Skip to content

Islandinė kerpena – nepamainoma skaudančios gerklės gydytoja

Islandinės kerpenos arbata
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Islandinė kerpena daug kam girdėta ir, turbūt, daugelio išbandyta pastilių nuo gerklės skausmo ar sirupo nuo kosulio pavidalu. Bet kas gi yra toji islandinė kerpena? Ar tikrai ji, kaip rodo pavadinimas, yra susijusi su Islandija ir su kerpėmis? Kaip ir kur ją galime naudoti ir kokią naudą gauti? Jei bent kartą Jums kilo tokių ar panašių klausimų, šiame tekste rasite atsakymų!

Islandinė kerpena: kaip atpažinti, kur ieškoti?

Islandinė kerpena – tai kerpė, sudaryta iš grybų ir dumblių. Šios kerpės auga netaisyklingos formos krūmeliais arba gniužulais, primenančiais vandens augaliją. Kerpės krūmelį sudaro plokšti, išsišakoję lakštai, kurių krašteliai apaugę plaukeliais. Viršutinė islandinės kerpenos pusė būna žalsvai rusvos spalvos, kartais su ryškesniais rudos spalvos ploteliais, o apatinė – pilkšva su baltos spalvos dėmelėmis. Islandinės kerpenos gniužulas užauga iki 5–10 cm aukščio.

Islandinės kerpenos auga sausuose viržynuose, pušynuose, durpynuose, kalnagūbriuose, uolėtuose miškuose, priekalnėse. Jų paplitimo sritis apima Šiaurės pusrutulio regionus, dažniausia – Skandinaviją, Didžiąją Britaniją ir Šiaurės Ameriką.

Islandinė kerpena auga ir Lietuvoje. Ją galime sutikti sausuose pietryčių Lietuvos pušynuose

Islandinė kerpena

Kaip renkama islandinės kerpenos žaliava

Teigiama, kad gamtoje augančios islandinės kerpenos yra sveikos ekosistemos požymis. Taip yra todėl, kad augimui reikalingas maistines medžiagas šios kerpės pasisavina iš aplinkos. Tačiau jos turi savybę lygiai taip pat iš aplinkos sugerti ir teršalus. Taigi  ­– tam, kad islandinės kerpenos išgyventų ir daugintųsi, joms būtina švari aplinka. Jų paplitimas vietovėje rodo žemą taršos lygį.

Vaistams ir maistui islandinės kerpenos gniužulai renkami vasarą. Renkami tik didesni nei 5 cm aukščio kerpių gniužulai, atsargiai nuimant visą gniužulą. 

Surinkta žaliava kruopščiai nuvaloma nuo įvairių miško paklotės priemaišų bei žemių ir išdžiovinama saulėkaitoje. Paruošta žaliava laikoma sandariame inde, tamsioje vietoje ir suvartojama ne ilgiau kaip per 4 metus.

Islandinę kerpeną rinkti miške ar pirkti vaistinėje  – štai kur klausimas

Viskas atrodo paprasta ir skamba neblogai, bet vis dėlto prieš eidami į mišką rinkti islandinės kerpenos gerai pagalvokite. Egzistuoja griežtos šių augalų rinkimo taisyklės. Pagrindinės iš jų dvi: toje pačioje vietoje islandines kerpenas galima rinkti ne anksčiau kaip praėjus 5–6 metams; negalima rikti mažesnių nei 5 cm aukščio kerpių gniužulų.

Taisyklės, ribojančios islandinės kerpenos rinkimą buvo sukurtos ne veltui. Jomis siekiama apsaugoti šią rūšį nuo išnykimo. Islandinė kerpena auga lėtai ir nebūtinai atauga ten, kur buvo surinkta. Tam, kad islandinės kerpenos gniužulas pasiektų 5–10 cm aukštį gali prireikti 10–15 metų. Be to, nurinkus didelius islandinių kerpenų plotus, jų vietoje užauga samanos ir kiti miško augalai, labai sumažinantys islandinės kerpenos galimybes ten vėl ataugti.

Galbūt gamtos ir mūsų pačių labui islandinės kerpenos žaliavos geriau įsigyti vaistinėse? Sertifikuoti gamintojai, tikriausiai, nepiktnaudžiauja gamtos ištekliais ir produkciją ruošia atsakingai.  

Islandinės kerpenos nauda

Kuo naudinga islandinė kerpena?

Islandinė kerpena turi biologiškai aktyvių, žmogaus organizmui naudingų medžiagų, pasižyminčių priešuždegiminiu, antiseptiniu poveikiu. Islandinė kerpena dažniausiai naudojama peršalimui, kosuliui, gerklės dirginimui ir kvėpavimo takų ligoms gydyti. Jos naudojimas medicininiais tikslais yra pagrįstas liaudies medicinos tradicijomis ir patirtimi. Homeopatinėje medicinoje naudojamas sirupas su islandine kerpena kosuliui gydyti arba pastilės gerklei su islandine kerpena. Gydymui taip pat vartojama ir islandinės kerpenos arbata.  

Vartokite islandinę kerpeną jei:

  • Skauda gerklę.
  • Jaučiate dirginantį gerklės sausumą, sukeliantį sausą kosulį.
  • Kamuoja stiprus, gilus kosulys ir reikia palengvinti atsikosėjimą.
  • Praradote apetitą ar reikia pastimuliuoti virškinimo fermentų išsiskyrimą, gerinantį organizmo gebėjimą įsisavinti maistines medžiagas.
  • Reikia iš organizmo išvalyti kirmėles ar kitus žarnyno parazitus.

Islandinės kerpenos arbatos ruošimas

Islandinės kerpenos arbata yra kartaus skonio. Kartumą galima sušvelninti į arbatą įdedant medaus. Taip pat šią arbatą tinka ruošti su pienu – jis pašalina kartumą.

Paprasčiausias būdas paruošti islandinės kerpenos arbatą yra toks: 1–2 arbatinius šaukštelius džiovintos ir susmulkintos islandinės kerpenos užplikykite 200 ml verdančio vandens ir mirkykite 10 minučių.

Gydantis susirgimus, šios arbatos galima gerti po puodelį tris kartus per dieną.

Islandinės kerpenos arbata

Islandinės kerpenos arbata nuo bronchito

Arbatai reikės:

  • 1–2 arbatinių šaukštelių islandinės kerpenos žaliavos,
  • 1 stiklinės pieno.

Į vidutinio dydžio puodą sudėkite islandinę kerpeną ir užpilkite pienu. Puodą uždenkite ir trumpai pavirkite ant silpnos ugnies. Tuomet nuovirą nukoškite ir išgerkite dar šiltą, geriausia –  vakare prieš miegą.

Šildanti islandinės kerpenos arbata su cinamonu

Jei peršalote ar norite sušildyti sušalusį kūną, pasiruoškite islandinės kerpenos arbatos su cinamonu. Ji ne tik sušildys, bet ir padės išvengti peršalimo ligų.

Arbatai reikės:

  • 1 arbatinio šaukštelio džiovintos islandinės kerpenos,
  • 1 puodelio pieno,
  • 1 arbatinio šaukštelio medaus,
  • 1 cinamono lazdelės.

Vidutinio dydžio puode užvirinkite pieną. Sudėkite islandinę kerpeną ir cinamono lazdelę. Ant silpnos ugnies pavirkite 10 minučių. Paruoštą arbatą perkoškite, supilkite į puodelį, įdėkite medaus ir išgerkite šiltą.

Islandinė kerpena maistui

Islandinė kerpena labai maistinga – naudokite ją patiekalams ruošti

Islandinė kerpena – bene pirmoji kerpė, kuri buvo naudota maistui. Pirmasis paminėjimas apie tokį šios kerpės panaudojimą žinomas iš 1281 m. Islandijos teisės dokumentų, draudžiančių rinkti kerpes svetimuose miškuose.

Islandijoje ir Skandinavijoje iki šiol šios kerpės naudojamos maistui. Ir ne veltui – jose daug sveikatai naudingų ir organizmą stiprinančių medžiagų. Jos dedamos į salotas, iš jų gaminamos sriubos. Be to, dėl didelio kiekio krakmolo, islandinių kerpenų milteliai maišomi į įvairių kepinių tešlą.

Kadangi islandinės kerpenos yra karčios, prieš vartojant maistui jos atitinkamai apdorojamos. Susmulkintos jos pora dienų mirkomos vandenyje su soda, tuomet šis vanduo nupilamas ir kerpės dar kartą užpilamos šviežiu šaltu vandeniu ir dar šiek tiek pamirkomos. Taip apdorotos jos praranda kartumą.  

Kartumą taip pat pašalina pienas. Taigi prieš ruošiant pienišką patiekalą, papildomai apdoroti islandinių kerpenų nebūtina.

Islandinės kerpenos sriuba

Ši sriuba ne tik maistinga, tačiau ir labai sveika. Lietuvoje, tikriausiai, tokį patiekalą žino retas, o Islandijoje ji tikrai mėgiama.

Sriubai reikės:

  • 1–2 islandinės kerpenos gniužulų,
  • 1 litro nenugriebto pieno,
  • 2–3 valgomųjų šaukštų rudojo cukraus,
  • ½  arbatinio šaukštelio druskos

Gerai nuvalytas ir nuplautas islandines kerpenas susmulkinkite. Puode užvirinkite pieną ir sudėkite kerpes. Pavirkite dar 2–3 minutes. Įberkite druskos, cukraus, išmaišykite, palaukite kol ištirps. Pilkite į dubenėlį ir ragaukite!

Sirupas su islandine kerpena

Ko gero vienintelė asociacija, kalbant apie sirupą su islandine kerpena, yra vaistinėse parduodamas preparatas nuo kosulio. Tačiau sveiko maisto prekybos vietose galima įsigyti ir išskirtinio skonio produkto, skirto patiekalų gardinimui. Šiek tiek kartoko skonio, su žemės natomis, sirupas gali būti naudojamas kaip blynelių, ledų, desertų, sūrių užpilas. Taip pat – prie vytintos ar rūkytos žuvies. Juo galima gardinti mėsą, ypač tinka žvėrienai. Šį sirupą galima naudoti marinatams, padažams ruošti.

Islandinė kerpena odai

Islandinė kerpena odos sveikatai

Islandinė kerpena yra glicerolio šaltinis. Ji naudojama odos priežiūros produktų, tokių kaip muilai, šveitikliai ar kremai, gamyboje.

Islandinės kerpenos nuoviras regeneruoja veido odą. Skirkite laiko odos sveikatą ir grožį puoselėjančioms procedūroms namuose. Pasiruoškite islandinės kerpenos nuovirą.

Tam reikės:

  • 10–20 g islandinės kerpenos žaliavos,
  • 1 l vandens.

Į puodą sudėkite islandinę kerpeną, užpilkite vandeniu ir virkite tol, kol puode liks pusė skysčio. Tuomet ugnį išjunkite, puodą uždenkite ir palikite pastovėti kol atvės. Paruoštą nuovirą perkoškite. Vilgykite jame marlės kompresus ir juos dėkite ant veido. Atsipalaiduokite ir ramiai pagulėkite apie 30 minučių.

Šalutinis islandinės kerpenos poveikis

Šalutinis islandinės kerpenos poveikis

Islandinė kerpena laikoma saugia vartoti. Tačiau dėl mokslinių duomenų trūkumo nėra pateikta saugių dozavimo rekomendacijų. Islandinių kerpenų arbatą vartojant nuolat ir didelėmis dozėmis, tikėtina, kad gali pasireikšti nepageidaujantis šalutinis poveikis, sukeliantis pykinimą, viduriavimą, skrandžio ar kepenų sutrikimus.

Kadangi islandinės kerpenos linkusios kaupti teršalus, nerekomenduojama jų naudoti neapdorotų.

Taip pat nėra pakankamai duomenų apie islandinių kerpenų sąveiką su vaistais. Tačiau dėl jose esančių tam tikrų cheminių junginių, tikėtina, kad jų vartojimas gali sumažinti vaistų absorbciją ir sumažinti jų veiksmingumą.

Nėštumo ir žindymo laikotarpiu dėl islandinių kerpenų vartojimo taip pat rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju.

Šaltiniai:
https://www.healthline.com/nutrition/icelandic-moss#health-claims
https://valeriaingold.medium.com/111-moods-of-herbal-tea-day-13-iceland-moss-578330402db
http://icecook.blogspot.com/2007/02/iceland-moss-soup-fjallagrasamjlk.html
https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-summary/iceland-moss-summary-public_en.pdf

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: