Skip to content

Chai arbata – kai norisi egzotikos

Chai arbata – kai norisi egzotikos
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Viena populiaresnių arbatos variacijų yra Chai arbata. Ji ne tik išskirtinio skonio, galima sakyti – ji madinga! Šio gėrimo galima užsisakyti garsių prekės ženklų kavinėse, paruoštų šios arbatos mišinių galima nusipirkti daugelyje prekybos vietų. Kas gi yra toji Chai arbata?

Apibūdinant trumpai – tai aštri, egzotiško skonio juodoji arbata su pienu. Ši arbata gimė Indijoje, tačiau buvo inspiruota britų kolonistų, kurie mėgo gerti juodąją arbatą su pienu. Indijoje tradicinė prieskoninė Chai ruošiama iš juodosios arbatos su riebiu pienu (pavyzdžiui buivolių arba nenugriebtu karvės) bei prieskonių – imbiero šaknies, kardamono ankščių ir/ar sėklų, cinamono, žvaigždinio anyžiaus ir juodųjų pipirų.   

Įdomu, kad pasaulyje paplitęs pavadinimas Chai arbata (Chai tea), išvertus pažodžiui reiškia „arbata arbata“. Chai – tai hindi kalbos žodis, reiškiantis „arbata“. Šio populiaraus gėrimo esmę tiksliau apibūdina žodžių derinys „Masala Chai“, kuris išvertus iš hindi kalbos reiškia „prieskoninė arbata“.

Chai prieskoniai

Tai, ką mes vadiname Chai arbata iš tikrųjų yra Masala Chai – prieskoninė arbata. Chai prieskoniai – tai  klasikinis aštrių, išskirtinio skonio prieskonių mišinys. Į jį įeina: kardamonas, cinamonas, imbieras, gvazdikėliai, juodieji pipirai, žvaigždinis anyžius bei muskato riešutas. Ruošiant arbatą šie prieskoniai tradiciškai derinami su juodosios arbatos baze, riebiu pienu ir saldikliu, pavyzdžiui nerafinuotu cukranendrių cukrumi.

Renkantis Chai prieskonius svarbu atkreipti dėmesį į jų kokybę. Perkant jau paruoštą mišinį, rinkitės ekologišką produkciją. Jei prieskonius arbatai rinksitės patys, svarbu, kad jie būtų švieži ir geros kokybės.

Chai prieskoniai

Chai variacijos

Klasikinei Chai ruošti naudojama juodoji arbata. Norint labiau priartėti prie šios arbatos ištakų, naudojama būtent indiška juodoji arbata. Ši juodosios arbatos bazė papildoma Chai prieskoniais, pienu ir saldikliu.

Tačiau šiais laikais yra sukurta įvairių Chai prieskonių derinių, pritaikytų skirtingiems skoniams ir poreikiams.

Chai su juodąja arbata turi kofeino. Ieškantiems Chai  be kofeino galima įsigyti mišinių su Pietų Afrikos raudonąja arbata (Rooibos). Joje nėra kofeino. Arba su žaliąja arbata – joje kofeino yra mažiau.

Skonių įvairovė išgaunama derinant kitokius nei įprasta klasikinei Chai prieskonių derinius.

  • Norint dar labiau šildančio efekto ir aštresnio skonio, į tradicinį Chai prieskonių mišinį galima įdėti šiek tiek čili pipiriukų.
  • Norint labiau vaisinio skonio Chai prieskoniams naudojamas obuolys, cinamonas, kardamonas, gvazdikėliai, apelsino griežinėliai, rožiniai pipirai. Šių prieskonių derinys labai tinka Kalėdinei nuotaikai sukurti. 
  • Norint Chai be kofeino, klasikinius šios arbatos prieskonius –  cinamoną, kardamoną, imbiero šaknį, žvaigždinį anyžių, gvazdikėlius ir juoduosius pipirus derinkite su Pietų Afrikos raudonąja arbata (Rooibos).
  • Norint labiau citrusinio Chai varianto, naudojama citrinžolė, cinamonas, kalendra, pankolis, kmynai ir kardamonas. Arbatos bazei pasirenkama žalioji arbata.
Chai arbatos nauda sveikatai

Besimėgaudami Chai arbata stiprinate ir savo organizmą

Gerti Chai  – ne tik skanu, bet ir naudinga. Jos sudėtyje esantys prieskoniai yra itin naudingi sveikatai. Be to, tiek juodoji arbata, tiek kitos arbatos rūšys taip pat pasižymi organizmui naudingomis savybėmis.

Bendrai visas šiame gėrime esantis ingredientų derinys pirmiausia naudingas imuniteto stiprinimui ir kovai su laisvųjų radikalų daroma žala. Tačiau lygiai taip pat ši arbata gali palengvinti ir tam tikrų negalavimų simptomus arba prisidėti prie ligų gydymo.

Chai arbatos nauda sveikatai

  • Jei peršalote arba kamuoja gerklės skausmas – gerkite klasikinę Chai. Ji tikrai padės pasijusti geriau ar netgi padės išvengti rimtesnio susirgimo. Tokie ingredientai kaip juodoji arbata, imbieras, cinamonas, kardamonas ir gvazdikėliai turi antimikrobinių ir priešuždegiminių savybių, kurios reikalingos peršalimui gydyti.
  • Jei jūsų organizmas kenčia nuo uždegimo Chai arbata su visa puokšte priešuždegiminių ingredientų tikrai padės su juo kovoti. 
  • Juodoji arbata, cinamonas, kardamonas ir gvazdikėliai stiprina širdies sveikatą. Šiuose prieskoniuose bei arbatmedžio lapeliuose esantys flavonoidai stiprina kraujagysles bei užkerta kelią apnašų ant kraujagyslių sienelių susidarymui. Cinamonas padeda mažinti cholesterolio kiekį kraujyje.
  • Juodojoje arbatoje esantys taninai padeda virškinimo sistemai. Kartu su imbieru – lengvina sutrikusio virškinimo simptomus. Imbieras taip pat padeda esant pykinimui. Ši arbata gali palengvinti rytinio pykinimo simptomus nėščiosioms.
  • Kadangi juodoji arbata turi kofeino, o Chai prieskoniai suteikia žvalumo, geriant šią arbatą padidėja energija, budrumas ir pagerėja dėmesio koncentracija.
  • Chai arbata gali pagerinti jūsų kognityvines funkcijas. Labiausiai šiai sričiai nusipelno cinamonas bei imbieras. Taip pat smegenų veiklą teigiama veikia ir juodoji arbata.
  • Puodelis kvapnios ir išskirtinio skonio Chai arbatos gali puikiai atpalaiduoti ir netgi palengvinti fizinį raumenų skausmą, jaučiamą dėl įtampos.
Kaip pasigaminti klasikinę Chai arbatą

Kaip pasigaminti klasikinę Chai arbatą

Kaip minėta aukščiau, klasikinė Chai ruošiama su juodąja arbata. Kadangi ji atskiedžiama pienu bei praturtinama Chai prieskoniais, puodelyje tokio gėrimo kofeino būna mažiau nei tradiciniame juodosios arbatos puodelyje. Skaičiuojama, kad klasikinės Chai arbatos puodelyje (240 ml) turėtų būti apie 25 mg kofeino. Tai yra pusė kofeino dozės, esančios juodosios arbatos puodelyje arba ketvirtadalis esančios įprastame kavos puodelyje.

Ruošiant klasikinę Chai arbatą, ingredientų kiekis priklauso nuo norimo paruošti kiekio, norimo skonio stiprumo bei aštrumo, taip pat nuo pageidaujamo saldumo. Todėl pateikiamame recepte nurodyti tik reikalingi ingredientai, jų kiekį derinkite pagal skonį. Tačiau prieskonių padauginti nereiktų, nes arbatos skonis gali būti pernelyg intensyvus.

Jums reikės:

  • juodosios arbatos arbatžolių (pvz. indiškos),
  • kardamono (geriausia ankštys ir/ar sėklos),
  • cinamono lazdelių,
  • imbiero šaknies (šviežios arba maltos),
  • gvazdikėlių,
  • juodųjų pipirų žirnelių,
  • žvaigždinio anyžiaus,
  • muskato riešuto (nesmulkinto),
  • vandens,
  • natūralaus riebaus pieno (tačiau jei toks pienas jums netinka, galite naudoti augalinį),
  • mėgstamo saldiklio (cukranendrių cukrus, medus ar kt.).

Prieskonius arbatai galima naudoti nesmulkintus, šiek tiek pasmulkintus arba rupiai sumaltus pipirų malūnėliu. Naudojant šviežius prieskonius nedideliais kiekiais paruošiamas geriausias arbatos variantas.

Geriausias pienas šiai arbatai yra kuo riebesnis, nebent tokio netoleruojate, tuomet galite pakeisti augaliniu. Geriausias augalinio pieno pakaitalas yra avižų pienas arba anakardžių grietinėlė.

Pieno ir vandens santykis klasikinės Chai ruošime turėtų būti 2 dalys vandens ir 1 dalis pieno. Bet jei pageidaujate labiau pieniškos arbatos, naudokite pieno ir vandens po lygiai.  

Arbatos gaminimas:

  1. susmulkinkite prieskonius (jei norite naudoti smulkintus),
  2. puode užvirinkite vandenį,
  3. sudėkite arbatą ir prieskonius,
  4. sumažinkite ugnį iki mažos ir pavirkite 2 minutes,
  5. supilkite pieną ir išjunkite ugnį, arba, jei norite labiau kreminės konsistencijos, tuomet arbatą su pienu užvirinkite ir tuomet išjunkite,
  6. paruoštą arbatą perkoškite per sietelį ir išpilstykite į puodelius,
  7. jei pageidaujate, į puodelį įsidėkite saldiklio.

Arbatos ruošimo profesionalai pataria šią arbatą ruošti nerūdijančio plieno puode. Nes kaitinant arbatą su pienu, ji gali pridegti prie sienelių.

Chai arbata iš koncentrato

Chai arbatos koncentratas

Turint daugiau laiko, galima pasiruošti Chai arbatos koncentrato, iš kurio vėliau mėgstamą gėrimą pasiruošite greičiau.

Norint paruošti maždaug 0,5 l koncentrato Jums reikės:

  • 2,5 šaukštelio juodosios arbatos arbatžolių,
  • 20 nesmulkintų juodųjų pipirų žirnelių,
  • 5 gvazdikėlių,
  • 5 kardamono ankščių,
  • 1 cinamono lazdelės,
  • 1 žvaigždinio anyžiaus,
  • Apie 10 cm šviežio imbiero, supjaustyto griežinėliais,
  • 2,5 stiklinės vandens.

Ruošimas:

  1. Sausoje keptuvėje, ant silpnos ugnies, maždaug 2 minutes paskrudinkite pipirų žirnelius, gvazdikėlius, kardamoną, cinamoną ir žvaigždinį anyžių. Kai prieskoniai pradės skleisti kvapus, keptuvę nuimkite nuo ugnies ir palikite atvėsti. Kai prieskoniai atvės, susmulkinkite juos kavos arba prieskonių malūnėliu iki stambių miltelių.
  2. Į puodą supilkite vandenį, sudėkite imbierą, maltus prieskonius ir viską užvirinkite. Kai užvirs, mišinį virkite ant silpnos ugnies dar 20 minučių. Svarbiausia – nebeleiskite užvirti, nes prieskoniai taps kartūs.
  3. Tuomet įberkite arbatžoles, išjunkite ugnį, puodą uždenkite ir palikite 10 minučių pastovėti.
  4. Paruoštą Chai arbatos koncentratą perkoškite ir supilkite į švarų ir sandarų butelį. Kai atvės, pastatykite į šaldytuvą ir suvartokite per savaitę.

Kai norėsis puodelio Chai arbatos, tiesiog paimkite 1 dalį koncentrato, sumaišykite su 1 dalimi karšto vandens ir 1 dalimi karšto pieno. Jei norite – pasaldinkite ir mėgaukitės.

Jei iš koncentrato norėsite pasigaminti Chai latte versiją, tuomet naudokite 1 dalį koncentrato ir 2 dalis pieno.

Chai latte
Chai latte

Chai latte

Chai latte yra klasikinės Chai arbatos variantas. Pagrindinis skirtumas tarp klasikinės Chai arbatos ir Chai latte yra tas, kad ruošiant pastarąją naudojamas karštas išplaktas pienas. Štai kaip galite ją pasigaminti:

Į nedidelį puodą ant vidutinės ugnies sudėkite visus Chai arbatai reikalingus ingredientus ir užvirkite. Tuomet išjunkite ugnį, uždenkite ir palikite pastovėti apie 10 minučių. Paskui arbatą perkoškite ir išpilstykite į puodelius.

Pieno plaktuvu arba elektriniu plaktuvu išplakite šiltą pieną ir supilkite ant arbatos. Jei norisi – pasaldinkite.

Veganiška Chai

Veganiškos Chai arbatos pagrindą taip pat sudaro klasikinė Chai. Pagrindinis skirtumas – kad šioje versijoje naudojamas augalinis pienas. Taip pat parenkamas kiek daugiau saldumo suteikiantis ingredientų derinys.

Veganiškai Chai arbatai reikės:

  • 1,5  puodelio nesaldinto augalinio pieno (migdolų, sojų, avižų, kokosų ir kt.),
  • 1 puodelio vandens,
  • 1 arbatinio šaukštelio juodosios arbatos žaliavos,
  • 1 arbatinio šaukštelio malto kardamono (arba 8 žalių kardamono ankščių),
  • ½ arbatinio šaukštelio malto cinamono,
  • ½ arbatinio šaukštelio smulkiai tarkuoto šviežio imbiero,
  • 2 žvaigždinių anyžių,
  • 2–3 gvazdikėlių (arba žiupsnelio nesmulkintų pankolio sėklų),
  • ¼ arbatinio šaukštelio gryno vanilės ekstrakto,
  • Pasaldinimui (neprivaloma) – 1 valgomojo šaukšto medaus arba 2 arbatinių šaukštelių kokoso cukraus.

Arbatą ruoškite taip pat kaip ir klasikinį Chai variantą. Pirmiausia puode apie 10 minučių pavirkite visus prieskonius. Tuomet ugnį išjunkite, sudėkite arbatžoles ir palikite pastovėti 5 minutes. Paskui arbatą perkoškite, supilkite į puodelį ir užpilkite šiltu augaliniu pienu. Jei norite – pasaldinkite.

Jei pageidaujate veganiškos Chai be kofeino, galite pasiruošti tik prieskonių nuovirą su augaliniu pienu. Tai nebus tikroji arbata, tačiau šildantis ir skanus gėrimas. 

Veganiška Chai

Chai milteliai – greitoji arbatos versija

Prekybos vietose galima nusipirkti jau paruoštų Chai arbatos mišinio miltelių, kuriuos tereikia užpilti karštu vandeniu ir arbata paruošta! Chai milteliai – šiuolaikinio pasaulio poreikiams pritaikytas produktas. Yra sukurta įvairių šios arbatos skonių – nuo klasikinės Chai iki vaisinio, egzotinio ar kitokio skonio gėrimo. Chai milteliai – tai „greitoji arbata“. Viskas, ką jums reikia padaryti, kad pagamintumėte Chai arbatą arba Chai latte – tai į puodelį įsidėti kelis šaukštelius Chai miltelių, užpilti juos karštu vandeniu ir gerai išmaišyti.

Kartais Chai gali sukelti nepageidaujamą poveikį

Pagrindinė priežastis kodėl Chai arbata gali turėti nepageidaujamą poveikį – tai jos sudėtyje esantis kofeinas. Vartojant per daug kofeino gali atsirasti nemalonių sveikatos sutrikimų, tokių kaip nerimas, širdies ritmo sutrikimas, galvos skausmas, padidėjęs kraujospūdis.

Žmonėms, neturintiems sveikatos problemų, įprastai per dieną rekomenduojama suvartoti ne daugiau kaip 400 mg kofeino. Nėščiosioms ir krūtimi maitinančioms kofeino patariama vengti arba suvartoti ne daugiau kaip 200 mg per parą.

Chai arbatos sudėtyje esantis imbieras gali neigiamai veikti žemą kraujospūdį ar sumažėjusį cukraus kiekį turinčius asmenis. Taip pat imbiero vartojimą apriboti turėtų asmenys, geriantys kraują skystinančius vaistus.

Taip pat klasikinė Chai netinka žmonėms, netoleruojantiems laktozės.

Šaltiniai:
https://artfultea.com/blogs/wellness/chai-tea-benefits
https://www.healthline.com/nutrition/chai-tea
https://www.elizabethrider.com/homemade-chai-tea-recipe/
https://draxe.com/nutrition/is-chai-tea-good-for-you/
https://masalaandchai.com/masala-chai/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
Šalavijo arbata – ligoms gydyti ir grožiui puoselėti Ramunėlių arbata pagelbės ne tik sutrikus virškinimui Bananų arbata: kuo ji naudinga ir kaip ją paruošti Pelyno arbatos nauda ir poveikis organizmui