Skip to content

Bitkrėslės arbata: nuodinga, tačiau naudinga. Kaip ją vartoti saugiai

Bitkrėslės arbata: nuodinga, tačiau naudinga. Kaip ją vartoti saugiai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Palyginti neseniai bitkrėslė pradėta naudoti kaip vaistinis, prieskoninis ir maistinis augalas. Bitkrėslės žieduose yra tanacetino ir eterinio aliejaus (0,3%), kurio sudėtyje yra borneolio ir tujono. Taip pat šis augalas turi organinių rūgščių, askorbo rūgšties, flavonoidų, terpenų, taninų ir alkaloidų. Būtent dėl tokios sudėties bitkrėslės arbata yra veiksmingas gėrimas nuo moteriškų negalavimų, skrandžio skausmų, žarnyno parazitų, reumato, podagros, galvos skausmų ir daugelio kitų negalavimų. Tačiau, kad ir kiek liaupsintume šį augalą, svarbu nepamišti, kad jis, be kita ko, yra dar ir nuodingas. Todėl bitkrėslės arbata piktnaudžiauti nepatartina, nes tai jums gali sukelti nemenkų sveikatos sutrikimų.

Trumpai apie bitkėslę

Paprastoji bitkėslė (Tanacetum vulgare) – didžiulės astrų šeimos atstovė. Tai vienintelė iš beveik 120 šio augalo rūšių, kuri auga Lietuvoje. Tai daugiametis, žolinis augalas, atrodantis kaip mažas krūmas, išmargintas auksiniais žiedais.

Be medicinos, bitkrėslė plačiai naudojama kraštovaizdžio dizaine. Pasisodinus šį augalą, po kelerių metų atsiranda ūgliai, kurie išplinta ir ilgainiui užima gana didelį plotą. Šešių metų augalas gali pasiekti 50 cm aukštį iki 1,5 m plotį.

Bitkrėslė žydi vasaros pradžioje. Birželio mėnesį stiebų viršūnėse pasirodo skėčiai, kurie tiesiogine to žodžio prasme yra padengti žiedais, atrodančiais kaip nupjauti kamuoliukai. Vieną tokį žiedyną sudaro iki 12 mažyčių, ryškiai geltonų žiedų, iš kurių sklinda kamparo aromatas.

Vaistažolės bitkrėslės arbatai

Bitkrėslės rinkimas ir džiovinimas

Paprastai bitkrėslė auga prie kelių, gyvenamųjų namų, pievose ir palei upių krantus. Vaistiniais tikslais yra naudojami bitkrėslės žiedai. Juos rinkti galite pradėti žydėjimo pradžioje. Rinkite tik pačius žiedus, be kotelių. Kaip ir visas vaistažoles, šiuos žiedus svarbu surinkti sausus, todėl šį darbą darykite sausą ir saulėtą dieną. Geriausia – pirmoje dienos pusėje, nukritus rasai.

Surinktą vaistinę žaliavą džiovinkite gerai vėdinamoje patalpoje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių arba džiovyklėje ne aukštesnėje nei +40 °C temperatūroje.

Kokią naudą sveikatai teikia bitkrėslės arbata

Nors bitkrėslė yra labai vertinama liaudies medicinos šalininkų, jos nauda yra pagrįsta ir moksliniais tyrimais. Pasak mokslininkų šis augalas gali:

  • Padėti gydyti virškinimo sistemą. Bitkrėslėje esančios veikliosios medžiagos mažina dujų susidarymą žarnyne ir palengvina jų pasišalinimą. Ši vaistažolė taip pat gali palengvinti skrandžio opų, pilvo skausmo bei kai kurių tulžies pūslės ligų siptomus.
  • Gali padėti išvengti akmenų susidarymo inkstuose. Yra nuomonė, kad kartu vartojant bitkrėslę ir dilgėlę, galima išvengti akmenų susidarymo inkstuose.
  • Gali padėti sąnariams. Vidinis ir išorinis bitkrėslės arbatos naudojimas sušvelnina raumenų ir kaulų sistemos ligų simptomus. Kompresai gali sumažinti uždegimą ne tik patempimų metu, bet ir ūminėje podagros fazėje.
  • Malšinti uždegimo simptomus. Bikrėslė turi stiprų priešuždegiminį poveikį. Yra duomenų, kad šis augalas slopina uždegimines organizmo reakcijas.
  • Slopinti alergines reakcijas. Alergija pasireiškia įvairiais simptomais, iš kurių dažniausiai yra: odos bėrimas, niežulys, astmos priepuoliai, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, čiaudulys, ar net žagsėjimas. Dažnos ir intensyvios alerginės reakcijos gali pakenkti vidaus organams, būtent kepenims ir širdžiai. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad bitkrėslių eterinis aliejus turi antihistamininį poveikį, todėl sistemingas jo naudojimas žymiai sumažina alerginių reakcijų dažnį.
  • Stimuliuoti endokrininę sistemą. Bitkrėslės eterinis aliejus stimuliuoja endokrininių liaukų funkcijas. Kelių atliktų mokslinių tyrimų rezultatai parodė, kad bitkrėslė teigiamai veikia užkrūčio liaukos ir skydliaukės hormonų sintezę.
  • Padėti susidoroti su nervų sutrikimais. Nervų sutrikimai apima pykčio priepuolius, nerimą, depresines būsenas, isterišką ir impulsyvų elgesį. Tyrimai patvirtina, kad sistemingas bitkrėslės arbatos ir eterinio aliejaus naudojimas terapinėmis dozėmis padeda atpalaiduoti nervines skaidulas ir ramina centrinę nervų sistemą.
Bitkrėslės arbata - vaistažolės

Bitkrėslės arbata – kovai su grybeliais, bakterijomis ir parazitais

Bitkrėslės arbata, nuovirai bei eterinis aiejus – puikus ginklas kovai su grybeliais, bakterijomis bei parazitais. Bitkrėslė gali:

  • Padėti kovojant su žarnyno parazitais. Bitkrėslė, kaip ir pelynas turi tujono, todėl ji turi antihelmintinį poveikį. Svarbu nepamiršti, kad tujonas yra labai toksiškas augalinis komponentas, todėl naudojamas tik labai mažomis dozėmis. Antiparazitinis bitkrėslių poveikis gali būti veiksmingas ir kai parazitai užkrečia odos žaizdas. Išorinis žolelių nuoviro naudojimas pagreitina žaizdos išsivalymą ir skatina odos atsinaujinimą.
  • Turėti antibakterinį poveikį. Bitkrėslės eterinis aliejus naikina net tuos mikrobus, kurie yra atsparūs aukštai temperatūrai ir antibakteriniams vaistams. Aktyvūs junginiai, kuriuos turi šis augalas, ne tik naikina mikrobus, bet ir slopina jų gebėjimą daugintis. Eterinis aliejus turi ryškų antibakterinį poveikį, todėl naudojamas itin mažomis dozėmis.
  • Slopinti grybelinių infekcijų plitimą. Mokslinių tyrimų rezultatai patvirtina, kad bitkrėslių eterinis aliejus slopina grybelinės floros augimą ir plitimą. Nė viena iš gleivinėse ir odoje parazituojančių grybelių rūšių nėra atspari bitkrėslei. Įrodyta, kad šio augalo eterinis aliejus saugo nuo grybelinių infekcijų, kurios pažeidžia odą ir plaukus, sukelia slogą ir dispepsinius sutrikimus.
  • Turi insekticidinį poveikį. Žmonės dažnai skundžiasi dėl tarakonų, skruzdėlių, uodų, utėlių, blakių, ir blusų. Visų šių gyvių lengva atsikratyti bitkrėslių eterinio aliejaus pagalba. Aromatiniai junginiai ir aktyvieji šio eterinio aliejaus komponentai naikina arba atbaido kenkėjus. Eterinis aliejus dedamas į purškiklius ir garintuvus. Išsiskiriančios kvapiosios medžiagos atbaido net peles ir sieninius driežus.
Bitkrėslės arbata

Bitkrėslės arbata

Šią arbatą ruoškite klasikiniu būdu. 5 g džiovintų bitkrėslės žiedų užpilkite 200 ml karšto virinto vandens. Palikite abatą atvėsti, o prieš geriant nukoškite.  

Tokia arbata jums gali padėti žarnyno uždegimo atveju, sergant enteritu, kolitu ar dvylikapirštės žarnos opalige. Gerkite po 1/3 pagaminto kiekio 3 kartus per dieną.

Jeigu vargina osteochondrozė, podagra ar reumatas, tokią arbatą gerkite po 1 valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną.

Bitkrėslės užpiltinė

Norėdami paruošti bitkrėslės alkoholio tinktūrą, paimkite 25 g džiovitų bitkrėslės žiedų, užpilkite juos 100 ml degtine ir padėkite į šaldytuvą. Po 5 dienų jūsų užpiltinė bus paruošta naudojimui.

Ši užpiltinė rekomenduojama turint virškinimo sutrikimų, viduriuojant, sergant gastritu ar turint per mažą skrandžio sulčių rūgštingumą. Gerkite ją 3-4 kartus per dieną, po 30-40 lašų įsilašindami į 100 ml šilto vandens.

Bitkrėslės užpiltinė

Bitkrėslės tepalas

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quisque ut ante vitae eros tristique pellentesque. Donec aliquam placerat ipsum a tempus. Sed fermentum nulla non gravida dictum. Mauris viverra cursus ultrices. Nunc a enim sapien. Quisque sed diam et nulla scelerisque egestas at eget dui. Donec pellentesque elit vitae libero porta cursus. Suspendisse et arcu turpis. Donec sit amet pellentesque elit.
Norite skaityti toliau?

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
Šalavijo arbata – ligoms gydyti ir grožiui puoselėti Ramunėlių arbata pagelbės ne tik sutrikus virškinimui Bananų arbata: kuo ji naudinga ir kaip ją paruošti Pelyno arbatos nauda ir poveikis organizmui