Skip to content

Kvepenės žiedų arbata savo aromatu primena persikus bei padeda atsipalaiduoti

Kvepenės žiedų arbata - osmanthus
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kvepenės žiedų arbata, arba osmanthus, yra viena iš tradicinių rytietiškų arbatų. Tikros kvepenės žiedų arbatos Lietuvoje reikėtų gerai paieškoti. Be to, dažniausiai randamas produktas, greičiausiai, būtų ne kvepenės žiedų arbata, o viena iš įprastos arbatos (žaliosios, ulongo, juodosios) rūšių, sumaišytų su kvepenės žiedais arba jų aromatu. Žinoma, pastaroji arbata taip pat puikiai tinka maloniam pasimėgavimui, panašiai kaip juodoji arbata su bergamote ar žalioji arbata su jazminais. Šiame straipsnyje plačiau aptarsime vadinamąją grynąją kvepenės arbatą – osmanthus. Siūlome susipažinti su šia arbata ir, esant galimybei, linkime aristokratiško pasimėgavimo šiuo gėrimu.

Kas yra kvepenė?

Kvepenė (lot. Osmanthus) yra dekoratyvus, žydintis ir labai aromatingas augalas, priklausantis alyvmedinių (lot. Oleaceae) augalų šeimai. Pasaulyje žinoma apie 30 šių augalų rūšių. Kvepenė yra šiltų kraštų augalas, kilęs ir Pietryčių Azijos, daugiausiai auga (auginama) pietinėse Jungtinių Amerikos Valstijų teritorijose, Ramiojo vandenyno salose, pietryčių Kinijoje. Pastarojoje šalyje kvepenė vadinama „Kinijos brangakmeniu“.

Kvepenė yra visžalis medis arba krūmas. Priklausomai nuo klimato ir auginimo sąlygų, šis augalas gali užaugti iki 2–3 arba net iki 6 m aukščio. Jos lapai yra tamsiai žali, odiški, lanceto formos. Žydi baltais arba gelsvais, į kekes susitelkusiais, smulkiais žiedais, kurie yra labai aromatingi. Pastaroji šio augalo savybė nulėmė ir jo pavadinimą – osmanthus, reiškiantį „kvapūs žiedai“. Iš tiesų, kvepenės žiedai laikomi vienais aromatingiausių.

Kvepenės subrandina valgomus, alyvuoges primenančius, mėlynai juodos spalvos kaulavaisius.

Mūsų kraštuose lauko sąlygomis kvepenės neauga. Jos neištveria žemesnės nei -12 °C temperatūros. Tačiau kaip dekoratyvinį augalą ją galima auginti kambaryje arba žiemos sode.

Kvepenė

Kas yra kvepenės žiedų arbata – osmanthus?

Kvepenės žiedų arbata arba osmanthus turi gilias, daugiau nei 2500 metų siekiančias tradicijas Kinijoje. Čia šia arbata ne tik mėgaujamasi, tačiau ji naudojama tradicinėje kinų medicinoje.

Kvepenės žiedų arbata yra produktas, gaminamas iš džiovintų kvepenės žiedų. Šis gėrimas pasižymi išskirtiniu gėlių aromatu, abrikosiškai kreminiu skoniu su jaučiamomis gėlių natomis. Kvepenės žiedai arbatai ruošti skinami vasaros pabaigoje bei sudžiovinami.

Tačiau yra ir kita kvepenės arbatos versija, kur kas plačiau vartojama už Kinijos ribų. Tai – arbata su kvepenės žiedais arba jų aromatu. Dažniausiai su kvepenės žiedais maišoma arba jais aromatizuojama yra ulongo arbata. Tačiau taip pat šiai arbatai gaminti naudojama tiek žalioji, tiek ir juodoji arbatos rūšis. Būtent šios kvepenės arbatos versijos vyrauja arbatos rinkoje pasaulyje, taip pat – ir Lietuvoje.

Kvepenės žiedų arbatos naudingosios savybės

Kvepenės žieduose yra daug žmogaus organizmui naudingų medžiagų – vitaminų ir mineralų, tokių kaip vitaminai A, B ir C, kalcio, kalio ir geležies. Juose taip pat gausu flavonoidų ir antioksidantų – polifenolių ir niacinamido. Šios medžiagos turi teigiamą poveikį visapusei žmogaus sveikatai. Kvepenės žiedų arbata (osmanthus) pasižymi šiomis naudingosiomis savybėmis:

  • Padeda atsipalaiduoti, ramina kūną ir protą. Ją galima rinktis kai kankina nemiga ar nerimas.
  • Stiprina imunitetą. Šią savybę lemia kvepenės žieduose esančios antioksidacinės medžiagos.
  • Padeda virškinimui. Ši arbata šimtmečius naudojama virškinimui palengvinti, taip pat ir vidurių užkietėjimo bei pykinimo lengvinimui.
  • Palaiko odos sveikatą. Kvepenės žiedų arbatoje esantys antioksidantai padeda apsaugoti odą nuo laisvųjų radikalų daromos žalos, išlaiko odą sveiką ir jaunatvišką odą.
  • Palaiko smegenų funkcijas. Tyrimai parodė, kad kvepenės žieduose esantys eugenolis ir geraniolis gali veikti kaip prevencinė priemonė, galinti užkirsti kelią Alzheimerio ligai. Dar įdomiau yra tai, kad kvepenės žiedų aromatas gali turėti įtakos smegenims slopinant apetitą, o tai gali padėti svorio metimui.  
Kvepenės žiedai

Kvepenės žiedų arbata

Norint paruošti tikrą osmanthus arbatą, reikia naudoti džiovintus, aukštos kokybės kvepenės žiedus. Jei šio „Kinijos brangakmenio“ turite namuose, laikykite jį taip, kad produkto kokybė išliktų ilgam, t. y. sandariame inde, sausoje, vėsioje ir tamsioje vetoje.

Arbatą galima plikyti tiesiog puodelyje ar arbatos infuzatoriuje. Vienam puodeliui arbatos rekomenduojama naudoti vieną arbatinį šaukštelį kvepenės žiedų. Užplikius arbatą, patariama ją mirkyti ne trumpiau kaip 3 minutes ir priklausomai tiek, kokio intensyvumo arbatos skonio norisi.

Užplikyta kvepenės žiedų arbata būna šviesiai geltonos spalvos ir stipraus, malonaus aromato, primenančio abrikosus ir persikus. Skonis salstelėjęs, vaisinis su subtiliu gėlių poskoniu.  

Labiau koncentruotą kvepenės žiedų arbatą galima pasiruošti kaip nuovirą. Tyrimais įrodyta, kad 2 gramus kvepenės žiedų užpylus 1 l vandens ir verdant 20 minučių, paruošiamas koncentruotas gėrimas, pasižymintis imunitetą stiprinančiu poveikiu. Kvepenės žiedų nuoviras gali būti kartokas, todėl jį rekomenduojama saldinti medumi.

Kvepenės žiedų arbata - variacijos

Kvepenės žiedų arbatos variacijos

Kvepenės žiedai yra vieni tų, kurie tinka derinti su kitomis žiedų arba žolelių arbatomis. Taip pat – tai būdas tradicinių arbatos rūšių – ulongo, žaliosios, juodosios – aromatizavimui.

Kvepenės žiedai gali būti derinami su:

  • Jazminų arbata. Dviejų rūšių aromatingų žiedų derinys sukuria subtilaus skonio ir aromato gėrimą, ypač tinkamą gėliškų, švelnaus, saldoko skonio arbatų mėgėjams.
  • Levandų arbata. Ši arbata pasižymi subtiliu gėlių skoniu. Sumaišius ją su kvepenės žiedais gaunama atpalaiduojanti, raminanti arbata.
  • Rožių arbata. Ši arbata, kartu su kvepenės žiedais yra tikras pozityvumo šaltinis, savo aromatu ir maloniu gėlišku skoniu pakeliantis nuotaiką ir grąžinantis energiją.
  • Mėtų arbata. Mėtų lapelius sumaišius su kvepenės žiedais gaunama gaivi, vėsinanti, tonizuojanti arbata.

Čia pateikėme tik keletą idėjų vertingiems arbatos deriniams. Tačiau šis sąrašas nėra baigtinis. Esant galimybei, kvepenės žiedus derinkite savo nuožiūra ir sukurkite Jums labiausiai tinkantį arbatos puodelį.

Arbata su kvepenės žiedais arba jų aromatu

Kaip jau minėjome anksčiau, pasaulyje itin paplitusi arbata, kuri taip pat vadinama osmanthus, yra ulongas, žalioji ar juodoji arbata su kvepenės žiedais arba jų aromatu.

Dažniausiai kvepenės arbatai gaminti naudojama ulongo arbata. Gamybos procese šios rūšies arbata sumaišoma su kvepenės žiedais. Taip pat tam tikrame gamybos etape arbata tiesiog aromatizuojama šiais žiedais. Aromatizuotai arbatai gaminti taip pat naudojama žalioji arba juodoji arbata. 

Kvepenės žiedų arbata

Tokios rūšies kvepenės arbata yra vertinga ne tik dėl savo skonio ir maloniai nuteikiančio aromato. Ši arbata taip pat turi žmogaus organizmui naudingų medžiagų, kurios apjungia arbatmedžio lapelių (iš kurių gaminamos tradicinių arbatų rūšys) ir kvepenės žiedų sveikatinančias savybes. Be daugelio įvairiapusių naudų, pagrindinė iš jų yra antioksidacinis tokios arbatos poveikis. Tai – vienas pagrindinių dalykų, stiprinančių imunitetą ir apsaugančių nuo laisvųjų radikalų žalos.

Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad nors kvepenės žiedai neturi kofeino, tačiu arbata su kvepenės žiedais ar jų aromatu, t. y. ulongas, žalioji ar juodoji, šios medžiagos turi. Todėl jei kontroliuojate kofeino suvartojimą arba jis Jums apskritai nerekomenduojamas – atidžiai rinkitės Jums tinkamą produktą.

Kvepenės žiedai naudojami ne tik arbatai ruošti

Dėl savo aromatinių ir skonio savybių kvepenės žiedai yra dažnas ingredientas kulinarijos, konditerijos, kosmetikos bei parfumerijos gaminiuose.

Saldus, vaisiškas bei gėliškas skonis praturtina konditerijos kepinių, įvairių likerių, kokteilių skonį. Kvepenės žiedai tiesiog dedami į šiuo gaminius, siekiant išgauti šias skonio natas.

Lygiai taip pat dėl ypatingai malonaus ir intensyvaus kvepenės žiedų aromato jie yra vienas pagrindinių ingredientų parfumerijos pramonėje.

Ne tik dėl aromato, bet ir dėl antioksidacinio poveikio, kvepenės žiedai naudojami kosmetikos priemonių gamyboje bei grožio procedūrose. Pavyzdžiui, kvepenės žiedų arbata gali būti naudojama kaip natūralus odos tonikas, apsaugantis odą nuo oksidacinės pažaidos ir padedantis išsaugoti odos jaunatviškumą.

Kvepenės žiedų arbata

Ar kvepenės arbata gali turėti šalutinį poveikį?

Kvepenės žiedų arbata arba osmanthus, įprastai nesukelia jokio šalutinio poveikio. Labiausiai tikėtinas nepageidaujamas poveikis – alerginė reakcija, pasireiškianti šios rūšies augalams alergiškiems žmonėms. Alergiją šiai arbatai išduoda atsiradę odos bėrimai, niežulys ar net pasunkėjęs kvėpavimas.

Taip pat tam tikros žmonių grupės kvepenės arbatą vartoti turėtų saikingai arba jos atsisakyti. Būkite atidūs, jei:

  • Sergate virškinamojo trakto ligomis, jas gydote ir geriate vaistus. Tokiu atveju kvepenės arbata gali paaštrinti virškinimo problemas, išprovokuoti pykinimą ar viduriavimą.
  • Sergate cukralige. Tokiu atveju ši arbata gali pavojingai sumažinti cukraus kiekį kraujyje.
  • Kvepenės žiedų arbatą atsargiai turėtų vartoti nėščiosios ir krūtimi maitinančios moterys. Vaikams ši arbata rekomenduojama tik nedideliais kiekiais.

Vartojant arbatą su kvepenės žiedais ar jų aromatu, svarbu atkreipti dėmesį, kad tokios arbatos bazę sudaro ulongo, žalioji ar juodoji arbata, kuri turi kofeino. Taigi – jei kofeinas Jums netinka arba yra ribojamas, tokią arbatą vartokite saikingai arba jos atsisakykite.

Šaltiniai:
https://simplelooseleaf.com/blog/herbal-tea/osmanthus-tea/#_ftn2
https://www.vle.lt/straipsnis/kvepene/
https://herbalteahealthbenefits.com/osmanthus-tea/

Moksliniai tyrimai:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0254629915002276
https://www.researchgate.net/publication/286648528_Effect_of_an_osmanthus_fragrans_flower
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3872418/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23519146/
https://www.researchgate.net/publication/286648528_Effect_of_an_osmanthus_fragrans_flower

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
Šalavijo arbata – ligoms gydyti ir grožiui puoselėti Ramunėlių arbata pagelbės ne tik sutrikus virškinimui Bananų arbata: kuo ji naudinga ir kaip ją paruošti Pelyno arbatos nauda ir poveikis organizmui