Skip to content

Rugiagėlių arbata – dangus arbatos puodelyje. Sumažins skausmą, palengvins peršalimo simptomus ir atgaivins sielą

Rugiagėlių arbata – dangus arbatos puodelyje. Sumažins skausmą, palengvins peršalimo simptomus ir atgaivins sielą
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Rugiagėlių arbata – tai nuostabių dangaus mėlynumo žiedlapių galia puodelyje. Ji pasižymi gydančiomis, raminančiomis ir atpalaiduojančiomis savybėmis. Rugiagėlių arbata – ne tik vaistas, bet ir šildantis, raminantis, nuotaiką keliantis gėrimas. 

Iš ko ruošiama rugiagėlių arbata, kaip paruošti jai žaliavą, kuo naudinga rugiagėlių arbata mūsų sveikatai ir kaip pagaminti šį gardų gėrimą – apie visa tai skaitykite toliau.

Rugiagėlės vardo kilmė

Rugiagėlių arbata ruošiama iš rugiagėlės žiedlapių. Tų, dangiškai mėlynų, žiedelių, dažniausiai išsibarsčiusių rugių laukuose. Būtent todėl, kad dažniausiai auga tarp rugių, rugiagėlė ir gavo savo lietuvišką pavadinimą – „rugių gėlė“. Visgi, svarbu paminėti, kad liaudyje ji vadinama ir kitais vardais: rudspukiu, rudagėlė, vosilka, žydrūne. O štai, pavyzdžiui, anglų kalboje rugiagėlė vadinama cornflower – „kukurūzų gėle“. Tuo tarpu, lotyniškasis pavadinimas Centaurea kilo nuo mitinės graikų būtybės kentauro, vardu Chironas. Legenda pasakoja, kad šis kentauras rugiagėlių eliksyru išgydė mirtiną Achilo žaizdą.

Rugiagėlės arbatai

Kaip atrodo rugiagėlė?

Rugiagėlė (Centaurea cyanus) – astrinių šeimos augalas. Plačiai paplitusi Europoje, Šiaurės Afrikoje, Pietvakarių Azijoje. Tai – nacionalinė Estijos gėlė. Rugiagėlė – dažniausiai vienametis, nors pasitaiko ir daugiamečių, žolinis augalas. Gali užaugti net iki 70 cm. Vertikalus stiebas yra šakotas ir briauninis, apaugęs plaukeliais. Rugiagėlės lapai žali, siauri, lygiais krašteliais, lancetiški, apaugę voratinkliškais plaukeliais. 

Rugiagėlė žydi birželio–rugpjūčio mėnesiais. Žiedai susiformuoja šakelių viršūnėse ir nebūtinai tik dangiško mėlio spalvos. Rugiagėlės žiedai gali būti ir melsvi, rausvi, violetiniai, net balkšvi. Kraštiniai žiedai dažniausiai mėlyni, piltuvėlio formos, o viduriniai – violetinės spalvos, vamzdelio formos. Rugiagėlės vaisius – lukštavaisis  su stangrių šerelių skristuku.

Rugiagėlė dažniausiai sutinkama javų laukuose, kur auga kaip piktžolė. Todėl ji puikiai dauginasi, nes kartu su javų grūdais atkeliauja į aruodus ir vėl pasėjama į laukus. Rugiagėlė auginama ir gėlynuose, gėlių pievose kaip dekoratyvinis, vaistinis augalas. 

Rugiagėlių arbata: kada ir kaip skinti žiedlapius?

Nors dabar rugiagėlių galima įsigyti įvairiausių spalvų ir veislių, tačiau rugiagėlių arbata ruošiama tik iš laukinių, natūraliai augančių rugiagėlių. Dekoratyvinės, gėlių darželiuose dėl grožio auginamos rugiagėlės vaistinei arbatai ruošti netinkamos.

Vaistiniais tikslais rugiagėlių žiedai renkami žydėjimo metu, birželio–liepos mėnesiais. Skinamas ne visas žiedas, o tik kraštiniai žiedlapiai. Jie tiesiog išpešiojami iš žydinčio graižo. 

Ruošiantis rinkti rugiagėlių žiedlapius, būtinai atkreipkite dėmesį, kur auga rugiagėlės. Vaistinė žaliava turėtų būti renkama tik švariose, kuo labiau ekologiškose, toli nuo kelių ar pramoninių rajonų esančiose vietose. Neskinkite rugiagėlių žiedų, jei įtariate arba žinote, kad javai buvo neseniai purkšti cheminėmis medžiagomis. 

Kaip ruošiama žaliava rugiagėlių arbatai?

Nuskintus rugiagėlių žiedlapius patariama džiovinti nedelsiant. Džiovinimui žiedlapiai paskleidžiami plonu sluoksniu ant natūralaus audinio ar popieriaus. Laikraštis nėra geriausias pasirinkimas dėl jame esančių kenksmingų spaustuvės dažų. 

Rugiagėlės žiedlapiai džiovinami nuo tiesioginės saulės spindulių apsaugotoje, sausoje, gerai vėdinamoje patalpoje. Giedrą vasaros dieną galima džiovinti ir lauke. Tik būtina parinkti tokią vietą, kurios nepasiekia saulė, nėra tiesioginių vėjų ar drėgmės. Kelis kartus per dieną pavartykite žiedlapius, kad tolygiai išdžiūtų.

Idealu džiovinti specialioje džiovykloje, parinkus 40–50 °C temperatūrą. Gerai išdžiūvusi žaliava turėtų išlaikyti natūralią mėlyną spalvą. Išdžiūvę žiedlapiai yra bekvapiai ir aitriai kartaus skonio.

Kaip ruošiama žaliava rugiagėlių arbatai?

Rugiagėlių arbatos nauda sveikatai

Rugiagėlių arbata plačiai naudojama liaudies medicinoje dėl savo antibakterinio bei uždegimus slopinančio poveikio. Ja gydomos viršutinių kvėpavimo takų ligos: kosulys, peršalimas, užkimimas, gerklės skausmas. Taip pat naudojama kaip pagalbinė priemonė karščiavimui mažinti.

Be to, rugiagėlių arbata nuo seno žinoma kaip diuretikas (šlapimą varanti arbata). Todėl ji tinka inkstų akmenligei, šlapimo pūslės uždegimui, kai kurioms kepenų ir tulžies pūslės ligoms gydyti. 

Rugiagėlių arbata skatina tulžies išsiskyrimą, todėl padeda sužadinti apetitą, užtikriną gerą virškinimo sistemos darbą, paskatina virškinimo procesus. Šia arbata gydomos virškinimo sistemos ligos, vidurių užkietėjimas.

Kompresai, išmirkyti rugiagėlių arbatoje, naudojami konjunktyvitui gydyti. Taip pat akių uždegimą galima gydyti tiesiog skalaujant rugiagėlių arbata. Be to, geriant rugiagėlių arbatą, ji padeda palaikyti gerą akių sveikatą iš vidaus: gerina regėjimą, mažina akių paburkimą, pašalina akių sausumą ir perštėjimą bei padeda išvengti su amžiumi susijusio regos pablogėjimo.

Kaip minėta, rugiagėlių arbata veikia raminančiai, atpalaiduojančiai, mažina stresą ir nerimą. Ji netgi gali palengvinti depresijos simptomus. Veikdama atpalaiduojančiai, rugiagėlių arbata sumažina skausmą, raumenų įtampą. Ji ypač veiksminga nuo galvos bei menstruacijų skausmų.

Rugiagėlių arbatos nauda sveikatai

Rugiagėlių arbata odos grožiui ir sveikatai

Rugiagėlių arbata gali būti naudojama kaip veido prausiklis odai stangrinti, atgaivinti, skaistinti. Taip pat ja skalaujami plaukai, siekiant atsikratyti pleiskanų, sustiprinti plaukus, grąžinti jiems prarastą žvilgesį. 

Rugiagėlių arbatos kompresais arba tiesiog įpylus jos į vonią gydoma egzema ir panašios odos ligos.

Ar rugiagėlių arbata yra karti?

Džiovinti rugiagėlių žiedlapiai yra aitroki, kartūs ir tikrai nemalonaus skonio. Tačiau paruošus arbatą, jūs maloniai nustebsite ne tik dėl ypatingo aromato, tačiau ir dėl švelnaus, malonaus skonio. Rugiagėlių arbata išsiskiria subtiliu gėlių aromatu bei lengvu saldumu. Tai gaivi ir lengva arbata. 

Rugiagėlių arbata labai universalaus, subtilaus skonio, todėl dažnai yra maišoma su kitomis arbatomis. Ypač dažnas aukščiausios kokybės juodosios Ceilono arbatos ir rugiagėlių arbatos mišinys. Tokį mišinį galite lengvai pasigaminti patys arba įsigyti arbatų parduotuvėse. 

Su kitomis vaistažolių arbatomis maišykite tik pasikonsultavę su patyrusiu žolininku ar vaistininku. Neeksperimentuokite, nes sunku atspėti, kokį poveikį gali sukelti netinkamai parinktas vaistažolių mišinys.   

Rugiagėlių arbata: kaip ją paruošti?

Rugiagėlių arbatos paruošimas yra labai paprastas. Tereikia užplikyti rugiagėlės žiedlapius.

Ingredientai 1 puodeliui:

  • 2 a. š. rugiagėlių žiedlapių
  • 1 puodelis

Paruošimas: žiedlapius suberti į puodelį ir užplikyti verdančiu vandeniu. Uždengti ir palikti pritraukti 5–10 min. Nukošti ir gerti.

Rugiagėlių arbata: kaip ją paruošti?

Gydomoji rugiagėlių arbata

Tai stipresnė, sodresnė arbata, kuri nėra skirta maloniam pagurkšnojimui. Ši arbata ruošiama kaip vaistas ir turi būti naudojama tik gydomaisiais tikslais.

Ingredientai 1 stiklinei:

  • 1 v. š. rugiagėlių žiedlapių
  • 1 stiklinė vandens

Paruošimas: rugiagėlių žiedlapiai užplikomi verdančiu vandeniu. Puodelis uždengiamas, arbata paliekama pritraukti 60 min. Vėliau nukošiama. 

Vartojimas: per dieną nedideliais gurkšneliais suvartoti vieną stiklinę. Gydytis 7 dienas, po jų daryti 3 dienų pertrauką. Taip gerti mėnesį, tada daryti bent savaitės pertrauką. Jeigu reikia, gydymą kartoti iš naujo.

Rugiagėlių arbata – išskirtinė savo išvaizda, spalva, kvapu ir gydomosiomis savybėmis. Tai gali būti tiek puikus gėrimas atsigaivinti, tiek puikus vaistas peršalus. Vartokite atsakingai ir būkite sveiki.

Rugiagėlių arbatos šalutinis poveikis ir vartojimas

Rugiagėlių arbatos nerekomenduojama vartoti žmonėms, kurie yra alergiški astrinių šeimos augalams. Tikėtina ir alergija rugiagėlėms. Astrinių šeimai priskiriamos tokios gėlės kaip: ramunėlės, chrizantemos, medetkos, ambrozija ir kt.

Saugia doze laikoma 1–2 rugiagėlių arbatos puodeliai per dieną. Tačiau prieš vartojant vaistines arbatas gydomiesiems tikslams, būtina pasikonsultuoti su savo gydytoju arba vaistininku.

Šaltiniai:

  1. https://www.vle.lt/straipsnis/rugiagele/
  2. https://youmeanduni.com/2020/09/22/the-beautiful-benefits-of-blue-cornflower/
  3. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-414/cornflower
  4. https://rosierose.de/en/blogs/informationen-uber-unsere-produkte/
  5. https://cappuccinooracle.com/what-does-corn-flower-tea-taste-like/?utm_content=cmp-true

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: