Skip to content

Beržo grybas – čaga – išskirtinis grybas, augantis ant medžių. Kaip pasigaminti čaga arbatą bei užpilą su degtine

Beržo grybas - čaga - išskirtinis grybas, augantis ant medžių
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Beržo grybas (Inonotus obliquus), dar taip pat žinomas kaip čaga grybas arba juodasis beržo grybas, yra unikalus augalas, kurio širdis yra glaudžiai susijusi su šiaurės šalimis ir jų tradicijomis. Šis grybas išsiskiria savo tamsia spalva ir gali priminti prilipusį purvą ar net žaizdą medyje. Nors jis tikrai neatrodo kaip kažkas, ką norėtumėte paliesti, (o ką jau kalbėti apie valgymą), tačiau savo neįprastoje išvaizdoje beržo grybas slepia nemažai galimų privalumų mūsų sveikatai.

Jau nuo senų laikų tradicinėje medicinoje beržo grybas buvo naudojamas kaip vaistas kovojant su įvairiomis ligomis, stiprinant imuninę sistemą ir netgi kaip energetinis gėrimas. Šiame straipsnyje panagrinėsime, kodėl šis grybas toks vertinamas, kokią naudą jis gali suteikti mūsų sveikatai ir kaip jį tinkamai paruošti bei naudoti.

Kur auga čaga grybas ir koks jo ryšys su beržu?

Kaip ir išduoda pavadinimas, šis grybas dažniausiai auga ant beržo kamieno, nors gali būti randamas ir ant kitų lapuočių. Šio grybo ir beržo ryšys yra tikrai ypatingas, nes beržo sula, kuri absorbuojasi per grybą, suteikia šiam grybui savo gydomųjų savybių. Be to, beržo žievė yra turtinga betulino rūgštimi, kuri yra vienas iš pagrindinių beržo grybo bioaktyviųjų komponentų. Tad jei jūsų kieme ar sodyboje auga beržai, apžiūrėkite juos – galbūt nudžiugsite radę šį naudingą grybą ir galėsite pasigaminti sveikatos suteikiančios arbatos.

Kur auga čaga grybas ir koks jo ryšys su beržu?

Kur naudojamas beržo grybas?

Beržo grybai gana įvairiapusiški ir gali būti naudojami praktiškai bet kur! Štai keletas idėjų kur šie grybai gali būti panaudoti:

  • Arbata. Beržo grybas yra plačiai naudojamas kaip arbata. Tai tradicinė rusų ir kitų šiaurės tautų arbata, kuriai reikalingas džiovintas, sumaltas beržo grybas, užpilamas karštu vandeniu.
  • Tinktūros. Čaga grybas gali būti naudojamas ruošiant alkoholines tinktūras, kurios, anot liaudies medicinos, gali padėti stiprinant imuninę sistemą ar gydant įvairias ligas.
  • Sveikuoliški milteliai maistui. Beržo grybas gali būti džiovinamas ir sumalamas į miltelius, kurie paskui dedami ruošiant maistą ar gėrimus.
  • Kosmetika. Dėl savo antioksidacinių savybių, beržo grybo ekstraktas kartais naudojamas įvairiuose kosmetikos produktuose, tokiuose kaip kremai ar šampūnai.
  • Ekstraktai ir papildai. Farmacijos ir sveikatos priežiūros rinkoje galima rasti beržo grybo ekstraktų ir papildų, kurie, kaip teigiama, padeda stiprinti imunitetą, mažina uždegimus ir net gali padėti kovojant su vėžiu.
Juodasis beržo grybas: rinkimas, paruošimas ir saugojimas

Juodasis beržo grybas: rinkimas, paruošimas ir saugojimas

Juodasis beržo grybas yra vienas iš seniausiai naudojamų natūralių gydomųjų priemonių. Norint, kad jis išlaikytų visas savo gydomąsias savybes, labai svarbu žinoti, kaip jį tinkamai surinkti, paruošti ir saugoti.

Beržo grybus geriausia rinkti ankstyvą pavasarį arba vėlyvą rudenį, kai medžio sultys juda intensyviausiai ir taip suteikia grybui daugiausiai naudingų medžiagų. Renkant reikia ieškoti didelių, juodų gabalėlių, kuriuos gana lengva pastebėti ant balto beržo kamieno. Atsargiai nupjaukite grybą nuo kamieno, tačiau reikėtų stengtis nepažeisti pačio medžio.

Rastus grybus reikėtų supjaustyti į mažesnius gabalėlius ir džiovinti sausoje, vėsioje vietoje. Tam, kad grybas išlaikytų visas gydomąsias savybes, jį reikėtų džiovinti saulėtoje (be tiesioginių saulės spindulių) vietoje. Džiovintus grybus laikykite sandariame, drėgmės ir saulės nepraleidžiančiame indelyje. Šitaip čaga grybai gali išlaikyti savo naudingąsias savybes net iki kelerių metų!

Beržo grybo arbata (Čaga arbata)

Beržo grybo arbata (Čaga arbata)

Ingredientai:

  • 1-2 šaukštai susmulkinto džiovinto beržo grybo,
  • 500 ml vandens,
  • medaus ar citrinos (pagal skonį).

Džiovintus grybus visų pirma susmulkinkite. Galite juos visiškai sumalti arba tiesiog susmulkinti peiliu. Užvirinkite vandenį ir sudėkite susmulkintą beržo grybą. Tuomet sumažinkite kaitrą iki minimalios ir leiskite pavirti apie 20-30 minučių. Kuo ilgiau virinsite, tuo arbata gausis stipresnė ir sodresnė. Atėjus laikui, nuimkite arbatą nuo ugnies ir nukoškite per sietelį, kad pašalintumėte grybų gabaliukus, jei tokių yra. Į dar karštą arbatą galima įsidėti šaukštą medaus ir/ar kelias citrinos lašelius.

Patarimas: beržo grybo gabalėlius galima naudoti 2-3 kartus, todėl neskubėkite jų išmesti iš karto po pirmojo virimo.

Beržo grybo užpilas su degtine ar spiritu

Beržo grybo užpilas su degtine ar spiritu

Norint paruošti šį užpilą, jums reikės:

  • 50-100 g susmulkinto džiovinto beržo grybo,
  • 1 l stiprios degtinės arba 70% medicininio alkoholio (spirito),
  • tamsaus stiklo butelio su sandariu dangčiu.

Džiovintą beržo grybą susmulkinkite mažais gabalėliais ir sudėkite į tamsaus stiklo butelį. Užpilkite grybą degtine arba spiritu ir sandariai užsukite butelį. Laikykite butelį tamsioje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių vietoje apie 2-4 savaites. Periodiškai, bent kartą per dieną, gerai jį pakratykite. Atėjus laikui perkoškite skystį per sietelį arba marlę, kad pašalintumėte visus grybų gabaliukus. Tada perpilkite skystį į švarų butelį. Užpilą laikykite tamsioje vietoje. Taip šis užpilas gali išsilaikyti kelerius metus, o jo skonis su laiku taps tik gilesnis.

Patarimas: Toks užpilas be abejonės yra labai stiprus, todėl vartokite saikingai. Jei norite išbandyti jo gydomąsias savybes, pradžioje pradėkite nuo mažų dozių, pavyzdžiui, nuo kelių lašų per dieną, ir stebėkite, kaip jūsų organizmas reaguoja.

Čaga grybo nauda

Čaga grybo nauda

Pastaruosius kelis dešimtmečius vis dažniau atkreipiamas dėmesys į čaga grybus būtent dėl jų naudos sveikatai. Kai kurie čagos grybų tyrimai su gyvūnais parodė daug žadančių rezultatų stiprinant imuninę sistemą ir kovojant su vėžiu. Žinoma, reikėtų atlikti daugiau tyrimų, kad būtų galima teigti, jog žmonėms poveikis būtų toks pat. Nepaisant to, daug žmonių tiki beržo grybo teikiama nauda ir naudojasi visais jo teikiamais privalumais.

Gali apsaugoti nuo kepenų pažeidimų 

Čagos grybas gali užkirsti kelią tam tikroms kepenų ligoms arba jas sumažinti. Vieno tyrimo metu nustatyta, kad čagos ekstraktas galėjo apsaugoti kepenų audinį nuo tam tikros cheminės medžiagos, kuri, kaip žinoma, sukelia kepenų pažeidimus, poveikio. Tačiau ar čagos ekstraktas turėtų tokį patį poveikį atliekant tyrimus su žmonėmis, dar nenustatyta. 

Gali sustiprinti imuninę sistemą

Beržo grybuose yra natūralių angliavandenių, kurie gali sustiprinti imuninę apsaugą.  Kiti su pelėmis atlikti tyrimai parodė, kad čagos ekstraktas taip pat gali padėti reguliuoti citokinų, kurie padeda stimuliuoti kraujo ląsteles ir stiprinti imuninę sistemą, gamybą. Tai gali padėti kovojant su peršalimo ar rimtesnėmis ligomis.

Beržo grybas - Čaga

Gali sumažinti uždegimą

Kai organizmas kovoja su liga, uždegimas veikia kaip gynybos mechanizmas nuo infekcijos. Tačiau kartais uždegimas gali pakenkti organizmui ar net virsti lėtine liga, pavyzdžiui, reumatoidiniu artritu, širdies ar autoimuninėmis ligomis. Netgi depresija gali būti susijusi su lėtiniu uždegimu. Čagos grybų ir citokinų tyrimo duomenimis, šių grybų ekstraktas gali sumažinti uždegimą organizme.

Gali apsaugoti nuo vėžio

Mokslininkai tyrinėja hipotezę, kad beržo grybai gali užkirsti kelią vėžiui arba sulėtinti jo augimą. Kadangi šie grybai yra gausus antioksidantų šaltinis, taip užkertamas kelias laisvųjų radikalų ir oksidacinio streso keliamai žalai. Kaip žinoma, oksidacinis stresas gali sukelti vėžį ir daugelį kitų sveikatos problemų. 

Vieno tyrimo metu buvo nustatyta, kad beržo grybo ekstraktas gali sulėtinti plaučių, krūties ir gimdos kaklelio vėžio ląstelių augimą. Tame pačiame tyrime nustatyta, kad šis ekstraktas taip pat gali sulėtinti pelių auglių augimą. Kito tyrimo metu paaiškėjo, kad junginiai, esantys šiuose grybuose, gali sunaikinti navikines ląsteles, nepakenkdamas sveikoms ląstelėms. Nors šie tyrimai parodė daug žadančių rezultatų, visgi reikia atlikti išsamesnius tyrimus su žmonėmis, kad mokslininkai galėtų įrodyti priešvėžinę beržo grybo naudą.

Šaltiniai:
https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/chaga-mushroom
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-chaga-mushrooms
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318527
https://www.healthline.com/nutrition/chaga-mushroom#_noHeaderPrefixedContent

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

0 thoughts on “Beržo grybas – čaga – išskirtinis grybas, augantis ant medžių. Kaip pasigaminti čaga arbatą bei užpilą su degtine”

  1. Pingback: Beržas – medis jūsų sodui ir jūsų sveikatai | Derlingas.lt