Pušų pumpurų ar spyglių arbata daugeliui turbūt čia jokia naujiena, bet ar teko vartoti eglių ar kėnio spyglių bei kadagio uogų arbatą? Kai nelieka augančių vaistažolių, žiemą pravartu prisirinkti spygliuočių žaliavos. Tai ypač naudinga, kai norisi organizmą papildyti vitaminais ar padėti sau užklumpant kosuliui. Iš spygliuočių pagaminta arbata pasižymi ir kitomis labai vertingomis savybėmis, o jų paruošimas neužtruks ilgiau, nei įprastos jūsų mėgstamos arbatos užplikymas. Štai ką reikėtų žinoti apie tai, kaip renkama ir ruošiama bei kuo naudinga spygliuočių arbata.
Kokie spygliuočiai naudojami arbatai?
Kalbant apie spygliuočių arbatą, dažniausiai turima omenyje kėnių, eglių ir pušų arbatą iš jų spyglių, kartais pumpurų. Paprastąją pušį (Pinus sylvestris) gana lengva atpažinti, nes jų spygliai ilgi, 4–8 cm ilgio, šaką apkibę „ryšulėliais“ po 2 vienetus. Eglės (Picea) ir kėnio (Abies) šakos yra kompaktiškesnės, krūmiškesnės, o trumpi spygliukai tankiai apaugę šakeles. Arbatai ruošti tinka kelių eglės ir kėnio rūšių spygliai, įskaitant paprastąją (P. abies), dygiają (P. pungens), baltąją (P. glauca) egles ir pilkąjį (A. concolor), balzaminį (A. balsamea), kvapųjį (A. procera) kėnius.
Paprastojo kadagio (Juniperus communis) arbata taip pat gali būti ruošiama, tačiau gėrimui įprasta naudoti ne spyglius, o „uogas“ – prinokusius mėlynos spalvos kankorėžius. Ši arbata daugiau skirta medicininiams tikslams, nors vienas kitas puodelis nepakenks, jeigu tik neturite tam tikrų kontraindikacijų.
Rečiau aptinkami spygliuočiai, kurio spyglius (kaip teigia kai kurie užsienio šaltiniai) galima vartoti arbatai, yra maumedis (Larix decidua), didžioji pocūgė (Pseudotsuga menziesii), cūga (Tsuga heterophylla). Dažniau jų arbatos gaminamos iš žievės ir naudojamos įvairiems gydymo tikslams. Kai kurie iš jų turi stiprų poveikį arba apie šių arbatų naudą ir kitas savybes žinoma nedaug. Norint vartoti šiuos augalus įprastiniam arbatos puodeliui, augalais reikėtų pasidomėti plačiau ir konsultuotis su gydytoju.
Kokie spygliuočiai netinka?
Spygliuočių arbatai gaminti tinka tikrai ne visi spyglius turintys augalai, todėl įsitikinkite, kad teisingai atpažįstate spygliuočių medžius ar krūmus. Lietuvoje tai gana paprasta padaryti, nes spygliuočių rūšių, kurių žaliava naudojama arbatai, natūraliai miškuose auga nedaug. Jeigu rinksite spyglius iš savo kiemo ar netoliese esančių apylinkių, jums reikėtų žinoti, kad:
- jie gali būti užteršti. Želdynuose dekoratyviniais tikslais pasodinti spygliuočiai surenka miesto taršą, o jiems apsaugoti nuo kenkėjų ir ligų dažnai būna purškiami pesticidais.
- arbatai negalima naudoti kukmedžio, nes jis yra labai nuodingas. Tai visžalis spygliuotis krūmas, kurio šakelės primena eglės ar kėnio spyglius, tačiau jis veda ne kankorėžius, o raudonai oranžines uogas.
- želdynuose auginamų kedrų spygliai taip pat neturėtų atsirasti jūsų puodelyje, nes daugelis jų turi toksiškų junginių, jei vartojami dideliais kiekiais.
- būkite atsargūs ruošdami arbatą iš kadagio spyglių. Nors yra teigiančių, kad kadagio spygliai taip pat yra tinkami arbatai ruošti, tačiau apie spyglių arbatos poveikį mokslinėje literatūroje žinoma nedaug. Spygliai, kaip ir uogos, labai stipriai veikia inkstų ir virškinimo sistemą, todėl, jeigu tokią arbatą vartosite, bent jau nepersistenkite ir primygtinai pasitarkite su gydytoju.
- jeigu spygliams rinkti tingite keliauti į lauką ir dairotės po kambaryje augančius augalus, teks nusivilti, nes kambarinė gėlė araukarija (visžalis spygliuotis, primenantis eglutę) taip pat nėra vartojamas. Šis augalas šiek tiek nuodingas.
Kaip ir kada rinkti žaliavą spygliuočių arbatai?
Daugumos spygliuočių spyglius galima rinkti ištisus metus, tačiau jie įprastai renkami rudenį ir žiemą, kai kitų augalų būna nedaug.
Pušų pumpurai renkami anksti pavasarį (vasarį–kovą), kol jie dar neišsiskleidę ir yra brinkimo fazėje. Juos rinkti galima tik nuo pakankamai senų medžių (kurių amžius bent 10 metų) ir tik nuo apatinių ar šoninių šakų. Spyglius geriausia rinkti žiemą be šakelių, juos nuplauti ir iki vartojimo laikyti sniege ar šaltoje patalpoje ant popieriaus.
Eglės ir kėnio spygliai renkami su šakelėmis. Atsargiai žirklėmis nukerpami nedideli kelių centimetrų ilgio galiukai nuo šakų, jokiu būdu neplėšiant ir nežalojant medžio. Pavasarį naudinga prisirinkti minkštų, žalių kėnio ar eglės ūglių, kurie suvartojami švieži per savaitę gaminant eglių ūglių arbatą.
Kadagio uogas įprasta rinkti rudenį, tačiau nemaišo ir rinkimas žiemą iki pat pavasario, nes šie kankorėžiai niekur nedingsta.
Visą surinktą medžiagą galima vartoti šviežią arba sudžiovintą. Kadagio uogas ar spygliuočių ūglius dar ir galima šaldyti.
Spygliuočių arbatos nauda
Jau vien spygliuočių arbatos aromatas padės jums jaustis ramiai ir atpalaiduojančiai, o jų skonis dažniausiai malonus su gaiviomis citrusinių vaisių natomis.
Galima paminėti daug teigiamų sveikatai naudingų spygliuočių arbatos savybių, pradedant skausmo malšinimu, senėjimo stabdymu ir baigiant peršalimo ir gripo simptomų gydymu. Apskritai tokios arbatos gausios vitamino C ir kitų antioksidantų, kurios turi stiprų antimikrobinį, priešvėžinį, širdį saugantį, imuninės sistemos veiklą moduliuojantį efektą.
Pušų pumpurų arbatos nauda žinoma nuo seniai, bet nereikėtų pamiršti ir kitų spygliuočių naudos. Visos šios arbatos daugiau ar mažiau vartojamos nuo kosulio, kvėpavimo takams inhaliuoti, nes turi dezinfekcinių savybių. Jos skatina šlapimo išsiskyrimą, gerina virškinimą, gydomi įvairūs uždegiminiai procesai.
Kaip pasiruošti spygliuočių arbatos?
Arbatos ruošimas priklausys nuo to, kokio stiprumo, skonio ir savybių norėsite iš spygliuočių arbatos. Spyglius arbatai galite naudoti su šakelėmis arba be jų, jie gali būti švieži arba džiovinti, sveiki arba susmulkinti. Kiekvienas duos savo skonį, spalvą, todėl išbandykite kelis variantus. Taip pat, arbatą pasiruošti galima dviem metodais: spyglius verdant arba užplikant vandeniu ir paliekant pritraukti. Prieš ruošiant gėrimą spygliai gerai nuplaunami po šaltu vandeniu.
1 būdas. Į puodą įdėkite saują sveikų arba kelis valgomuosius šaukštus susmulkintų spyglių ir įpilkite 2 puodelius vandens. Užvirinkite, sumažinkite ugnį ir virkite 10 minučių. Palikite 5 minutes pastovėti, tada nukoškite ir gerkite.
2 būdas. Nedidelį kiekį sveikų spyglių arba 1 valgomąjį šaukštą susmulkintų spyglių įdėkite į puodelį. Užpilkite verdančiu vandeniu ir palikite 10 minučių pritraukti, perkoškite ir gerkite. Šiuo metodu naudojant susmulkintus spyglius išgausite stipriausią skonį.
Kada nerekomenduojama vartoti spygliuočių arbatos?
Bet kuriuo atveju prieš pradėdami vartoti spygliuočių arbatą derėtų pasitarti su savo gydytoju. Vieni augalai pasižymi stipresniu poveikiu, todėl turi būti aptarti individualiai. Pasitaiko šie pagrindiniai šalutiniai efektai:
- kai kurie spygliuočiai gali stipriai sąveikauti su įvairiais vartojamais vaistais, pavyzdžiui, kadagio uogos su vaistais nuo diabeto, hipoglikemijos.
- dėl pušų arbatos padidėja kraujo krešėjimas, ji taip pat netinkama širdies nepakankamumu, kai kuriomis sunkiomis inkstų, kepenų, kasos ir skrandžio ligomis sergantiems žmonėms.
- kadagio uogos stipriai veikia inkstus ir žarnyną, todėl vengtina vartoti šių organų ligomis sergantiems pacientams.
- praktiškai visos iš spygliuočių paruoštos arbatos nerekomenduojamos gerti nėščiosioms, nes gali lemti persileidimą. Taip pat neturėtų vartoti ir krūtimi maitinančios moterys bei maži vaikai.
Šaltiniai:
https://www.growforagecookferment.com/conifer-needle-tea/
https://www.webmd.com/diet/what-to-know-pine-needle-tea
https://arboretumfoundation.org/wp-content/uploads/alexander_edible-conifers.pdf
https://bonsaialchemist.com/learning-center/general-guides/can-you-eat-juniper-needles/
https://www.iscientific.org/wp-content/uploads/2019/09/10-IJCBS-16-09-10.pdf
Pipinys J. Vaistiniai augalai, Vilnius: Leidykla „Mintis“, 1973.
Vasiliauskas J. Augalai ir sveikata, Vilnius: Leidykla „Mintis“, 1991.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.