Lietuvoje mėgaujamės daugybe vietinių gamtos gėrybių – galime pasigirti puikiu medumi, obuoliais ar uogomis, tačiau tikrai nesame arbatos šalis. Mūsų pievose uždera kvapnios vaistažolės, bet ieškodami tikros arbatos puodelio turime pasikliauti importine žaliava iš tolimų kraštų. Skani ir kokybiška arbata – tai, ko siekia kiekvienas, norintis gauti maksimalią naudą iš šio gėrimo. Tad kaip išsirinkti ir tinkamai tokią arbatą paruošti?
Šiais laikais tai nebėra problema, juk prekybos centrų lentynos lūžta nuo pasirinkimo, o viena po kitos atsidaro ir specializuotos krautuvėlės. Tačiau kaip tokioje gausybėje suprasti kas yra vertinga arbata ir nepermokėti už šlamštą? Keli žinovų patarimai padėsiantys atrasti skaniausią birią arbatą už geriausią kainos ir kokybės santykį.
Bendras arbatos vaizdas
Atėję į arbatos krautuvėlę tikriausiai bent abstrakčiai įsivaizduojate kokios arbatos norėtumėte: žalios, juodos, o gal kokio nors mišinio? Paprašykite konsultanto pagalbos ir jis neabejotinai pademonstruos jums ne vieną variantą.
Apžiūrinėdami rūšines arbatas būtinai atkreipkite dėmesį į jų vaizdą, o tiksliau į jo vientisumą. Rūšinės arbatos atkeliauja iš nedidelių ūkių, taigi ir jų partijos turi būti ruošiamos iš to paties derliaus. Vadinasi, arbatžolių forma, spalva ir dydis turi būti panašūs. Nedideli nukrypimai yra natūralūs, tačiau jei pastebėsite gana ryškius skirtumus, verta susimąstyti ar šioje arbatoje nėra nepageidaujamų priemaišų ar pasenusios žaliavos likučių.
Arbatos aromatas
Tai yra bene svarbiausias kokybės rodiklis. Aromatas didele dalimi formuoja mūsų skonio suvokimą, be to, tai yra pirma šio proceso stotelė – arbata mėgautis pradedame dar jos neparagavę, o užuodę garuojantį kvapą.
Arbatos aromatas gali daug ką pasakyti tiek apie skonines savybes, tiek apie jos šviežumą. Šviežių arbatų aromatas (kaip ir spalva) visada yra ryškesnis ir ilgiau užsilieka jūsų nosies „atmintyje“. Nors kvapas ne visada sutampa su galutine skonio išraiška, tačiau netoleruodami arbatos kvapo negalėsite visapusiškai mėgautis jos skonio patirtimi.
Arbatos kilmės šalis
Gyvename globalistiniame pasaulyje, kuriame informacijos mainai vyksta žaibišku greičiu. Tai, kas vakar buvo būdinga konkrečioms šalies tradicijoms, turint pakankamai žinių, yra lengvai atkartojama bet kokiame žemės kampelyje. Tas pats galioja ir arbatos pasauliui – esant palankioms klimato sąlygoms, arbatos rūšys, būdingos tam tikram regionui pasklinda ir kitose šalyse.
Visgi, siūlome teikti pirmenybę toms kilmės šalims, kuriose tam tikra arbatos rūšis atsirado. Čia susiformavusios gilesnės auginimo ir apdirbimo tradicijos leis mėgautis autentišku skoniu. Be to, ženkliai padidėja galimybė išvengti nešvarios sudėties.
Arbatos skonis
Etiketės visada bus išmargintos skambiais aprašymais, o žinovai visuomet liaupsins vienokią ar kitokią rafinuotą natą, kurios dauguma net nepastebės. Todėl visuomet pasikliaukite savo skoniu ir neleiskite madoms ar svetimoms nuomonėms diktuoti taisyklių.
Pirmiausia įsigykite nedidelį arbatos kiekį ir parsinešę namo paragaukite. Jei ši arbata pamalonino jūsų skonio receptorius ir sušildė sielą, tuomet ji jums yra geriausias, nepriklausomai nuo jos sudėties ar kitų formalumų.
Kaip turi būti paruošta kokybiška arbata?
- Arbatos ruošimas prasideda nuo vandens. Rinkitės kuo minkštesnį vandenį arba pagalvokite apie filtrą.
- Vandenį arbatai virinkite tik vieną kartą. Likutį geriau panaudokite buities darbams arba gėlėms palaistyti.
- Pasidomėkite tinkama vandens temperatūra, kuri skirsis nuo arbatos rūšies. Juodą, raudoną ir pu-erh arbatą galite plikyti verdančiu vandeniu, tačiau žalioji ir baltoji arbata tokioje temperatūroje apkars.
- Naudokite rekomenduojamą kiekį žolelių – dažniausiai geram skoniui išgauti užtenka arbatinio šaukštelio (ne veltui jam prilipo toks pavadinimas).
- Kai kurias arbatas, pavyzdžiui pu-erh rekomenduojama nuplauti, o plikymui naudoti tik antrą užpylimą.
- Gaminkite arbatą tik tada, kai esate tikri, jog galėsite ją išgerti iškart. Arbatos gėrimas maloniausias tada, kai neskubate ir galite tam skirti bent šiek tiek aktyvaus dėmesio. Be to, net geriausia pasaulio arbata pastovėjusi praranda savo žavesį.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.