Skip to content

Baltoji arbata – viena vertingiausių arbatos rūšių

Baltoji arbata – viena vertingiausių arbatos rūšių
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Iš kininio arba tikrojo arbatmedžio gaminama ne tik juodoji arbata, bet ir daugelis kitų tradicinių arbatos rūšių (žalioji, ulongas ir kt.). Viena vertingiausių ir naudingiausių – baltoji arbata. Ši arbata pasižymi ne tik išskirtinėmis skonio savybėmis, tačiau ir naudingųjų medžiagų gausa. Aukščiausios kokybės baltoji arbata auginama ir ruošiama sertifikuotose arbatmedžių soduose, panašiai kaip darjeeling arbata. Tokia produkcija yra brangesnė, tačiau atitinkanti aukščiausią baltosios arbatos standartą.

Kuo ypatinga baltoji arbata?

Baltosios arbatos išskirtinumą lemia derliaus rinkimas ir jo apdorojimo būdas. Šiai arbatai renkami tik jauni arbatmedžio pumpurėliai ir vos prasiskleidę lapeliai. Jie nuskinami kai dar būna pasidengę sidabriškai balkšvais pūkeliais. Derlius renkamas vieną kartą metuose, pavasarį, maždaug nuo kovo vidurio iki balandžio pradžios. Arbatžolės skinamos rankomis ir tik sausu oru.  

Nuskinta žaliava iš karto sudžiovinama natūraliomis sąlygomis arba atidžiai kontroliuojamoje aplinkoje. Taigi – baltoji arbata yra labai minimaliai apdorota ir beveik nepaveikta oksidacijos proceso. Dėl to yra išgaunamas ypač subtilus ir švelnus šios arbatos skonis bei aromatas

Baltosios arbatos istorija trumpai

Baltoji arbata yra kilusi iš Fudziano provincijos (pietryčių Kinija). Savo pavadinimą, manoma, ji gavo dėl sidabrišką atspalvį suteikiančių pūkelių ant arbatos lapų.

Baltosios arbatos gėrimo tradicija Kinijoje atsirado maždaug VII a. Ją išpopuliarino ir ypač vertino Songų dinastija (960–1269 m.). Ilgą laiką baltąją arbatą galėjo gerti tik karališkieji asmenys. Žinomos legendos, kuriose gali būti bent dalis tiesios, kad baltąją arbatą, kaip garbės ir pagarbos simbolį, valdovui galėjo patiekti tik jaunos mergelės su baltomis pirštinėmis. Ši arbata prilygo duoklei imperatoriui. 

Platesniuose visuomenės sluoksniuose šios arbatos vartojimas paplito tik XVIII a. Tuo laikotarpiu baltoji arbata tapo preke, tačiau dažniausiai neiškeliaujančia už Fudziano provincijos ribų. Lėtą šios arbatos plitimą pasaulyje įtakojo produkto paruošimo subtilybės – minimaliai apdorotą žaliavą buvo sunku transportuoti ir išlaikyti nesugedusią.

Tobulėjant arbatos gamybos būdams, baltoji arbata iškeliavo ir už Fudziano provincijos ribų. Šiandien baltosios arbatos galima įsigyti daugelyje pasaulio vietų. Tai susiję ir su tuo, kad arbatmedžiai auginami ne tik Kinijoje, todėl ši žaliava yra prieinamesnė gamintojams.

Baltosios arbatos rūšys

Baltosios arbatos rūšys

Šiuolaikiniame pasaulyje baltoji arbata ruošiama ne tik iš tikrojo (kininio) arbatmedžio ir ne tik Fudziano provincijoje. Auginami ir tikrojo arbatmedžio hibridai, iš kurių taip pat gaminamos baltosios arbatos rūšys. Todėl renkantis produktą, svarbu atkreipti dėmesį į jo aprašymą arba pasiteirauti informacijos pardavėjo.  Populiariausios ir dažniausiai sutinkamos yra šios baltosios arbatos rūšys:  

Bai Hao Yin Zhen baltoji arbata

Bai Hao Yin Zhen (angl. White Hair Silver Needle, „Sidabrinė adata“). Tikroji šios arbatos rūšis yra kilusi iš Kinijos Fudziano provincijos ir gaminama iš tikrojo arbatmedžio pumpurų ir lapelių. Ši rūšis yra tikroji ir aukščiausios kokybės baltoji arbata. Šios rūšies arbatos žaliava gaminama tik iš arbatmedžio pumpurų. Jie turi būti vienodos, pailgos, adatą primenančios formos, be stiebų ir lapų, sidabriško atspalvio. Ši arbata yra šviesiai auksinio atspalvio, saldaus gėlių aromato su miško natomis.

Bai Mudan baltoji arbata

Bai Mudan (angl. White Peony, „Baltasis bijūnas“). Ši rūšis yra naujesnė, ruošiama Kinijoje ir kitose Pasaulio šalyse. „Baltasis bijūnas“ taip pat yra aukščiausios kokybės arbata. Jos žaliavą sudaro du lapai ir sidabrinis pumpuras. Arbatos spalva ir skonis yra sodresnis už prieš tai aptartos arbatos rūšies. Ši arbata taip pat pasižymi salstelėjusiu skoniu, tačiau turi riešutų poskonį.

Shou Mei baltoji arbata

Shou Mei (angl. Noble, Long Life Eyebrow). Ši rūšis yra kiek mažiau vertinga už prieš tai minėtas. Paprastai ji gaminama iš visos likusios žaliavos, kuri netinkama aukščiausios kokybės baltosios arbatos standartui. Ji gaminama iš derliaus sezono pabaigoje surinktos žaliavos, todėl šios rūšies arbata yra labiau oksiduota. Ši arbata pasižymi tamsesne spalva ir intensyvesniu skoniu, prilygstančiu ulongui.

DaBaiCha arba DaHoaCha baltoji arbata

DaBaiCha arba DaHoaCha (angl. Fujian New Craft). Tai viena iš naujausių baltosios arbatos šeimos narių, pradėta gaminti tik XX a. 7 dešimtmetyje. Ši rūšis pradėta gaminti siekiant patenkinti augančią baltosios arbatos paklausą Kinijos rinkoje. Šios baltosios arbatos rūšies kilmės vieta –  Fuding apygarda Fudziano provincijoje. Tiesą sakant, tai gerokai nuo tikrosios baltosios arbatos nutolęs produktas. Gaminant šią arbatą, lapeliai yra vytinami, šiek tiek apvoliojami ir išdžiovinami. Šios rūšies arbata yra labiau oksiduota, savo išvaizda panaši į juodąją arbatą ir pasižymi intensyviausiu skoniu iš visų baltosios arbatos rūšių.

Kaip ilgiau išlaikyti baltąją arbatą šviežią

Patarimai kaip ilgiau išlaikyti baltąją arbatą šviežią

Tinkamai laikoma baltoji arbata šviežia ir vertinga gali išlikti visus metus. Štai kaip tai užtikrinti:

  • Arbatą visada laikykite vėsioje, tamsioje vietoje.
  • Arbatą saugokite nuo karščio, šviesos, deguonies ir drėgmės.
  • Nelaikykite arbatos šaldytuve.
  • Arbatą laikykite nepermatomame, sandariame inde.
  • Neleiskite arbatai sugerti kitų produktų kvapų. Laikykite ją atokiau nuo kavos, prieskonių ir kitų intensyvų kvapą turinčių produktų.

Baltosios arbatos nauda

Dėl baltosios arbatos gaminimo ypatybių, joje išlieka žymiai daugiau augalinės kilmės junginių, naudingų žmogaus sveikatai. Baltojoje arbatoje ypač daug polifenolių, turinčių antioksidacinių savybių ir veikiančių uždegiminius procesus bei kovojančių su laisvaisiais radikalais. Antioksidantų kiekiu baltoji arbata lenkia savo giminaites – juodąja ir žaliąją arbatas. Daugelis teigiamų baltosios arbatos savybių organizmui yra patvirtintos tyrimais.

  • Dėl sudėtyje esančio didelio kiekio antioksidantų, baltoji arbata stiprina imunitetą. Ji gali padėti apsisaugoti nuo bakterijų ir virusų.
  • Baltoji arbata turi galių apsaugoti organizmą nuo žalingo UV spindulių poveikio. Baltojoje arbatoje esantys cheminiai junginiai gali padėti sulėtinti odos senėjimo procesus.
  • Polifenoliai, esantys baltojoje arbatoje, gali užkirsti kelią blogojo cholesterolio kaupimuisi kraujagyslių sienelėse. Blogojo cholesterolio kraujyje kontrolė padeda sumažinti širdies ligų riziką.
  • Baltojoje arbatoje esantys katechinai ir kofeinas padeda kūnui deginti riebalus, gerina medžiagų apykaitą ir gali padėti kūno svorio kontrolei.
  • Baltojoje arbatoje esantis fluoras, katechinai ir taninai gali padėti kovoti su bakterijomis, kurios sukelia apnašas ant dantų.
  • Baltojoje arbatoje esantys junginiai, tokie kaip katechinai, gali sumažinti osteoporozės riziką.
  • Tyrimai mėgintuvėliuose parodė, kad baltosios arbatos ekstraktas slopina keleto tipų vėžines ląsteles ir stabdo jų plitimą. Tačiau platesnėms išvadoms dar reikia daugiau tyrimų su žmonėmis.
Baltosios arbatos nauda

Kofeinas baltojoje arbatoje

Nustatyta, kad tikroji (t. y. aukščiausios kokybės) baltoji arbata turi mažiau kofeino nei kitų rūšių arbatos. Tačiau kaip minėta baltoji arbata gali turėti įvairių rūšies variantų, pasižyminčių ir skirtingomis maistinėmis savybėmis. Kai kurie tyrimai netgi rodo, kad kai kuriose baltosios arbatos rūšyse kofeino gali būti netgi daugiau nei juodojoje ar žaliojoje arbatoje. Viskas priklauso nuo to, kur arbata buvo auginama ir kaip apdorota.

Kofeino kiekis bet kuriame gėrime, paruoštame iš kofeino turinčio produkto, gali skirtis dėl daugelio veiksnių: žaliavos kokybės, naudojamo kiekio, ruošimo būdo. Pavyzdžiui, kuo ilgiau mirkoma arbatos žaliava, tuo daugiau kofeino turės ir paruoštas gėrimas.

Jei stebite kofeino suvartojimą, pirkdami baltąją arbatą įsitikinkite dėl jos kokybės. Taip pat ruošdami arbatą naudokite mažiau arbatos žaliavos ir trumpiau ją mirkykite. Neturintiems kontraindikacijų kofeinui, priklausomai nuo poreikio, galima išgerti nuo 2 iki 4 puodelių baltosios arbatos kasdien.

Baltosios arbatos paruošimas

Geriausiai arbatai paruošti rekomenduojama naudoti birią baltosios arbatos žaliavą, o ne supakuotą maišeliuose. Baltoji arbata pasižymi lengvu, gaiviu skoniu, kuriam apibūdinti naudojama visa epitetų paletė: gėlių, žolių, medaus, vaisių, melionų, persikų, abrikosų, vanilės, šokolado, citrusinių vaisių, žolelių, švelnus, subtilus, saldus…

Neretai įprasta tas pačias arbatžoles užplikyti kelis kartus. Taip ruošti galima ir baltąją arbatą, tačiau norint, kad gėrimas būtų aromatingas ir išraiškingo skonio, geriau kaskart naudoti šviežias arbatžoles.

Baltajai arbatai paruošti reikės:

  • 1–2 arbatinių šaukštelių baltosios arbatos žaliavos,
  • 300 ml vandens.

Užvirinkite vandenį ir palikite jį 2 minutes pastovėti, kad atvėstų iki maždaug 90 °C. Į arbatos ruošimo indą sudėkite arbatžoles ir užpilkite jas pravėsusiu virintu vandeniu. Arbatos antpilą palikite pastovėti 3–5 minutes.

Jei pageidaujate stipresnės arbatos, galite pridėti daugiau arbatžolių. Geriausia – eksperimentuoti, kol atrasite sau tinkamą skonio balansą.

Kofeinas baltojoje arbatoje

Šalta baltoji arbata

Jums reikės:

  • 4–8 arbatinių šaukštelių baltosios arbatos žaliavos,
  • 1 l vandens,
  • 1 citrinos,
  • 5 šviežios mėtos šakelių,
  • medaus pagal skonį (nebūtina).

Arbatžoles sudėkite į karščiui atsparų indą ir užpilkite virintu ir iki 90 °C pravėsusiu vandeniu. Uždenkite ir leiskite pastovėti apie 5 minutes. Arbatą perkoškite, jei norite įdėkite medaus ir gerai išmaišykite. Paruoštą gėrimą pastatykite į šaldytuvą. Prieš geriant į ąsotį įmeskite keletą citrinos griežinėlių ir mėtos šakelių. Palikite 1–2 minutes, kad skoniai susimaišytų ir išpilstykite į stiklines. Papildomai į stiklinę galima įdėti citrinos ir mėtos. 

Baltoji arbata – dažnas ingredientas kokteiliuose

Su baltąja arbata ruošiami įvairūs kokteiliai, neretai – skirti vakarėliams, su alkoholiu. Tačiau su šia arbata galima ruošti ir labai skanius gaiviuosius kokteilius, tinkančius bet kokiai progai. Jie ypač aktualūs karštą vasaros dieną.

Gaivusis baltosios arbatos Mojito

Ingredientai:

  • 3–6 arbatiniai šaukšteliai baltosios arbatos žaliavos,
  • 700 ml vandens,
  • 2 valgomieji šaukštai laimo sulčių,
  • saujelė mėtų,
  • 2 arbatiniai šaukšteliai rudojo cukraus,
  • ledo kubelių.

Karščiui atspariame inde arbatžoles užpilkite 80–90 °C laipsnių vandeniu, uždenkite ir palikite pastovėti 10 minučių. Arbatą perkoškite ir palikite kambario temperatūroje atvėsti. Į stiklines sudėkite ledo kubelius, sumaišykite mėtas, rudąjį cukrų ir laimo sultis ir užpilkite atvėsusia baltąja arbata.

Jei turite kokteilių plaktuvą, kokteilį galite ruošti jame. Tiesiog suplakite vienai porcijai reikalingus ingredientus (išskyrus mėtas) ir supilkite į stiklinę su ledo kubeliais ir mėtomis.

Kuo ypatinga baltoji arbata?

Baltosios arbatos nauda odos grožiui

Dėl itin didelio antioksidantų kiekio baltoji arbata turi teigiamą poveikį odos sveikatai ir grožiui. Produktai su baltąja arbata kasdienėje veido odos priežiūros rutinoje naudingi, nes:

  • Kovoja su laisvųjų radikalų daroma pažaida.
  • Stabdo odos senėjimo procesus.
  • Suteikia atsparumo neigiamam UV poveikiui.
  • Palaiko kolageno ir elastino gamybą ir balansą odoje. 

Šalutinis baltosios arbatos poveikis

Baltoji arbata šalutinį, nepageidaujamą poveikį gali sukelti dėl joje esančio kofeino. Dėl kofeino perdozavimo gali pasireikšti galvos skausmas ir svaigimas, drebulys, širdies permušimai, nemiga. Taip pat gali pasireikšti pykinimas.

Būtent todėl, kad šioje arbatoje yra kofeino, atsakingiau ją vartoti reiktų nėščiosioms, krūtimi maitinančiosioms, turintiems aukštą kraujospūdį.

Taip pat nerekomenduojama gerti baltosios arbatos prieš miegą, nes joje esantis kofeinas gali sukelti nemigą.

Šaltiniai:
https://www.teatulia.com/tea-varieties/what-is-white-tea.htm
https://www.healthline.com/nutrition/white-tea-benefits
https://www.artoftea.com/blogs/tea-101/what-is-white-tea
https://www.delicious.com.au/recipes/iced-white-tea/0e65d2d7-1f38-434e-be9f-496f7a386508
https://www.hotteamama.com/blogs/news/white-tea-mojito-mocktail-recipe
https://www.dermadoctor.com/blog/why-is-white-tea-extract-beneficial-for-your-skin/
https://www.lybrate.com/topic/benefits-of-white-tea-and-its-side-effects

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
Šalavijo arbata – ligoms gydyti ir grožiui puoselėti Ramunėlių arbata pagelbės ne tik sutrikus virškinimui Bananų arbata: kuo ji naudinga ir kaip ją paruošti Pelyno arbatos nauda ir poveikis organizmui