Skip to content

Varnalėšų arbata – vaistas jūsų širdžiai, kepenims bei grožiui. Kaip ją paruošti ir vartoti

Varnalėšų arbata – vaistas ne maistas: kaip vartoti, ką gydo, kaip paruošti
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Varnalėšų arbata – viena saugiausių, skaniausių, veiksmingiausių detoksikuojančių ir gydančių arbatų tiek tradicinėje, tiek kinų medicinoje. Taigi varnalėšų arbata žinoma ir naudojama jau tūkstančius metų. Populiariausia ir veiksmingiausia yra varnalėšų šaknų arbata – būtent varnalėšos šaknyse sukaupta daugiausiai naudingųjų bei gydomųjų medžiagų. Varnalėšų šaknų arbata pardavinėjama ir vaistinėse, tad galima įsigyti jau paruoštos žaliavos arbatai plikyti. Tačiau vis dėlto daug sveikiau ir daugiau naudos mūsų sveikatai turėtų iš mūsų pačių surinktų varnalėšų šaknų ar lapų paruošta arbata.

Varnalėšos kilmė ir išvaizda

Varnalėša (Arctium) priklauso astrinių (Asteraceae) šeimos augalų genčiai. Varnalėšos išsiskiria savo įspūdingu dydžiu: jos gali išaugti net iki 2 m aukščio, o šaknys pasiekti net 15 m gylį. Dėl savo įspūdingo dydžio šis augalas ir gavo savo pavadinimą: graikų kalboje arktos reiškia mešką. Lapai taip pat dideli, plačiai širdiški arba kiaušiniški, viršutinė pusė žalia, apatinė pilka, pūkuota. Varnalėša puikiai atpažįstama iš savo kibių graižų. Šie yra rutuliški, daugiažiedžiai, išaugę šakų viršūnėse, su labai kibiais spygliukais.

Varnalėšos paplitę Europoje, Azijoje, Šiaurės Afrikoje. Paprastai auga patvoriuose, paupiuose, dykvietėse. Tačiau dar ir šiandien kai kuriose Europos šalyse (pvz., Prancūzijoje, Belgijoje, Kinijoje, Japonijoje) varnalėšos auginamos laukuose kaip daržovės, o jų šaknys naudojamos maistui – dažniausiai dedamos į sriubas vietoje bulvių.

Varnalėša

Kas sieja varnalėšą ir velcro juostelę?

Visi žinome vadinamąją velcro juostelę: tai lipni juostelė, naudojama batuose vietoje batraiščių. Koks patogumas, tiesa? Tačiau kokia įdomi šios juostelės atsiradimo istorija: 1941 m. šveicarų inžinierius George‘as de Mestral su savo šunimi medžiojo kalnuose ir aplipo varnalėšų graižais. Inžinierių taip sudomino, kokiu būdu šie taip stipriai prikimba prie drabužių, jog grįžęs ėmėsi juos tyrinėti pro mikroskopą. Po 8 metų, remdamasis varnalėšos graižų prikibimo principu, jis sukūrė šiandien plačiai paplitusią velcro juostelę.

Varnalėšos žiedai

Varnalėšų arbata – grožiui ir sveikatai

Varnalėšų lapų arbata turėtų būti ruošiama tik iš tokių varnalėšų lapų, kurie surinkti švariose, ekologiškose vietose. Idealu senose sodybvietėse pamiškėse, kur dažniausiai varnalėšos mėgsta augti ir keroti. Varnalėšų lapai renkami iki rugsėjo mėnesio. Arbatai ruošti tinka tiek švieži, tiek džiovinti, tačiau skiriasi jų vaistinės savybės.

Šviežių varnalėšos lapų arbata malšina kepenų ligas, stiprina organizmą, ja skalaujami plaukai tampa žvilgantys ir sveiki. Paruošti šią arbatą visiškai paprasta:

Kelis mažesnius ar vieną didelį varnalėšos lapą nuplauname, kiek paplėšome, pasmulkiname, dedame į puodelį ir užpilame verdančiu vandeniu. Uždengiame ir leidžiame pritraukti apie 10-15 min. Arbatą galima skaninti medumi, citrinos griežinėliu.

Džiovintų varnalėšos lapų ir žiedų arbata pasižymi kraują valančiomis, priešuždegiminėmis savybėmis. Toks nuoviras labai tinka odos ligoms (psoriazei, egzemai, dermatitams ir pan.) gydyti – jo patariama pilti į vonią maudantis. Paruošimas:

Kelis mažesnius arba vieną didelį varnalėšos lapą nuplauti, pasmulkinti ir suberti į puodą. Įberti kelis varnalėšos žiedus ir viską užpilti pora puodelių vandens. Virti, kol užvirs ir po to dar pavirti 5 min. Uždengti ir palikti 10-15 min. Nukošti į puodelius. Jeigu nuoviras bus pilamas į vonią, daryti stipresnės koncentracijos: įberti daugiau lapų bei žiedų.

Varnalėšų arbatos nauda

Varnalėšų šaknų arbata – nuo vaisto iki meilės gėrimo

Nors gydymui naudojamos visos varnalėšos augalo dalys, tačiau varnalėšų šaknys yra pati vertingiausia šio augalo dalis. Visų pirma jose gausu inulino, kuris yra puikus cukraus pakaitalas, todėl varnalėšų šaknis rekomenduojama vartoti žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu, taip pat turintiems riziką šia liga susirgti. Be to, varnalėšų šaknys pasižymi šlapimą varančiu, tulžies išsiskyrimą gerinančiu ir prakaitavimą skatinančiu poveikiu.

Kai kurių šalių liaudies medicinoje varnalėšų šaknų arbata naudojama netgi kaip afrodiziakas. Nors tyrimų su žmonėmis šiam poveikiui partvirtinti nepakanka, tačiau visada galima atlikti savo asmeninį tyrimą ir išbandyti arbatos poveikį patiems.

Arbata kaip afrodiziakas – kurios arbatos pagerina seksualinę sveikatą?

Kada ir kaip rinkti žaliavą varnalėšų šaknų arbatai?

Svarbu žinoti, kad varnalėšų šaknys renkamos rugsėjo-spalio mėnesiais ir tik pirmųjų metų augalo šaknys. Jeigu augalas vyresnis, šaknys gali būti renkamos balandžio pabaigoje-gegužės mėnesį. Žinoma, geriausiai rinkti varnalėšų šaknis, kurios auga švariose, ekologiškose vietose. Taip užtikrinama didžiausia įmanoma nauda organizmui.

Antraisiais augimo metais varnalėšos visas jėgas atiduoda stiebo auginimui, tad šaknys praranda savo naudingąsias savybes. Be to, jos ima pamažu medėti. Sumedėjusios šaknys nebetinkamos vartoti.

Varnalėšų šaknų paruošimas: šaknys iškasamos iš žemės, žemė nuvaloma, o šaknys nuplaunamos šaltu vandeniu, kad pasišalintų visos žemės. Viršutinė, antžeminė, dalis nupjaunama, o šaknys supjaustomos 10-15 cm ilgio gabaliukais.

Arbatai ruošti naudojamos tiek šviežios, tiek džiovintos varnalėšų šaknys. Džiovintos varnalėšų šaknys tinkamai jas sandėliuojant, gali išsilaikyti labai ilgai: net iki 5-6 metų. Ir nepraranda jokių savo vaistinių bei maistinių savybių. Džiovintos varnalėšų šaknys turėtų būti laikomos tamsioje ir vėsioje vietoje drobiniuose arba popieriniuose maišeliuose.

Varnalėšų arbata - varnalėšų šaknys

Kaip ruošiama varnalėšų šaknų arbata

Norint paruošti varnalėšų šaknų arbatą, jums reikės 1-2 varnalėšų šaknų (maždaug 50-100 g) ir 4 puodelių vandens (1 litro).

Jeigu naudojamos šviežios varnalėšų šaknys, jos kruopščiai nuplaunamos šaltu tekančiu vandeniu ir supjaustomos nedideliais gabalėliais. Jeigu naudojamos džiovintos, tiesiog pasiruošiame nurodytą kiekį.

Puode užverdamas vanduo ir į jį sudedamos varnalėšų šaknys. Arbata dar verdama apie 10 min, paskui viryklę išjungiame, puodą uždengiame ir leidžiame arbatai pastovėti 10-15 min. Varnalėšų šaknų arbata gali būti gardinama medumi, griežinėliu citrinos. Tinka gerti tiek šiltą, tiek šaltą.

Verdant varnalėšų šaknų arbatą, galimą kartu įmesti imbiero šaknį ar cinamono lazdelę. Tai ne tik suteiks papildomo skonio ir aromato, tačiau ir papildomos naudos mūsų sveikatai.

Varnalėšų šaknų arbata

Varnalėšų arbatos nauda sveikatai

Toliau pasidomėkime kuo gi varnalėšų arbata gali būti naudinga sveikatai:

  • Varnalėšų šaknų arbata padeda sumažinti padidėjusį kraujo spaudimą. Šioje arbatoje yra vitamino C, magnio ir kalio, kurie padeda reguliuoti kraujospūdį. Be to, arbatoje esantys polifenoliai gerina kraujotaką, praplečia kraujagyslių sieneles ir taip užtikrinamas sklandesnis maistinių medžiagų bei deguonies tekėjimas mūsų kūne.
  • Šaknų arbata užtikrina gerą virškinimo sistemos darbą. Arbatoje esantys flavonoidai bei laktonai skatina išsiskirti virškinimo sultis: skrandžio rūgštį, tulžį, fermentus, kurie padeda geriau skaidyti bei įsisavinti maistines medžiagas.
  • Šaknų arbata yra natūralus prebiotikas. Kaip minėta, varnalėšų šaknyse gausu inulino. Inulinas – tai prebiotinė skaidula, kuri maitina ir skatina augti gerąsias bakterijas mūsų žarnyne. Geriausiai inulinas išsiskiria būtent karštame vandenyje, tad arbata yra puikus būdas inulinui iš varnalėšų šaknų išgauti. Be to, inulinas suteikia varnalėšų arbatai saldaus skonio. Jos net nebereikia papildomai saldinti.
  • Varnalėšų lapų arbata yra stiprus natūralus antioksidantas bei skatina detoksikacijos procesus mūsų organizme, pašalindama šlakus, kitas kenksmingas medžiagas bei saugodama nuo kenksmingo laisvųjų radikalų poveikio.
Varnalėšų žiedai

Varnalėšų arbata plaukų ir odos grožiui

Varnalėšų arbatos nauda odai bei plaukams yra dvejopa: viena vertus, ji stiprina organizmą iš vidaus, valo kepenis, šalina toksinus ir susikaupusius šlakus, taip gražindama mūsų odą ir plaukus iš vidaus. Kita vertus, ji gali būti naudojama kaip plaukų skalavimo priemonė – dedami kompresai ant sudirgusios, alergiškos, niežtinčios odos.

Varnalėšų šaknų arbata ypač rekomenduojama paaugliams, kai dėl hormonų disbalanso atsiranda įvairių odos problemų: bėrimų, paraudimų, kamuoja aknė. Šios arbatos vartojimas kasdien ženkliai pagerina odos būklę. Ši arbata, vartojama išoriškai, mažina paraudimus, inkštirų atsiradimą, skaistina ir glotnina odą.

Varnalėšų arbata iš lapų, naudojama plaukams skalauti, ne tik suteikia šiems gražią, sveiką, spindinčią išvaizdą, tačiau ir ramina, gydo galvos odą. O varnalėšų šaknų arbata gali padėti sumažinti plaukų slinkimą, nes joje yra medžiagų, kurios stimuliuoja plauko folikulus, skatina jo augimą.

Kokį šalutinį poveikį gali turėti varnalėšų arbata?

Prieš vartojant varnalėšų arbatą, būtina prisiminti, jog tai vaistas, ne šiaip gėrimas, todėl prieš imantis bet kokios savigydos būtinai pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.

Varnalėšų arbata nerekomenduojama vartoti besilaukiančioms ir krūtimi maitinančioms moterims, vaikams bei visiems, alergiškiems graižažiedžių šeimos augalams ir tiems, kurių inkstų veikla yra sutrikusi.

Šaltiniai:
https://inlanding.wordpress.com/2013/11/19/flora-along-the-oxford-canal-burdock/
https://www.vle.lt/straipsnis/varnalesa/
https://www.wildfoodie.co.uk/post/burdock-root-tea-healthful-beverage
https://mommypotamus.com/benefits-of-burdock-root/
https://www.tea-and-coffee.com/blog/burdock-tea-root-benefits

Autorius: Vaida Janikūnienė

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: