Skip to content

Bičių pienelis – jaunystės eliksyras ir tobulas maisto papildas. Kaip jį vartoti?

Bičių pienelis - jaunystės eliksyras ir tobulas maisto papildas. Kaip jį vartoti?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Susidomėjimas bičių produktais kasmet auga. Medus, bičių duonelė, bičių pikis ar žiedadulkės yra dažniau vartojami, galbūt dėl to, kad yra pigesni ir labiau pasiekiami negu bičių pienelis. Taip pat dėl tos priežasties, kad bičių pienelis mokslininkų buvo ištirtas bei jo sveikatinamos ir gydomosios savybės patvirtintos tik XX amžiuje.

Bičių pienelis: nuo liaudies iki šiuolaikinės medicinos

Kai kuriose šalyse liaudies medicinos specialistai naudojo bičių pienelį kaip gydomąją priemonę, pavyzdžiui senovės Egipte. Vienas pirmųjų šių laikų bičių pienelio propaguotojų buvo Alain Caillas. Jis įrodė, kad šia medžiaga gydytos vištos vėl pradeda dėti kiaušinius. Kitų mokslininkų buvo įrodyta kad bičių pienelis padeda greičiau gydyti žaizdas. Jis taip pat naudojamas navikams bei vaisingumui gydyti.

Dėl didelio kiekio biostimuliatorių ir maistinių medžiagų bičių pienelis atrado kelią į profilaktinę mediciną. Produktą galima įtraukti į kasdienę mitybą. Šiuo metu jis populiariausias tarp japonų, kurie bičių pienelio suvartoja daugiausiai pasaulyje. Japonai per metus suvartoja  apie 180 tonų šio produkto (žymiai daugiau negu europiečiai).

Iš kur atsiranda bičių pienelis

Bičių pienelis – tai jaunų bičių darbininkių liaukų sekretas, kuris naudojamas bičių lervutėms ir tranams maitinti pirmąsias tris gyvenimo dienas. Bičių motinėlės, maitinamos tik bičių pieneliu, gyvena iki 40 kartų ilgiau nei kitos bitės, kurios daugiausia maitinasi žiedų nektaru. Kai kurios motinėlės gyvena iki penkerių metų, o darbininkės ir tranai išgyvena nuo keturių iki šešių savaičių vasarą ir iki šešių mėnesių žiemą. Dėl to bičių pienelis dažnai yra vadinamas „jaunystės eliksyru”. Darbininkės ir tranai bičių pieneliu maitinami tik pirmąsias tris gyvenimo dienas, tačiau per tą laiką jų kūno masė padidėja iki 1 000 kartų.

Gaminant bičių pienelį reikia paskatinti bites sukurti daug motininių lopšelių, iš kurių, pašalinus lervutes, surenkamas bičių pienelis. Bičių pienelis gaunamas renkant jį iš 3 dienų amžiaus motinėlių lizdelių – tuomet bičių pienelio kiekis lizdelyje yra didžiausias – vidutiniškai 235 mg, o motinėlės lervos tiesiog plaukioja pienelyje. Vėliau lerva tampa vis didesnė ir sunaudoja vis daugiau pienelio, todėl jo kiekis sparčiai mažėja.

Pašalinus lervutę, pienelis siurbimo prietaisu surenkamas į sterilius, hermetiškai uždarytus indus, kurie nedelsiant dedami į šaldytuvą.

Iš kur atsiranda bičių pienelis

Koks bičių pienelio skonis?

Bičių pienelis nėra gaminamas dideliais kiekiais, todėl jo poreikis dažnai viršija pasiūlą. Vartotojams jis pateikiamas įvairiomis formomis: pastilės, kapsulės, sirupai ar net kaip medaus priedas. Taip pat galima įsigyti gryno, neperdirbto bičių pienelio, kuris buvo paimtas tiesiai iš avilio. Natūralaus bičių pienelio konsistencija primena tekantį medų arba želę, šviesios, gelsvai kreminės spalvos. Verta paminėti, kad bičių pienelio skonis gali šiek tiek skirtis priklausomai nuo bičių šeimos, geografinių sąlygų ar surinkimo laikotarpio. Bet kokiu atveju jis yra ne toks saldus kaip medus – dažnai apibūdinamas kaip rūgštokas.

Bičių pienelio dozavimas

Bičių pienelio dozė pirmiausia priklauso nuo jį vartojančio asmens amžiaus. Suaugusiesiems rekomenduojama paros dozė yra 0,5-1 g gryno bičių pienelio, o vaikams – pusė šios dozės. Bičių pienelį geriausia vartoti dedant po liežuviu, kol jis visiškai ištirpsta. Taip vartojant bičių pienelis greičiausiai patenka į kraują. Bičių pienelį taip pat galima vartoti per burną – tačiau tokiu būdu jis gali būti įsisavinamas šiek tiek lėčiau, todėl jo poveikis taip pat vėluos.

Bičių pienelio rekomenduojama vartoti likus maždaug 20-30 minučių iki pusryčių. Gydymas bičių pieneliu turėtų trukti nuo 3-4 savaičių iki 2 mėnesių. Siekiant optimalių rezultatų, paprastai rekomenduojama taikyti dviejų mėnesių trukmės gydymą ir kartoti jį du ar tris kartus per metus. Profilaktiškai gydymą galima papildyti žiedadulkėmis.

Bičių pienelio maistinė vertė

Bičių pienelyje yra gausu maistingųjų medžiagų, reikalingų tinkamam organizmo funkcionavimui palaikyti. Tiksli bičių pienelio sudėtis gali skirtis, tačiau visuotinai pripažįstama, kad jo sudėtyje yra apie:

  • 65 % vandens
  • 13,5 % baltymų
  • 3,7 % lipidų
  • 12 % angliavandenių
  • 1,2 % mineralinių medžiagų
  • 3 % kitų organinių medžiagų
Bičių pienelio vartojimas

Bičių pienelis suteikia mūsų organizmui iki 150 veikliųjų medžiagų, kurios teigiamai veikia mūsų sveikatą. Bičių pienelio sudėtyje yra:

  • B grupės vitaminų
  • vitamino C
  • vitamino D
  • vitamino E
  • kalcio
  • vario
  • geležies
  • fosforo
  • silicio
  • baltymų
  • aminorūgščių
  • deoksiribonukleorūgštis
  • acetilcholino (natūraliu pavidalu randamas tik bičių pienelyje)

Tačiau bičių pienelio cheminė sudėtis yra skirtinga: vienokių medžiagų randama bičių pienelyje, skirtame bičių lervutėms, kitokių – tranams arba bičių motinėlėms. 30-43 % produkto sudaro sausosios medžiagos. Bičių pienelio baltymai yra labai maistingi – juose yra 29 aminorūgštys, įskaitant ir žmogaus organizmui nepakeičiamąsias aminorūgštis.

Bičių pienelyje esantys angliavandeniai yra gliukozės ir fruktozės formos. Be jų taip pat galima rasti ribozės, erlozės, melibozės, trehalozės, maltozės. Kai kurie iš jų yra sujungti su baltymais.

Bičių pienelio gydomosios savybės

Bičių pienelio gydomosios savybės yra patvirtintos moksliniais tyrimais. Produktas gerai įsisavinamas organizme ir palaiko medžiagų apykaitos procesus. Reguliariai vartojant nedideles bičių pienelio dozes, padidėja raudonųjų kraujo kūnelių skaičius, hemoglobino kiekis ir geležies kiekis kraujyje. Jis taip pat stimuliuoja imuninę sistemą, tačiau norint pasiekti gerą rezultatą, bičių pienelis turi būti vartojamas parenteriniu būdu.

Bičių pienelis pasižymi itin stipriu maitinamuoju poveikiu. Jį rekomenduojama vartoti norintiems padidinti fizinį ir protinį darbingumą, sustiprinti organizmo atsparumą infekcijoms arba aprūpinti organizmą būtinomis maistinėmis medžiagomis, kurių trūksta kasdienėje mityboje. Be to, bičių pienelis taip pat pripažintas kaip medžiaga, stabdanti senėjimą, išsauganti gyvybingumą ir net prailginanti gyvenimą.

Bičių pienelio nauda

Bičių pienelis organizmo stiprinimui

Bičių pienelis pasižymi daugybe sveikatą stiprinančių savybių:

  • turi antivirusinį, antibakterinį ir priešgrybelinį poveikį, padeda gydyti kvėpavimo takų ligas
  • stiprina imuninę sistemą
  • teigiamai veikia širdį ir kraujotakos sistemą, padeda reguliuoti kraujospūdį, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, didina kraujagyslių elastingumą, neleidžia vystytis aterosklerozei
  • atstato protinę pusiausvyrą ir gerina koncentraciją, didina fizinį ir protinį darbingumą
  • padeda gydyti neurologinius sutrikimus, tokius kaip Alzheimerio ir Parkinsono ligos
  • gerina virškinimo sistemos veiklą, reguliuoja medžiagų apykaitos procesus
  • apsaugo kepenų audinį nuo žalingo toksinių medžiagų poveikio
  • stimuliuoja ovuliaciją ir skatina moterų vaisingumą
  • didina progesterono kiekį nėštumo metu
  • skatina pieno gamybą žindymo laikotarpiu
  • palengvina menopauzės simptomus
  • padeda kovoti su vyrų impotencija ir gerina spermos kokybę
  • greitina žaizdų gijimą
  • regeneruoja ir drėkina odą, didina kolageno gamybą, taip atitolindamas odos senėjimo procesą, padeda mažinti odos pažeidimus
  • atstato kolageną, todėl pagreitina kaulų gijimo procesą net tris kartus.

Bičių pienelis naikina bakterijas

Šviežias bičių pienelis pasižymi antibakteriniu poveikiu ir ypač veiksmingai šalina bakterijas, pvz. :

  • auksinį stafilokoką
  • pneumokokus (Streptococcus pneumoniae)
  • enterobakterijas
  • mikobakterijos (Mycobacterium tuberculosis)
  • pienligę (kandidozę) sukeliančias bakterijas
  • pelėsį
Bičių pienelis profilaktikai

Bičių pienelio vartojimas profilaktikai

Bičių pienelis yra dažnai vartojamas kaip maisto papildas. Dėl didelio vertingų maistinių medžiagų kiekio jis gerina mūsų psichinę sveikatą ir savijautą. Reguliariai vartojamas jis padeda atsipalaiduoti, palaiko koncentraciją ir skatina psichinę pusiausvyrą. Bičių pienelio savybės suteikia imunitetą žalingiems psichikos veiksniams: jis ypač naudingas intensyvų protinį darbą dirbantiems ir lengvai stresui pasiduodantiems asmenims.

Produktas taip pat teigiamai veikia regėjimą ir palaiko raumenų regeneracijos procesą – dėl šių savybių bičių pienelis taip pat rekomenduojamas sportininkams ir laikomas natūralia dopingo priemone. Jį sėkmingai gali vartoti prastai besimaitinantys žmonės ir visi tie, kuriems reikia kompensuoti energijos. Bičių pienelis gerina apetitą ir palaiko virškinimo procesus.

Bičių pienelis yra taip pat naudingas nėščioms moterims ir maitinančioms motinoms. Jo vartojimas mažina pogimdyminės depresijos riziką ir palaiko žindymo procesą. Bičių pienelio vartojimas gali pagerinti moterų savijautą menopauzės laikotarpiu. Jis taip pat padeda atsigauti po alinančių ligų ar sunkių operacijų.

Bičių pienelio vartojimas taip pat naudingas vyresnio amžiaus žmonėms. Jis padeda palaikyti biologinę organizmo pusiausvyrą ir apsaugo nuo senatvės ligų, pavyzdžiui, aterosklerozės, diabeto, virškinimo sutrikimų. Bičių pienelį patartiną vartoti vyresniems nei 60 metų žmonėms – šis papildas gali pagerinti regėjimą, klausą ir suteikti daugiau gyvybinės energijos.

Bičių pienelis kosmetikoje

Bičių pienelis kosmetikoje

Bičių pienelio galima rasti kai kurių odos priežiūros ir kosmetikos preparatų cheminėje sudėtyje. Jis taip pat naudojamas dermatologijoje. Šis ingredientas itin vertinamas dėl savo stiprių maitinamųjų bei regeneruojančių savybių. Dėl jame esančios gliukozės ir vitamino B3 oda praranda mažiau vandens; joje esantys baltymai lėtina odos senėjimo procesus.

Bičių pienelio ekstraktas skatina odos medžiagų apykaitą. Jis pasižymi drėkinamuoju ir jauninamuoju poveikiu. Jame taip pat yra daug vertingų antioksidantų, todėl jis toks populiarus gaminant veido kremus. Jis taip pat naudojamas holokrinines riebalų liaukas reguliuojančiose kosmetikos priemonėse.

Bičių pienelio vartojimo kontraindikacijos

Bičių pienelio neturėtų naudoti jam alergiški žmonės ir sergantieji Adisono liga. Netoleravimo simptomai yra vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmas ir pykinimas. Kai minėti simptomai atsiranda po vartojimo, gydymą reikia nedelsiant nutraukti. Pirmosiomis dienomis po bičių pienelio vartojimo gali pasireikšti mieguistumas ir galvos svaigimas, tačiau tai nėra priežastis nedelsiant atsisakyti produkto. Šie nemalonūs požymiai turėtų greitai išnykti.

Bičių pienelis nerekomenduojamas diabetikams dėl didelės cukraus koncentracijos. Jis taip pat gali didinti apetitą, tad nutukusiems asmenims jo geriau vengti. 

Bičių pienelis yra jaunų bičių darbininkių gaminama medžiaga. Dėl unikalių bičių pienelio savybių jis nuo seno naudojamas liaudies medicinoje, o dabar tampa natūralia priemone, padedančia palaikyti organizmo veiklą ir padedančia gydyti įvairias ligas. Tai itin stipri ir koncentruota medžiaga, tad prieš vartojant, ypač kaip gydomąją priemonę, būtinai pasitarkite su gydytoju ar specialistu.

Šaltiniai:
https://www.cosdlazdrowia.pl/pylek-pszczeli-wlasciwosci-jak-stosowac-przeciwwskazania/
https://miodykrupiec.pl/pylek-pszczeli-jak-stosowac
https://www.wapteka.pl/blog/artykul/mleczko-pszczele-wartosci-odzywcze-wlasciwosci

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: