Skip to content

Berberinas – natūralus antibiotikas, tinkamas gydančiai arbatai ruošti

Berberinas – natūralus antibiotikas, tinkamas gydančiai arbatai ruošti
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Berberinas – kiek egzotiškai skambantis žodis, daugeliui asocijuojasi su raugerškiu. Iš tiesų raugerškis tėra vienas iš augalų, kuriuose randama šio natūralaus antibiotiko. Rytų kultūrose gydymui berberinas naudojamas jau tūkstančius metų, tačiau pas mus jis vis dar yra naujovė. Daugėja berberino papildų, tačiau dar išlieka daug klausimų, kuo berberinas naudingas, kaip jį vartoti, kokia yra berberino nauda sveikatai, kaip ruošiama berberino arbata. Ar ji tinka profilaktiškai ar tik susirgus. Į visus šiuos klausimus atsakymus rasite žemiau.

Raugerškis ir jo galia – berberino arbata

Kas yra berberinas?

Visų pirma išsiaiškinkime, kad berberinas ir raugerškis nėra vienas ir tas pats. Berberinas – tai alkaloidas, natūralus vaistinis preparatas, randamas raugerškio augaluose. Iš čia ir kilo jo pavadinimas, nes dažniausiai berberinas išgaunamas iš indinio raugerškio (lot. Berberis aristata) dalių. Berberino randama visose šio augalo dalyse: lapuose, kamiene, vaisiuose, šaknyse. Taip pat berberinas randamas dyglialapėje mahonijoje, kanadinėje auksašaknėje, paprastajame raugerškyje ir kituose augaluose.

Berberinas yra kartaus skonio ir geltonos spalvos natūrali cheminė medžiaga. Savo gydomosiomis savybėmis artima ciberžolei. Dėl geltonos spalvos taip pat naudojamas kaip natūralus dažiklis.

Berberinas. Berberino nauda

Berberino nauda ir jo gydomosios savybės

Tradicinėje kinų medicinoje bei Ajurvedoje pagrindine berberino nauda laikoma tai, jog jis yra natūralus antibiotikas ir naudojamas jau daugiau nei 2500 metų. Šiuolaikinė medicina bei išsamūs tyrimai taip pat patvirtina neabejotiną berberino gydomąjį poveikį.

Berberinas veikia panašiai kaip antibiotikai ir ypač veiksmingai kovoja su tokių bakterijų kaip auksinis stafilokokas, gonokokas, tuberkuliozės mikobakterijų dauginimusi. Taip pat berberinas sėkmingai stabdo grybelių (pvz., Candida) dauginimąsi. Skirtingai nei antibiotikai, berberinas neturi neigiamo poveikio gerosioms žarnyno bakterijoms ir nesukelia viduriavimo. Priešingai, jis padeda atkurti gerąją žarnyno mikroflorą, stabdo viduriavimą, sukeltą toksinų bei disbiozės. Todėl berberinas profilaktiškai rekomenduojamas vartoti vykstant į tokias šalis, kuriose nėra užtikrinama gera geriamojo vandens kokybė bei higienos sąlygos.

Berberinas reguliuoja kraujospūdį, cukraus kiekį kraujyje, sumažina gliukozės bei „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje. Todėl šis maisto papildas gali būti skiriamas kaip papildomas vaistas, sergant cukriniu diabetu. Taip pat jo skiriamas, kai nustatomas padidėjęs cholesterolio lygis.

Yra pakankamai tyrimų patvirtinančių berberino veiksmingumą kovojant su policistinių kiaušidžių sindromu. Kai kurių tyrimų duomenimis jis prilyginamas vaistiniam preparatui metforminui. Vartojant berberiną, normalizuojasi cukraus kiekis kraujyje, sumažėja insulino bei testosterono hormonų lygis, pagerinamas gliukozės metabolizmas.

Berberino arbata

Kokį šalutinį poveikį gali sukelti berberinas?

Nors veikia kaip stiprūs antibiotikai bei diabetui kontroliuoti skiriami vaistai, skirtingai nuo cheminių vaistinių preparatų, berberinas praktiškai neturi jokio šalutinio poveikio. Iš esmės jo neįmanoma perdozuoti. Dažniausi šalutiniai reiškiniai yra pilvo pūtimas, viduriavimas arba vidurių užkietėjimas, pilvo skausmas. Berberinas saugus kepenims ir nepažeidžia jų funkcijos net vartojant ilgą laiką.

Laikoma, kad saugiausia berberino dozė yra 1,5 g per dieną, vartojama ne ilgiau nei 6 mėn. Tai rekomenduojama suaugusio asmens paros dozė. Dėl vartojimo būtina pasitarti su savo gydytoju arba vaistininku, ypač jeigu vartojate kitus vaistus.

Atsargiai! Berberino preparatai nėra saugūs nėštumo metu, taip pat maitinant krūtimi. Jie gali sukelti kūdikiams smegenų pažeidimus. Taip pat nėra aišku, nuo kokio amžiaus berberinas saugus duoti vaikams, todėl vaikams nerekomenduojamas.

Berberino šalutinis poveikis

Berberino arbata su cinamonu

Tai puiki sveikatinanti, imunitetą stiprinanti bei nuo mikrobų sauganti arbata. Ją galima vartoti profilaktiškai, ypač egzotinių kelionių metu. Taip pat ja gydytis susirgus. Pasigaminti berberino arbatos užtruksite vos kelias minutes.

Ingredientai:

Paruošimas: vandenį, obuolių sidrą ir cinamoną pakaitinti iki užvirs. Supilti į puodelį, suberti berberiną, įdėti medaus arba sirupo pagal skonį, viską išmaišyti ir mėgautis puikiu skoniu bei aromatu.

Patarimas: obuolių sidrą galima keisti šviežio obuolio, kriaušės skiltele. Taip pat galima įberti džiovintų vaisių ar uogų.

Berberino arbata su cinamonu

Berberino arbata su imbieru

Peršalus nėra nieko labiau gydančio nei puodelis karštos arbatos. Berberino arbata ne tik sušildys, tačiau ir iš tiesų gydys. Šio gėrimo ir berberino nauda bei tikslas – sustiprinti imunitetą ir taip greičiau pasveikti. Arbatoje esantis imbieras padės greičiau pasveikti, suteiks aromato.

Ingredientai:

  • 1 puodelis vandens
  • 1 berberino papildo kapsulė
  • ½ v.š. smulkinto imbiero šaknies
  • 1 a.š. medaus

Paruošimas: vandenį ir imbierą pavirti iki užvirs. Supilti į puodelį, įberti berberiną bei įdėti medaus. Viską gerai išmaišyti ir gerti karštą. Sveikti!

Patarimas: arbata bus dar sveikesnė, jei įdėsite citrinos griežinėlį. Šildančio aromato jai suteiks mėtos šakelė ar cinamono lazdelė.

Berberinas yra kiek kartoko skonio, todėl dažniausiai iš jo ruošiamas arbatas reikia kiek pasaldinti, įdėti kitų priedų. Šioje arbatoje puikiai dera rūgštesni priedai: citrina, obuolių sidras, rūgštus obuoliukas ar apelsino griežinėlis. Nebijokite bandyti ir atrasite jums tinkamiausią berberino arbatos skonį.

Šaltiniai:

  1. https://purepowerhouse.com/your-berberine-tea-guide/
  2. https://naomiw.com/blogs/recipes/berberine-tea
  3. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1126/berberine
  4. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0753332220311768
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8107691/

Autorius: Vaida Janikūnienė

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: