Bičių pikis, taip pat vadinamas propoliu, žmonėms buvo žinomas ir vertinamas nuo priešistorinių laikų. Dėl veikliųjų medžiagų gausos bičių pikis pasižymi daugybe sveikatą stiprinančių gydomųjų savybių, todėl jis vis dar labai dažnai naudojamas natūraliojoje medicinoje bei kaip farmakologinių preparatų sudedamoji dalis.
Bičių pikis. Kas tai yra?
Propolis, arba bičių pikis, yra lipni, tiršta medžiaga, kurią bitės naudoja avilio vidui iškloti ir kuri padeda užsandarinti ir sutvirtinti avilio struktūrą. Bičių pikis taip pat apsaugo avilį nuo patogenų – bakterijų, grybelių ir virusų. Bičių glaistas gaminamas iš medžių ir gėlių išskyrų ir dervų – jo šaltinis gali būti tuopa, gluosnis, uosis, alksnis, beržas ar ąžuolas bei spygliuočiai su pažeista žieve, pavyzdžiui, eglė, kėnis ar pušis.
Priklausomai nuo augalų sudedamųjų dalių, kurias naudoja bitės, bičių pikis gali įgauti skirtingą spalvą: raudonai oranžinę, geltonai žalsvą ar net rudą. Propolis yra medžiaga, jautriai reaguojanti į temperatūros pokyčius: 15 °C temperatūroje jis yra kietas ir trapus, 36 °C temperatūroje tampa plastiškas, o 70 °C temperatūroje – skystas. Bičių pikis netirpsta vandenyje, tačiau jį galima maišyti su organiniais tirpikliais, pavyzdžiui, alkoholiu.
Bičių pikio sudėtis yra įvairi – ji daugiausia priklauso nuo augalo, iš kurio buvo išgauta derva, rūšies, bičių veislės, sezono, avilio vietos ar aplinkos užterštumo laipsnio. Cheminė bičių pikio sudėtis taip pat pakinta bitėms kramtant žaliavą. Pagrindinės sudedamosios dalys yra šios:
- augalinės dervos (50-80 %),
- vaškas (8-30 %),
- polifenoliai (14-16 %),
- žiedadulkės (5 %).
Bičių pikio sudėtyje taip pat yra:
- taninų,
- mechaninių priemaišų,
- polisacharidų,
- lakiųjų medžiagų, įskaitant eterinius aliejus,
- vitaminų ir mineralinių medžiagų.
Apskaičiuota, kad propolyje randama iki 300 biologiškai aktyvių medžiagų. Dėl to bičių pikis plačiai naudojamas kaip farmakologinių preparatų sudedamoji dalis ir natūraliojoje medicinoje kaip priemonė, palaikanti tinkamą organizmo veiklą ir gydanti įvairias ligas bei negalavimus.
Gydomosios bičių pikio savybės
Propolyje esantys junginiai lemia jo sveikatą stiprinančias ir gydomąsias savybes, pavyzdžiui:
- A, C, D ir E vitaminai bei B grupės vitaminai;
- mineralinės medžiagos – geležis, varis, kobaltas, magnis, cinkas, fosforas, manganas, silicis, selenas;
- fenolinės rūgštys;
- flavonoidai;
- terpenoidai.
Kokiomis savybėmis pasižymi bičių pikis? Visų pirmą jis yra antimikrobiškai aktyvus, kovoja su grybeliais, virusais ir bakterijomis. Bičių pikis padeda gydyti streptokokinę infekciją ir slopina grybelių, sukeliančių pienligę (candida) lytiniuose organuose ir virškinimo trakte, augimą. Propolis pripažintas veiksminga herpeso viruso, poliomielito ir bakterinės vaginozės gydymo priemone.
Bičių pikis taip pat palaiko regeneracinius procesus – propolio ekstraktas, be kita ko, naudojamas pooperacinėms žaizdoms gydyti. Bičių pikis taip pat gerai veikia peršalimo ir kitų kvėpavimo takų infekcijų, gerklės skausmo ir gerklų ligų atvejais. Propolis taip pat stimuliuoja imuninę sistemą, padeda stiprinti imunitetą, be to, mažina streso poveikį ir teigiamai veikia kraujotakos sistemą.
Kur naudojamas bičių pikis
Propolis dažnai naudojamas kaip farmakologinių produktų sudedamoji dalis. Populiarus produktas yra propolio tepalas, naudojamas žaizdų gijimui paspartinti, nuo aknės, hemorojaus ir dantenų problemų. Bičių pikis taip pat gali būti vartojamas per burną tablečių, lašų ar kapsulių pavidalu. Jo taip pat galima rasti makšties globulių, turinčių drėkinamąjį poveikį, sudėtyje.
Bičių pikis taip pat vartojamas kaip dantų problemų – aftinio stomatito, pienligės (kandidozės), opinio gingivito, periodontito, dantų jautrumo ir dantų pulpos bei šaknų kanalų ligų – gydymo priemonė. Propolis taip pat apsaugo kepenis ir padeda gydyti virusinį hepatitą ankstyvose jo stadijose. Natūraliojoje medicinoje bičių pikis taip pat naudojamas kaip vėžio, ypač krūties vėžio, plaučių vėžio, storosios žarnos vėžio ar piktybinės melanomos, slopintojas.
Propolis taip pat rekomenduojamas sergant odos ligomis, tokiomis kaip folikulitas, pūliniai, egzema ar grybeliai. Jis taip pat veiksmingas riebiai odai, linkusiai į uždegimus ir egzemą, prižiūrėti, nušalimams ir nudegimams gydyti.
Bičių pikis – alergija ir kontraindikacijos
Nepaisant daugybės sveikatą stiprinančių savybių, bičių pikis gali sukelti alerginių reakcijų. Jos dažniausiai pasireiškia žmonėms, alergiškiems bičių produktams, nors galimos ir kryžminės reakcijos su tam tikrų medžių žiedadulkėmis. Į rizikos grupę pateks tie, kurie yra alergiški bičių nuodams, ir apskritai tie, kuriems pasireiškia alerginė reakcija į kosmetikos priemones ir ploviklius. Remiantis statistiniais duomenimis, reakcija gali pasireikšti mažiau nei vienam procentui sveikų gyventojų.
Būdingi įjautrinimo simptomai yra odos paraudimas, patinimas ir varginantis niežulys. Įtarus alergiją, patartina šiek tiek bičių pikio užtepti ant rankos sulenkimo vietos ir stebėti organizmo reakciją. Jei per valandą atsiranda patinimas ar paraudimas, tai rodo jautrumą propoliui.
Propolio ekstraktai, tiek vandeniniai, tiek alkoholiniai, žmonėms netoksiški. Net didesnė nei 10 g koncentruoto etanolinio ekstrakto dozė nesukelia toksinio poveikio. Rekomenduojama, kad bičių pikio vartojimo trukmė būtų maždaug 2-3 savaitės. Po mėnesio gydymą galima pakartoti, tačiau per metus galima atlikti iki trijų gydymo kursų.
Bičių pikis naudojamas įvairiais pavidalais. Pateiksime keletą pavyzdžių, kaip tokias priemones galima paruošti namuose.
Propolio užpiltinė – bičių pikis su spiritu
Populiari forma, kuria vartojamas bičių pikis, yra užpiltinė. Sudedamųjų dalių sąrašas:
- 50 g malto propolio,
- 350 ml spirito,
- 150 ml drungno virinto vandens.
Propolį užpilkite spiritu ir vandeniu. Palikite sandariai uždarytame inde 2-3 savaites. Kad bičių pikis gerai ištirptų, tinktūra kasdien maišoma. Praėjus šiam laikui užpiltinę reikia perfiltruoti per vatą, marlę arba kavos filtrą ir supilti į tamsų, sandarų indą.
Propolio užpiltinę, ypač populiarią rudens ir žiemos peršalimo ir gripo sezono metu, galima naudoti įvairiais būdais. Paprasčiausias būdas – vartoti ją lašų pavidalu, tris kartus per dieną dozuojant apie 15-20 lašų į arbatinį šaukštelį vandens arba cukraus, medaus. Vartojant jį gerklės skausmui gydyti, galima paruošti užpilą gerklei skalauti, naudojant maždaug 50 lašų užpiltinės ir 250 ml vandens. Tinktūrą taip pat galima vartoti kaip priedą prie ramunėlių arbatos, įlašinus į ją maždaug 40 lašų užpiltinės bei citrinos sulčių ir medaus. Šią naminę užpiltinę taip pat galima naudoti kaip pagrindinę sudedamąją dalį inhaliacijoms, t. y. maždaug 30 lašų į puodą su karštu vandeniu.
Sergant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, į 100 ml šilto pieno įlašinkite apie 40-60 lašų užpiltinės ir vartokite tris kartus per dieną. Sergant hepatitu galima vartoti maždaug 50 lašų dozę ¼ stiklinės virinto vandens du kartus per dieną, o užpiltinė, atskiesta santykiu 1:10, puikiai tinka kaip dezinfekuojanti priemonė tiesiogiai ant žaizdų.
Propolio medus
Sumaišykite kilogramą skysto medaus, pavyzdžiui, facelijos medaus, su 5-10 g miltelių pavidalo propolio. Mišinį rekomenduojama vartoti esant nervinio išsekimo būklei, miego sutrikimams, fizinio nuovargio metu, taip pat sergant astma. Vartokite po 1-3 arbatinius šaukštelius kasdien.
Propolio tepalas – pasigaminkite namuose
Propolio tepalo galima įsigyti beveik kiekvienoje vaistinėje. Tačiau verta jį pasigaminti patiems, kad būtume tikri dėl visų sudedamųjų dalių kilmės. Gryno propolio galima įsigyti gabalėlių arba miltelių pavidalo.
Pasigaminti propolio tepalą labai paprasta. Mums prireiks:
- propolio (nesvarbu kokio pavidalo),
- kosmetinio vazelino,
- puodo su vandeniu,
- indo vandens vonelei,
- indelio tepalui.
Propolis ir vazelinas (maždaug 2 dalys vazelino ir 1 dalis propolio) lėtai tirpinami vandens vonelėje (apie 10 min.), kol gaunama vienalytė medžiaga. Ištirpintą skystį pravartu pertrinti per sietelį, kad neliktų priemaišų ir gumuliukų. Svarbu atminti, kad propolio koncentracija neturėtų viršyti 30 %. Tepalą taip pat galima praturtinti lanolinu.
Sodininko tepalas su propoliu ir bičių vašku
Žaizdas nuo krūmų ir medžių genėjimo galime patepti propolio pagrindu pagamintu tepalu. Jis ne tik dezinfekuos pažeistą vietą, bet ir natūraliai stimuliuos imuninę sistemą. Tam sumaišome 20 g bičių pikio (miltelių pavidalo) su 20 g pašildyto bičių vaško. Pridedame 5 g terpentino ir 20 g kanifolijos (spygliuočių sakų dervos).
Šaltiniai:
https://miododkulmy.pl/propolis-przepisy/
https://www.wapteka.pl/blog/artykul/propolis
https://www.healthline.com/health/propolis-an-ancient-healer
https://www.verywellhealth.com/propolis-what-should-i-know-about-it-88313
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.