Skip to content

Cascara arba kavos uogų arbata – tvarumo ir inovacijos pavyzdys bei nepaprasto skonio ir savybių derinys

Cascara arba kavos uogų arbata
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kavos pupeles daugelis pažįsta kaip aromatingos kavos žaliavą, tačiau ar žinote, kur dedamas kavos uogų minkštimas? Galime atsakyti, kad iš jos gimsta cascara, arba mūsų kalba šnekant – kavos uogų arbata. Žmonės suprato, kad kavos uogų luobelėse lieka kofeino, antioksidantų ir kitų naudingų junginių, kurie gėrimui suteikia ypatingo skonio ir sveikatą gerinančių savybių. Laimei, ši kavos uogų „atlieka“ jau du dešimtmečius atrasta kaip tvari žaliava naujai arbatai sukurti, o mokslininkai dar iki šiolei vargsta tyrinėdami jos naudą. Panagrinėkime, kas toji cascara, ką apie ją sužinojo mokslo pasaulis bei išbandykite kavos uogų arbatą patys.

Cascara kilmė, grįsta inovacija ir tvarumu

Pastaraisiais metais pasaulyje cascara tapo madingu produktu ne tik dėl savo skonio, natūralaus kofeino ar naudos, bet ir dėl tvarumo. Iš kavos uogų išėmus pupeles, kaip atlieka likdavo uogų luobelė, tačiau nuo šiol šis uogų minkštimas yra naujai gimusios cascara arbatos šaltinis. Kadangi pramonėje dažniausiai niekas nelieka nepanaudota, tad tokia tvari kavos uogų arbatos kilmė sužavėjo tiek gurmanus, tiek pramoninkus, tiek ir mokslininkus.

Ši inovacija atrasta gana neseniai – 2005 metais – kuomet viena Salvadoro (Centrinės Amerikos valstybės) kavos plantacijos ūkininkė pastebėjo kavos uogų „atliekų“ potencialą virsi nuostabia vaisine arbata. Pavadindama arbatą cascara vardu, ispaniškai reiškiančiu vaisiaus odelę arba žievelę, jau 2009 metais pradėta šiuos džiovintus kavos uogų produktus tiekti parduotuvėms. Didėjant paklausai, 2017 metais garsus kavos tinklas pradėjo siūlyti kavą Cascara Latte ir nuo tada cascara rinkoje suklestėjo. Palaipsniui pradėta tyrinėti ir jos nauda sveikatai, o eksperimentai nesibaigia net ir šiai dienai.

Kokia ta cascara arbata?

Cascara gėrimas yra visai kitoks nei kava — jis primena vaisinę arbatą. Ją ragaujant dažniausiai jaučiami gaivūs ir lengvi džiovintų vaisių, vyšnių, slyvų, figų, šiek tiek rožių ar net medaus poskoniai su švelniu rūgštingumu ir dažniausiai be jokio kartumo. Cascarai būdingas ir salsvas, vaisinis, saldokas aromatas, galimai su lengvų gėlių natomis. O sausą mišinį užpylus vandeniu, gausite šviesiai gintarinės, raudonai rudos ar kiek tamsesnio rausvo atspalvio gėrimą.

Cascara arba kavos uogų arbata
Kavos uogos

Apskritai cascaros sausa žaliava atrodo kaip vaisinės arbatos mišinys: džiovintos kavos uogų luobelės mišinyje būna smulkintos gabaliukais, spalva esti tamsiai ruda, rusvai raudona bei pasižymi saldžiu, vaisiniu kvapu.

Kavos uogų arbatos maistinės savybės

Cascaros maistinė vertė nėra tokia plačiai standartizuota kaip kavos pupelių produktų, nes tai vis dar naujas produktas rinkoje. Tačiau yra atlikta nemažai tyrimų, kuriuose aprašyta jos sudėtis ir biologinis aktyvumas, todėl kai kurios medžiagos pavaizduotos 1 lentelėje:

Maistinė medžiagaKiekis (apytiksliai) 100 ml cascara arbatos
Energinė vertė~5–15 kcal
Angliavandeniai~1–3 g
Baltymai~0 g
Riebalai~0 g
Skaidulos~0 g
Kofeinas~2–10 mg (priklauso nuo ruošimo)
Kalcis (Ca)2–5 mg
Magnis (Mg)1–3 mg
Kalis (K)50–150 mg
Geležis (Fe)0,1–0,3 mg
Fosforas (P)1–3 mg
Vitaminas CIki 2 mg
Cascara arba kavos uogų arbata
Cascara arba kavos uogų luobelės arbatai.

Lentelės duomenys pateikia išvadą, kad cascara arbata yra nekaloringa su trupučiu įvairių mineralų spektru bei su solidžiu kofeino kiekiu. Šie rodmenys neatspindi tikrosios cascaros vertės, kurią daugiausia lemia kiti biologiniai junginiai.

Jei lįsime į „giliuosius vandenis“, tai galima išvardinti daugybę kitų cascaros arbatoje aptinkamų medžiagų. Joje yra daug antioksidantų, įskaitant apie 35 skirtingus polifenolius (chlorogeno rūgštį, flavonoidus, antocianinus), hidrocinamo rūgštį, katechinus, rutiną, taninus ir ferulo rūgštį. Taip pat cascaros arbatoje randami priešuždegiminėmis savybėmis pasižymintys triterpenai, melanoidinai bei 6 skirtingos organinės rūgštys, 151 lakusis junginys.

Cascara arbatos nauda

Mokslo pasaulyje ši arbata dabar yra „ant bangos“, nes mokslininkai išsiaiškino daugybę naudingų junginių, kurie slypi kavos uogose. Mokslininkai ne tik išbando geriausius fermentavimo, uogų džiovinimo būdus, bet eksperimentuoja su kitų priedų kombinacijomis, identifikuoja chemines charakteristikas, kuria naujus produktus. Toliau paminėsime pagrindines savybes, dėl kurių vertinama cascaros arbata:

  • Dėl kofeino cascaros poveikis tampa gaivinantis, švelniai energizuojantis, lengvai stimuliuojantis bet švelnus organizmui. Cascaros vartojimas pagerina dėmesio koncentraciją, mažina nuovargį, tačiau neturi tokio stipraus poveikio kaip kava.
  • Cascaros arbatos antioksidantai atlieka įprastas apsaugines funkcijas, neleidžiančios aktyviesiems deguonies junginiams žaloti ląstelių ar sendinti odą. Šios savybės sumažina uždegiminių procesų riziką organizme, prisideda prie širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos.
  • Kiek labiau tyrinėjant priešuždegiminį poveikį, pastebėta, kad triterpenai ir melanoidinai slopina uždegimo mediatorius organizme bei prisideda prie lėtinių uždegimų mažinimo.
  • Pastebėta, kad cascara turi lengvą diuretinį poveikį, kurį suteikia kofeinas ir kalis. Ši ypatybė padeda palaikyti organizmo skysčių pusiausvyrą, skatina lengvą šlapimo išsiskyrimą.
  • Ši arbata gali stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje. Natūralių cukrų (fruktozės ir gliukozės) buvimas arbatoje bei jų balansas kartu su polifenoliais gali pagerinti gliukozės pasisavinimą ląstelėse.
  • „Šviežiausi“ duomenys (2025 m.) atskleidė, kad kavos uogų arbata turi probiotinio veikimo potencialo dėl fenolinių junginių. Ši savybė leidžia palaikyti tinkamą ir sveiką žarnyno mikrobiotą, nes skatina gerųjų bakterijų augimą, slopina patogenines bakterijas, gerina virškinimą ir žarnyno barjero funkciją.
Cascara arba kavos uogų arbata
Mokslininkai išsiaiškino daugybę naudingų junginių, kurie slypi kavos uogų arbatoje.

Kaip ruošti cascaros arbatą?

Jums pasisekė, nes dabar įsigyti džiovintų kavos uogų yra super paprasta, nes ja prekiaujama specializuotose kavos ir/ar arbatos parduotuvėlėse. Arbatos paruošimas namuose taip pat niekuo neypatingas ir nereikalaujantis išskirtinių žinių.

Puodeliui cascaros arbatos pasiruošti jums reikės:

  • 5–10 g džiovintų cascaros (kavos vaisių luobelių)
  • 200–250 ml karšto vandens (apie 90–95 °C)
  • Medaus, cinamono, imbiero ar citrusinių vaisių (nebūtina, pagal skonį)

Ruošimas:

  1. Į puodelį arba arbatinuką įberkite 5–10 g džiovintos cascaros (apie 1 valgomąjį šaukštą).
  2. Užpilkite 90–95 °C (bet ne verdančiu!) temperatūros vandeniu.
  3. Palikite pritraukti 4–8 minutes. Kuo ilgiau plikysite, tuo stipresnis ir saldesnis bus skonis. Taip pat, pagal mokslinius tyrimus nustatyta, kad 10 minučių mirkymas leidžia arbatai išskirti didžiausią kiekį antioksidantų ir polifenolių.
  4. Patiekiant galite pagardinti saldžiais priedais, mėgstamais prieskoniais.
Cascara arba kavos uogų arbata
Cascara arbatos paruošimas namuose yra itin paprastas.

Galite išmėginti ir alternatyvų receptą šaltam gėrimui paruošti, tik tokiu atveju 10 g sausos cascaros užpilkite 500 ml šalto vandens ir gėrimą laikykite šaldytuve 12–24 valandas. Vėliau gėrimą perkoškite ir patiekite su ledu.

O jei įdomus kavos uogų arbatos vartojimas, tai moksliniai tyrimai rodo, kad 1–2 puodeliai šios arbatos per dieną sveikam žmogui yra saugus.

Koks kavos uogų arbatos šalutinis poveikis?

Nors cascara dažnai laikoma natūraliu ir švelniu gėrimu, kaip ir daugelis augalinių produktų, ji gali turėti tam tikrų šalutinių poveikių. Nepageidaujamos reakcijos dažniausiai pasireiškia dėl  didelio kiekio vartojamumo arba netinkamumo individualiam organizmui.

  • Cascara natūraliai turi kofeino (nors ir mažesnį kiekį nei kava), todėl jautrumas šiai medžiagai gali pasireikšti nemiga, nerimu, padidėjusiu širdies ritmu, rankų drebėjimu, skrandžio dirglumu.
  • Ilgas arbatos plikymas ir mirkymas natūraliai didina jos rūgštingumą, todėl stiprios arbatos gali dirginti skrandį.
  • Dėl kofeino ar aktyvių antioksidantų, cascara gali sąveikauti su vaistais kraujospūdžiui reguliuoti, raminamaisiais, stimuliantais.
  • Nėščiosios, kūdikius maitinančios moterys ir vaikai turi atsargiai vartoti cascaros arbatą, kad nebūtų viršyta leidžiama kofeino dienos norma.

Šaltiniai:
https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1755-1315/709/1/012030/meta
https://rarebreedcoffee.com/blogs/news/the-delicious-benefits-of-cascara-tea
https://www.mdpi.com/2304-8158/12/9/1905
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32159261
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0963996924016685
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/39849730
https://academic.oup.com/ijfst/article/59/11/8082/7932939

Nuotraukos asociatyvinės ©canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
Šalavijo arbata – ligoms gydyti ir grožiui puoselėti Ramunėlių arbata pagelbės ne tik sutrikus virškinimui Bananų arbata: kuo ji naudinga ir kaip ją paruošti Pelyno arbatos nauda ir poveikis organizmui