Skip to content

Takažolių arbata –  piktžolių gydantis gėrimas

Takažolių arbata - piktžolių gydantis gėrimas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Nepaisant to, jog takažolė laikoma piktžole, iš jos gaminama takažolių arbata turi nemažai gydomųjų savybių, tad, ravėdami daržą ją galite susirinkti kaip vaistažolę vietoj to, jog paliktumėte gulėti lysvėje ar išmestumėte į kompostavimo vietą. Tad pasidomėkime kaip atskirti takažolę iš kitų piktžolių, kokių naudų sveikatai ji gali suteikti, kaip pasigaminti takažolių arbatą bei takažolių tepalą odos ligoms gydyti.

Trumpai apie takažolę

Takažolė (Polygonum aviculare) – rūgtinių (grikinių) (Polygonaceae) augalų šeimos rūšis – tai vienmetė žolė, užauganti iki 40 cm aukščio. Stiebai gali kilti į viršų arba šliaužti žeme, lapeliai – smulkūs, žiedai – žalsvi, vaisiai – tamsūs riešutėliai. Takažolės auga daugelyje šalių vidutinio klimato regionuose, spėjama, jog ji kilusi iš Eurazijos ir Šiaurės Amerikos, o Indijoje Himalajuose aptinkama net 2200-3800 m aukštyje. Nepaisant to, jog ši žolė laikoma piktžole, iš jos gaminama gydančioji takažolių arbata.

Lietuvoje takažolė auga saulėtose vietose: pievose, daržuose, grūdinių kultūrų laukuose, net itin augalams nepatogiose vietose: pėsčiųjų ir gyvūnų takuose, šaligatvių ir kitų asfaltuotų paviršių plyšiuose, pakelėse, geležinkelio pylimuose, smėlėtose, žvyruotose ar akmenuotose pakrančių vietose. Takažolė gerai auga suspaustame, mažai oro, tačiau, daug maisto medžiagų turinčiame, įvairių tipų dirvožemyje. Žydi visą vasarą. Daržuose ji dažnai laikoma piktžole, tad paprastai yra išraunama ir išmetama. Tačiau žinantys šių žolių naudą deda ją į krepšelį ir nešasi namo.

Vaistams vartojama žydinti takažolė. Ją galima pjauti prie pat šaknies nuo vasaros pradžios iki pat rudens kol žydi – tuomet žolėje yra daugiausia biologiškai aktyvių junginių: vitaminų C, E, angliavandenių, karotino, mineralinių druskų, eterinių aliejų.

Piktžolių naikinimas – apsvarstykite dar kartą – jas naudinga valgyti!

Takažolė – jūsų lėkštėje

Be to, kad takažolė išties turi nemažai gydančių savybių ir dažniausiai vartojama gaminant arbatas, ji ne ką mažiau tinkama ir maisto patiekalams. Jaunus takažolės augalus galite vartoti tiek žalius, tiek apvirtus. Jos tinka ir salotoms, ir sriuboms gardinti. Džiovintas susmulkintas takažoles galite naudoti kaip prieskonius sriuboms, karštiesiems patiekalams gardinti. Sėklos – taip pat valgomos – jų skonis ir savybės panašios į grikius, tik smulkesnės ir sunkiau surenkamos. Anksčiau, esant didelio nederliaus metams, iš takažolių sėklų kepdavo duoną.

Takažolės arbatos nauda sveikatai

Takažolė dėl savo vaistinių savybių dažniausiai naudojama arbatose.

  1. Takažolių arbata yra labai tinkama peršalimo ligoms gydyti, įskaitant slogą, bei kosulį. Ji pasižymi atsikosėjimą lengvinančiomis savybėmis, priešuždegiminiu poveikiu, taip pat gali padėti pasišalinti gleivėms – taip palengvindama kvėpavimą. Nėra atlikta jokių tyrimų, tačiau tradicinis šio augalo arbatos vartojimas rodo, jog tai veiksmingas vaistas prieš peršalimo ligas.
  2. Takažolėje esantys silicio dioksidas ir flavonoidai, kurie gerina kraujagyslių būklę, padeda reguliuoti kraujotaką, mažina širdies įtampą, todėl padeda išvengti aterosklerozės ir širdies insulto.
  3. Stipri takažolės arbata, kasdien vartojama kaip dantų skalavimo skystis, gali padėti sumažinti dantenų uždegimą, apsaugo dantis nuo ėduonies.
  4. Takažolėse esantys įvairūs flavonoidai ir fenoliniai junginiai pasižymi stipriu antioksidaciniu poveikiu. Tai reiškia, kad vartojant takažolę galima apsaugoti organizmą nuo ligas sukeliančių laisvųjų radikalų, kurie kasdien daro žalą mūsų kūno ląstelėms.
  5. Šio augalo vartojimas padeda ne tik išvengti inkstų akmenų, bet ir juos pašalinti.
  6. Takažolė dėl savo sudėtyje turimų flavonoidų, pasižyminčių stipriu antioksidaciniu poveikiu, tinkama naudoti odos priežiūrai. Oda tampa sveikesnė, stipresnė, stangresnė ir jaunesnė. Ši žolė gali padėti sumažinti smulkias raukšleles ir kitus senėjimo požymius. Ji taip pat gerina kolageno ir elastino gamybą, todėl oda tampa elastingesnė.
  7. Takažolė padeda įveikti lėtinį nuovargį,  depresiją.
  8. Takažolė naudojama ir kaip antibiotikas, naikinantis bakterijas, bei lėtinantis žarnyno judesius. Šis augalas naudingas sergant dizenterija: sutrumpina viduriavimo trukmę, padeda nuo pilvo skausmo, silpnumo, bei nuovargio.
  9. Takažolė išvaro parazitus (apvaliąsias ir plokščiąsias kirmėles) iš organizmo, nepadarydama jokios žalos šeimininkui, nes veikia kaip antihelmintikas. Geriant takažolių arbatą užkertamas kelias kirmėlių atsinaujinimui, palengvinami kiti simptomai: silpnumas, pilvo skausmai, niežtintys bėrimai, apetito praradimas, taip pat ir hemarojus.
  10. Takažolė taip pat vartojama kaip diuretikas ir priešuždegiminis vaistas, palaikantis sklandžią inkstų veiklą, bei didinantis druskos ir vandens kiekį organizme. Ji taip pat palengvina su inkstų veiklos sutrikimais susijusius simptomus: pėdų edemą, aukštą kraujospūdį, skatina šlapinimąsi, bei skysčių pašalinimą iš organizmo.
  11. Takažolėse esanti silicio rūgštis stiprina plaučių jungiamąjį audinį, tad naudojama plaučių ligoms gydyti: bronchitui, plaučių edemai, tracheitui. Taip pat palaiko švarius oro maišelius – palengvina kvėpavimą.
  12. Ji palaiko imuninę sistemą, iš organizmo šalina toksinus.
  13. Takažolė taip pat naudojama išoriškai nosies kraujavimui stabdyti, opoms gydyti.
  14. Dėl dizenterinių savybių takažolė labai tinka ir šlapimo takų uždegimui gydyti.
  15. Mažina sąnarių skausmą, išplaudama kristalines nuosėdas iš sąnarių, mažina uždegimą, gydo artritą.
  16. Padeda esant skausmingos mėnesinėms.
  17. Manoma, kad takažolė turi priešvėžinių savybių, tad ji gali slopinti vėžinių ląstelių dauginimąsi. Tyrėjai spėja, kad žolėje esantys fenoliniai junginiai pasižymi stipriu antioksidaciniu ir priešvėžiniu poveikiu, todėl gali būti plačiai naudojami medicinoje. Tačiau tyrimų yra per mažai, jų reikia atlikti daugiau, kad būtų patvirtintas takažolės veiksmingumas.
  18. Takažolė didina kraujo krešėjimą, gali būti vartojama kaip kraujavimą stabdanti priemonė po gimdymo. Svarbu pažymėti, kad takažolė, didindama kraujo krešumą nedidina jo klampumo.
  19. Po ilgų vaikščiojimų, pavargusias kojas galite pamirkyti takažolių nuovire.
  20. Plaukams stiprinti plaukus skalaukite su takažolių nuoviru.

Takažolių arbata – kosuliui palengvinti

Į nedidelį puodą ar arbatinuką įpilkite stiklinę vandens ir įberkite 1 valgomąjį šaukštą smulkintų takažolių. Kai vanduo užvirs, pavirkite ant mažos ugnies 5-10 min., paskui nukoškite. Gerkite po pusę stiklinės 3–4 kartus per dieną 30 min. prieš valgį.

Takažolės nauda sveikatai

Organizmą stiprinanti takažolių arbata

Šis nuoviras suteikia organizmui aktyvumo, žvalumo, stiprina imunitetą, mažina uždegimus.

Į puodą įpilkite 2 stiklines vandens ir įberkite 10 g susmulkintų takažolių. Šį mišinį pavirkite apie 20 min ant mažos ugnies, paskui uždengtą palikite nusistovėti 2 val.

Nukoštą nuovirą geriausia gerti po pusę stiklinės 3 kartus per dieną 3–5 savaites. Jeigu po to jausite, kad norite dar labiau pagerinti organizmo būklę, po savaitės šį kursą pakartokite.

Sergant pielonefritu – inksto taurelių, geldelių ir intersticinio audinio uždegimu – išvirkite štai tokį gėrimą. Puode užvirinkite puodelį pieno ir įdėkite vieną šaukštelį smulkintos takažolės. Palaikykite 5-10 min kol takažolė nusistovės, paskui nukoškite ir gerkite savaitę kasdien po 3 kartus per dieną. Esant poreikiui galite pakartoti.

Esant kraujavimui iš nosies išspauskite šviežių takažolės sulčių ir tepkite nosį du kartus per dieną.

Takažolės nuoviras voniai

Odos ligoms – egzemai, dermatitui, spuogams, votims gydyti, taip pat stuburo osteochondrozei, poliartritui, bei uždegimų gydymui galite pasiruošti vonią su takažolės nuoviru. Didelį puodą (3-5 litrų talpos) pripilkite pilną vandens ir jam užvirus suberkite 300 g takažolės. Palaikykite apie 2 val., kad nuoviras gerai ištrauktų naudingąsias takažolės savybes, tuomet perkoškite ir supilkite į vonią. Maudykitės ne trumpiau kaip 15 minučių.

Takažolės tepalas – odos ligoms gydyti

Pažeistas odos vietas galite tepti paprastai namuose pasigamintu takažolės tepalu. Susmulkinkite 100 g takažolių ir jas užpylę augaliniu aliejumi palaikykite 10 dienų. Aliejų nukoškite ir juo tepkite pažeistas odos vietas.

Taip pat galite pasigaminti šviežių takažolių lapų tyrelės – tepkite ant odos du kartus per dieną. Arba galite purkšti takažolių hidrolatą (jo galite įsigyti pas žolininkus).

Takažolių arbata ir jos šalutinis poveikis

Kaip ir vartojant bet kurią kitą vaistažolę, turite stebėti savo būklę, bei kūno reakcijas, ypač, jeigu sergate kokiomis lėtinėmis ligomis ir takažolę nusprendėte vartoti gydymo tikslais.

  • Kai kuriems jautriems žmonėms, takažolė gali sukelti jautrumą šviesai.
  • Atsargiai vartokite takažolę, jei turite polinkį į artritą, podagrą, reumatą, inkstų akmenligę, šlapimo pūslės uždegimus, padidėjusį rūgštingumą – stebėkite ar šio augalo vartojimas neblogina jūsų sveikatos būklės.
  • Nevartokite takažolių arbatos kartu su vaistais.
  • Nerekomenduojama takažolę vartoti nėščiosioms ir žindančioms moterims.
  • Takažolę netinka vartoti asmenims, kurių kraujo krešamumas yra padidėjęs.

Bet kokiu atveju, jeigu nusprendėte gydytis takažole, prieš pradedant geriausia pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

0 thoughts on “Takažolių arbata –  piktžolių gydantis gėrimas”

  1. Pingback: Piktžolių naikinimas – apsvarstykite dar kartą – jas naudinga valgyti! - Derlingas.lt