Skip to content

Matcha arbata – ne tik gėrimas. Tai – gyvenimo menas ir išmintis

Matcha arbata – ne tik gėrimas. Tai – gyvenimo menas ir išmintis
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Matcha arbata geriama daugelyje pasaulio šalių ir dažniausiai ji pasirenkama dėl matcha teikiamos naudos sveikatai. Tačiau tik Japonijoje ši arbata reiškia daug daugiau nei tik arbatą. Ten matcha yra neatsiejama kultūros ir pasaulėžiūros dalis, turinti gilią filosofinę prasmę.

Kas yra matcha arbata?

Skirtingai nuo kitų arbatos rūšių, matcha arbata gaminama iš pavėsyje užaugintų arbatmedžio lapelių, kurie skinami rankomis. Likus kelioms savaitėms iki arbatmedžio lapelių derliaus nuėmimo augalai pridengiami nuo saulės spindulių. Šis procesas padidina chlorofilo kiekį lapuose ir suteikia jiems ryškiai žalią spalvą. Taip pat tokiu būdu arbatos lapeliuose gaminasi daugiau kofeino ir teanino. Nuskynus lapelius iš jų išgarinama drėgmė ir jiems neleidžiama oksiduotis. Džiovinti arbatmedžio lapeliai specialiu akmeniniu malūnėliu lėtai sumalami į smulkius miltelius.

Aukščiausios rūšies matcha yra intensyvaus, salstelėjusio skonio. Daugiausia kokybiškos matcha arbatos pagaminama Japonijoje. Kinijoje ir Vietname taip pat gamina matcha arbata, skirta eksportuoti į Japonijos rinką. Vis dėlto šių šalių arbatos laikomos prastesnės kokybės ir dažniau naudojamos arbatos kokteiliams ar pan.

Matcha arbatos klasifikavimas

Matcha arbata skirstoma į tris pagrindines klases, nurodančias produkto kokybę. Aukščiausios klasės arbata gaminama iš jaunų, besivystančių, tik arbatmedžio viršūnėse augančių lapelių. Tokie lapai yra minkšti, elastingi, todėl iš jų išgaunama smulkesnė matcha miltelių tekstūrą, o arbata pasižymi švelnesniu skoniu. Žemesnėms arbatos klasėms naudojami senesni, labiau išsivystę arbatmedžio lapai. Iš jų pagaminti matcha milteliai yra stambesnės tekstūros, o arbatoje jaučiamas kartumo poskonis. 

Matcha arbatos klasifikavimas

Ceremoninė matcha klasė – tai aukščiausios kokybės arbata, skirta ceremonijoms, naudojama budistų šventyklose.

„Premium“ matcha klasė – tai aukštos kokybės arbata, skirta svetingumo ritualams namuose, taip pat – kasdieniniam vartojimui.

Kulinarinė matcha klasė – tai pigiausia arbatos kategorija, skirta patiekalų, gėrimų, desertų ruošimui.

Matcha arbatos istorija

Nors matcha arbata jau šimtmečius yra neatsiejama japonų kultūros ir pasaulėžiūros dalis, tačiau šios arbatos kilmė siejama su Kinija.

Manoma, kad arbatos ruošimo būdas, kai malti arbatmedžio lapelių milteliai dubenyje suplakami su karštu vandeniu, iš Kinijos į Japoniją atkeliavo Tangų dinastijos laikais (618–907 m. po Kr.). Iš pradžių toks arbatos ruošimo būdas buvo naudojamas tik religinėse ceremonijose. Arbatos ceremonija tapo esmine dzenbudizmo praktikos dalimi. Tikėtina, kad vienuoliai šį arbatos ritualą sureikšmino ne tik vedini dvasinių paskatų. Dėl tonizuojančių savybių matcha arbatos gėrimas jiems padėdavo išlikti budriems per ilgą meditacijos laikotarpį.

Maždaug nuo XIV amžiaus matcha arbatos gėrimo ceremonija pradėjo plisti tarp aukščiausio socialinio sluoksnio atstovų.

Laikui bėgant, matcha arbata tapo neatsiejama Japonijos kultūros dalimi. Čia ji netgi buvo naudojama kaip valiuta. Matcha arbatos ruošimo ritualuose buvo įtvirtinta japonų estetika bei pasaulėžiūriniai principai.

Matcha arbatos ceremonija

Matcha arbatos ceremonija – tarp ritualo ir filosofijos

Matcha arbatos ceremonija Japonijoje vadinama Chanoyu arba Sado ir išvertus pažodžiui reiškia „karštas vanduo arbatai“. Tačiau ši praktika apima daug daugiau, nei rodo pavadinimas. Chanoyu – tai ritualas, kuriamas specialioje erdvėje, naudojant specialias priemones ir atliekant specialius veiksmus. Tai – tam tikra meditacijos forma, gyvenimo menas, būdas švęsti svetingumą, harmoniją, pagarbą aplinkai ir sau.

Chanoyu ceremonija turi labai gilią prasmę, o jos esmę japonai apibrėžia keliais pagrindiniais principais:
Wa – harmonija tarp svečių, šeimininkų, gamtos ir aplinkos,
Kei – pagarba, nuoširdumas kito atžvilgiu, nepaisant rango ar statuso,
Sei – dvasios grynumas, širdies ir proto tyrumas,
Jaku – vidinė ramybė, atsirandanti laikantis pirmųjų trijų principų. Ji leidžia būti dosniam.

Be šių principų, matcha arbatos ritualo esmę įkūnija sąvoka ichi-go ichi-e. Išvertus tai reiškia „vienas kartas, vienas susitikimas“. Tai – supratimas, jog kiekviena arbatos ceremonija yra vienintelis, kartą gyvenime vykstantis ir daugiau niekada nepasikartosiantis įvykis. Todėl Chanoyu turi būti atliekama nuolankiai ir visiškai nuoširdžiai.

Ceremoninė matcha

Ceremoninė matcha – du ritualo būdai  

Matcha arbatos ceremonijos skirstomos į neformalias (chakai) ir formalias (chaji). Skiriasi ir šių ceremonijų metu patiekiamos matcha arbatos ritualai. Tai – usucha (angl. Thin tea) – „plonoji“ arba „skystoji“ arbata bei koicha (ang. Thick tea) – „storoji“ arba „tirštoji“ arbata.

Neformaliąją ceremoniją sudaro šiek tiek paprastesnė ir trumpesnė svetingumo ceremonija, kurios metu patiekiami saldumynai, usucha („plonoji“ arba „skystoji“) arbata ir lengvas patiekalas. Usucha arbata yra pateikiama kiekvienam svečiui į atskirus dubenėlius. Savo konsistencija ši arbata primena machiato. Ruošiant „plonąją“ arba „skystąją“ matcha arbatą naudojama tris kartus daugiau vandens nei „tirštajai“.

Formali arbatos ceremonija – tai kelių valandų renginys. Ceremonija prasideda nuo patiekalo valgymo, po to geriama koicha („storoji“ arba „tirštoji“) arbata, o ceremonijos pabaigai patiekiamas dubenėlis usucha arbatos. Pagrindinis skirtumas yra tai, kad koicha geriama dalijantis vienu dubenėliu. Tai simbolizuoja ceremonijos dalyvių širdžių ir minčių vienybę. Taip pat labai svarbus yra arbatos dubenėlio pateikimo ir priėmimo būdas. Gražiausioji dubenėlio pusė (vadinama priekiu) visada nukreipta į priimantįjį asmenį, o geriantysis gražiausiąją dubenėlio pusę visada atsuka į šeimininką. 

„Storoji“ arba „tirštoji“ matcha arbata yra stipri, tiršta, ryškios spalvos ir turinti natūralaus saldumo.

Matcha arbata

Matcha arbatos ceremonijoje improvizacijoms ne vieta 

Matcha arbatos gėrimo ceremonija yra konservatyvus, senas bei gilias kultūrines tradicijas išlaikęs ritualas. Per šimtmečius atkeliavusi tradicija turi aiškias, nusistovėjusias taisykles ir improvizacijai čia nėra nei vietos, nei poreikio.

Ceremonija paprastai vyksta dideliame kambaryje, tačiau ceremonijos taip pat gali vykti ir gamtoje ar sode. Įėjimas į kambarį būna žemas, kad įeinantys svečiai pasilenktų ir taip išreikštų nuolankumą. Kambaryje būna įrengta niša, kurioje eksponuojami tam tikrą prasmę matcha gėrimo ceremonijai turintys daiktai.

Į kambarį pirmas įeina vyriausias svečias ir atsisėda arčiausiai nišos. Po jo į kambarį eina kiti svečiai. Visi svečiai sėdi ant tatamio, kurio išklotos kambario grindys.

Šeimininkas arbatą ruošia svečių akivaizdoje. Prieš pradedant ruošti arbatą svečiai dar kartą nusilenkia.

Prisiminkite tai, jei tektų dalyvauti matcha arbatos ceremonijoje

  • Dėvėkite kuklius drabužius, nusiimkite papuošalus, venkite stiprių kvepalų.
  • Arbatos dubenėlį dėkite ant tatamio, priešais save. Dubenėlio priekį atsukite į save, grožėkitės juo.
  • Arbatos dubenėlį paimkite dešine ranka ir padėkite ant kairiojo delno.
  • Patiektą saldumyną suvalgykite prieš geriant arbatą.
Matcha arbatos ruošimas

Įrankių rinkinys matcha arbatai ruošti

Ypatinga arbata reikalauja ir ypatingo ruošimo būdo. Tam reikia ir netradicinių, specialių įrankių. Japonijoje matcha arbatos ruošimo įrankių rinkinys vadinamas chadogu. Yra gausybė šių įrankių variacijų, puoštų skirtingais motyvais, skirtų skirtingoms šventėms, metų laikams ir pan. Įrankiai yra skrupulingai prižiūrimi, nuvalomi prieš ir po ceremonijos, o kai kurie įrankiai yra imami tik su pirštinėmis.

Susipažinkime su matcha arbatos įrankiu rinkiniu:

Chakin – mažas, stačiakampio formos, lininis arba kanapinis audinys, naudojamas arbatos dubenėlio valymui,

Chawan – arbatos dubenėlis arba puodelis. Jie būna įvairių dydžių ir stilių, naudojami skirtingiems matcha arbatos ritualams. Vasarą naudojami negilūs dubenėliai, leidžiantys arbatai greitai atvėsti, žiemą priešingai – gilūs dubenėliai ilgiau išlaikantys šilumą. Rankų darbo dubenėliai yra unikaliausi ir labiausiai vertinami, 

Natsume – arbatos dėžutė, kurioje ceremonijos metu laikomi matcha arbatos milteliai,

Chashaku – arbatos samtelis, dažniausiai išskaptuotas iš bambuko, tačiau būna ir iš dramblio kaulo ar medžio. Naudojamas arbatai iš arbatos dėžutės pasemti,

Chasen – arbatos šluotelė (plakiklis), naudojama arbatos milteliams su vandeniu sumaišyti.

Matcha arbatos ruošimas

Tradiciškai laikomasi tokių matcha arbatos ruošimo proporcijų: 40 g matcha arbatos miltelių dvidešimčiai dubenėlių usucha arba dešimčiai dubenėlių koicha.

Pirmiausia matcha arbatos milteliai persijojami per sietelį, kad neliktų gumuliukų. Naudojant bambukinį samtelį matcha milteliai dedami į dubenėlį (2–4 gramai miltelių vienam dubenėliui arbatos) ir užpilami apie 60–80 ml karšto vandens. Japonijoje matcha arbata paprastai užpilama 70–85 °C vandeniu.

Specialia matcha arbatos šluotele mišinys atsargiai, neliečiant indo dugno, suplakamas iki vientisos konsistencijos. Arbatoje neturi likti gumuliukų, o ant indo sienelių arbatos miltelių.

Arbata patiekiama su tradiciniu saldainiu (wagashi) ir be jokių kitų priedų, tokių kaip cukrus, pienas ar kt.

Matcha arbata – didžiausias antioksidantų šaltinis: matcha arbatos nauda, šalutinis poveikis, matcha šerbetas bei matcha tortas

Matcha šerbetas

Šaltiniai:
https://matchaoutlet.com/blogs/articles/the-role-of-matcha-tea-in-traditional-japanese-tea-ceremony
https://education.asianart.org/resources/chanoyu-the-japanese-art-of-tea/
https://www.japan-guide.com/e/e2096.html
https://www.metmuseum.org/toah/hd/jtea/hd_jtea.htm

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

0 thoughts on “Matcha arbata – ne tik gėrimas. Tai – gyvenimo menas ir išmintis”

  1. Pingback: Matcha arbata – didžiausias antioksidantų šaltinis - Arbatos Nauda