Nuo šiol sužinoję, kad svogūnų lukštus galima panaudoti nepakartojamam gėrimui paruošti, nedrįsite jų išmesti. Taip, taip, šios „atliekos“ yra puikus ingredientas jūsų puodeliui, iš kurių gaminama paslaptinga svogūnų lukštų arbata. Ir tikrai kalbėsime ne apie nuovirą, kuris skirtas kiaušiniams dažyti, bet apie vitaminų ir antioksidantų užtaisą organizmui pastiprinti, sveikai odai ir plaukams palaikyti, uždegimams, kraujospūdžiui, gliukozės ir cholesterolio kiekiui mažinti. Džiugina tai, kad sveikuolišką gėrimą pasigaminsite paprastai ir pigiai, o ir atliekų sumažės. Na, ar vis dar kyla ranka išmesti svogūnų lukštus?
Kodėl svogūnų lukštai? Jų nauda lenkia pačius svogūnus!
Nors kietoji svogūno žievelė virtuvėje traktuojama kaip atlieka, visgi joje yra stiprių antioksidantų, tokių kaip vitaminai A, C ir E, flavanoidai, fenoliai, antocianinai, taninai, įvairios rūgštys. Tai geras baltymų (8,8–15,6 %), mineralų (4,4–8,6 %, iš kurių gausiausia magnio, cinko, kalcio, kalio, geležies, seleno) šaltinis. Jau dietistai svogūnų lukštus ir iš jų pagamintus miltelius traktuoja kaip funkcinį maistą.
Nustebsite sužinoję, kad svogūnų lukštuose kai kurių medžiagų yra netgi daugiau, negu pačiame svogūnų minkštime. Tai tokia medžiaga kaip kvercetinas, vienas iš svarbesnių antioksidantų, kovojančių su kenksmingais laisvaisiais radikalais ir stabdančių senėjimą, apsaugančių nuo vėžio, UV spinduliuotės, mažinančių kraujospūdį ir net kūno masę. Nors šios medžiagos galite įsigyti atskirai kaip papildo kapsulių pavidalu, bet kam švaistyti pinigus, jeigu galite lengvai jos gauti iš svogūnų lukštų.
Kita nepaprastai gausi medžiaga lukštuose – dietinės skaidulos, kurios sudaro net apie 66 % viso svogūno skaidulų kiekio, kai pačiuose svogūnuose jų yra tik 1,9 g.
Flavanoidai – tai dar viena medžiagų grupė, kurių lukštai turi daugiau, nei svogūno minkštimas. Būtent lukštuose jų yra 88 % viso svogūnuose esančio kiekio.
Svogūnų lukštų arbatos nauda
Svogūnų lukštų arbata gali būti naudinga jūsų odai, plaukams ir bendrai sveikatai. Mokslininkai jau nustatė ir apibendrino, kad lukštų ekstraktai veikia kaip kardioprotekcinė, neuroprotekcinė, nutukimą mažinanti, antidiabetinė, priešvėžinė ir antimikrobinė priemonė. Toliau pateiksime konkrečius tokio gėrimo privalumus, kuriuos patvirtino moksliniai tyrimai.
1. Kontroliuoja nutukimą ir mažina svorį
Tyrimai su pelėmis, konkrečiau 2014 metų publikacija žurnale „Experimental and Therapeutic Medicine“ parodė, kad svogūnų lukštų arbata slopino kūno masės ir epididiminio riebalinio audinio padidėjimą. Mokslininkai padarė išvadą, kad šis gėrimas gali būti veiksmingas funkcinis maisto produktas, skirtas nutukimui gydyti, valdyti ar užkirsti jam kelią. Negana to, tame pačiame tyrime pastebėtas reikšmingas gliukozės ir bendro cholesterolio kiekio kraujyje sumažėjimas.
2. Nauda širdžiai ir kraujagyslėms
Čia galima vardinti tokias naudas, kaip kraujospūdžio, cholesterolio kiekio kraujyje, krešulių susidarymo tikimybės mažinimas, kraujagyslių ląstelių suvešėjimas ir kita.
Arterijų trombozės ir kraujo koaguliacijos susidarymo tikimybės mažėjimą įrodė 2013 metais atliktas 6 savaičių tyrimas su žiurkėmis, kurioms duoti skirtingų koncentracijų svogūnų lukštų ekstraktai. Nustatyta, kad šie ekstraktai reikšmingai sumažino kraujo trigliceridų ir gliukozės kiekį kraujyje, taip pat trombino – krešėjimo iniciatoriaus – kiekį, o arterinės trombozės susidarymo laikas pailgėjo.
3. Kontroliuoja vėžines ląsteles
Priešuždegiminės svogūnų lukštų arbatos savybės veikia uždegiminius procesus, o vienas iš jų – vėžys. 2021 m. tyrime pastebėtas teigiamas svogūnų lukštų ekstrakto efektas, kai juo paveikiamos žmogaus storosios žarnos karcinomos ląstelės. Šios vėžinės ląstelės nebeaugo, nemigravo ir neokupavo naujų ląstelių. Kiti mokslininkai į sąrašą įtraukė ir gimdos kaklelio, krūties ir kepenų vėžio ląsteles, vadinasi, galimas gydymo arealas palaipsniui plečiasi.
4. Gerina atmintį ir mokymąsi
2015 metais tyrimai su pelėmis parodė, kad etilacetato ekstraktai iš svogūnų lukštų pagerino pelių atmintį ir mokymosi funkcijas. Tokios išvados padarytos dėl pagerėjusio antioksidacinio aktyvumo ir acetilcholinesterazės slopinimo pelių smegenyse. Vadinasi, neuroprotekcinės svogūnų lukštuose esančių medžiagų savybės duodą pradžią tyrimams su Alzhaimerio ligos kontrole.
5. Svogūnų lukštų arbata ramina nervus
Jeigu jau kalbame apie smegenis ir nervų sistemą, tai reikia paminėti, kad gerdami svogūnų lukštų arbatą galite nuraminti nervus ir gerai išsimiegoti. Svogūnų lukštuose yra aminorūgšties L-triptofano, kuris veikia kaip natūralus raminamasis vaistas.
6. Kovoja su diabetu
2018 m. tyrimai mėgintuvėlyje parodė labai daug žadančių rezultatų, rodančių, kaip vandeniniai svogūnų lukštų ekstraktai padidino gliukozės įsisavinimą insulino poveikiui atspariose ląstelėse.
Neseniai atliktas tyrimas su diabetu sergančiomis žiurkėmis (2021 m., paskelbtas „Journal of Diabetes & Metabolic Disorders“), kurioms 8 savaites buvo duodama duonos, papildytos 1 %, 3 % svogūnų lukštų ekstraktu ar 5 %, 7 % svogūnų lukštų milteliais. Palyginti su kontrolinės grupės cukriniu diabetu sergančiomis žiurkėmis, gydomų žiurkių gliukozės kiekis kraujyje ir malondialdehido koncentracija gerokai sumažėjo.
Ne vienas tyrimas su gyvūnais paantrino prieš tai minėtam eksperimentui, kad svogūnų lukštų ekstraktai padeda kovoti su diabetu. Jie slopina tam tikrus fermentus, susijusius su diabeto ligos progresavimu, sumažina gliukozės koncentraciją kraujyje bei stabdo uždegiminius procesus.
7. Stiprina imuninę sistemą ir apsaugo nuo infekcijų
Svogūnų lukštų arbata dėl antioksidantų gausos „neužleidžia vietos“ laisviesiems deguonies junginiams bei infekcinėms ligoms. Tas pats tyrimas su diabetinėmis žiurkėmis parodė ir antioksidacinių fermentų aktyvumą kepenyse ir inkstuose, rodančiuose kenksmingų junginių sumažėjimą 29– 35 %.
Mėgintuvėlių tyrimai su Staphylococcus aureus, Bacillus cereus, Salmonella, štamais nustatė antimikrobines svogūnų lukštų ekstraktų savybes. Jie slopina šių bakterijų augimą ir jas sunaikina, todėl užkerta kelią pavojingoms ligoms išsivystyti.
Svogūnų lukštų arbata – kaip ją paruošti?
Kažkam kilo idėja svogūnų lukštus dėti ne į šiukšlinę, bet į arbatos puodelį, todėl reikia dėkoti už tokį neįprastą sprendimą. Svogūnų lukštų arbatos skonį gurmanai apibūdina kaip vandenį su labai švelniu svogūnų prieskoniu, todėl tikrojo svogūno aštrumo nejausite. O ją paruošti itin paprasta, pasigaminti arbatą galite ne vienu jums patogiu būdu. Surinkite kelių svogūnų lukštus ir nepamirškite jų gerai nuplauti (juk nežinia kur tie svogūnai buvo prieš tai). Arbatai gaminti tinka bet kokių svogūnų (raudonų, geltonų, baltų) lukštai.
1 būdas. Svogūnų lukštus pavirkite vandenyje apie 10–20 minučių. Nusunkite žieveles ir gerkite šią arbatą prieš miegą.
2 būdas. Užpilkite verdančiu vandeniu keletą svogūnų lukštų, uždenkite ir palikite pritraukti 15–30 minučių. Perkoškite arbatą ir mėgaukitės.
Kokį arbatos kiekį ir koncentraciją pasirinksite, priklausys nuo jūsų pačių. Vieni renkasi vieną svogūno žievelę virti 1 litre vandens, kiti į vieną puodelį deda net dviejų svogūnų lukštus. Visgi jei nesate šios daržovės (tuo labiau lukštų) gerbėjas, galite pridėti kitų priedų, prieskonių ir sudedamųjų dalių arba pabandyti į karštą svogūnų lukštų vandenį įmaišyti kitos mėgstamos arbatos.
Svogūnų lukštų arbata nuo grybelio
Pasigaminta svogūnų lukštų arbata ar nuoviras gali būti naudojamas ant odos. Pastebėta, kad toks vanduo padeda sumažinti odos niežėjimą, bėrimus ir sportininkų pėdos ligą, nes svogūnų žievelės pasižymi priešgrybelinėmis savybėmis. Jeigu jūsų oda kenčia nuo šių problemų, tereikia paprasčiausiai odą patepti svogūnų žievelių vandeniu.
Kokį šalutinį poveikį gali sukelti svogūnų lukštų arbata?
Tyrimų su svogūnų lukštais vis daugėja, tačiau kol kas jie apima tik svogūnų lukštų naudą. Rasti neigiamų efektų, kurias gali sukelti svogūnų lukštų arbata nepavyko. Visgi galite vadovautis pastebėjimais, kada reikėtų imtis atsargumo priemonių:
- Sunku nustatyti ir įsitikinti, kad prekybos vietose pirkti svogūnai nėra apdoroti cheminėmis medžiagomis ir pesticidais. Todėl geriausia naudoti savo ar ekologiniuose ūkiuose užaugintų svogūnų lukštus.
- Jeigu esate alergiškas svogūnams, tikėtina, kad ir jų žievelės ar iš lukštų pagaminta arbata nebus geras pasirinkimas.
- Nėra aišku, kiek per dieną galima išgerti tokios arbatos, todėl visada pasikonsultuokite su gydytoju. Tikėtina, kad 1–2 puodeliai žalos tikrai nepadarys.
Šaltiniai:
https://www.onlymyhealth.com/onion-peel-benefits-1671453926
https://www.womansworld.com/posts/health/onion-skins
Tyrimai:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3881067/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36805894/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0753332221012841
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/fsn3.863
https://link.springer.com/article/10.1007/s40200-021-00770-x
https://link.springer.com/article/10.1007/s10068-011-0076-8
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0278691513001919?via%3Dihub
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.