Skip to content

Kombučia – probiotikais turtinga įvairiausių skonių fermentuota arbata

Kombuča arbata – probiotikais turtingas įvairiausių skonių fermentuotas gėrimas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kaip atsirado ir išpopuliarėjo kombučia

Manoma, kad pirmoji kombučia gimė atsitiktinai pietryčių Kinijoje prieš 5000 metų ant palangės paliktame saldžios arbatos puodelyje. Acto rūgšties bakterijos ir mieliagrybio kolonija apsigyveno šiame puodelyje, bei dauginosi sukurdami želatininę plėvelę – suvalgė cukrų ir parūgštino arbatą. Dėl tokios transformacijos anų laikų žmonės galėjo paragauti šios skanios fermentuotos arbatos, o norėdami ją išsaugoti, įpildavo dar šiek tiek saldžios arbatos. Šis fermentuotas arbatos gėrimas virto kombučia, o želatininė plėvelė buvo pavadinta arbatos arba kombučia grybu. Taigi tas grybas buvo dalinamas, perduodamas iš kartos į kartą ir taip pasiekė mus šiandien.

Nuo senų laikų sklandė legendos, jog kombučia yra ilgaamžiškumo eliksyras, tad ji buvo naudojama įvairiais gydymo tikslais, tikintis stebuklingo pasveikimo. Ilgainiui paaiškėjo, kad daugelis šių stebuklingų gėrimo savybių yra nepagrįstos, išskyrus vieną – kombučia tais laikais buvo vartojama stipriai užraugta ir savyje turėjo gausybę probiotikų, pagerinančių virškinimo sistemą.

Kombučia per pastarąjį dešimtmetį labai išpopuliarėjo. Pirmoji komercinė kombučos bendrovė “GT kombucha” buvo įkurta 1995 m. Jungtinėse Amerikos Valstijose. Iki 2000-ųjų pradžios komercinių kombučos įmonių atsirado visame pasaulyje. Kombučia per tą laiką ir evoliucionavo – jos skonis nebėra vien paprastas ir labai rūgštus – pramonininkai sugalvojo įvairiausių kitų aromatizuotų gėrimo skonių.

Žmonės vis dar geria kombučią dėl jos teikiamos naudos sveikatai: probiotikų, natūralių ingredientų, mažo cukraus kiekio. Šis gėrimas taip pat tapo alternatyva alkoholiui, kavai ir gaiviesiems gėrimams. Kombučoje yra mažai cukraus, kofeino ir alkoholio, todėl ji tapo tokia populiari.

Kombučos nauda sveikatai

Šis fermentuotas gėrimas gali būti panašus į žaliąją arbatą, bei apsaugoti nuo tokių ligų kaip diabetas ir vėžys. Tai ne tik arbata, bet ir probiotikų, antioksidantų šaltinis. Kombučos nauda žmogaus organizmui:

  1. Joje yra kelių rūšių pieno rūgšties bakterijų, kurios gali atlikti probiotinę funkciją – aprūpinti žarnyną gerosiomis bakterijomis. Šios bakterijos gali pagerinti daugelį sveikatos aspektų: virškinimą, uždegimą ir net svorio metimą.
  2. Iš žaliosios arbatos pagaminta kombučia gali būti naudinga sveikatai, kaip ir pati žalioji arbata, pavyzdžiui, svorio mažinimui ir cukraus kiekio kraujyje reguliavimui. Atitinkamai kombučia gali teikti ir kitokių arbatų naudą, iš kurių ji yra pagaminta.
  3. Kombučia taip pat yra antioksidantų šaltinis.
  4. Kombučoje gausu arbatos polifenolių ir acto rūgšties, kurie slopina kenksmingų bakterijų ir mielių augimą. Ypač iš žaliosios ir juodosios arbatos pagaminta kombučia pasižymi stipriomis antibakterinėmis savybėmis – naikina infekcijas sukeliančias bakterijas ir candida mieles.
  5. Kombučia sumažina blogojo (MTL) ir padidina (DTL) cholesterolio kiekį – tai gali apsaugoti nuo širdies ligų.
  6. Gali padėti valdyti 2 tipo tipo diabetą. Kombučia sulėtina angliavandenių virškinimą, todėl sumažėja cukraus kiekis kraujyje, taip pagerindamas kepenų ir inkstų veiklą. Labiausiai tinka iš žaliosios arbatos pagaminta kombučia, nes ši arbata taip pat mažina cukraus kiekį kraujyje.
  7. Manoma, kad kombučoje esančios didelės polifenolių ir antioksidantų koncentracijos padeda išvengti vėžinių ląstelių augimo ir plitimo.
Kaip pasigaminti kombučą namuose

Kaip pasigaminti kombučią namuose

Kombučią pasigaminti namuose labai paprasta.

  1. Paruoškite saldžią arbatą (geriausia žaliąją arba juodąją) – 3 litrams vandens reikės 6 šaukštų arbatžolių ir 1 puodelio cukraus.
  2. Į drungną arbatą įdėkite arbatos grybą (3 litrams vandens reikia 300-500 ml grybo).
  3. Leiskite fermentuotis kambario temperatūroje apie 10-15 dienų. Per tą laiką arbata praranda saldumą, tampa rūgštesnė. Stiklainį uždenkite ne dangteliu, bet audiniu, kad kombučia galėtų kvėpuoti, tačiau į ją nepatektų vabzdžiai ar dulkės.
  4. Išimkite grybą su 300-500 ml kombučos – ji bus naudojama kitam kombučos gaminimui.
  5. Likusią kombučią galite išpilstyti į butelius ir gerti pagardintą, aromatizuotą. Per kelias dienas kombučia, palikta kambario temperatūroje, pradeda putoti – tai vadinama antrąja fermentacija.

Šią pagamintą kombuchą galite aromatizuoti įvairiausiais papildomais ingredientais – fantazijai ribų nėra. Tam tinka įvairūs prieskoniai, uogos, vaistažolės ir t.t. Štai keli pavyzdžiai ir principai kaip klasikinei kombučiai suteikti naujų skonių.

Kombuča su citrina

Imbierinė kombučia

Imbierinė kombučia – tai vienas populiariausių šios arbatos skonių. Tereikia kombučos arbatą pagardinti imbiero šaknimi ir saldikliu (medumi, vaisių sultimis arba cukrumi). Gausite putojantį probiotinį gėrimą, pasižymintį imbieriniu prieskoniu ir maloniai saldžiarūgščiu skoniu, primenančiu obuolių sidro actą ir juodąją arbatą.

Jums reikės:

  • 3 litrų paruoštos kombučos su juodąja arbata (receptas aukščiau).
  • 170 g šviežio imbiero šaknies. Imbieras suteiks papildomų savybių kombučos arbatai: gerins virškinimą, mažins pykinimą, uždegimus ir kt.
  • 0,5 puodelio medaus (arba kito saldiklio). Medus kombučiai suteiks lengvo saldumo ir švelnių gėlių natų. Tam, kad gėrime esančios gerosios bakterijos ir mielės galėtų jums pagaminti putojantį gėrimą, joms reikės paprastųjų cukrų, kuriuos ir gaus iš medaus.
  • 1 puodelio vandens (sirupui pagaminti).

Gaminimo eiga:

  1. Paruoškite paprastą kombučos arbatą su juodosios arbatos lapeliais (galite pasinaudoti aukščiau pateiktu baziniu kombučos receptu). Nedėkite jokių aromatizuojančių medžiagų, tik juodąją arbatą ir cukrų – tik taip jūsų arbatos grybas išliks gyvybingas. Aromatizuojančios medžiagos gali pakenkti kultūros sveikatai ir gebėjimui daugintis ateityje.
  2. Paruoškite imbiero sirupą, virdami smulkintą imbierą karštame vandenyje. Pravėsus sumaišykite su medumi ir perkoškite, kad išfiltruotumėte imbiero gabaliukus.
  3. Atskirkite arbatos grybą iš viso gėrimo. Jeigu naudosite tik dalį kombučos iš viso turimo kiekio, prieš tai išmaišykite, nes bakterijos plūduriuoja paviršiuje, o mielės nusileidžia – taip išgausite subalansuotą gėrimą.
  4. Sirupą supilkite į atskirtą kombučią be grybo ir išmaišę gėrimą supilstykite į stiklinius butelius. Užkimšę palikite kambario temperatūroje fermentuotis iki 3 dienų, kad gėrimo nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai. Fermentacijos procesas vyks greičiau karštoje temperatūroje, lėčiau – vėsioje patalpoje.
  5. Tuomet perkelkite imbierinės kombučos butelius į šaldytuvą ir palaikykite bent 2 dienas, kad nusistovėtų burbuliukai.
  6. Paruoštą kombučią atidarykite virš kriauklės. Jūsų pagaminta gėrimas gali būti stipriai putojantis ar net sprogstantis.

Citrinos ir imbierų kombučia

Į paruoštą 750 ml kombučią supilkite 1 citrinos sultis ir įdėkite jos tarkuotą žievelę, 1-2 šaukštelius tarkuoto imbiero ir gerai išmaišykite. Supilkite į stiklinį butelį ir užkimškite. Palikite fermentuotis kambario temperatūroje 2-4 dienas. Kasdien galite paragauti, tikrindami gėrimo skonį. Kai kombučos gazavimo lygis ir skonis jus tenkins, gėrimą perkoškite ir galite gerti. Daugumai žmonių atvėsinta kombučia patinka labiau, nei šilta.

Uogų skonio kombučia

Į paruoštą 750 ml kombučią įdėkite saują šviežių smulkintų arba trintų uogų (braškių, mėlynių, aviečių ir kt.) ir gerai išmaišykite. Gėrimą supilkite į stiklinį butelį ir užkimškite. Kombučią palikite fermentuotis kambario temperatūroje 2-4 dienas. Kasdien galite paragauti, tikrindami gėrimo skonį. Kai kombučos gazavimo lygis ir skonis jus tenkins, perkoškite gėrimą ir atvėsinkite.

Kombučos šalutinis poveikis

Kombučos šalutinis poveikis

Nors kombučia yra probiotikais turtinga arbata, turinti daug potencialios naudos sveikatai, gamindami namuose ją būtinai tinkamai paruoškite. Užteršta arba per daug fermentuota kombučia gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų ar net mirtį. Namuose pagamintos kombučos sudėtyje taip pat gali būti iki 3 % alkoholio.

Saugiau pirkti kombučią parduotuvėje arba internetu. Komerciniai produktai yra skanūs ir laikomi neturinčiais alkoholio, nes juose turi būti ne daugiau kaip 0,5 % alkoholio. Prieš perkant patikrinkite sudedamąsias dalis ir stenkitės vengti prekių ženklų, kuriuose yra daug pridėtinio cukraus.

Daugelis žmonių tiki, kad kombučia padeda gydyti įvairias lėtines sveikatos problemas, tačiau šiai teorijai pagrįsti trūksta atliktų tyrimų ir mokslinių įrodymų. Norėdami pasinaudoti kombučos privalumais, ribokite suvartojimą iki vieno puodelio (240 ml) per dieną. 

Galima šalutinis poveikis suvartojus per daug kombučos:

  1. Viename kombučos butelyje gali būti iki 120 kalorijų, tad kasdien išgerdami po kelis butelius galite prisidėti prie perteklinio kalorijų suvartojimo – tai gali lemti svorio priaugimą. Skystos kalorijos mažiau pasotina, nei kieto maisto kalorijos, taip pat kaloringi gėrimai dažnai pakeičia sotesnius ir maistingesnius užkandžius, kurie padeda ilgiau jaustis sotiems.
  2. Nors kombučia dėl joje esančių probiotikų ir naudingųjų bakterijų, teigiamai veikia virškinimo sistemos sveikatą, tačiau vartojant per daug, gali sukelti pilvo pūtimą. Geriant gazuotus gėrimus į virškinimo sistemą taip pat patenka anglies dioksido (CO2), kuris gali sukelti dujų perteklių ir pilvo pūtimą.
  3. Daugelis kombučos gamintojų šiuos gėrimus saldina vaisių sultimis arba cukranendrių cukrumi, kad produktas būtų patrauklesnis pirkėjams. Dėl to kombučia gali būti skanesnė, tačiau gėrime padidėja cukraus kiekis ir gali neigiamai paveikti jūsų sveikatą: padidina diabeto, nutukimo, širdies ligų riziką.
  4. Kadangi kombučia yra nepasterizuotas gėrimas ir joje yra įvairių rūšių bakterijų ir mielių mišinio, ji gali skatinti oportunistinių bakterijų, kurios gali sukelti infekcijas, augimą žmonėms, kurių nusilpusi imuninė sistema.
  5. Galimos alerginės reakcijos, nors ir pasitaiko labai retai.
  6. Nėščios ir krūtimi maitinančios moterys taip pat turėtų vengti kombučos, nes ji yra nepasterizuota ir joje yra nedidelis kofeino bei alkoholio kiekis.
  7. Nors kombučoje yra daug mažiau kofeino nei įprastai virtoje arbatoje, per daug vartojant šio gėrimo yra galimybė suvartoti per daug kofeino. Žmonės, kurie jautrūs kofeino poveikiui, išgėrę per daug kombučos, gali jausti drebulį ar nerimą, gali sutrikti miegas.

Nuotraukos © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

0 thoughts on “Kombučia – probiotikais turtinga įvairiausių skonių fermentuota arbata”

  1. Pingback: Juodoji arbata ir tonizuoja, ir sveikatina - Arbatos Nauda