Jei kava nėra geriausias jūsų organizmo draugas, tuomet ne prasčiau pažadinti gali ir kvapnus arbatos puodelis. Tonizuojančiai veikia ne tik garuojantis aromatas ar šiluma. Kofeinas – viena iš arbatos sudedamųjų dalių, veikiančių stimuliuojančiai, bei galinčių pakeisti kavą. Tik įprastai kofeino kiekiai arbatoje yra mažesni, nei kavoje. Tikriausiai iš patirties žinote, kad ir jo efektas lyginant su kava, gerokai skiriasi.
Jeigu esate kofeinui jautrus žmogus, arbata yra saugesnis pasirinkimas dar ir todėl, kad joje yra L-teanino – aminorūgšties, kuri veikia atpalaiduojančiai ir lėtina kofeino įsisavinimą. Nors arbatos poveikis mūsų organizmui yra kitoks, tai nereiškia, kad ji nesuteiks pakankamai jėgų naujai dienai. Tereikia žinoti kokią arbatą pasirinkti ir kaip ją tinkamai paruošti, kad išgautumėte norimą efektą – stiprų energijos užtaisą ar atpalaiduojantį gėrimą.
Kas lemia kofeino kiekį arbatoje?
- Arbatos amžius. Kofeinas suteikia augalui kartumo – tai yra natūrali jo apsauga prieš kenkėjus. Jauni arbatos lapeliai yra patrauklesni vabzdžiams, tad jiems reikia didesnės apsaugos. Būtent todėl pavasarį skintos arbatos visada turės didesnį kofeino kiekį nei vasaros ar rudens skynimo.
- Arbatos auginimo sąlygos. Arbatos augintos šešėlyje, tokios kaip gyokuro ar sencha, visada turės daugiau kofeino nei augančios vien saulėkaitoje.
- Augalo amžius. Vyresni medžiai išvysto stipresnę šaknų sistemą, kuri padeda augalui geriau apsirūpinti kofeino atsargomis. Išbandykite senovinių medžių Gun Shu arbatą.
- Augalo dalis. Žiedlapiai turi daugiau kofeino nei stiebeliai ar žievės.
- Dydis. Kuo smulkesnė arbata, tuo daugiau jos ploto turi sąlytį su vandeniu. Tai užtikrina, kad vanduo efektyviau pasisavins kofeiną.
- Vandens temperatūra. Kuo karštesniu vandeniu užpilate arbatą, tuo efektyvesnė yra kofeino ekstrakcija. Tačiau svarbu turėti omenyje, kad žaliosios, ulongo ir baltosios arbatos užpilamos verdančiu vandeniu apkarsta.
Kokios arbatos rūšys turi daugiausiai kofeino?
Yerba MATE – 85 mg
Teisingumo dėlei, reikėtų paminėti, kad tai nėra tradicinė arbata savo kilmės prasme. Ji gaminama ne iš kininio arbatmedžio (Camellia Sinensis) lapelių, o iš bugienio lapų paplitusių Pietų Amerikos tropinėse žemumose.
Yerba MATE yra gana aštraus skonio ir intensyvaus poveikio arbata, kofeino kiekiu nenusileidžianti kavai. Išbandykite tradicinį matės paruošimo metodą kalebasoje ir neabejotinai pasisemsite energijos visai dienai.
Matcha – 70 mg
Matcha arbata puikiai tonizuoja dėl kelių priežasčių. Pirma, jos gamybai naudojami patys jauniausi, tik šešėlyje auginti lapeliai. Antra ir svarbiausia priežastis slypi jos paruošime – kadangi arbatos milteliai plakami su vandeniu, gerdami matcha jūs suvartojate ne arbatlapių sunką, o pačius arbatos lapelius. Patekę į virškinamąjį traktą jie gausiai aprūpina organizmą kofeinu ir kitais antioksidantais.
Juodoji arbata – 50 mg
Pradėti rytą su juodąja arbata visada yra geras pasirinkimas. Nesvarbu kokią arbatą rinksitės – prabangiąją Dardžilingo, Ceilono ar įvairius mišinius – galite būti tikri, kad ji gerai tonizuos ir puikiai tiks prie pusryčių patiekalų. Na, o jei norite garantuoti ypatingą tonizuojantį poveikį, tuomet rinkitės Asamo arbatas, nes jos pasižymi didesniu kofeino kiekiu.
Ulongas – 35 mg
Dažnai vadinamas pusiau žaliąja, pusiau juodąja arbata, ulongas ir pagal kofeino kiekį užima tarpinę poziciją tarp šių abiejų arbatos rūšių. Jo privalumas yra itin plati skonių paletė.
Priklausomai nuo oksidacijos stadijos, ši arbata gali būti tiek vaisiška, tiek kremiška ar net atskleisti tvirtą šokolado poskonį. Rinkitės ulongą, jei be tonizuojančio poveikio pageidaujate pasimėgauti ir subtiliais skoniais, ir pageidautina – jau po maisto.
Žalioji arbata – 25 mg
Nors tiek žalioji, tiek juodoji arbata yra tas pats augalas, tačiau jų kofeino kiekis šiek tiek skiriasi. Kodėl taip yra? Viena iš priežasčių yra anksti nutraukiamas oksidacijos procesas, tačiau tam turi įtakos ir daugybė auginimo bei apdorojimo subtilybių. Mėgaukitės žalia arbata norėdami pajusti gryną arbatos skonį ir papildyti energijos atsargas popiečio metu.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Pingback: Matė arbata – energijos šaltinis - Arbatos Nauda