Kartieji apyniai nuo seno buvo naudojami alaus ir midaus gamybai. Lietuvių kultūroje šis augalas buvo toks svarbus, kad 1529 metais išleistame statute buvo numatytos baudos už svetimų apynių pasisavinimą, o XVIII a. kai kuriuose regionuose netgi renkama duoklė apyniais. Tačiau išskirtinę šio augalo vertę lemia ne tik alkoholinių gėrimų pramonė – juk apynių spurgai gali padėti išspręsti ne vieną sveikatos ar kosmetinę problemą. O šiandien, tai patvirtina ne tik liaudies išmintis, bet ir išsamūs moksliniai tyrimai.
Vijokliniai kanapių giminaičiai
Jei kada teko pastebėti apynį miške ar vandens telkinių pakrantėse, kur jie geriausiai klesti, turbūt žinote, kad šis augalas yra tikras alpinistas. Jis ištįsta net iki 8 metrų ilgio ir mėgsta apsiraizgyti šalia augančius medžius ar kitas atramas. Tačiau jei apynys driekiasi ant žemės, jo galima ir nepastebėti, mat be atramos augalas paprastai nesubrandina žiedų.
Paprastasis apynys (lot. Humulus lupulus) yra daugiametis kanapinių šeimos augalas. Nors natūraliai neturi jokių svaiginančių medžiagų, tačiau su kanapėmis juos sieja išties nemažai panašumų. Abu augalai turtingi terpenais, eteriniais aliejais, flavonoidais ir kitomis nervų sistemai naudingomis medžiagomis. Įdomu, kad naudingiausia augalo dalis – kankorėžius primenantys apynių spurgai, užaugantys tik ant moteriškų augalų.
Ar apynių spurgai gali užaugti jūsų kieme?
Apyniai natūraliai paplitę daugelyje Lietuvos regionų ir juos galima sėkmingai užsiauginti savo sode arba sodyboje. Jums tereikia pasirinkti derlingesnę ir, pageidautina, drėgnesnę vietą pavėsyje, bei pasirūpinti augalo atrama. Nereikėtų sodinti apynių netoli kelių ar kitų taršių vietų, nes jie greitai pasisavina toksiškas medžiagas iš aplinkos arba užterštos dirvos.
Apynių sėklų nesunkiai rasite parduotuvėse, arba galite jų susirinkti tiesiog aptikę augalą gamtoje. Augalas pražysta maždaug vasaros viduryje, o apynių spurgai susiformuoja maždaug rugpjūčio-spalio mėnesiais, kuomet yra tinkamiausias laikas juos rinkti. Turėkite omenyje, jog visas augalas yra pasidengęs šiurkščiais plaukeliais, todėl juos liesti rankomis nėra itin malonu. Atsargiems reikėtų būti ir skinant apynių spurgus, nes augalai yra gana jautrūs ir vienu metu nuskynę per didelį kiekį spurgų, galite negrįžtamai pakenkti augalui.
Apynių spurgų arbata ir jos nauda
Nors vaistinėse galite atrasti ne vieną preparatą, į kurio sudėtį įeina apynių ekstraktas, dažniausiai gydomiesiems tikslams vartojama džiovintų apynių spurgų arbata. Kokiais atvejais ji gali praversti jums?
1. Apynių spurgai kovoja su nerimu ir nemiga
Apynių spurguose esanti medžiaga metilbutenolis, kuri ir lemia kartų apynių skonį, raminančiai veikia organizmą ir sukelia mieguistumą. Kartu su dideliu kiekiu eterinių aliejų ir kitomis švelniai nervų sistemą slopinančiomis medžiagomis, esančiomis apynių spurgų arbatoje, tai yra puikus pasirinkimas nusiteikti ramiam vakaro miegui.
2. Apynių spurgai gerina virškinimą
Didelis kiekis karčiųjų medžiagų, esančių džiovintų apynių spurgų arbatoje, turi labai teigiamą poveikį virškinimo sistemai. Šios medžiagos skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, taip stimuliuodamos virškinimo procesus bei žarnyno peristaltiką.
3. Apyniai slopina skausmą
Skausmą mažinantis apynių spurgų poveikis yra glaudžiai susijęs su jų priešuždegiminėmis savybėmis. Gausybė antioksidantų, terpenų ir eterinių aliejų, ne tik atpalaiduoja nuo skausmo spazmuojančius raumenis, bet ir tiesiogiai veikia skausmą sukeliantį uždegimo šaltinį. Žinoma, šis efektas nėra toks intensyvus lyginant su tabletėmis nuo skausmo, tačiau jis žada geresnius rezultatus ilgalaikėje perspektyvoje ir sumažina šalutinių poveikių riziką.
4. Apynių spurgai veikia antibakteriškai
Apynių spurgų arbata gali padėti atsispirti peršalimo sezonui ir jį lydintiems bakteriniams susirgimams. Šiltas apynių gėrimas padės ir esant kvėpavimų takų ligoms, padės lengviau atsikosėti ir pašalinti plaučiuose susikaupusias gleives. Be to, apyniai garsėja ir antifungicidiniu poveikiu, taigi užpuolus grybeliui galite pasilepinti apynių spurgų nuoviro vonelėmis.
5. Skatina skysčių pasišalinimą
Ši arbata ne tik paskatins medžiagų apykaitą, bet ir užsistovėjusių skysčių pasišalinimą iš organizmo. Tai ypač naudinga ne tik peršalus, bet ir norint atstatyti organizmą po apsinuodijimų arba ilgalaikio sekinančio streso ar ligos. Apynių spurgų arbata gali praversti ir kenčiant nuo įvairiausių kepenų ar inkstų sutrikimų, tačiau esant rimtesniems susirgimams ar vartojant medikamentus, būtina pasitarti su gydytoju dėl tolimesnio vartojimo.
6. Puoselėjančioms grožio procedūroms
Ar jūsų mamos ir močiutės skalaudavo plaukus kaimišku alumi? Jei taip, žinokite, kad ši natūrali grožio priemonė pagrįsta būtent apynių veikliosiomis medžiagomis, o išgauti pageidaujamam efektui užteks ir apynių spurgų nuoviro. Jis padės numalšinti galvos odos niežulį, sumažinti pleiskanojimą, suteiks plaukams elastingumo ir blizgesio. Be to, apyniai teigiamai veikia ir veido odą, ypač jei kenčiate nuo aknės ar uždegiminių žaizdelių.
Kaip teisingai pasigaminti apynių spurgų arbatą?
Džiovinti ir smulkinti apynių spurgai jau atsirado jūsų lentynoje? Vienam arbatos puodeliui užteks 1-2 arbatinių šaukštelių. Užpylę verdančiu vandeniu palaikykite uždengę apie 10-15 minučių ir mėgaukitės subtiliu apynių aromatu bei ramiu nakties miegu.
Straipsniui naudoti šaltiniai:
https://www.alivingproof.com/products/hops-flower-tea
https://www.stylecraze.com/articles/surprising-benefits-of-hops-for-skin-hair-and-health/
https://www.mindbodygreen.com/articles/hops-benefits-uses-and-side-effects
Nuotraukos asociatyvinės © Freepik, jei nenurodyta kitaip.