Skip to content

Raugerškis ir jo galia – berberino arbata

Raugerškis – berberino arbata
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Egzotiškai skambanti berberino arbata iš tiesų yra vietinis produktas, ruošiamas iš Lietuvoje puikiausiai augančio augalo. Tai – raugerškis, neretai vadinamas tiesiog „barbarisu“.  

Raugerškis (lot. Berberis) yra raugerškinių (lot. Berberidaceae) šeimai priklausantis augalas, paplitęs vidutinių platumų ir subtropinio klimato kraštuose. Raugerškio genčiai priskiriama apie 500 rūšių augalų – medžių, krūmų, žolių. Didžiausia jų įvairovė sutinkama Azijoje ir Pietų Amerikoje. Pavienės rūšys auga Afrikoje, Europoje, Kanadoje ir Šiaurės Amerikoje. Lietuvoje auga dvi raugerškio rūšys –  Tunbergo raugerškis (lot. Berberis thunbergii) ir Paprastasis raugerškis (lot. Berberis vulgaris). Pastaroji rūšis yra populiaresnė, auginama ir kaip dekoratyvinis krūmelis.

Paprastasis raugerškis yra lapus metantis, apie 3 m aukščio, tankus ir spygliuotas krūmas. Lapeliai rausvai žalsvi, elipsės formos. Žydi gegužę ir birželį, geltonais ir kvapniai žiedais. Rugpjūčio mėnesį sunokina raudonas, dažniausiai pailgos formos, kvapnias, saldžiarūgštes uogas, kurios ant šakelių išsilaiko iki vėlyvo rudens. Žmogaus poreikiams naudojamos visos augalo dalys – nuo šaknų iki uogų. Maistui vartojami lapeliai ir uogos, gydymui – taip pat ir šaknys bei žievė.

Raugerškis turtingas vertingais bioaktyviais junginiais – alkaloidais, iš kurių pagrindinis yra berberinas. Raugerškio žaliavą galima pasiruošti namuose ir ilgam laikui turėti vertingojo berberino atsargų.

Raugerškio žaliavos ruošimas

  • Žievė lupama anksti pavasarį, naudojama šviežia.
  • Lapai skinami augalui peržydėjus (apie liepos mėnesį). Nuo augalo nuskinama ne daugiau kaip ketvirtadalis lapų. Atrenkami tik sveiki ir nepažeisti lapai. Džiovinami šiltoje, gerai vėdinamoje ir nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje vietoje.
  • Uogos skinamos pilnai prinokusios (rugpjūčio ir rugsėjo mėn.). Šviežios laikomos šaldytuve ir suvartojamos per keletą dienų arba užšaldomos. Džiovinamos 90 °C temperatūroje vieną valandą, džiovinti baigiamos 35–40 °C temperatūroje. Laikomos kvėpuojančioje pakuotėje, sausoje vietoje, suvartojamos per metus.
  • Šaknys kasamos vėlyvą rudenį, pasibaigus augalo vegetacijai. Nuo vieno augalo galima iškasti ne daugiau kaip 14 šaknų. Iškastos šaknys iš karto švariai nuplaunamos šaltu vandeniu ir natūraliai išdžiovinamos. Tuomet supjaustomos 10–20 cm dydžio gabalėliais ir sudžiovinamos šiltoje, gerai vėdinamoje, be tiesioginių saulės spindulių patalpoje. Laikomos plonu sluoksniu, kvėpuojančioje pakuotėje, sausoje, vėdinamoje vietoje. Vartoti tinka iki trijų metų.
Raugerškio žaliavos ruošimas

Raugerškio istorija trumpai

Gydomosios paprastojo raugerškio, arba tiksliau – jame esančio berberino savybės buvo pastebėtos jau daugiau nei prieš 3000 metų. Seniausi rašytiniai duomenys apie berberino naudojimą kraujui valyti užfikuoti molinėse lentelėse apie 650 m. pr. Kr., Asirijoje (dabartinis Irakas). Senovės Egipto civilizacijoje šio augalo ir pankolių sėklų mišiniu saugotasi nuo maro. Tradicinėje Rytų medicinoje nuo seniausių laikų berberinas naudotas grybelinių ligų, odos pažeidimų, virškinimo problemoms gydyti.

Raugerškio nauda sveikatai

Šiuolaikiniai moksliniai tyrimai patvirtina berberino naudą tiek ligų prevencijai, tiek ir jų gydymui. Moksliniais tyrimais pagrįstos šios pagrindinės berberino naudos:

  • Diabeto prevencija ir gydymas. Atlikti tyrimai patvirtino, kad per parą vartojant iki 1500 mg berberino tris mėnesius cukraus kiekis kraujyje kontroliuojamas taip pat efektyviai kaip ir vaistais, skirtais 2 tipo diabeto gydymui. 
  • Cholesterolio kiekio kraujyje mažinimas ir širdies ir kraujagyslių ligų prevencija. Tyrimais patvirtinta, kad tris mėnesius vartojant iki 1000 mg berberino per parą cholesterolo kiekis kraujyje sumažėja 24 procentais. Šie rezultatai efektyvumu pralenkė kai kuriuos vaistus nuo padidėjusio cholesterolio. 
  • Aukšto kraujospūdžio kontrolė. Atlikti tyrimai patvirtino, kad kartu su kraujospūdį mažinančiais vaistais per dieną vartojant ir 0,9 g berberino kraujospūdžio kontrolė yra efektyvesnė.
  • Moters reprodukcinės sveikatos gerinimas. Įrodyta, kad berberino vartojimas padeda gydyti kiaušidžių policistozės sindromą. Vartojant berberiną per 4 mėnesius pagerėja ovuliacija ir pastojimo galimybė. 
  • Viduriavimo gydymas. Atlikti tyrimai parodė, kad net vienkartinė 400 mg berberino dozė per 8 valanda viduraivimą sumažina beveik perpus.
  • Apatinių šlapimo takų infekcijų gydymas. Ištirta, kad berberino vartojimas pasižymi dideliu antimikrobiniu aktyvumu prieš įvairias bakterijas, tame tarpe ir tokias kaip chlamidiozė.

Berberinas pasižymi antiseptinėmis savybėmis. Paruoštais antpilais skalaujama burnos gleivinė, gydomos žaizdos. Taip pat jis yra veiksminga priemonė imuniteto stiprinimui, kovojant su virusais ir infekcijomis.

Berberino arbata – ruošimas ir vartojimas

Berberino arbatai paruošti galima naudoti tiek šviežią, tiek džiovintą raugerškio žaliavą. Taip pat raugerškio uogos, lapai, šaknys gali būti maišomos su kitomis įvairiomis vaistažolėmis. Berberino arbatą galima skaninti ir įvairiais mėgstamais priedais – medumi, apelsinu ir kt. Šią arbatą galima gerti tris kartus per dieną. Toks kiekis yra pakankamas sveikatinančiam berberino efektui pasiekti.

Raugerškio Berberino arbata

Raugerškis – berberino arbata

Ingredientai:

  • 1 puodelis vandens,
  • 2 arbatiniai šaukšteliai šviežios arba džiovintos raugerškio žaliavos. Naudojant šviežias uogas jos supjaustomos ketvirčiais arba dar smulkiau.

Karštu, tačiau ne verdančiu vandeniu užpilamos arbatžolės ir palaikomos 15 minučių. Prieš geriant perkošiama.

Raugerškio ir apelsinų arbata

Ingredientai:

  • 2 valgomieji šaukštai džiovintos raugerškio žaliavos,
  • 1 apelsino žievelė,
  • 1–2 griežinėliai apelsino,
  • 2 gvazdikėliai,
  • 2 puodeliai vandens,
  • 2 šaukšteliai medaus.

Į arbatos ruošimo indą sudedami visi ingredientai ir užpilami verdančiu vandeniu. Tuomet įmaišomas medus. Uždengus paliekama pastovėti 15–30 minučių. Šios arbatos galima pasiruošti daugiau ir turėti ilgesniam laikui. Šaldytuve ją galima laikyti 2–3 dienas. Prieš vartojant arbatą galima perkošti ir šiek tiek pašildyti, tačiau neužvirinti.

Šaltas uogų ir raugerškio gėrimas  – sveikam atsigaivinimui

Ingredientai:

  • 3,5 litro vandens,
  • 500 g šaldytų spanguolių,
  • 5 valgomieji šaukštai raugerškio uogų arba lapų (šviežių, arba džiovintų),
  • 100 g juodųjų serbentų,
  • saldiklio (medaus, cukraus ar kt.) – pagal skonį,
  • pusė obuolio.

Spanguolės ir obuolys užpilami vandeniu ir užvirinami. Į karštą spanguolių ir obuolio mišinį sudedama raugerškio žaliava ir paliekama 15 minučių pastovėti. Juodieji serbentai kartu su saldikliu sutrinami iki vientisos masės. Spanguolių, obuolio ir arbatos mišinys perkošiamas. Į skystį supilama serbentų masė. Prieš geriant gerai atvėsinama, patiekiant galima įdėti mėtos šakelę.

Raugerškio uogų sultys – priešuždegiminis gėrimas

Raugerškio uogų sultys – priešuždegiminis gėrimas

Saldžiarūgštės raugerškio uogos yra tikras vitamino C šaltinis. Tačiau be vitamino C jose gausu ir kitų žmogaus organizmui būtinų vitaminų ir mikroelementų. Iš šių uogų išspaustos sultys išlaiko savo naudingąsias savybes, o jų vartojimas gali turėti priešuždegiminį poveikį.

Pilnai prinokusios, sveikos ir šviežios uogos nuplaunamos ir iš jų išspaudžiamos sultys. Tuomet emaliuotame puode kaitinamos iki 80 °C temperatūros ir išpilstomos į sterilius stiklainius, sandariai užsukamos ir laikomos šaldytuve.

Raugerškis kasdienėje mityboje – ne tik skanu, bet ir naudinga

Raugerškio uogos ir lapai yra plačiai naudojami įvairių maisto produktų ir patiekalų gamyboje. Kulinarijoje jie ypač populiarūs Rytų virtuvėje.

Kulinarijoje naudojamos ir raugerškio uogos, ir lapai. Trintos uogos, sumaišytos su druska, apelsino žievele ir cinamonu yra puikus prieskonis paukštienos, ryžių, kuskuso patiekalams. Švieži pavasariniai raugerškio lapeliai dedami į salotas. Savo skoniu jie primena rūgštynes.

Konditerijoje ir įvairių gėrimų gamyboje raugerškio uogų ekstraktas naudojamas produktų aromatizavimui. Šviežios uogos gėrimuose ar patiekaluose gali atstoti citriną (tiek skoniu, tiek ir maistinėmis savybėmis). Uogas galima konservuoti bei perdirbti, gaminant uogienę, džemą ar kompotą.

Raugerškio Berberino arbata ir šalutinis poveikis

Raugerškis odos grožiui ir sveikatai

Berberinas, kaip natūralus antiseptikas labai tinka riebios ir probleminės odos priežiūrai. Norint pašalinti veido odos nešvarumus, išvalyti užsikimšusias poras ir pagerinti riebios odos būklę, į odos priežiūros rutiną galima įtraukti berberino arbatą.

Efektyviausia priemonė šioms problemoms kontroliuoti yra raugerškio žievės nuoviras. Juo tiesiog prausiamas, arba valomas veidas. Tačiau grožio procedūroms gali būti naudojama ir raugerškio lapų, ir uogų arbata. Uogų nuoviras turtingas vitaminu C taip pat apsaugo odą nuo neigiamo aplinkos poveikio ir padeda ją stangrinti.

Šalutinis berberino arbatos poveikis

Berberino perdozavimas gali sukelti vėmimą bei viduriavimą. Taip pat ir pavojingą kraujospūdžio, širdies ritmo ir kvėpavimo sumažėjimą arba išprovokuoti inkstų veiklos sutrikimus. Pasireiškus tokiems simptomams būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Dėl berberino vartojimo taip pat būtina pasikonsultuoti su gydytoju, jei vartojami vaistai nuo kraujospūdžio, cukrinio diabeto, diuretikai, antikoaguliantai (kraują skystinantys vaistai), antibiotikai ir antihistamininiai vaistai. Berberinas gali turėti nepageidaujamą poveikį šių vaistų veiksmingumui.

Berberino negalima vartoti nėščiosioms, nes jis gali paskatinti priešlaikinį gimdymą. Maitinančioms moterims ir mažiems vaikams berberino poveikis nėra ištirtas, todėl rekomenduojama jo vengti.

Raugerškis – natūralus dažiklis

Nuo seniausių laikų iš raugerškio uogų ir šaknų yra išgaunamas natūralus dažiklis. Iš uogų gaunamas rožinės spalvos dažiklis, naudojamas popieriui, tekstilei (vilnai, medvilnei, linui) ar odai dažyti. Iš raugerškio šaknų išgaunamas geltonas pigmentas, naudojamas dažų gamybai.

Šaltiniai:
Imenshahidi M, Hosseinzadeh H. Berberine and barberry (Berberis vulgaris): A clinical review. Phytother Res. 2019;33(3):504-523. doi:10.1002/ptr.6252
Yin J, Xing H, Ye J. Efficacy of berberine in patients with type 2 diabetes mellitus. Metab Clin Exp. 2008;57(5):712-717. doi:10.1016/j.metabol.2008.01.013
Rad SZK, Rameshrad M, Hosseinzadeh H. Toxicology effects of Berberis vulgaris (barberry) and its active constituent, berberine: a review. Iran J Basic Med Sci. 2017;20(5):516-529. doi:10.22038/IJBMS.2017.8676
https://www.verywellhealth.com/barberry-berberis-vulgaris-what-you-need-to-know-89546#citation-5
https://www.healthline.com/nutrition/barberries#1.-High-in-nutrients
https://gosumitup.com/about-barberry-spice-zereshk-berberis-vulgaris?desktop_view=show

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: