu atvejų vartoti yra saugu. Rekomenduojama paros norma yra 1–2 puodeliai arbatos arba 1–2 arbatiniai šaukšteliai cinamono maiste. Norint, kad cinamonas padėtų mažinti cukraus kiekį kraujyje, jį geriau vartoti su maistu. Cinamono arbatą rekomenduojama gerti ryte arba vakare, prieš miegą.

Vis dėlto atsargiai cinamoną reiktų vartoti sergantiems diabetu. Jei geriate vaistus, kurie veikia gliukozės kiekį kraujyje, dėl cinamono vartojimo ir saugaus jo kiekio reiktų pasitarti su gydytoju. Cinamono vartojimas kartu su minėtais vaistais gali pavojingai sumažinti gliukozės kiekį kraujyje.

Taip pat svarbu nepamiršti, kad cinamonui giminingi produktai (aptarti straipsnio pradžioje) turi neigiamai kepenis veikiančių medžiagų. Tokiais pačiais kiekiais vartojami tikrojo cinamono pakaitalai gali išprovokuoti virškinimo sutrikimus, vėmimą, galvos skausmą. Ilgainiui jie gali sukelti ir itin rimtų sveikatos problemų, pažeisdami kepenis ar išprovokuodami vėžinius susirgimus.

Šaltiniai:
https://www.britannica.com/plant/evergreen-plant
Shishehbor F, Rezaeyan Safar M, Rajaei E, Haghighizadeh MH. Cinnamon consumption improves clinical symptoms and inflammatory markers in women with rheumatoid arthritis. J Am Coll Nutr. 2018;1-6. doi:10.1080/07315724.2018.1460733
Kizilaslan N, Erdem NZ. The effect of different amounts of cinnamon consumption on blood glucose in healthy adult individuals. Int J Food Sci. 2019;2019:4138534. doi:10.1155/2019/4138534
https://www.healthline.com/nutrition/cinnamon-tea-benefits
https://www.alphafoodie.com/how-to-make-cinnamon-tea/
https://www.myglamm.com/glammstudio/cinnamon-benefits-for-skin

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
Šalavijo arbata – ligoms gydyti ir grožiui puoselėti Ramunėlių arbata pagelbės ne tik sutrikus virškinimui Bananų arbata: kuo ji naudinga ir kaip ją paruošti Pelyno arbatos nauda ir poveikis organizmui