Skip to content

Bananų arbata: 8 priežastys, kodėl ją verta gerti kasdien

Bananų arbata: 8 priežastys, kodėl ją verta gerti kasdien
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Bananų arbata – tai karštas, labai paprastai pagaminamas gėrimas. Dėl savo malonaus skonio ir aromato ji tampa vis populiaresnė. O kur dar naudingosios savybės, kurių turi ši arbata! Net mokslininkai pripažįsta, kad bananų arbatoje gausu vitaminų ir mineralų, kurie gali padėti išlaikyti mūsų organizmą sveiką. Bananuose gausu kalio, magnio ir mangano, kurie  atlieka svarbų vaidmenį tinkamam mūsų organizmo funkcionavimui.

Trumpai apie bananus

Šio vaisiaus, ko gero, nereikia pristatinėti, nes jį visi puikiai pažįsta. Bet vis tiek, šiek tiek apie jį noriu papasakoti. Bananas (Musa) priklauso bananinių šeimos daugiamečių žolių genčiai. Visame pasaulyje žinoma apie 80 bananų rūšių. Šis augalas kilęs iš Pietryčių Azijos, auga tropinio – subtropinio klimato šalyse, daugiausia Afrikoje, Azijoje, Malajų salyne ir Lotynų Amerikoje. Toje pačioje  vietoje bananai gali augti iki 30 metų. Kartais jie užauga iki 15 metrų, bet dažniausiai būna iki 6 metrų aukščio. Lapai labai dideli, net iki 4 m ilgio. Bananų žiedai vienalyčiai ir dvilyčiai, susitelkę žiedynais, panašiais į didžiulę kekę. Vaisiai – bananai, auga kekėmis.

Bananų medis

Moksliniais tyrimais grįstos 8 priežastys gerti bananų arbatą

Kadangi gaminant bananų arbatą naudosite neapdorotus bananus ir vandenį, ji turės vandenyje tirpių maistinių medžiagų: vitamino B6, kalio, magnio, mangano ir vario. Kadangi po virimo bananus iš arbatos išimsite, ši arbata nebus kaloringa.

Kalbant apie bananų arbatos naudą galima būtų paminėti keletą, mokslininkų ištirtų, naudingų šios arbatos savybių:

Bananų arbata turi daug antioksidantų

Kaip rodo atlikti moksliniai tyrimai, bananuose gausu vandenyje tirpių antioksidantų. Labai svarbūs ir naudingi yra dopaminas ir galokatechinas, kurie gali padėti kovoti su laisvaisiais radikalais ir užkirsti kelią lėtinėms ligoms. Įdomiausia tai, kad bananų žievelėje antioksidantų kiekis yra daug didesnis nei jo minkštime. Todėl bananų arbata su žievele gali būti tikrai labai naudinga.

Gali padėti lengviau užmigti

Bananai ar jų arbata yra gana populiari pagalbinė priemonė žmonėms, kuriuos kankina nemiga. Bananuose yra maistinių medžiagų, kurios, mokslinių tyrimų teigimu, padeda lengviau užmigti ir gali pagerinti miego kokybę. Tai – kalis, magnis ir triptofanas. Triptofanas – aminorūgštis, svarbi miegą skatinančių hormonų serotonino ir melatonino gamybai. Kalio ir magnio turimos savybės taip pat siejamos su geresne miego kokybe ir jo trukme.

Gali pagerinti nuotaiką

Bananų arbatoje esantys dopaminas ir serotoninas taip pat gali padėti reguliuoti hormonų lygį ir pagerinti nuotaiką. Bananų arbatos įtraukimas į savo mitybą gali būti veiksmingas ir natūralus būdas pagelbėti nualintai nervų sistemai.

Gali užkirsti kelią pilvo pūtimui

Bananų arbatoje yra daug kalio, kuris svarbus skysčių balansui. Be to, tyrimai rodo, kad bananai arba jų arbata gali padėti išvengti pilvo pūtimo.

Bananų arbata -  kokteilis

Bananai turi mažai cukraus

Bananų arbata gali būti puikus saldžiųjų gėrimų pakaitalas. Tik nedidelis kiekis bananuose esančio cukraus išsiskiria į vandenį arbatos virimo metu ir veikia kaip natūralus saldiklis.

Gali palaikyti sveiką širdį

Bananų arbatoje esančios maistinės medžiagos gali padėti širdies sveikatai. Jau ne kartą paminėti, bananų arbatoje esantys kalis ir magnis, pasak mokslinių tyrimų, padeda mažinti kraujospūdį ir mažina širdies ligų bei insulto riziką. Iš tiesų, atlikus tyrimą, kuriame dalyvavo 90 137 moterys, nustatyta, kad kalio turinčių produktų vartojimas susijęs su 27 % mažesne insulto rizika. Be to, mityba, kurioje gausu katechinų – bananų arbatoje esančių antioksidantų – gali sumažinti širdies ligų riziką.

Arbata, naudinga nėščiosioms

Bananai, dėl juose esančių medžiagų gali būti naudingi ir besilaukiančioms moterims. Jie padeda kovoti su nuovargiu. Juose gausu greitai rezorbuojamų cukrų, todėl valgant bananus, ypač paskutinį nėštumo trimestrą, galima gauti energijos.

Bananų arbata gali padėti numesti svorio

Šioje arbatoje esantis magnis padeda pagerinti medžiagų apykaitą ir riebalų deginimą. Todėl bananų arbata slopina apetitą ir mažina norą užkandžiauti.

Bananų arbatos istorija

Sakoma, kad bananų arbata pirmiausia atsirado pietryčių Azijoje. Būtent ten bananas buvo laikomas „Ievos vaisiumi“. Apie bananų arbatą sklandė įvairios legendos, atsirado įvairių jos virimo receptų ir vartojimo tradicijų. Vėliau bananų arbatos receptas iš Rytų nukeliavo į Indijos, Afrikos ir Polinezijos pakrantes, pasiekė Singapūrą ir Filipinus. Vėliausiai šis gėrimas atkeliavo į Ameriką ir Europą. Daugeliui tautų ši arbata patinka. Kai kur tikima, kad tai bananas buvo pirmasis vaisius Žemėje, o tai reiškia, kad jo pagrindu pagaminta arbata turi daug galių ir yra dievų gėrimas.

Žinant, kokia nepaprasta bananų arbata ir kiek ji turi naudingų savybių, pats laikas pasidomėti kaip gi galima ją pasigaminti. 

Bananai

Bananų arbata

Tokią pat arbatą galite virti ir dėdami bananą arba bananą su žievele. Gaminimo eiga ta pati, tik banano nereikia nulupti, o tik kruopščiai nuplauti ir pavirti reikėtų šiek tiek ilgiau. Apie 10-15 minučių.

Jums reikės:

  • 1 vidutinio banano
  • 750 ml vandens
  • žiupsnelio cinamono
  • 1 arbatinio šaukštelio medaus
  • puodo, arbatos virimui

Paruošimas:

  • Vandenį supilkite į puodą ir užvirkite. Bananą nulupkite, nupjaukite abu jo galus ir įdėkite į verdantį vandenį. Sumažinkite ugnį ir palikite virti 5-10 minučių.
  • Išvirtą arbatą nukelkite nuo viryklės ir palikite atvėsti. Įberkite cinamono ir medaus.
  • Išimkite bananą ir galite gerti. Jei arbatos visos iš karto neišgersite, laikykite ją šaldytuve ir šaltą arba pašildytą išgerkite per 1-2 dienas.
Bananų, braškių ir imbiero arbata

Bananų, braškių ir imbiero arbata

Tai labai aromatinga arbata, su malonia vaisine rūgštele. Ji palengvins jums peršalimo simptomus, o taip pat puikiai atgaivins ar karštą dieną malšins troškulį.

Jums reikės:

  • 500 ml vandens
  • 1 valgomojo šaukšto žaliosios arbatos arbatžolių
  • 1/3 didesnio banano
  • 5-7 šviežių braškių
  • 1  valgomojo šaukšto šviežio arba džiovinto, tarkuoto imbiero
  • 2 valgomųjų šaukštų citrinų sulčių

Paruošimas:

  • Braškes sutrinkite šakute, bananą supjaustykite nedideliais gabaliukais.
  • Žaliąją arbatą, imbierą, sutrintas braškes ir bananą supilkite į puodą ar virdulį ir užpilkite verdančiu vandeniu.
  • Palikite arbatą 10-15 minučių, kad pritrauktų ir supilkite citrinų sultis.
  • Prieš gerdami galite arbatą nukošti ir pagardinti medumi.
Bananų arbata prieš miegą

Bananų arbata prieš miegą

Tai nuostabus ir atpalaiduojantis gėrimas prieš miegą.

Jums reikės:

  • 1 banano
  • 400 ml vandens
  • 1 cinamono lazdelės
  • 1 valgomojo šaukšto medaus

Paruošimas:

  • Į vandenį įmeskite cinamono lazdelę ir užvirinkite.
  • Nupjaukite abu banano galus ir įmeskite jį į verdantį vandenį. Jei norite, galite žievelę nulupti, tačiau žievelėje yra daug maistingųjų medžiagų.
  •  Leiskite bananui pavirti 10 minučių ant silpnos kaitros ir, išjungę viryklę, palikite pravėsti.
  • Prieš geriant arbatą nukoškite ir įdėkite medaus.

Bananų ir pieno gėrimas nuo kosulio

Banano žievelėje ir minkštime yra naudingų medžiagų, kurios padeda palengvinti kosulį ir sumažinti gerklės skausmą. Tad, susirgus, rekomenduoju išbandyti šį bananų ir pieno derinį.

Jums reikės:

  • 250 ml pieno
  • 1 banano
  • 1 arbatinio šaukštelio medaus

Paruošimas:

  • Bananą nuplaukite, supjaustykite nedideliais gabaliukais ir užpilkite pienu.
  • Pieną su bananu užvirinkite ir virkite 10-12 minučių ant labai silpnos kaitros.
  • Išvirtą gėrimą nukelkite nuo viryklės, leiskite jam atvėsti ir išimkite banano gabalėlius.
  • Į šiek tiek atvėsusį gėrimą įdėkite medaus.
  • Gerkite po 50 g per dieną.
Bananų ir pieno gėrimas nuo kosulio

Ar bananų arbata gali sukelti šalutinį poveikį

Bananai neturi jokio šalutinio poveikio. Nedideliais kiekiais tiek pačius bananus, tiek jų arbatą gali vartoti beveik visi. Galima išskirti tik kelis atvejus, kada nereikėtų gerti bananų arbatos:

  • Sergant išemine širdies liga.
  • Sergant pankreatitu ir skrandžio bei žarnyno opalige. Ypatingai reikėtų vengti bananų ir jų arbatos šių ligų paūmėjimo metu.
  • Žmonėms, linkusiems į venų varikozę ir trombozę.

Žinoma, nors bananai, praktiškai neturi šalutinio poveikio, tačiau, prieš vartodami juos gydymo tikslais, visada turėtumėte pasitarti su gydytoju.

Pabaigai

SVARBU! Į Europą bananai daugiausia importuojami iš Centrinės ir Pietų Amerikos, kur yra auginami milžiniškose plantacijose. Jų auginimui naudojama daug chemijos, kad įveikti kenkėjus ir augalų ligas. Po derliaus nuėmimo bananai dar kartą purškiami fungicidais, kurie turi apsaugoti vaisius, kad jie transportuojami nesupūtų ir nesupelytų. Kaip jau tikriausiai supratote, tokių bananų žievelės arbatai geriau nenaudoti net ir labai gerai nuplovus. Tam geriau rinktis ekologiškai išaugintus bananus, kuriuos, žinoma, prieš naudojimą, vis tiek būtina labai gerai nuplauti po tekančiu vandeniu.

Kaip jau supratote, bananų arbata gali būti ne tik skanus, bet ir labai naudingas gėrimas jūsų sveikatai. Joje yra vitaminų ir maistingųjų medžiagų, kurios padeda gerinti virškinimą, išvengti sunkių ligų ir kokybiškai išsimiegoti. Be to, bananų arbata gali padėti jums laikantis dietos, norint numesti svorio. Tad, abejoti ar bananų arbata naudinga – neverta, verta ją išbandyti.

Šaltiniai:
https://www.vle.lt/straipsnis/bananas/
https://www.healthline.com/nutrition/banana-tea#nutrition

Tyrimai:
https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/173944/nutrients
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30684032/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30248967/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30446708/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22616015/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23953879/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1472029909002215
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8477870/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23853635/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14506306/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25407790/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22622709/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20308626/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28843443/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23558164/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25190445/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: