Tie, kas propaguoja įvairių vaistažolių ar žolelių auginimą ir vartojimą, šiems žmonėms šaltmėtės arbata tikrai turi būti puikiai žinomas gėrimas. Arbata pasižymi viliojančiomis, gaivinančiomis ir įvairialypėmis savybėmis, todėl jos turėtų paragauti kiekvienas mėtų mėgėjas ar tam tikrų negalavimų kamuojamas žmogus. Šaltmėtė gali daug kuo priminti įprastą mėtą, tačiau jai taip pat būdingas savitas skonis, išskirtinės išvaizdos detalės ir papildoma gydomoji nauda. Toliau aptarsime šaltmėtės arbatos privalumus sveikatai bei paruošimo būdus, nepamiršdami aptarti ir šio gėrimo šalutinio poveikio.
Koks augalas naudojamas šaltmėtės arbatai?
Iš tiesų, tokio augalo „šaltmėtė“ nėra, nes tai yra garbiniuotosios mėtos (Mentha spicata) kitas „gyvenimo etapas“. Šaltmėtė yra žaliava, išgauta iš minėtojo augalo, nors abu pavadinimai liaudyje dažnai linksniuojami kaip tas pats (o gal netgi ir visai skirtingas) augalas. Garbiniuotoji mėta priskiriama notrelinių (Lamiaceae) šeimai, kuriai priklauso pačios įvairiausios, naudingos ir populiarios žolelės, tokios kaip čiobrelis, šalavijas, dašis, mairūnas, juozažolė, raudonėlis, rozmarinas, levandos, pipirmėtė, melisa ir kita.
Garbiniuotoji mėta yra nereta viešnia daržininkų prieskoninių žolelių gėlynėlyje, kurią kai kam gali pasirodyti sunkoka atskirti nuo artimų giminaičių. Nuo pipirmėčių ar kitų mėtų rūšių ir veislių, šaltmėtės pirmtakė išsiskiria 5–9 cm ilgio nusmailėjančiais lapeliais, kurių krašteliai dantyti. Pats augalas gali užaugti iki 30–100 cm aukščio, turėti plaukuotus (arba nebūtinai) organus, keturbriaunį stiebą ir netaisyklingus rožinius ar baltus žiedelius.
Šis augalas, iš kurio gaminama šaltmėtės arbata, yra kultūrinis, kurį sodininkai augina darželiuose ar ant palangės. Žinomos ir kelios paplitusios veislės, pavyzdžiui, Marokinė mėta „Maroccan“, „Crispa“, „Tashkent“.
Šaltmėtės arbatos skonis ir ypatybės
Jei kam nors teko ragauti melisos, mėtos ar pirpirmėtės arbatos, tai šaltmėtės arbata neturėtų labai nustebinti. Šis augalas išlaiko mėtiniams augalams būdingą posaldį skonį ir gaivinantį šaltumo pojūtį, tik jis yra mažiau intensyvus. Tai ypač aktualu tiems vartotojams, kuriems pipirmėtės ar melisos arbatų prieskonis yra per daug stiprus. Šaltmėtės arbata apibūdinama kaip saldi, nežymiai aštri, su citrusinių vaisių, gėlių ir prieskonių užuominomis, nors apskritai palyginti švelni. Šias skonines, aromatines ir naudingąsias savybes suteikia mentolio, mentono, karvono, pineno ir limoneno junginiai.
Šaltmėtės arbatos spalva neišsiskiria nuo kitų panašių žolelių gėrimų, kuri yra žaliai rusva. O ir kvapnus, mėtiškas, gaivinantis aromatas neišduos konkrečios gėrimo kilmės, nors gurmanai išskiria abrikosams būdingas natas.
Šaltmėtės arbata – kuo ji naudinga?
Šaltmėtės arbatai galima priskirti nemažą dalį naudingų ir gydančių savybių, kurias suteikia artimos šiai žaliavai arbatos. Ji veikia panašiai, kaip pipirmėtė, melisa, raudonėlis, čiobrelis ar kitų žolelių gėrimai. Toliau paminėsime, kokiomis veiksmingomis charakteristikomis pasižymi ši arbata. O kai jau žinosite, kokia nauda būdinga šaltmėtės arbatai, beliks tik paragauti patiems ir įsitikinti nepakartojamomis šaltmėtės ypatybėmis.
Šaltmėtė gerina virškinimą
Jeigu jūsų organizmą kamuoja virškinimo sutrikimai, pykinimas, dujų kaupimasis, pilvo skausmai, netgi vėmimas, tai šaltmėtė padeda sumažinti šiuos negalavimus. Pagerėjimas pastebimas ir panaudojus šaltmėtės eterinį aliejų, kuriuo patepama oda.
Pagyvina atmintį
Modeliai su pelėmis parodė, kad šaltmėtė padėjo šiems gyvūnėliams geriau mokytis ir išspręsti atminties užduotis. Panašios savybės pastebėtos ir žmonėms, kurie suvartodavo po 900 mg per dieną šaltmėtės turinčių ekstraktų – dalyviams darbinė atmintis pagerėdavo apie 15 %.
Padeda moterims reguliuoti hormonų lygį
Nustatyta, kad šaltmėtė reguliuoja moteriškųjų hormonų (estradiolio, liuteinizuojančio hormono ir folikulus stimuliuojančio hormono) lygių padidėjimą ir testosterono sumažėjimą. Tai padeda moterims susitvarkyti su menstruaciniais ciklais, padidėjusiu plaukuotumu. Tyrimai su žiurkėmis parodė, kad šaltmėtės aliejus dėl hormonų reguliacijos padidino vaisingų kiaušinėlių skaičių, todėl gydymas šaltmėte gali būti patrauklus policistinių kiaušidžių sindromą turinčioms moterims.
Veikia kaip antibakterinė medžiaga
Ne veltui šaltmėtės eteriniu aliejumi pagerinama dantų pasta ar kramtomoji guma. Be to, kad suteiktų gaivos, šaltmėtėje esantis mentolis ir kitos sudedamosios dalys dar ir kovoja prieš bakterijas. Tyrimai parodė, kad šaltmėtės aliejus silpnai ar vidutiniškai veikia prieš dažnai sutinkamas patogeninis bakterijas E. coli, ar gram teigiamas bakterijas Staphylococcus epidermidis (šiuos mikroorganizmus šaltmėtė inhubavo geriausiai), Candida glabrata.
Antioksidacinės ir priešuždegiminės savybės
Dažnai paminima, kad antioksidantų prisotinti gėrimai ar maisto produktai teigiamai veikia prieš žalinguosius aktyviuosius deguonies junginius ir jų sukeliamus uždegimus. Kadangi šaltmėtė kupina antioksidantų, ji efektyviai susidoroja su šia užduotimi ir užkerta kelią uždegimų lemiamiems padariniams, tokiems kaip vėžys, II tipo diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos bei kita. Be kita ko, šaltmėtės antiproliferaciniai tyrimai su 3 vėžinių ląstelių linijomis parodė, kad šis augalas (tikliau 1,8-cineolo ir limoneno junginiai) tikrai gali padėti kovoti su vėžiu stabdydamas jo augimą.
Mažina cukraus svyravimus kraujyje
Nors tyrimų rezultatų su žmonėmis dar reikia palaukti, gyvūnų modeliai rodo teigiamą šaltmėtės poveikį cukraus kiekio kraujyje reguliacijai. Pastebėta, kad diabetu sergančioms žiurkėms po šaltmėtės papildų sumažėjo cukraus lygis.
Mažina stresą ir pagerina miegą
Niekam ne paslaptis, kad geram miegui paskatinti reikia išgerti raminančios mėtų arbatos. Tokiu pačiu bruožu pasižymi ir šaltmėtė, nes vienodos ar panašios šių augalų medžiagos ramina ir atpalaiduoja nervų sistemą. Taip vyksta todėl, kad minėtosios medžiagos reaguoja su GABA receptoriais, atsakingais už streso malšinimą.
Malšina artrito sukeltus skausmus
Sąnarių skausmą gali primiršti tie artritu sergantys pacientai, kurie reguliariai geria šaltmėtės arbatą. Tiesą sakant, garbiniuotosios mėtos ekstraktai ir aliejai malšina ir kitokio pobūdžio skausmus, didina sąnarių paslankumą, mažina sustabarėjimą. Analgetinį efektą suteikia šaltmėtėje esantis mentolis.
Mažina kraujo spaudimą
Tie, kas kenčia nuo hipertenzijos, verta susimąstyti, ar nederėtų reguliariai vartoti šaltmėtės arbatos. Nustatyta, kad šiuose augaluose esantis junginys karvonas veikia panašiai, kaip kalcio kanalų blokatoriai. Tokiu pačiu principu veikia ir aukštą kraujospūdį gydantys vaistai. Visgi tyrimai dar tik pirminiai, bet bandymai su gyvūnai itin daug žadantys.
Šaltmėtės arbatos sudėtis
Nors šaltmėtės arbata praktiškai neturi kalorijų (tik apie 2 kcal puodelyje arba 44 kcal 100 g šviežios šaltmėtės lapelių), riebalų, kofeino ir cholesterolio, bet organizmą papildo įvairiais ir gausiais antioksidantais. Be minėtųjų kvapiųjų junginių, tokių kaip mentolis, arbatoje ar šaltmėtės žolėje yra vitamino C, flavonų, flavanoidų, geležies, dihidrokarvono, cineolio, foliatų, natrio, kalio.
Taip pat mokslininkai iš šaltmėtės aliejaus išskyrė 44 unikalius junginius, kurių didžiausią dalį (apie 67 %) sudarė deguonimi prisotinti monoterpenai. Žinoma, didesnį kiekį šių medžiagų pasisavinsite tiesiogiai kramsnodami garbiniuotosios mėtos lapelius ar juos panaudojant patiekaluose kaip prieskonį, bet arbatos alternatyva taip pat efektyvi.
Šaltmėtės derlius: nuo surinkimo iki arbatos puodelio
Šaltmėtės „žoliauti“ nereikės niekur eiti, nes ji dažniausiai auginama darželyje. O tiems, kas neaugina garbiniuotosios mėtos, gali lengvai įsigyti žolelių parduotuvėse ar internetu. Derliui nuimti nelaukite, kol augalas žydės, nes tada visos vaistingosios savybės bus „išgaravusios“, bet geriausia nurinkti žoleles prieš pat žydėjimą. Pasirinkite ryto metą, kai rasa jau nudžiūva, nes tuo metu žaliava prikaupia daugiausia eterinių aliejų ir aromatinių junginių.
Nuskintus lapelius ir stiebus paklokite vienu sluoksniu gerai ventiliuojamoje, sausoje, tamsioje patalpoje. Taip pat džiovinti galite surišę šias mėtas ryšulėliuose ir pakabinę „aukštyn kojomis“. Taip pat greitesniam džiovinimui galite pasirinkti ir orkaitę – palaikykite 50 °C temperatūrą ir po 20 min jau turėsite sudžiovintus lapelius.
Kaip paruošti šaltmėtės arbatą?
Kaip ir bet kokiai bazinei žolelių arbatai paruošti jums užteks tik pačių paprasčiausių ingredientų. Jums reikės:
- 1 valgomasis šaukštas džiovintos šaltmėtės arba keli švieži šaltmėtės lapeliai
- 250 ml verdančio vandens
Kaip gaminti:
- Naudodami šviežią šaltmėtę, pirmiau nuplaukite ją po šaltu vandeniu. Lapelius dėkite arba sudžiovintą žolę berkite į arbatos puodelį arba arbatinuką.
- Užpilkite verdančiu vandeniu ir leiskite jiems pritraukti apie 5–10 minučių (pagal norimą stiprumą).
- Nukoškite arbatą per sietelį arba išimkite lapelius.
Levandų ir šaltmėtės arbata su apelsinu ir imbieru
Tiems, kas nori paįvairinti ir šaltmėtės arbatą ne tik papildomais skoniais, bet ir nauda, siūlome išbandyti išskirtinį receptą.
Jums prireiks šių ingredientų:
- 1 valgomasis šaukštas džiovintų šaltmėtės lapų arba 2–3 šviežios šaltmėtės šakelės
- 1 arbatinis šaukštelis džiovintų levandų žiedų
- 1 arbatinis šaukštelis smulkiai tarkuoto šviežio imbiero
- 2 apelsino griežinėliai.
- 250 ml verdančio vandens
- 1 arbatinis šaukštelis medaus arba agavos sirupo (nebūtina).
- 1–2 kardamono ankštys (nebūtina).
Gaminimas:
- Į puodelį sudėkite šaltmėtę, levandos žiedus, tarkuotą imbierą, kardamono ankštis (jei naudojate), ir apelsino griežinėlius.
- Užpilkite verdančiu vandeniu ir uždenkite lėkštele. Leiskite pritraukti 8–10 minučių
- Nukoškite arbatą per sietelį į puodelį
- Pridėkite šaukštelį medaus arba agavos sirupo, jei norite saldesnio skonio.
Šaltmėtės šalutinis efektas
Šaltmėtė pripažinta patraukliu ir skaniu prieskoniu bei naudingu vaistiniu augalu, bet tam tikrais momentais jos vartojimas gali sukelti nepatogumų. O tai yra:
- Šaltmėtės arbatos turėtų vengti žmonės, kenčiantys nuo refliukso (rėmens). Šaltmėtė atpalaiduoja stemplės rauko raumenį, todėl šis organas negali tinkamai veikti. Tai lemia, kad skrandžio rūgštys patenka į stemplę ir sukelia deginimo jausmą.
- Šaltmėtės arbata vyriškajai giminei suteikia priešingą efektą negu moterims, nes ji mažina testosterono ir kitų vyriškų hormonų kiekį. Nors tai visiškai nepavojinga, visgi tai nulems mažesnį vyrų libido bei erekcijos sutrikimus.
- Kai kam gali pasitaikyti alerginės reakcijos.
- Kitas šalutinis poveikis nurodomas, kai šaltmėtės vartojama neprotingai dideliais kiekiais. Tokiu atveju kenčia inkstai ir kepenys. Didelis šaltmėtės vartojimas nerekomenduojamas ir nėščiosioms, nes tai gali pažeisti gimdą.
Šaltiniai:
https://www.masterclass.com/articles/spearmint-vs-peppermint-explained
https://www.webmd.com/diet/spearmint-tea-health-benefits
https://www.healthline.com/nutrition/spearmint
Tyrimai:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16868824
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17310494
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29399556
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29970065
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29769013
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25058311
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28107842
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23103297
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.