Skip to content

Kalendros arbata – tūkstančius metų skaičiuojantis sveikatos šaltinis: nauda sveikatai ir netikėti receptai

Kalendros arbata – tūkstančius metų skaičiuojantis sveikatos šaltinis: nauda ir receptai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kai kalbame apie kalendras, dauguma įsivaizduojame žalius lapelius, kiek primenančius petražoles ir naudojamus maisto gamyboje, ypatingai ruošiant mėsos patiekalus. Tačiau turbūt dažnas nustebtume pavaišintas kalendros arbata. Nors mūsų virtuvėje kalendra yra tikrai dažnas ir gana įprastas prieskonis, tačiau kalendros arbata yra mažai žinoma ir retai ruošiama. Todėl papasakosime, kuo ypatinga kalendros arbata, kaip ją tinkamai pasiruošti ir kokios naudos kalendros arbata turi mūsų sveikatai.

Kalendros istorija

Kalendra puikiai žinomas prieskoninis augalas Lietuvoje bei pasaulyje. Ji buvo žinoma dar 5000 m. pr. Kr. ir minima netgi Biblijoje. Taigi tai be galo senas augalas, jau tūkstančius metų naudojamas maisto gamyboje, medicinoje ir netgi ritualinėse apeigose.

Žodis kalendra (lot. Coriandrum) kilo iš graikų kalbos žodžio koris, reiškiančio blakę, kadangi sutrinti kalendros lapeliai skleidžia kvapą panašų į šio vabzdžio. Būtent dėl ypatingo, stipraus aromato kalendra yra vertinama dvejopai: vieniems šis prieskonis labai patinka, kiti tiesiog negali pakęsti jos kvapo ir, deja, kalendros nenaudoja. Tiems, kam nepatinka šviežių kalendros lapelių kvapas, rekomenduojama naudoti kalendros sėklas arba džiovintus lapelius: šie nebeturi to aštraus, stipraus kvapo, dažniausiai kvepia gana maloniai daugumai žmonių.

Kalendra

Kalendros išvaizda

Kalendra priklauso salierinių (lot. Apiaceae) šeimai. Tai vienmetis augalas. Stiebas status, cilindriškas. Lapai žali, ištisiniai, triskilčiai arba dukart plunksniškai suskaldyti. Žydi baltais arba rožiniais žiedais nuo birželio iki rugpjūčio pabaigos. Vaisiai rutuliški, 2-7 mm skersmens, rudai arba pilkai geltoni. Kalendra linkusi medėti, todėl maistui naudojami tik jauni augalai. Jeigu kalendras auginate tik dėl lapelių, beaugantį žiedyną nuskinkite, neleiskite jam užaugti ir sužydėti, nes tuomet augalas visas jėgas telkia žiedų bei sėklų auginimui, o lapeliai skursta, auga mažesni, ne tokie išvaizdūs, augalas greičiau medėja. Maisto gamyboje gali būti naudojamos visos kalendros dalys: lapai, stiebai, sėklos.

Kalendros arbatos nauda mūsų sveikatai

Kalendros arbatos nauda mūsų sveikatai – begalinė: nuo imuniteto stiprinimo ir cukraus kiekio kraujyje mažinimo iki odos valymo bei plaukų sustiprinimo.

Kalendrose gausu vitamino A bei C, maistinių skaidulų, geležies, mangano, kalcio, vitamino K, fosforo, net 11 eterinių aliejų ir dar daugiau naudingųjų medžiagų, tad nenuostabu, jog kalendrų arbata pasižymi gydančiomis bei sveikatą atstatančiomis savybėmis.

Kalendros nauda sveikatai
  1. Kalendros sėklos pasižymi cukraus kiekį kraujyje mažinančiu poveikiu. Jos suaktyvina fermentų, kurie padeda greičiau pašalinti cukrų iš kraujo, veiklą, todėl gali padėti išvengti antrojo tipo diabeto. Tačiau kalendros sėklų arbatą bei sėklas atsargiai turėtų vartoti žmonės, kurių cukraus kiekis ir taip žemas, bei tie, kuri jau vartoja vaistus diabetui kontroliuoti.
  2. Kalendros arbata gerina širdies sveikatą, kadangi ji prisideda prie aukšto kraujo spaudimo bei per didelio cholesterolio kiekio reguliavimo. Kadangi kalendra yra diuretikas, ji padeda greičiau iš organizmo pašalinti vandens bei natrio perteklių, o tai savo ruožtu sumažina kraujospūdį.
  3. Kalendros arbata gerina bei suaktyvina smegenų veiklą ir netgi gali padėti sumažinti tokių ligų kaip Parkinsono bei Alzheimerio progresavimą. Kadangi kalendros pasižymi stipriu antioksidaciniu, cholesterolį bei uždegimą mažinančiu poveikiu, smegenų neuronai yra mažiau veikiami oksidacinio streso, ląstelės mažiau pažeidžiamos, o tai pagerina atmintį bei padeda valdyti nerimą.
  4. Kalendros arbata gerina virškinimo sistemos darbą. Ypač naudinga kalendros sėklų arbata. Dėl sėklose esančio aliejaus skatinamas virškinimo sistemos darbas, dėl ko geriau įsisavinamos maistinės medžiagos, maistas geriau virškinamas, sumažėja pilvo pūtimas, pilvo skausmas bei apskritai virškinimo sistemos sutrikimų sukeliamas nemalonus jausmas. Kalendros arbata taip pat sumažina padidėjusio skrandžio rūgštingumo sukeliamus nemalonius pojūčius, mažina rūgštingumą.
  5. Kalendros sėklų arbata apsaugo šlapimo sistemą bei gerina inkstų funkciją. Kadangi, kaip minėta, kalendra yra diuretikas, ji padeda greičiau pasišalinti iš organizmo toksinams bei mikrobams, neleidžia užsilaikyti vandeniui. Todėl šlapimo sistema yra geriau apsaugota, inkstai funkcionuoja lengviau.
  6. Kalendros taip pat pasižymi skausmą malšinančiu poveikiu, tad kalendros arbata gali palengvinti migrenos ar menstruacijų sukeliamus skausmus.
  7. Kalendra gali padėti išlaikyti ir netgi pagerinti regėjimą, kadangi jose yra gausu vitamino A, E, C bei karatinoidų, kurie labai svarbūs akių sveikatai bei gerai regai išlaikyti. Tyrimais netgi įrodyta, kad kalendrų naudojimas gali padėti sumažinti su amžiumi susijusią geltonosios dėmės degeneraciją bei išgydyti konjunktyvitą.
  8. Kalendros sėklų arbata stiprina imunitetą ir padeda greičiau pasveikti peršalus. Taip yra dėl kalendrose, ypač jų sėklose, esančių antioksidacinių junginių bei vitaminų E ir C, kurie kovoja su laisvaisiais radikalais organizme, saugo ląsteles nuo jų daromos žalos bei mažina uždegiminius procesus organizme. Tyrimais įrodyta, kad kalendrų sėklose esančios medžiagos gali sumažinti plaučių, prostatos bei krūtų vėžio atsiradimo riziką.
  9. Kalendros arbata išsaugo sveiką ir gražią odą, nes joje esantys antioksidantai, vitaminai E, A bei C yra ypatingai svarbūs sveikai bei spindinčiai odai išlaikyti. Kalendros arbata detoksikuoja organizmą, todėl mūsų oda išlieka sveika ir švytinti netgi bėgant metams.
Kalendros arbata iš lapų

Kalendros arbata: kaip paruošti

Kalendros arbata gali būti ruošiama iš kalendros lapų, stiebelių arba iš sėklų. Naudingosios savybės iš esmės yra tokios pačios, tačiau skiriasi skoninės savybės. Tad tiems, kurie nemėgsta šviežių kalendrų lapelių kvapo, geriau rinktis kalendros arbatą iš sėklų.

Kalendros lapų arbata

Ingredientai:

  • 1 puodelis šviežių kalendros lapelių
  • 1 puodelis vandens

Paruošimas: kalendros lapeliu smulkiai sukapokite ir subėrus į verdantį vandenį palikite pastovėti bent 10-15 min. Tuomet arbatą perkoškite ir supilkite į puodelį. Kalendros arbatą galima paskaninti medumi.

Kalendros arbata

Kalendros sėklų arbata

Ingredientai:

  • ½ a.š. kalendros sėklų
  • 1 puodelis vandens

Paruošimas: į verdantį vandenį superkite kalendros sėklas ir pavirkite apie 10 min. Tuomet viryklę išjunkite, indą uždenkite ir leiskite pastovėti dar 10-15 min. Pilnat į puodelį perkoškite. Kalendros arbatą galima paskaninti šaukšteliu medaus, griežinėliu citrinos.

Stebuklinga Ajurvedos arbata su kalendromis

Tai neįtikėtinos naudos arbata, jau tūkstančius metų naudojama virškinimo sistemos sveikatai palaikyti. Ji padeda pasisavinti maistines medžiagas bei stimuliuoja limfinę sistemą. O svarbiausia, kad ją pasigaminti ne tik labai paprasta, tačiau ir nereikia ypatingų sudedamųjų dalių. Dauguma mūsų šiai arbatai ruošti naudojamus prieskonius turi savo virtuvėse.

Ingredientai:

  • ½ a.š. kmynų sėklų
  • ½ a.š. kalendros sėklų
  • ½ a.š. pankolio sėklų
  • 4 puodeliai vandens

Paruošimas: į verdantį vandenį suberkite visas sėklas ir pavirkite apie 5-10 min. Viryklę išjunkite, puodą uždenkite ir leiskite pastovėti dar apie 15 min. Prieš geriant sėklas nukoškite.

Patarimas: arbatą galima supilti į termosą ir pamažu išgerti dienos eigoje. Ši arbata būtinai turi būti geriama karšta, nes tokiu būdu išplečiamos kraujagyslės, dėl ko suaktyvėja ir pagerėja virškinimo sistemos darbas bei limfos tekėjimas.

Kalendros arbata - paruoškite iš kalendros lapų

Imbiero ir kalendros arbata

Ši arbata puikiai tinka sunegalavusiam skrandžiui, peršalimui gydyti bei tiesiog norint pastiprinti imuninę sistemą.

Ingredientai:

  • ½ puodelio kalendros sėklų
  • 2 a.š. tarkuoto imbiero šaknies
  • 3 puodeliai vandens
  • medaus arba cukraus arbatai pagardinti

Paruošimas:

  1. Kalendros sėklas lengvai paskrudinkite.
  2. Imbiero šaknį nulupkite, nuplaukite ir stambiai sutarkuokite arba smulkiai supjaustykite.
  3. Užpilkite vandeniu, išmaišykite ir virkite tol, kol vanduo nugaruos ir liks maždaug 2 puodeliai.
  4. Arbatą perkoškite į puodelius. Pagal skonį pagardinkite medumi arba cukrumi ir gerkite karštą.

Patarimas: kalendros ir imbiero arbata naudojama peršalus, palengvina atsikosėjimą, skystina ir padeda greičiau pasišalinti gleivėms. Taip pat šios arbatos garai puikiai tinka inhaliacijoms peršalus. Tik būkite atsargūs ir nenusideginkite!

Imbierą šioje arbatoje galite bandyti keisti česnaku arba naudoti ir viena, ir kita.

Kalendros ir cinamono arbata

Kalendros ir cinamono arbata

Tai puikus pasirinkimas tiems, kam nelabai patinka šviežios kalendros lapelių kvapas: cinamonas suteikia malonaus, jaukaus, šildančio aromato bei skonio.

Ingredientai:

  • 4 šakelės šviežių kalendrų
  • 1 cinamono lazdelė
  • 2 puodeliai vandens
  • medaus arba klevų sirupo arbatai pagardinti

Paruošimas: kalendros šakeles nuplaukite, lapelius nuskabykite nuo kalendros šakelių ir švelniai paplėšykite, sudėkite į puodą, kuriame virsite arbatą. Įdėkite cinamono lazdelę ir užpilkite vandeniu. Virkite, kol vanduo užvirs, tuomet viryklę išjunkite, indą uždenkite ir leiskite arbatai pastovėti apie 15 min. Arbatą perkoškite ir supilkite į puodelius. Galite pagardinti šaukšteliu medaus, klevų arba agavų sirupo.

Patarimas: šią arbatą taip pat tinka ruošti su mėtų lapeliais, kurie ne tik suteiks arbatai kitokio skonio bei kvapo, tačiau ir turės papildomos naudos jūsų sveikatai.

Kalendros sėklos

Kokį šalutinį poveikį gali sukleti kalendros arbata

Nepaisant tikrai neįtikėtinos naudos mūsų sveikatai, kalendra bei kalendros arbata gali turėti neigiamą poveikį kai kurių žmonių organizmui, todėl visada atsargiai vartokite bet kokius vaistinius ar prieskoninius augalus, ypač jeigu juos vartojate pirmą kartą. Dėl bet kokio gydomojo kalendros arbatos vartojimo pirmiausiai pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.

  • Ypač atsargios turėtų būti besilaukiančios bei krūtimi maitinančios moterys ir, žinoma, vaikai, kadangi nėra pakankamai išsamių tyrimų dėl kalendros poveikio šiai asmenų kategorijai.
  • Kalendra gali iššaukti tokias alergines reakcijas kaip odos bėrimas, dilgėlinė, pasunkėjęs kvėpavimas, niežulys, galvos svaigimas, veido / gerklės patinimas. Ypač atsargūs turėtų būti tie žmonės, kurie yra alergiški anyžiams, kmynams, pankoliams, krapams ir panašiems augalams.
  • Per dideliais kiekiais arba per ilgai vartojamos kalendros gali sukelti netgi kepenų problemas.
  • Taip pat atsargiai kalendras turėtų vartoti žmonės, kurių žemas cukraus kiekis bei tie, kuri vartoja vaistus diabetui gydyti. Kalendros gali dar labiau sumažinti cukraus kiekį kraujyje, dėl ko gali ištikti hipoglikemija.
  • Kai kurių tyrimų duomenimis kalendrų vartojimas gali padidinti jautrumą saulei, todėl iškyla rizika nudegti.
  • Per daug išgėrus kalendros arbatos, ji gali sukelti virškinimo sistemos sutrikimų, tokių kaip viduriavimas ar pilvo skausmas.

Naudokite kalendras maiste bei gerkite kalendros arbatą atsakingai.

Būkime sveiki.

Šaltiniai:

  1. https://www.vle.lt/straipsnis/kalendra/
  2. https://www.allthatgrows.in/blogs/posts/health-benefits-of-coriander
  3. https://pharmeasy.in/blog/9-surprising-health-benefits-of-coriander-leaves-you-should-know/
  4. https://www.thechefsgardener.com/cinnamon-coriander-tea/
  5. https://foodcnr.com/ginger-corriander-tea-inguru-koththamalli/
  6. https://rakskitchen.net/kothamalli-thani-coriander-seeds-ginger-tea/
  7. https://www.balancenutrition.in/recipes/recipe-details/coriander-tea-easy-to-prepare
  8. https://kripalu.org/resources/ccf-ayurveda-s-miracle-tea
  9. https://www.earthtokathy.com/corriander/
  10. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-117/coriander
  11. https://www.stylecraze.com/articles/unexpected-side-effects-of-coriander-seeds/

Autorius: Vaida Janikūnienė

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
Šalavijo arbata – ligoms gydyti ir grožiui puoselėti Ramunėlių arbata pagelbės ne tik sutrikus virškinimui Bananų arbata: kuo ji naudinga ir kaip ją paruošti Pelyno arbatos nauda ir poveikis organizmui