Skip to content

Sulieknėkite ir pagerinkite virškinimą su citrinžolių arbata

Sulieknėkite ir pagerinkite virškinimą su citrinžolių arbata
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Citrinžolė (Cymbopogon) – iš Šri Lankos ir Pietų Indijos kilęs augalas, dabar augantis daugelyje pasaulio šalių. Jos stiebai yra įprastas Azijos virtuvės ingredientas, tačiau vienas populiariausių jos panaudojimo būdų – arbatos virimas. Ar žinojote, kad citrinžolių arbata Azijoje jau šimtmečius naudojama tiek virškinimo sutrikimams gydyti, tiek imunitetui stiprinti ir bendrai savijautai gerinti? Ir tai dar ne viskas – ji taip pat turi priešuždegiminių savybių, gali padėti numesti svorio ar net pagerinti odos ir plaukų būklę!

Iš ko ruošiama citrinžolių arbata ir koks jos skonis?

Citrinžolių arbata gali būti daroma iš šviežių arba džiovintų žaliųjų citrinžolių lapų, baltųjų citrinžolių stiebų arba šaknų. Ši arbata pasižymi švelniu saldumu, gaivumu ir šiek tiek citrininiu skoniu, tačiau neturi aitrių ar karčių klasikinių citrinų natų. Užplikyta citrinžolių arbata būna šviesiai geltonos spalvos, o jos aromate juntamos citrinų užuominos.

Citrinžolių arbata ruošiama iš citrinžolių

Citrinžolių arbata gali padėti jūsų virškinimui

Citrinžolių arbata yra gerai žinoma naminė priemonė nuo skrandžio sutrikimų ir spazmų. Citrinžolių arbata padeda nuraminti virškinamąjį traktą, užtikrindama veiksmingą maistinių medžiagų skaidymą ir įsisavinimą. Ji taip pat apsaugo skrandžio gleivinę nuo aspirino ir etanolio poveikio. Jei mėgstate lankytis Azijietiškuose restoranuose, turbūt jūsų jau nestebina, kad ten po valgio visada pasiūloma atsigerti citrinžolių arbatos. Jei norite pradėti naujus metus su naujais įpročiais arba tiesiog nusprendėte gyventi sveikiau, citrinžolių arbata gali būti puikus pasirinkimas, norint papildyti sveikų gėrimų racioną.

Citrinžolės taip pat pasižymi diuretinėmis savybėmis, kurios palengvina vandens ir natrio pertekliaus pašalinimą iš organizmo, padeda sumažinti pilvo pūtimą ir skysčių susilaikymą. Tai taip pat padeda kovojant su edema, kepenų ir širdies nepakankamumu.

Citrinžolių arbata nauda

Kuo dar gali būti naudinga citrinžolių arbata

Štai dar keletas citrinžolių teikiamų naudų, kuriomis galite mėgautis gerdami jų arbatą.

  • Veikia priešuždegimiškai. Lėtinis uždegimas yra dažnas daugelio sunkių sveikatos problemų, pradedant artritu ir baigiant širdies ligomis bei insultu, simptomas. Citrinžolės arbatos sudedamosios dalys, tokios kaip citralas ir geranialas, pasižymi savybėmis, kurios gali sušvelninti uždegimą ir palengvinti su juo susijusias sveikatos komplikacijas.
  • Mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Reguliarus citrinžolės vartojimas siejamas su mažesniu blogojo cholesterolio kiekiu, o tai gali sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų, tokių kaip infarktas ir insultas, riziką.
  • Padeda numesti svorio. Citrinžolių arbata gali pagreitinti medžiagų apykaitą ir taip padėti atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Be to, ji yra natūralus diuretikas, o tai reiškia, kad ji taip pat padeda pašalinti vandens perteklių iš organizmo. O tai juk dviguba nauda!
  • Mažina nerimą. Kai kurie, norėdami sumažinti nerimą, uosto citrinžoles ar jų eterinius aliejus. Teigiama, kad citrinžolės turi raminančių savybių ir gali padėti atsipalaiduoti. Panašų poveikį turi ir citrinžolių arbata.
  • Padeda išvengti burnos ligų.  Citrinžolėje esantys antimikrobiniai junginiai gali nuslopinti kenksmingų burnos bakterijų augimą ir taip padėti išvengti ėduonies ir dantenų ligų.
Citrinžolių nauda

Citrinžolė odai ir plaukams

Galbūt tai nustebins, bet citrinžolė gali būti jūsų kelias švarios odos ir ilgų plaukų link! Citrinžolė pasižymi antibakterinėmis ir priešgrybelinėmis savybėmis, todėl ji puikiai valo odą. Jei norite išbandyti kažką kito nei arbata, galite sumaišyti kelis lašus citrinžolių aliejaus su kitu aliejumi, pavyzdžiui, kokosų ar alyvuogių aliejumi, ir užtepti ant odos ar plaukų. Po pusvalandžio gerėkitės rezultatu!

Klasikinė citrinžolių arbata

Tai praktiškai ideali rytinė arbata, tačiau jos stipriu, bet švelniu skoniu galite mėgautis bet kuriuo paros metu. Šiame recepte citrinžolė derinama su juodąja arbata ir taip sukuriamas tvirtas ir veržlus, citrinų saldumo persmelktas mišinys. Saldus citrinžolės skonis ir sodrios juodosios arbatos tvirtumas susilieja į puikų gėrimą, kuris garantuotai pakels nuotaiką ir suteiks energijos visai dienai.

Ingredientai:

  • 1 puodelis vandens
  • 0,5 šaukštelio džiovintų citrinžolių
  • 0,5 šaukštelio juodosios arbatos
  • cukraus ar medaus (pagal skonį)

Į arbatinuką įpilkite puodelį vandens, supilkite cukrų ir užvirinkite. Tuomet sudėkite juodąją arbatą, citrinžoles ir vėl užvirinkite. Tada sumažinkite kaitrą ir pavirkite 3 minutes. Išjunkite viryklę, perkoškite arbatą į puodelį. Jau galite mėgautis šviežiu, aromatingu gėrimu.

Citrinžolių arbata

Imbierinė citrinžolių arbata

Šis derinys ne tik nuramins organizmą, bet ir pradžiugins gomurį savo subtiliu skoniu. Žiemiškas imbiero aromatas ir gaivus citrinžolės saldumas nuostabiai dera su žaliąja arbata. Ši arbata bus puiki raminanti pertraukėlė įtemptą dieną.

Ingredientai:

  • 1 puodelis vandens
  • 0,5 šaukštelio džiovintų citrinžolių
  • 0,5 šaukštelio žaliosios arbatos
  • gabalėlis imbiero
  • cukraus ar medaus (pagal skonį)

Į arbatinuką sudėkite citrinžoles, žaliąją arbatą ir imbierą. Viską užpilkite virintu vandeniu ir leiskite pastovėti apie 3 minutes. Jei norisi perkoškite arbatą, įsidėkite medaus ar cukraus. Skanaus!

Citrinžolių arbata

Pasidarykite citrinžolių arbatos maišelius patys

Užuot virę šviežią citrinžolę, jos arbatos maišelius galite pasidaryti patys iš džiovintos arba šviežios naminės citrinžolės. Pirmiausia nupjaukite ir išdžiovinkite žaliosios citrinžolės lapelius arba naudokite susmulkintas džiovintas citrinžolės. Toliau, paimkite tuščius arbatos maišelius ir į juos pridėkite citrinžolių. Kuo smulkesnė citrinžolė, tuo geriau. Štai ir viskas jūsų arbata paruošta. Kaip įprasta, dėkite arbatos maišelį į puodelį ir užpilkite verdančiu vandeniu. Palaikykite apie 5 minutes, išimkite maišelį ir mėgaukitės.

Citrinžolių arbata

Kiek citrinžolių arbatos puodelių galima išgerti per dieną?

Nors saikingas citrinžolių arbatos vartojimas paprastai laikomas saugiu daugumai žmonių, pernelyg didelis jos kiekis gali sukelti skrandžio skausmą ar apsunkimą. Kad išvengtumėte bet kokio neigiamo poveikio, geriausia gerti 1-3 puodelius per dieną.

Kada gerti citrinžolių arbatą?

Kada tik norite! Manau, kad geriausias laikas mėgautis šviežiai paruoštu citrinžolių arbatos puodeliu yra lietingą ar šaltą dieną, kai norisi šiek tiek sušilti ir atsipalaiduoti po ilgos dienos. Pavyzdžiui, Indijoje citrinžolių arbatą ruošia lietinguoju metų laiku, o dažniausiai vakare po valgio, kad palengvėtų virškinimas ir greičiau užmigtų.

Citrinžolės

Ar citrinžolių arbata gali turėti šalutinių poveikių?

Citrinžolė paprastai laikoma saugia, jeigu nepadauginsite rekomenduojamos dienos normos. Kitu atveju, jums gali pasireikšti galvos svaigimas, padidėjęs alkis, burnos džiūvimas, padažnėjęs šlapinimasis ar nuovargis. Kai kurie žmonės gali būti alergiški citrinžolėms. Kreipkitės į medikus, jei jums pasireiškė tokie alerginės reakcijos simptomai kaip bėrimas, niežulys, pasunkėjęs kvėpavimas, padažnėjęs širdies plakimas.

Visgi citrinžolių arbatos negalima gerti, jei esate nėščia, vartojate receptinius diuretikus, jūsų žemas širdies susitraukimų dažnis arba jums nustatytas kalio deficitas.

Gaminkite su citrinžolėmis

Citrinžolė yra pagrindinis Pietryčių Azijos, t. y. Tailando ir Vietnamo virtuvės patiekalų ingredientas. Ji puikiai tinka sriuboms, salotoms, taip pat ja gardinama kepta mėsa, suteikiant jai citrusinį skonį. Išorinius šviežius lapus taip pat galima džiovinti arba susmulkinti ir naudoti kokteiliuose.

Citrinžolės maistui

Kaip paruošti citrinžoles maistui?

Prieš ruošdami maistą su citrinžole, turėsite ją smulkiai supjaustyti, sumalti arba sutrinti. Tam jums reikės pjaustymo lentos, aštraus peilio, grūstuvo arba virtuvinio kombaino. Pirmiausia pašalinkite kietus išorinius lapus, kad liktų vien šviesus mėsingas žolės stiebas. Lapus išmeskite. Peiliu pašalinkite apatinį svogūnėlį. Nupjaukite maždaug 2 cm nuo stiebo apačios ir išmeskite šaknis. Pradėdami nuo apatinio galo, kur ką tik pašalinote svogūnėlį, plonai pjaustykite citrinžolę, kol pasieksite žaliąją dalį, maždaug 1/3 stiebo aukščio. Viršutinę stiebo dalį galite pasilikti sriuboms gardinti. Supjaustytą apatinę stiebo dalį susmulkinkite grūstuvu ar trintuvu, iki vientisos masės. Dėkite šią masę į padažus, sriubas, marinatus ar kur tik manote, kad ji tiks. Galite ją naudoti iš karto arba laikyti šaldytuve ar šaldiklyje.

Šaltiniai:
https://www.masalaherb.com/lemongrass-tea-recipe/
https://i-brokers.com/benefits-of-lemongrass-tea/
https://senchateabar.com/blogs/blog/lemongrass-tea
https://www.researchgate.net/publication/260230919_Effect_of_Lemongrass_and_Green_tea_on_blood_pressure_and_heart_rate

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: