Katilėlis (lot. Campanula), priklauso katilėlinių (Campanulaceae) šeimos augalų genčiai. Jis paplitęs Šiaurės pusrutulio vidutinio klimato juostoje. Tai vienmetė, dvimetė ir daugiametė žolė, kuri – ne vien graži gėlė, bet iš jos gaminama ir katilėlių arbata.
Katilėlių lapai ištisiniai. Žiedai varpelio formos, susitelkę į kekes ar šluoteles. Žydi mėlyna, žydra, balta ar violetine spalva. Vaisius – dėžutė.
Katilėliai gali būti auginami tiek lauke, tiek vazonuose. Žinoma apie 300 – 400 šio augalo rūšių, Lietuvoje auga apie 10. Plačialapis (Campanula latifolia), didžiažiedis (Campanula persicifolia) ir darželinis (Campanula medium) katilėliai auginami gėlynuose, kaip dekoratyviniai augalai. Šaknys ir lapai yra valgomi pakrūminio katilėlio (Campanula rapunculoides). Tankiažiedis katilėlis (Campanula glomerata) yra vaistinis augalas.
Katilėlių derliaus surinkimas ir paruošimas
Fitoterapijoje naudojami surinkti daugiamečių katilėlių lapai, stiebai, žiedai ir šaknys. Derlius renkamas birželio-rugpjūčio mėnesiais, kai augalas žydi. Šaknys naudojamos tik šviežios.
Kulinariniais tikslais jauni katilėlių lapai renkami gegužės pradžioje, žydėjimo metu, o šaknys kasamos ankstyvą pavasarį arba vėlyvą rudenį. Nupjaunant viršūnes, stenkitės pasilikti didžiausius ūglius dauginimui.
Surinktus katilėlių žiedus, lapus ir stiebus džiovinkite tamsoje, gerai vėdinamoje patalpoje, mažais ryšulėliais, be tiesioginių saulės spindulių. Po džiovinimo žaliavą sukraukite į plokščias dėžes ar popierinius maišelius. Laikyti būtina sausoje vietoje. Svarbu, kad sudžiovinti augalai nesusispaustų.
Katilėlių arbatos nauda
Šio augalo cheminėje sudėtyje yra daug biologiškai aktyvių medžiagų: vitaminas C, karotinas, kofeinas, organinės rūgštys, kvercetinas, kalcis, magnis, poliacetileno alkoholiai, fosforas ir kalis. Jo lapuose ir žieduose taip pat gana gausu askorbo rūgšties.
Daugelį katilėlių naudų naudos lemia juose esančios veikliosios medžiagos: betulino rūgštis, saponinai, fitosterolis, inulinas ir gliukozė. Kartu šios cheminės medžiagos ir kai kurie kiti organiniai junginiai gali greitai veikti organizmą ir sukelti tam tikrą teigiamą poveikį. Nors katilėlius galima vartoti ir gaminant maistą, tačiau dažniausiai iš jo yra gaminama arbata, kuri gali teigiamai paveikti jūsų sveikatą:
- Pagerinti virškinamojo trakto veiklą. Jei kankina skrandžio veiklos sutrikimai, opos ar dizenterija, katilėlio žiedai gali pašalinti skausmą ir diskomfortą. Be to, priešuždegiminės šio augalo savybės gali padėti kontroliuoti virškinimą ir sumažinti hemorojaus simptomus.
- Pagerinti kepenų darbą. Atlikti moksliniai tyrimai parodė, kad katilėlis gali pagerinti kepenų darbą ir bendrą medžiagų apykaitą. Katilėlis taip pat veikia kaip antihelmintinė priemonė ir gali padėti apsaugoti organizmą nuo įvairių parazitų.
- Gerinti širdies darbą. Katilėlių žiedai gali mažinti „blogąjį” cholesterolį. Dėl to sumažėja tikimybė patirti širdies priepuolį ar insultą.
- Palengvinti kvėpavimą. Moksliniais tyrimais yra patvirtinta katilėlių žiedų nauda kvėpavimo sistemai. Gėlės savybės, lengvinančios atsikosėjimą, padeda suskaidydamos skreplius ir gleives. Tai gali padėti greičiau atsikratyti peršalimo ligų ir pašalinti iš organizmo bakterijas. Be to, katilėlių žiedų priešuždegiminės savybės gali numalšinti gerklės skausmą ir užkirsti kelią kvėpavimo takų ligoms.
- Numalšinti skausmą. Dėl analgetiko savybių katilėlius rekomenduojama vartoti nuo bendro skausmo ir uždegimo, pavyzdžiui, po traumos ar operacijos, taip pat pacientams, kenčiantiems nuo podagros, artrito ir kitų uždegiminių susirgimų. Augalo veikliosios medžiagos greitai veikia įvairias kūno dalis, malšindamos tiek vidinį, tiek išorinį skausmą.
- Padėti žmonėms, kenčiantiems nuo alergijų. Katilėlio vartojimas gali gerokai sumažinti alerginių reakcijų stiprumą. Tai gali labai padėti lėtinėmis ar sezoninėmis alergijomis sergantiems žmonėms.
- Gali būti pagalbinė priemonė nuo vėžio. Nors dėl šio augalo gebėjimo kilo diskusijų, tyrimai aiškiai parodė, kad katilėlių žiedų veikliosios medžiagos gali sumažinti su įvairiais vėžiniais susirgimais susijusių auglių dydį. Be to, katilėliuose esantys antioksidaciniai junginiai labai veiksmingai neutralizuoja laisvuosius radikalus.
Katilėlis liaudies medicinoje
Liaudies medicinoje šis augalas turi taip pat labai platų panaudojimo spektrą:
- gali būti vartojamas kaip antireumatinė priemonė;
- augalas padeda įveikti anginą ir stomatitą;
- vartojamas glaukomai, aterosklerozei, karščiavimui, venerinėms ligoms gydyti;
- naudojamas kaip žaizdas gydanti priemonė;
- naudojamas vabzdžių įkandimams gydyti;
- padeda esant ginekologiniams sutrikimams, PMS;
- padeda gydyti centrinės ir periferinės nervų sistemos ligas.
Nuo seno liaudies mediciną propaguojantys gydytojai katilėlių gydomąsias savybes naudojo daugeliui negalavimų gydyti. Fitoterapijoje ir šiandien plačiai naudojami nuovirai, užpilai, arbatos iš augalo lapų, sėklų ir šaknų.
Ką galite pasigaminti iš katilėlių
Katilėlių arbatos
Katilėlių lapų arbata. 1 valgomąjį šaukštą sausų lapų užpilkite 250 ml verdančio vandens, palaikykite uždengtą apie 20 min. Sergant peršalimo ligomis ir gripu rekomenduojama vartoti šią arbatą su cinamonu. Ši arbata taip pat gali padėti sergant stomatitu. Gerklę ir burną reikia skalauti bent tris kartus per dieną.
Katilėlių žiedų arbata. 1 šaukštelį džiovintų arba 5 žalius katilėlio žiedus užpilkite 250 ml verdančio vandens. Palikite pastovėti 15-20 min. Ši arbata geriama karšta arba šalta visą dieną. Ja gydomi ginekologiniai negalavimai.
Katilėlių užpilai
Katilėlių užpilas. 2 arbatinius šaukštelius sausų vaistažolių užpilkite stikline verdančio vandens ir palaikę 15 minučių, perkoškite. Toks užpilas gali būti vartojamas išoriškai skalauti arba į vidų. Rekomenduojama dozė: po 1-2 valgomuosius šaukštus ant tuščio skrandžio 2-3 kartus per dieną. Tokiu katilėlių užpilu rekomenduojama skalauti gerklę sergant peršalimo ligomis, esant gerklės skausmui, stomatitui. Nuo seno šiuo augalu buvo tepamas šuns įkandimas, o vaistažolių kompresais buvo gydoma pūslelinė ir panaritas.
Katilėlio užpilas voniais – kai kamuoja stresas. 1 valgomąjį šaukštą katilėlių stiebų ir lapų užpilkite 1 l verdančio vandens ir mirkykite apie valandą. Gautą užpilą susipilkite į vonią ir maudykitės joje bent 15 min.
Nuo egzemos, žvynelinės ir nudegimų gali padėti toks užpilas. 2 arbatinius šaukštelius džiovintų katilėlių užpilkite 500 ml verdančio vandens, 4 valandas palaikykite termose. Supilkite į vonią, kai maudysitės.
Džiovintų katilėlio lapų ir stiebų užpilas. Šį užpilą patariama naudoti sergant radikulitu ar reumatinėmis ligomis. 4 valgomuosius šaukštus vaistažolių užpilkite 500 ml vandens, užvirinkite ir palikite pusvalandžiui. Užpile pamirkykite marlę ir uždėkite ant skaudamų vietų.
Žiedų užpilas. Juo gydoma suaugusiųjų ir vaikų epilepsija. Arbatinį šaukštelį sausų žiedų miltelių užpilkite stikline verdančio vandens ir maždaug valandą palaikykite termose. Prieš geriant perkoškite. Gerkite po 25 ml prieš valgį.
Katilėlio žolės užpilas (be žiedų). 3 valgomuosius šaukštus žolės užpilkite 500 ml verdančio vandens, palaikykite ne ilgiau kaip 2 valandas ir nukoškite. Per dieną kelis kartus išgerkite po 75 ml. Sergant skrandžio ir inkstų negalavimais užpilas vartojamas kaip skausmą malšinanti priemonė. Taip pat gali padėti nuo galvos skausmo.
Kiti receptai su katilėliais
Šaknų nuoviras. Valgomąjį šaukštą šviežių katilėlio šaknų užpilkite 500 ml verdančio vandens. Indą nuoviru įdėkite į didesnį indą su vandeniu ir kaitinkite ant silpnos ugnies 2 valandas. Gerkite po 25 ml po valgio. Šis nuoviras gali padėti gydyti aterosklerozę, vidinį kraujavimą, glaukomą ir lytiškai plintančias ligas.
Alkoholinė katilėlio tinktūra. Tinktūrai reikės 1 dalies katilėlio stiebų su lapais ir 10 dalių spirito arba degtinės. Užpylus žoles palikti 2 savaitėms tamsoje, kambario temperatūroje. Arbatinį šaukštelį tinktūros reikia atskiesti 125 ml vandens ir skalauti skaudančią gerklę.
Daugiamečių katilėlių lapai. Susmulkintus šviežius katilėlio lapus miltelių pavidalu galima naudoti kaip gydomąją priemonę. Tai gali padėti sugydyti nudegimus ir įvairias žaizdas.
Odai. 1 valgomąjį šaukštą grietinės, 1 arbatinį šaukštelį susmulkinto šviežio katilėlio ir 3-4 lašus augalinio aliejaus galima naudoti odai drėkinti. Sumaišykite visas sudedamąsias dalis ir palaikę ant veido 10 minučių nuplaukite. Odai atgaivinti taip pat galima naudoti katilėlio užpilą.
Šalutinis katilėlio poveikis
Katilėliai turi daug gydomųjų savybių, tačiau, nepaisant didelės jo naudos, jis gali pakenkti žmonėms, kurie:
- netoleruoja augalo sudedamųjų dalių;
- turi kraujodaros organų ligų;
- turi paūmėjusių lėtinių negalavimų;
- nėštumo ir žindymo laikotarpiu;
- yra jaunesni nei 6 metų.
Svarbu! Kad išvengti galimo šalutinio poveikio, dėl vaistažolių vartojimo rekomenduojama pasitarti su savo šeimos gydytoju.
Tyrimų šaltiniai:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2997413/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874115000677
https://www.spandidos-publications.com/ijmm/31/6/1357?text=fulltext
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Pingback: Katilėlis – gausiažiedė gėlė - Derlingas.lt