Šaltalankių arbata, gaminama iš šaltalankių uogų, turi daugybę gydomųjų savybių dėl savyje sukauptų vitaminų A, B1, B2, C, E, PP, folio rūgšties, mangano, boro, geležies ir kitų mikroelementų, taip pat cukrų, flavonoidų, karotinoidų, obuolių, bei vyno rūgšties – tad ypatingai tinka gerti peršalus. Tačiau ši arbata tinkama vartoti ir kitais atvejais. Skaitykite toliau ir sužinosite kuo dar gali būti naudinga net ik šaltalankių uogų, bet ir lapų arbata.
Šaltalankis (lot. Hippophae) – vaistinėmis savybėmis turtingas žaliakrūmių (Elaeagnaoceae) šeimos augalas. Šaltalankis kaip dekoratyvinis krūmas auginamas pylimams, smėlynams sutvirtinti, kaip gyvatvorės, tačiau tuo pačiu tai ir stiprus vaistinis augalas, kurio vaisiai yra valgomi, iš uogų spaudžiamos sultys, o iš sėklų spaudžiamas aliejus.
Šaltalankių uogas galima valgyti ir vienas, tačiau galima pasigaminti ir uogienių, kisieliaus, gardžių arbatų ar gėrimo.
Kaip rinkti šaltalankių uogas
Šaltalankių uogas geriausia rinkti prieš pirmąsias šalnas, nors jos prinoksta jau iki rugsėjo vidurio. Uogos paprastai auga labai glaudžiomis kekėmis ir yra stipriai prisitvirtinusios prie stiebo, tad nėra labai lengva jas nuskinti. Šaltalankių rinkimui galite išbandyti du būdus:
- Sodo žirklėmis, skirtomis genėti medžiams, tiesiog nukirpkite šakeles su uogomis, o paskui uogas nuo šakelės nubraukite šakute tiesiai į dubenį. Jokiu būdu negalima persistengti – kirpkite šaltalankių krūmą taupant, nes krūmas kitam sezonui vėl turės atauginti naujas šakeles – nuo to priklausys sekančių metų derlius. Taip pat būtinai palikite šiek tiek uogų ir paukščiams.
- Kitas būdas – leisti uogoms sušalti, tuomet pakračius krūmą jos gan lengvai nubyrės pačios nuo šakelių – beliks jas tiesiog susirinkti.
Šaltalankių uogų arbatos nauda sveikatai
Šaltalankių arbatos nauda, bei pagalba organizmui nuo įvairių negalavimų:
- Padeda esant sumažėjus skrandžio rūgštingumui.
- Padeda nuo vidurių užkietėjimo.
- Stiprina ir apsaugo nuo širdies ligų, lengvina simptomus.
- Gausus vitaminų šaltinis – papildo organizmą reikiamais vitaminais, ypač labai aktyvų gyvenimo būda propaguojantiems žmonėms, sportuojantiems. Labai tinka vyresniems žmonėms atstatyti energijai.
- Padeda sustiprinti organizmą po cheminės ir radiacinės terapijos, antibiotikų vartojimo.
- Padeda sergantiems diabetu.
- Veikia profilaktiškai – sumažina infarkto ir insulto riziką.
- Patyrus įvairius organizmo stresus dėl fizinio ar psichinio pervargimo, po įvairių ligų padeda atstatyti organizmo resursus.
Šaltalankių lapų arbatos nauda organizmui
Šaltalankių lapai taip pat savyje turi gydomųjų galių, tad verta pasigaminti arbatos ir iš lapų, kurių geriausia prisirinkti iki Joninių.
Šaltalankių lapų arbatos gydomosios savybės:
- Veikia raminančiai – šaltalankių lapuose esantis vitaminas C ir serotoninas padeda sustiprinti nervų sistemą, pagerinti miegą, nuimti traukulius.
- Stabdo piktybinių navikų vystymąsį.
- Teigiamai veikia kraujotakos sistemą: mažina spaudimą, praplečia kraujagysles, šaltalankių lapuose esantys kumarinai neleidžia susidaryti trombams.
- Gerina virškinimą, padeda mikrobiotai atsistatyti po gydymo antibiotikais, palengvina simptomus esant skrandžio, žarnyno ligoms.
- Padeda esant odos susirgimams.
- Mažina cholesterolio kiekį, teigiamai veikia norint sureguliuoti kūno svorį (siekiant sulieknėti).
- Turi priešvirusinį poveikį, tad tinka vartoti esant peršalimo ligoms.
Kaip pasigaminti šaltalankių lapų arbatą
Šaltalankių lapų arbata turi imunitetą stiprinantį, antimikrobinį, priešuždegiminį poveikį.
Į puodelį įberkite 1 arbatinį šaukštelį džiovintų šaltalankių lapų, užplikykite karštu vandeniu ir leiskite pritraukti apie 10 minučių. Profilaktiškai rekomenduojama gerti po 100-200 ml 2-3 kartus per dieną. Galite pagardinti medumi.
Kaip pasigaminti šildančią šaltalankių uogų arbatą
Šis šaltalankių uogų ir medaus arbatos receptas labai paprastas, nereikalaujantis ypatingų priemonių, o arbata turtinga vitaminais, bei mikroelementais.
Kaip paruošti šaltalankių arbatą (3 porcijos):
- Nuplaukite 150 gramų (saują) šaltalankių uogų (gali būti šviežios uogos arba šaldytos).
- Atskirkite maždaug 100 gramų uogų, sumalkite maisto smulkintuvu (arba suspauskite grūstuvu, mediniu šaukštu, kad uogos paleistų sultis) ir į tyrę sudėkite likusias 50 gramų uogų.
- Tyrelės ir uogų mišinį užplikykite 500 ml verdančio vandens ir palikite pritraukti 10-15 minučių.
- Kadangi arbata bus ganėtinai rūgšti, įdėkite 2 šaukštus medaus (jei norisi rūgštesnės arbatos, medaus dėkite mažiau, arba priešingai – galite gausiau pasaldint, jei mėgstate saldžiai).
- Šią šaltalankių uogų arbatą galite pagardinti cinamonu ar cinamono lazdele. Jei turite cinamono lazdelę, ją užplikykite kartu su uogomis.
Pajutus pirmuosius peršalimo simptomus – šaltalankių ir imbierų arbata
Šaltalankių arbata su imbierais turės dar stipresnį gydomąjį poveikį, nei vien tik šaltalankių uogų arbata. Tik pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, rekomenduojame pasigaminti šios stebuklingos arbatos:
- Į puodelį įdėkite 50 g smulkintų šaltalankių uogų, bei 1 arbatinį šaukštelį smulkintos imbiero šaknies (arba miltelių).
- Mišinį užplikykite verdančiu vandeniu ir leiskite nusistovėti, bei pravėsti apie 10-15 minučių.
- Pravėsusią arbatą pagardinkite medumi ir gardžiuokitės.
Juodoji arbata su šaltalankiais
Mėgstantiems juodąją arbatą, skonių paletei paįvairinti siūlome išbandyti šią arbatą su šaltalankių uogomis:
- Į arbatinuką ar puodą įberkite 150 gramų pertrintų šaltalankių uogų, 1-1,5 šaukšto juodosios arbatos (jei mėgstate labai stiprią, galite juodosios arbatos dėti ir 2 šaukštus).
- Uogų ir arbatos mišinį užplikykite 500 ml verdančiu vandeniu ir palaukite kol pritrauks 10-15 minučių.
- Paruoštą arbatą pilant į puodelius perkoškite per sietelį, pagal skonį pagardinkite medumi ir mėgaukitės.
Šaltalankiai – vonios procedūroms
Turint įvairių odos susirgimų, išbandykite šaltalankių lapų (ir šakelių) nuovirą voniai – jo tiesiog įpildami į maudynių vandenį.
Šaltalankių milteliai voniai
Norint turėti ilgiau galiojančią priemonę voniai, galite namuose pasigaminti šaltalankių miltelių. Jums reikės:
- 2 puodelių džiovintų šaltalankių uogų,
- 1 puodelio avižinių dribsnių,
- 20 lašų eterinio aliejaus: apelsinų, levandų arba kito jūsų mėgstamo.
Džiovintas šaltalankių uogas ir avižinius dribsnius sumalkite iki smulkių miltelių, įlašinkite eterinio aliejaus ir gerai išmaišykite.
Miltelius laikykite sandariuose induose ir berkite į vonią pagal poreikį.
Kada šaltalankių arbatos patariama atsisakyti
Šaltalankių arbatos nepatariama vartoti:
- Esant padidėjusiam skrandžio rūgštingumui, turint skrandžio opą ar viduriuojant.
- Padidėjus arteriniam kraujospūdžiui, ypač vyresniems žmonėms.
- Sergant lėtiniu cholecistitu, kasos uždegimu.
- Nėštumo metu šaltalankių arbatos galite gerti tik susirgus peršalimo ligomis, tačiau atsargiai – nepadauginant. Geriausia dėl vartojimo pasitarti su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju.
Bet kokiu kitu atveju šaltalankių arbatą galima gerti visiems, stebint savo savijautą. Išgėrus per daug ar per stiprios šaltalankių arbatos galimi miego, širdies ritmo sutrikimai ar pastebimas nerimas. Tad pastebėjus šiuos simptomus visiškai atsisakykite šaltalankių arbatos. Simptomams nepraėjus kreipkitės pas savo šeimos gydytoją.
Nuotraukos asociatyvinės © Freepik.
Pingback: Zioła i inne niespodziewane rośliny, które koniecznie musisz zdążyć zebrać w sierpniu i wrześniu – Mam Ogrodek