Skip to content

Beržų lapų arbata – gamtos dovana pavargusiam organizmui. Kokia nauda, kaip ir iš ko ji ruošiama

Beržų lapų arbata – gamtos dovana pavargusiam organizmui. Kokia nauda, kaip ir iš ko ji ruošiama
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Beržų lapų arbata skamba šiek tiek egzotiškai, nors beveik kiekviename kieme auga bent po vieną beržą. Pripažinkime, šie medžiai mums tokie artimi, tačiau nepakankamai pažinti, tiesa? Beržų lapų arbata – viena paprasčiausiai paruošiamų ir lengviausiai prieinamų vaistinių arbatų. Paragavę šios arbatos, nustebsite, kodėl iki šiol niekada nesate jos ruošę. O geriausia yra tai, jog beržų lapų arbata galite mėgautis visą šiltąjį sezoną – tereikia nuskinti kelis beržo lapelius ir užsiplikyti šio naudingo gėrimo. Taigi, kaip teisingai skinti beržo lapelius arbatai, kaip ją paruošti ir kokia nauda slypi beržo lapuose? Apie tai skaitykite toliau.

Kurių beržų lapai tinkami arbatai?

Visų pirma, trumpai apžvelkime, kas yra beržas ir kokios jo rūšys auga Lietuvoje. Beržas (Betula) priklauso beržinių šeimos medžių ir krūmų genčiai. Auga Šiaurės pusrutulio vidutinio ir šalto klimato srityse bei subtropinio klimato kalnuose. Tai šviesomėgis medis arba krūmas, atsparus sausrai ir šalčiui, nereiklus dirvožemiui. Nuo kitų medžių išsiskiria savo balta kamieno spalva. Lapai paprasti, kiaušinio arba rombo formos, dantyti, pliki arba plaukuoti. Žiedai susitelkę į žirginius, vienalyčiai. Todėl beržai būna moteriškosios ir vyriškosios lyties. Beržo vaisius – vienasėklis sparnuotas riešutėlis.

Tikrai visi esame matę ir puikiai pažįstame beržo medžius. Daugelis galbūt gėrėme beržo sulos. Bet tikrai ne visi galime atskirti skirtingos rūšies beržus. O šių Lietuvoje auga net 4 skirtingos rūšys:

  • karpotasis beržas (Betula pendula);
  • plaukuotasis beržas (Betula pubescens);
  • liekninis beržas (Betula humilis);
  • beržas keružis (Betula nana);
  • taip pat auginamos ir dekoratyvinės, atvežtinės beržo rūšys.

Beržų lapų, pumpurų ar žievės arbata gaminama iš dviejų rūšių beržų: karpotojo ir plaukuotojo. Todėl, toliau kalbėdami apie beržų lapų arbatą, turėsime mintyje būtent šių rūšių beržų lapus. Jeigu išsigandote, jog neskiriate beržų rūšių, nuraminsime: kitos dvi rūšys (liekninis ir keružis) yra labai reti. Beržas keružis apskritai įtrauktas į Raudonąją knygą. Jie auga drėgnose vietose ir nuo kitų labiausiai skiriasi tuo, kad yra ne medžiai, o krūmai. Tad tikrai nesusipainiosite.

Beržas

Beržų lapų arbata: kada skinti lapus?

Daugiausiai gydančiųjų savybių turi jauni beržų lapai. Iš jų paruošta beržų lapų arbata yra pati naudingiausia. Beržų lapus rekomenduojama skinti iš karto po to, kai šie pilnai išauga. Geriausias mėnuo tam – gegužė. Sakoma, kad tinkamiausias laikas skinti beržų lapus iki Sekminių. 

Vėliau skintų beržų lapų arbata turės mažiau gydomųjų savybių. Tačiau tikrai galite ruošti arbatą ir iš vyresnių lapų. Tai bus labiau atsigaivinimui, troškuliui numalšinti ir skoniui paįvairinti skirta arbata. 

Be abejo, beržų lapai, kurie skirti arbatai ruošti, turi būti renkami švariose, kuo toliau nuo gatvių ar gamyklų esančiose vietose. Idealu miške, pamiškėse, vienkiemiuose.

Žaliavos beržų lapų arbatai ruošimas

Beržų lapai arbatai gali būti naudojami švieži, ką tik nuskinti. Taip pat džiovinti arba šaldyti. Galite pabandyti juos fermentuoti panašiai kaip gervuogių lapus.

Beržų lapų džiovinimas ir šaldymas

Džiovinimui skinkite tik jaunus, ką tik pilnai išaugusius beržų lapelius. Juos paskleiskite vienu sluoksniu ant švaraus, natūralaus audinio arba popieriaus. Iš bėdos tiks ir švarus laikraštis. Lapai džiovinami šviesioje, tačiau nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje, sausoje ir labai gerai vėdinamoje patalpoje. Tai gali būti palėpė, kambarys, kurio nepasiekia saulė, ar kamarėlė. Beržų lapus kelis kartus per dieną pavartykite, kad tolygiai išdžiūtų. Išdžiūvusius laikykite natūralaus audinio arba popieriniame, sandariai užrištame maišelyje. Atokiai nuo tiesioginių saulės spindulių, sausoje vietoje. Tinkamai laikomi beržų lapai arbatai ruošti tinkami vienerius metus.

Šaldymui taip pat skinkite jaunus beržų lapelius. Juos sudėkite į specialius maišelius ir laikykite šaldiklyje. Šaldyti beržų lapai išsaugos dar daugiau naudingųjų medžiagų negu džiovinti. Tad jeigu tik turite galimybę, bent dalį jų užšaldykite.

Žaliavos beržų lapų arbatai ruošimas

Beržų lapų fermentavimas

Fermentavimui irgi geriausiai naudoti jaunus beržų lapus. Tiesiog jie turi daugiausiai gydomųjų medžiagų. Juos šiek tiek padžiovinkite (kad apvystų) arba kelioms valandoms įdėkite į šaldiklį. Tuomet patrinkite tarp rankų ar pagrūskite grūstuvėje, kad išsiskirtų sultys. Dėkite lapelius į stiklainį taip, kad neliktų oro tarpų. Uždenkite dangteliu ir mažiausiai parą, bet ne ilgiau negu tris, palaikykite labai šiltai. Po to paskleiskite džiovinimui. Kai išdžius, fermentuotus beržų lapus laikykite sandariame stikliniame arba moliniame inde. Vartoti jie tampa tinkami ne anksčiau nei po mėnesio. 

Beržų lapų arbatos nauda

  • Beržų lapų arbata, pagaminta iš jaunų lapelių, labiausiai vertinama dėl gausaus vitamino C kiekio bei joje esančių flavonoidų. Taigi, tai puiki arbata imunitetui stiprinti bei apsaugoti ląsteles nuo kenksmingo laisvųjų radikalų poveikio. 
  • Be to, beržų lapų arbata pasižymi detoksikuojančiu (valančiu) poveikiu. Sudėtyje esanti chlorogeno rūgštis pagerina kepenų funkciją.
  • Ši arbata taip pat gelbsti nuo vidurių užkietėjimo, pagerina žarnyno veiklą, kadangi jos sudėtyje gausu skaidulų.
  • Beržų lapuose gausu saponinų, kurie pagerina kraujotaką. Tai puiki prevencinė priemonė širdies ir kraujagyslių ligoms bei pagalbinė priemonė gydant aterosklerozę.
  • Beržų lapų arbata gali padėti palaikyti sveiką nervų sistemą. Ji pasižymi stresą bei nerimą mažinančiu poveikiu dėl sudėtyje esančio tiamino.
  • Šioje arbatoje gausu vitamino A, kuris svarbus sveikai odai bei plaukams.
  • Beržų lapų arbata – natūralus kofeino šaltinis. Tad ji pagerina protinį budrumą bei suteikia energijos.
  • Beržų lapuose gausu fitoncidų, kurie naikina daugelį bakterijų bei virusų. Beržų lapų arbata gydomi šlapimo pūslės uždegimai, skrandžio opaligė. Taip pat – kvėpavimo takų ligos: bronchitas, laringitas, tracheitas.
Beržų lapų arbatos nauda

Beržų lapų arbatos šalutinis poveikis

Kad ir kokia naudinga būtų beržų lapų arbata, tačiau, kaip ir dauguma vaistinių arbatų, kai kuriems žmonėms yra nerekomenduojama:

  1. Nėščiosioms bei krūtimi maitinančioms moterims, kadangi nėra pakankamai patikimų duomenų apie šios arbatos poveikį tiek joms, tiek kūdikiui.
  2. Asmenims, sergantiems cukriniu diabetu arba hipoglikemija, nes ši arbata gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje.
  3. Sergantiems inkstų ar kepenų ligomis, nes yra kepenų pažeidimo rizika.
  4. Asmenims, vartojantiems kraują skystinančius vaistus. Beržų lapų arbata skystina kraują, gerina kraujotaką, todėl gali sustiprinti vaistų poveikį.
  5. Beržams alergiškiems žmonėms.
  6. Asmenims, alergiškiems salierams, laukinėms morkoms, paprastajam kiečiui šią arbatą taip pat reikėtų vartoti atsargiai, nes gali pasireikšti alergija ir beržų lapams.
  7. Asmenims, turintiems aukštą kraujo spaudimą, kadangi beržų lapų arbata gali padidinti natrio kiekį organizme.

Visiems kitiems, prieš vartojant beržų lapų arbatą, rekomenduojama pasitarti su gydytoju arba vaistininku ir įsivertinti galimas naudas bei rizikas.

Kaip ruošiama beržų lapų arbata

Kaip ruošiama beržų lapų arbata

Beržų lapų arbata skoniu primena žaliąją arbatą. Be to, jos spalva taip pat yra maloniai žalsva. Tai šiek tiek kartoko, pipirinio skonio arbata. Todėl joje idealiai derės šaukštelis medaus. 

Ingredientai 1 puodeliui:

  • 2 a. š. džiovintų arba 3–5 šviežių (šaldytų) beržo lapelių
  • 1 puodelis vandens

Paruošimas: beržų lapelius suberkite į puodelį, užpilkite verdančiu vandeniu, pridenkite ir palaukite 10-15 min. Po to nukoškite ir gerkite. Galima gerti tiek karštą, tiek šaltą atsigaivinimui.

Beržų lapų arbata – nuostabi gamtos dovana mūsų organizmui. Tai idealus pasirinkimas pavasarį, kai esame pavargę ir nusilpę po žiemos ir ligų sezono. Jeigu dar niekuomet neragavote šios nuostabios arbatos, šis pavasaris tam puikiai tinka. 

Šaltiniai:

  1. https://www.vle.lt/straipsnis/berzas/
  2. https://www.healthygreensavvy.com/birch-tea-leaf-bark/
  3. https://naturallybalanced.org/en/birch-extract-tea/
  4. https://northwildkitchen.com/birch-tea-bjorkete/
  5. https://holytea.nl/blogs/journal/10-amazing-benefits-of-birch-leaves-tea
  6. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-352/birch

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: