Skip to content

Kraujažolių arbata – gerai savijautai

Kraujažolių arbata – gerai savijautai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kraujažolė (Achillea) priklauso astrinių (Asteraceae) šeimos augalų genčiai. Šios genties pavadinimas reiškia graikų mitologijoje minimą karį Achilą, kuris kraujažolę naudojo savo karių žaizdoms gydyti. Kraujažolė  – daugiametė žolė, iš kurios ir gaminama gydančioji kraujažolių arbata. Žinoma apie 115 jos rūšių. Labiausiai paplitusi Europoje, Azijoje ir Viduržemio jūros regione. Dauguma šių augalų auga atvirose pievose, šlaituose ir pamiškėse.

Kraujažolės lapai priešiniai, ištisiniai arba plunksniškai skiautėti. Žiedynai skydelio pavidalo, sudaryti iš smulkių žiedų. Žydi baltai arba geltonai, kartais rausvai.

Vaistinės kraujažolės yra: paprastoji (Achillea millefolium), muskusinė (Achillea moschata) ir alpinė (Achillea alpina). Kaip dekoratyviniai augalai auginamos kraujažolės: paprastoji (Achillea millefolium), vingiorykštinė (Achillea filipendulina), krantinė (Achillea salicifolia) ir gauruotoji (Achillea tomentosa).

Savaime Lietuvoje paplitusios kraujažolių rūšys: paprastoji kraujažolė (Achillea millefolium), čiaudulinė kraujažolė (Achillea ptarmica) ir krantinė kraujažolė (Achillea salicifolia). Keletas kitų rūšių yra sėjamos ir auginamos kaip dekoratyvinės.

Kraujažolių arbata - sveikatinimui ir gydymui

Kraujažolių arbatos nauda

Kraujažolė jau kelistūkstančius metų vartojama dėl savo natūralių gydančiųjų savybių. Moksliniai tyrimai įrodo, kad šis augalas ne veltui taip vertinamas liaudies medicinoje. Žemiau aprašome atvejus, kuomet kraujažolė galėtų padėti gydant tam tikrus negalavimus.

  • Odos uždegimo mažinimas. Kraujažolės, dedamos ant odos, veikia kaip priešuždegiminis ir antioksidacinis preparatas. Atsitiktinių imčių kontroliuojamas tyrimas su savanoriais parodė, kad kraujažolės  padėjo atstatyti sudirgintą odą.
  • Dismenorėjos simptomų mažinimas. Yra duomenų, patvirtinančių kraujažolės naudojimą skausmui malšinti menstruacinio ciklo metu. Vieno, atsitiktinių imčių, kontroliuojamo tyrimo metu buvo įrodyta, kad kraujažolės arbata sumažina skausmą moterims, kenčiančioms nuo dismenorėjos.
  • Išsėtinės sklerozės simptomų mažinimas. Atsitiktinių imčių kontroliuojamas tyrimas parodė, kad išsėtine skleroze sergantiems žmonėms, kuriems vienerius metus kasdien buvo skiriama 250 mg arba 500 mg kraujažolės arbatos, ūminių priepuolių sumažėjo. Šiame tyrime kraujažolės buvo skiriamos kaip papildoma terapija. Jos buvo vartojamos kartu su palaikomaisiais vaistais.
  • Dirgliosios žarnos sindromui gydyti. Kraujažolė dėl savo antispazminio poveikio kartais vartojama dirgliosios žarnos sindromui gydyti. Tyrimų rezultatai rodo, kad ji gali sumažinti žarnyno raumenų spazmus.
  • Žaizdų gijimui. Nuo Senovės Graikijos laikų iš kraujažolių buvo gaminami kompresai ir tepalai, žaizdoms gydyti. Vieno medicininio tyrimo metu nustatyta, kad kraujažolių lapų ekstraktai pasižymi priešuždegiminėmis ir antioksidacinėmis savybėmis, kurios padeda žaizdų gijimui.
  • Depresijos ir nerimo simptomams palengvinti. Kraujažolių arbatoje esantys flavonoidai ir alkaloidai gali palengvinti depresijos ir nerimo simptomus. Atlikti tyrimai rodo, kad augalinės kilmės alkaloidai,  esantys kraujažolių arbatoje, mažina kortikosterono – hormono, kurio kiekis padidėja lėtinio streso metu, išsiskyrimą.
  • Smegenų veiklos sutrikimams gydyti.  Įrodyta, kad kraujažolės lengvina tam tikrų smegenų sutrikimų simptomus: Alzheimerio, Parkinsono ligos ir encefalomielito. (Encefalomielitas tai galvos ir nugaros smegenų uždegimas, kurį sukelia virusinė infekcija.) Be to, atliktų tyrimų metu nustatyta, kad kraujažolės antioksidantai veikia prieš traukulius, todėl ši žolė yra perspektyvus vaistas epilepsija sergantiems žmonėms.
  • Organizmo uždegimams mažinti. Nors uždegimas yra natūrali organizmo reakcija, lėtinis uždegimas gali sukelti ląstelių, audinių ir organų pažeidimus. Atlikus mokslinius tyrimus nustatyta, kad kraujažolių ekstraktas ne tik sumažina odos uždegimą, bet ir ją drėkina. Kiti tyrimai atskleidžia, kad kraujažolės gali sumažinti ir kepenų uždegimą, o tai gali padėti gydyti nealkoholinę suriebėjusių kepenų ligą. Kraujažolės taip pat sėkmingai padeda kovoti su karščiavimu.
Kaip pasigaminti kraujažolių arbatą

Kaip pasigaminti kraujažolių arbatą

Šikraujažolė naudojama arbatų mišiniuose nuo įvairių negalavimų. Tokių arbatų, dažniausiai arbatos maišeliuose, galite įsigyti parduotuvėse ar vaistinėse. Tačiau, priklausomai nuo jūsų savijautos ir negalavimo pobūdžio, kraujažolę patys galite derinti su kitomis gydančiomis vaistažolėmis. Žemiau pateikiame keletą receptų, kuriuos galite išbandyti.

Klasikinė kraujažolių arbata

Ši, šiek tiek karti klasikinė kraujažolių arbata gerina virškinimą ir padeda kovoti su peršalimu. Taip pat, geriant bent puodelį kasdien šios arbatos, galima išspręsti tokias problemas kaip: pleiskanos, galvos odos niežulys, riebi galvos oda, plaukų slinkimas ar žilų plaukų atsiradimas.

1 arbatinį šaukštelį džiovintų ar šviežių kraujažolių užplikykite 200-250 ml verdančiu vandeniu ir palikite pastovėti mažiausiai 10 minučių. Arbatai pravėsus, ją nukoškite ir pagardinkite citrinos griežinėliu bei medaus šaukšteliu.

Karščiavimą mažinanti arbata

Tai čigoniškas arbatos receptas, perduodamas iš kartos į kartą jau kelis šimtmečius. Pagal šį receptą paruošta arbata efektyviai mažina temperatūrą. Karščiuojant gerkite po 1/2 puodelio (apie 100 ml) kas 30 minučių. Kai pradėsite prakaituoti, sumažinkite arbatos kiekį iki 1/2 puodelio kas valandą ir gerkite tol, kol karščiavimas atslūgs.

Jums reikės:

  • 1,5 litro talpos indo, arbatos užplikymui;
  • 1 l verdančio vandens;
  • 2 arbatinių šaukštelių šeivamedžio žiedų;
  • 2 arbatinių šaukštelių pipirmėtės lapų;
  • 1 arbatinio šaukštelio kraujažolės žiedų ir lapų.

Visas vaistažoles suberkite į 1,5 l talpos indą ir užpilkite verdančiu vandeniu. Palikite 30–45 minutėms, kad gerai pritrauktų. Prieš geriant galite arbatą perkošti.

Saldymedžio, imbiero ir kraujažolės arbata

Ši skani kraujažolės arbata, papildyta saldymedžio ir imbiero gydomosiomis savybėmis, tinka peršalus ir karščiuojant. Saldymedis ypač naudingas gydant kvėpavimo takų ligas, o kraujažolės ir imbieras, skatina prakaitavimą.

Jums reikės:

  • puodelio arbatai;
  • 1 valgomojo šaukšto smulkintų, šviežių kraujažolės lapų arba žiedų;
  • ½ arbatinio šaukštelio maltos saldymedžio šaknies;
  • ½ arbatinio šaukštelio nulupto ir sutarkuoto šviežio imbiero;
  • 200-250 ml verdančio vandens.

Puodelyje sumaišykite kraujažoles, saldymedį, imbierą ir užpilkite verdančiu vandeniu. Uždenkite ir leiskite pastovėti 3–5 minutes. Prieš geriant galite perkošti.

SVARBU! Jei turite aukštą kraujospūdį, arbatą gaminkite be saldymedžio.

Kraujažolių arbata nuo karščiavimo

Kraujažolių ir pipirmėčių arbata

Ši kraujažolių ir pipirmėčių arbata, geriama po vieną puodelį per dieną mėnesį laiko, gali padėti atstatyti ir sureguliuoti menstruacijų ciklą. Taip pat ji gali padėti pykinant – arbatą gerkite mažais gurkšneliais kol palengvės.

Jums reikės:

  • puodelio arbatai;
  • 1 kraujažolės šakelės (tinka džiovinta arba šviežia);
  • 1 arbatinio šaukštelio pipirmėčių arba šaltmėčių (tinka džiovintos arba  šviežios);
  • ½ arbatinio šaukštelio saldymedžio šaknies (nebūtina);
  • 250 ml vandens.

Į puodelį sudėkite visus ingredientus ir užplikykite juos verdančiu vandeniu. Arbatą uždenkite ir palikite 20 minučių. Prieš geriant, galite ją perkošti.

Vėsi aviečių lapų ir kraujažolės arbata

Kraujažolių ir aviečių lapų arbata gali padėti viduriuojant.

Jums reikės:

  • 2 arbatinių šaukštelių džiovintų aviečių lapų;
  • 1 arbatinio šaukštelio džiovintų kraujažolių;
  • 200 ml verdančio vandens;
  • kelių grūdelių jūros druskos;
  • 2-3 ledo kubelių.

Avietes ir kraujažoles suberkite į puodelį, užplikykite verdančiu vandeniu ir palikite 15 minučių. Arbatą nukoškite, suberkite druską ir įdėkite ledo kubelius. Maišykite, kol ledas ištirps. Arbata turėtų būti kambario temperatūros arba vėsesnė.

SVARBU! Tokios arbatos negalima gerti, jei vartojate diuretikus ar kraują skystinančius vaistus.

Kraujažolių aliejaus nauda. Kaip pasigaminti

Kraujažolių aliejaus nauda

Kraujažolių aliejus gali būti naudingas:

  • Plaukams. Kraujažolės aliejaus naudojimas gali padėti turėti sveikus ir gražius plaukus. Jei jūsų galvos oda riebi, į drungną vandenį įlašinkite 15 lašų kraujažolių aliejaus ir išskalaukite plaukus paprastu šiltu vandeniu. Taip plaukai bus sveiki ir nebeturės riebalų pertekliaus. Be to, jis apsaugo plaukus nuo skilinėjimo ir suteikia plaukams apimties.
  • Odai. Kraujažolė turi aktyvių priešuždegiminių savybių, kurios pagreitina odos gijimo procesus ir sumažina raukšles. Keli aliejaus lašai ant švarios odos puikiai ją drėkina ir gali apsaugoti nuo bakterinių infekcijų. Taip pat gali užkirsti kelią odos bėrimams ir spuogams.

Kaip pasigaminti kraujažolių aliejų

Jums reikės:

  • 1,5 l stiklainio;
  • 1 litro kokybiško alyvuogių aliejaus;
  • 2 puodelių (viso 400 ml) džiovintų kraujažolių;
  • 2-3 valgomųjų šaukštų džiovinto rozmarino (nebūtina, bet jis suteikia išskirtinį kvapą ir sustiprina naudingąsias kraujažolių savybes).

Į stiklainį įdėkite rozmariną, kraujažoles ir užpilkite aliejumi. Stiklainį laikykite tamsioje vietoje, kambario temperatūroje. Reguliariai jį papurtykite. Po 3-4 savaičių aliejų perkoškite ir galite naudoti.

Kraujažolių rinkimas

Kraujažolių rinkimas

Kraujažolės žydi liepos–spalio mėnesiais. Rinkti jas patartina saulėtu oru – tada šiose žolėse būna daugiausia eterinių aliejų, teigiamai veikiančių žmogaus organizmą.

Renkant kraujažoles vaistinei žaliavai, jos kerpamos apie 15 cm ilgio, kartu su žiedynais. Lapai taip pat renkami ir naudojami arbatoms ruošti.

Surinktos kraujažolės, kaip ir visos vaistažolės, džiovinamos nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje, gerai vėdinamoje patalpoje. Gali būti džiovinamos ir džiovykloje, bet ne aukštesnėje kaip 40 °C temperatūroje. Džiovintas kraujažoles reikėtų laikyti medžiaginiame maišelyje. Jų galiojimo laikas – 2 metai.

Kraujažolių arbatos šalutinis poveikis

Kraujažolių arbatos nepatariama vartoti šiais atvejais:

  • Jaunesniems nei 6 metų vaikams.
  • Nėščioms ir žindančioms moterims;
  • Turintiems žemą kraujospūdį;
  • Žmonėms, linkusiems į alergiją. Jei esate alergiškas chrizantemoms, ramunėlėms ar medetkoms galite būti alegiški ir kraujažolėms. Šie augalai priklauso tai pačiai Asteracea augalų genčiai.

Net ir visiškai sveikiems žmonėms nereikėtų dažnai gerti kraujažolių arbatos. Gėrimas bus naudingas, jei savaitę jį gersite ne dažniau kaip 2 kartus per dieną. Po to padarykite mažiausiai 10 dienų pertrauką.

SVARBU! Prieš pradedant vartoti kraujažolių arbatą gydymo tikslais, būtinai pasikonsultuokite su jus prižiūrinčiu gydytoju.

Tyrimų šaltiniai:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3232110/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19075697/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S037887411730418X?via%3Dihub

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
Šalavijo arbata – ligoms gydyti ir grožiui puoselėti Ramunėlių arbata pagelbės ne tik sutrikus virškinimui Bananų arbata: kuo ji naudinga ir kaip ją paruošti Pelyno arbatos nauda ir poveikis organizmui