Skip to content

Senos lapų arbata – pirmoji pagalba nuo vidurių užkietėjimo

Senos lapų arbata – pirmoji pagalba nuo vidurių užkietėjimo
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Siauralapė velniapupė, plačiau žinoma kaip sena (lot. Senna alexandrina) yra pupinių (lot. Fabaceae) augalų šeimai priklausantis augalas. Natūraliai paplitęs šiaurės ir rytų Afrikoje (Egipte, Nubijoje, Sudane), auginamas Indijoje, Pakistane. Lietuvoje natūraliai šis augalas neauga. Sudarius tinkamas sąlygas, siauralapę velniapupę galima auginti ir vazone.

Siauralapė velniapupė arba sena yra iki 2 metrų aukščio užaugantis, plačiai išsišakojęs krūmas. Jo šakos tiesios, stačios, ant jų iš abiejų pusių išsidėstę lancetiški lapeliai. Šis krūmas žydi geltonais, penkialapiais žiedeliais, sutelktais ūglių viršūnėse. Senos vaisius – plokščia ankštis su šešiomis sėklomis. 

Senos lapai ir ankštys jau tūkstantmečius naudojami medicininiais tikslais. Jų naudą tam tikroms organizmo būklėms gydyti pripažįsta ir šiuolaikinė medicina.

Gydomieji preparatai ruošiami iš senos lapų ir ankščių. Lapai skinami prieš augalui pradedant žydėti, o ankštys renkamos rudenį, kai subrandinamos sėklos. Žaliava džiovinama saulėtoje patalpoje arba lauke.

Lietuvoje senos lapų žaliavos galima nusipirkti vaistinėse ar kitose specializuotose prekybos vietose. Dažniausiai naudojami džiovinti senos lapai. Tačiau galima įsigyti ir senos lapų miltelių.

Senos naudingosios savybės

Senos naudingosios savybės

Senos augalas turi įvairių maistinių medžiagų: cinko, kalcio, kalio, magnio, natrio, vario, taip pat – angliavandenių, baltymų, riebalų ir skaidulų. Veikliosios medžiagos, senai suteikiančios gydomųjų savybių yra polisacharidai, salicilo rūgštis, antrachinonų glikozidai, flavonoidai (kamferolis).

Senos lapai ir ankštys nuo seniausių laikų buvo naudojami kaip vidurius laisvinanti ir žarnyną valanti priemonė. Būtent šiam tikslui senos preparatai dažniausiai naudojami ir šių dienų tiek liaudies, tik tradicinėje medicinoje.  

Senos lapuose esantys cheminiai junginiai antrachinonai skatina žarnyno peristaltiką, subalansuoja vandens ir druskų įsisavinimą žarnyne, minkština jo turinį bei lengvina tuštinimąsi. Senos efektyvumas gydant lėtinį vidurių užkietėjimą, dirgliosios žarnos sindromą bei hemorojų yra patvirtintas tyrimais. Senos preparatai skiriami ir žarnyno paruošimui (išvalymui) prieš diagnostinius tyrimus, pavyzdžiui kolonoskopiją. 

Taip pat yra duomenų, kad senos augalas pasižymi vėsinamuoju, antibakteriniu, antiparazitiniu ir raminamuoju poveikiu.

Sena šiuolaikinėje medicinoje

Šiuolaikinė medicina intensyviai tiria senos augalo savybes ir galimą jų naudą kitų įvairių susirgimų gydymui bei prevencijai. Pirminiai, tačiau dar nepakankami, tyrimų rezultatai rodo, kad sena gali būti veiksminga kaip antialergenas, antioksidantas, antiseptikas, analgetikas. Dėl šių, dar tik preliminariai ištirtų savybių, ateityje sena gali pasitarnauti daugelyje sričių:

  • Gali užkirsti kelią vėžinių ląstelių susidarymui.
  • Gali palaikyti sveiką kepenų funkciją.
  • Gali būti naudinga išorinių odos ligų gydyme.
  • Gali padėti gydant reumatoidinį artritą, podagrą, taip pat – žarnyno kirmėles.
  • Gali turėti kraują valantį poveikį.
Senos lapų arbata ir jos variacijos

Senos lapų arbata ir jos variacijos

Senos arbata yra gydomasis gėrimas, vartojamas tuomet, kai reikia išspręsti konkrečius sveikatos sutrikimus. Dažniausiai – tai pirmoji priemonė nuo vidurių užkietėjimo. Ši arbata vartojama gydant lėtinį vidurių užkietėjimą, hemorojų. Taip pat kartais vartojama kaip papildoma organizmo valymo priemonė prieš tam tikras medicinines procedūras ar metant svorį.

Taigi – ši arbata nėra skirta kasdieniam pasimėgavimui. Pernelyg dažnas, nebūtinas jos gėrimas gali sukelti neigiamą šalutinį poveikį.

Senos arbatai paruošti reikia:

  • ½ arbatinio šaukštelio senos lapų,
  • 200 ml vandens.

Į puodelį sudėkite senos arbatos žaliavą ir užpilkite virintu, kiek pravėsusiu vandeniu. Puodelį uždenkite ir palikite 10–15 minučių pastovėti. Prieš geriant galima perkošti.

Arbatžoles galima užpilti ir šaltu vandeniu bei palikti 10–12 valandų pastovėti. Tuomet galima perkošti ir gerti.

Senos lapų arbata yra kartoko skonio. Norint išgauti malonesnį poskonį, senos lapus galima sumaišyti su žaliąja arbata. Taip pat galima įsidėti šiek tiek medaus.

Senos lapų ir imbiero arbata

Ingredientai:

  • 1 arbatinis šaukštelis senos lapų,
  • apie 5 g šviežio imbiero,
  • 250 ml vandens.

Į indą sudėkite senos lapus, tarkuotą arba smulkiai supjaustytą imbierą, užpilkite vandeniu ir viską užvirinkite. Vėliau indą nukelkite nuo ugnies, uždenkite ir palikite 15 minučių pastovėti. Tuomet perkoškite ir gerkite karštą, mažais gurkšneliais.

Senos lapai gydo odą ir gražina plaukus

Senos lapai gydo odą ir gražina plaukus

Senos lapuose esančios antiseptiniu poveikiu pasižyminčios medžiagos gali padėti gydyti išorinius, infekcijų ar grybelių sukeltus odos susirgimus. Išoriniam naudojimui gali būti naudojamas iš senos lapų miltelių ir acto paruoštas tepalas. Vis dėlto, prieš naudojant šią priemonę ant odos, reiktų pasikonsultuoti su gydytoju.

Plaukų stiprinimui galima pasigaminti ir išbandyti plaukų kaukę. Ji plaukams suteikia blizgesio ir apimties.

Kaukei pasigaminti reikės:

  • 1 valgomojo šaukšto senos lapų miltelių,
  • 1 valgomojo šaukšto natūralaus jogurto,
  • vandens (pagal poreikį),
  • kelių lašų mėgstamų citrusinių vaisių sulčių, eterinių aliejų arba žolelių arbatos.

Miltelius sumaišykite su jogurtu, įlašinkite pasirinktų priedų, įpilkite vandens ir viską gerai išmaišykite iki vientisos, vidutinio tirštumo konsistencijos. Tepkite ant drėgnų plaukų, mažomis dalimis, gerai paskirstant ant plaukų ir galvos odos. Tuomet galvą uždenkite gobtuvu (rankšluosčiu ar netgi plastikiniu maišeliu) ir leiskite išdžiūti. Po kelių valandų plaukus gerai išskalaukite.

Senos lapų arbatos vartojimas ir šalutinis poveikis

Senos lapų arbatos negalima vartoti ilgiau kaip 10 dienų. Tuomet būtina padaryti 2 savaičių pertrauką. Ilgalaikis vidurius laisvinančių priemonių vartojimas gali sukelti priklausomybę ir išbalansuoti natūralią žarnyno funkciją. Taip pat gali sudirginti žarnyną ir sukelti pavojingą viduriavimą.

Senos lapų arbatos negalima vartoti nėščiosioms, krūtimi žindančioms moterims ir vaikams iki 12 metų. Taip pat ši arbata netinka esant žarnų nepraeinamumui ir susiaurėjimui (stenozei), žarnyno atoniui (žarnų raumenų tonuso praradimui), apendicitui, žarnyno uždegimams (Kronio ligai, opiniui kolitui).

Senos lapų arbatos vartojimas, sąveika su vaistais ir šalutinis poveikis

Vartojant senos arbatą gali pasireikšti šalutinis poveikis:

  • alerginės reakcijos (pvz., niežulys ir bėrimas),
  • pilvo skausmas, spazmai ir viduriavimas,
  • vandens ir druskų pusiausvyros organizme sutrikimas,
  • šlapimo spalvos pakitimai (raudonai ruda spalva) (nekenksminga, praeina nustojus vartoti arbatą).

Jei atsirado stiprus nepageidaujamas poveikis, senos lapų arbatos vartojimą reikia nutraukti ir pasikonsultuoti su gydytoju.

Senos arbatos sąveika su vaistais

Taip pat pažymėtina, kad senos arbata, bei preparatai gali neigimai sąveikauti su vartojamais vaistais, todėl, jei geriate žemiau išvardintus vaistus, dėl senos naudojimo būtina pasitarti su gydytoju.

  • Varfarinas – sąveikoje su sena gali padidinti kraujavimo riziką.
  • Digoksinas (Lanoxin) – dėl galimo kalio kiekio organizme sumažėjimo vartojant seną gali padidėti digoksino šalutinio poveikio rizika.
  • Estrogenai – sena gali sumažinti estrogenų absorbciją organizme ir taip sumažinti jų veiksmingumą.
  • Diuretikai – kartu su sena gali sukelti kalio kiekio organizme sumažėjimą.

Taip pat patariama senos nevartoti kartu su šaltalankiais, saldymedžiu, alijošiumi, asiūkliu ir rabarbarais, nes tai gali sukelti pernelyg stiprų vidurius laisvinantį poveikį.

Šaltiniai:
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-652/senna
https://en.wikipedia.org/wiki/Senna_alexandrina
National Library of Medicine. Medline plus, Senna [Internet] Last reviewed – October 20, 2021 Available from: Senna: MedlinePlus Supplements
Abbas SR, Rani G. Medicinal significance of Alexandrian senna. J. Natural Sciences. 2020;8:24-9. Available from: https://www.researchgate.net/profile/Syed-Abbas-11/publication/344571234_Medicinal_Significance_of_Alexandrian_Senna/links/5f80b79da6fdccfd7b552c35/Medicinal-Significance-of-Alexandrian-Senna.pdf 
https://pharmeasy.in/blog/ayurveda-uses-benefits-side-effects-of-senna/
https://healthembassy.co.uk/en/leaves/109-senna-leaves-tea-senna-alexandrina.html

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
Šalavijo arbata – ligoms gydyti ir grožiui puoselėti Ramunėlių arbata pagelbės ne tik sutrikus virškinimui Bananų arbata: kuo ji naudinga ir kaip ją paruošti Pelyno arbatos nauda ir poveikis organizmui