Amalo vaistinės savybės žinomos jau nuo Hipokrato laikų. Juo per amžius gydydavo įvairius skausmus, nervines ir širdies ligas, o paskutiniu metu ir vėžį. Amalo arbata – vienas iš šio augalo vaistinių medžiagų pateikimo būdų, kuri ruošiama kiek kitaip, nei įprastos žolelių arbatos. Nors augalas nuodingas, tačiau pasitarus su gydytoju, jį galima vartoti ir gana sėkmingai kovoti prieš tokias ligas kaip hipertenzija, diabetas, kai kurie vėžiniai susirgimai, epilepsija. Nerkime gilyn ir susipažinkime su ypatinguoju amalu ir jo arbata.
Kaip atpažinti amalą?
Amalas (Viscum) – tai amalinių (Viscaceae) šeimai priklausantis dvinamis visžalis pusiau sumedėjęs puskrūmis, kuris kuokšto pavidalu lyg laumės šluota auga ant medžių. Amalo augimas unikalus nes šis rutuliškos formos, 20-80 cm aukščio augalas yra pusiau parazitas, siurbiantis mineralus ir vandenį iš kai kurių subrendusių medžių. Pastebėta, kad amalų arbatų ir preparatų vaistingosios savybės šiek tiek skiriasi priklausomai nuo to, ant kurio medžio amalas auga.
Amalui būdingi dichotomiškai šakoti gelsvai žali stiebai ir ovalūs, pailgi, dažniausiai apie 6 cm ilgio tokios pačios spalvos odiški lapai, kurie išlieka gyvybingi ir per žiemą. Stiebo viršūnėlėse susispietę gelsvai žalios spalvos bekočiai žiedeliai, kurie pražysta kovo-balandžio mėnesiais.
Amalo uogos – tai 9-10 mm skersmens vaisiai, kurie subręsta vėlai rudenį arba žiemą ir yra balti, blizgančia ir gleivėta žievele. Šio augalo sėklos gana įdomios, nes turi lipnių ir gleivėtų medžiagų, kurios padeda sėkloms prisikabinti prie medžio šeimininko šakų. Reikia atminti, kad amalas laikomas saugomu augalu, todėl jo naikinimas yra draudžiamas.
Amalo žaliavos rinkimas ir džiovinimas
Vaistams ir arbatai renkamos jaunos amalo šakelės su lapais. Kadangi augalas saugomas, tai amalo medžiaga renkama nuo nupjautų arba vėjo išverstų medžių ir tai daroma vėlai rudenį ir visą žiemą. Surinkta žaliava smulkiai supjaustoma, džiovinama gerai vėdinamoje patalpoje, ant krosnies arba specialioje džiovyklėje ne aukštesnėje nei 40 °C temperatūroje. Išdžiovintas amalas turi nemalonų specifinį kvapą ir kartų skonį. Taip pat galima įsigyti jau paruoštas amalo žoleles arbatai gaminti.
Amalas – ir vaistas, ir nuodas. Kaip šį kalėdinį simbolį pasisodinti kieme?
Amalo nauda organizmui ir sveikatai
Amalo cheminėje sudėtyje galima aptikti įvairių sveikatai naudingų medžiagų, pavyzdžiui vitamino B4 ir C, organinių rūgščių (pineno, linolio, koprino, oleonolio ir kt.), acetilcholino, flavanoidų, inozito, karoteno, mineralinių ir rauginių medžiagų.
Amalo vaistinė vertė nepamatuojama ir žinoma jau nuo seno. Ne tik liaudies medicina, bet ir mokslininkai pritaria, jog amalas turi priešuždegiminį, antioksidacinį, priešvėžinį, imunomoduliacinį, antidiabetinį, kraujospūdį mažinantį, kardioprotekcinį, hepatoprotekcinį, neurofarmakologinį, antibakterinį, priešgrybelinį poveikį.
Amalo arbata liaudies medicinoje
Tikrai ne vieną žmogų domina, ką gydo amalo arbata. Liaudies medicina siūlo amalo arbata ar kitais preparatais gydyti visą spektrą negalavimų. Kai kurie iš šių ligų turi ir mokslinį pagrindimą, kurį panagrinėsime toliau. Tradiciškai amalas pasitelkiamas gydyti:
- hipertenziją ir kitas širdies ligas
- diabetą
- artritą
- onkologines ligas
- aterosklerozę
- nevaisingumą
- neurologines ligas (epilepsiją, isteriją, nemigą)
- hepatitą
- nefritą ir kitas inkstų ligas
- skydliaukės hiperfunkciją
- kraujavimui stabdyti
- kirminams iš virškinimo trakto varyti
- skausmams malšinti (galvos, menstruacijų)
- naktiniam šlapimo nelaikymui įveikti
Kaip gaminamas ir vartojamas amalo užpilas
Liaudiškam gydomajam užpilui paruošti reikia 15 g amalo žaliavos užpilti 200 ml virinto ir ataušinto vandens, palaikyti 12 val., paskui perkošti. Tokį gėrimą rekomenduojama gerti po 1 valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną.
Amalo arbata – ginklas prieš neurologines ligas
Manoma, kad dėl savo savybių amalo arbata padeda įveikti įvairius neurologinius sutrikimus. Tyrimuose su gyvūnų modeliais mokslininkai nustatė, kad cheminiai amalo komponentai (viena iš tokių yra lektinas) gali skatinti kai kurių neuromediatorių išsiskyrimą, kurie savo ruoštu pagerina tokias būkles kaip nemiga ir epilepsija.
Amalo arbata – hipertenzijai gydyti
Kai kurie tyrimai rodo, kad amalo aarbata gali būti naudingas širdies ir kraujagyslių sveikatai. Viename su žiurkėmis atliktame tyrime nustatyta, kad amalas gali padėti išvengti aukšto kraujospūdžio ir taip sumažinti išeminės širdies ligos ir insulto riziką. Atlikus 12 savaičių gydymą su I ir II stadijos hipertenzijos ligoniais, tyrimai davė džiuginančių rezultatų: vidutiniškai pacientų sistolinis spaudimas nukrito nuo 155.8 mm Hg iki 141.5 mm Hg, diastolinis – nuo 84.4 mm Hg iki 79.5 mm Hg. Kiti tyrimai parodė, kad amalas gali turėti antioksidacinių savybių, kurie gerina kraujotaką ir saugo širdį bei kraujagysles nuo pažeidimų.
Amalas ir I bei II tipo diabetas
Nustatyta, kad amalo ekstraktas skatina insulino išsiskyrimą iš kasos ląstelių ir gerina sveikatą gyvūnų diabeto modeliuose. Atlikus tyrimus su 1 tipo cukriniu diabetu sergančiais gyvūnais, nustatyta, kad gydant juos amalo vandeniniu ekstraktu sumažėjo medžiagų apykaitos sutrikimų ir pagerėjo bendra sveikata. II tipo diabeto tyrimams panaudoti alkoholiniai ekstraktai (vandeniniai ekstraktai pasirodė ne tokie efektyvūs) taip pat stimuliuoja kasos insulino gamybą ir išsiskyrimą bei gerina gliukozės apykaitą modeliuose su gyvūnais.
Amalo terapija – sėkminga kova prieš vėžį
Pastaruoju metu moksliniai amalo tyrimai sukasi apie vėžinių ląstelių naikinimo ypatumus. Neįtikėtinos sėkmės sulaukę in vitro tyrimai ir teigiami rezultatai pastebėti tyrimuose su žmonėmis parodė, jog amalo terapija sėkmingai naudojama krūties, storosios žarnos, kasos vėžiams gydyti. Tyrimų su žmonėmis dar labai trūksta, nes pacientų imtys vis dar labai nedidelės, o amalo medžiagos susitvarko ne su visomis vėžio rūšimis (viena tokių – melanoma).
Amalo arbata: 3 paruošimo būdai
Arbatą iš amalo žolės geriau ruošti šaltuoju būdu, tačiau galima ir užplikant. Tai priklausys nuo to, kurias vaistines savybes iš arbatos norisi išgauti. Visgi nemažai tyrimų įrodo, kad šaltasis metodas yra žymiai efektyvesnis, nes karštuoju būdu paruošta amalo arbata praranda daug vaistingųjų medžiagų.
- Šaltuoju būdu amalo arbata arba kitaip vadinamas – vandeninis ekstraktas paruošiamas 2-4 arbatinius šaukštelius (10-20 gramų) susmulkintos amalo žolės užpilant dviem puodeliais (500 ml) vandens ir mirkant per naktį. Šis antpilas geriamas iš pat ryto ir gali būti pasaldintas medumi. Kita porcija paliekama mirkti per dieną ir geriama prieš miegą.
- Užplikymo būdu siūloma 1 valgomąjį šaukštą žaliavos užpilti stikline verdančio vandens ir palikti 30 min., kad pritrauktų. Vėliau arbatą reikia nukošti ir gerti po pusę stiklinės ryte ir vakare prieš valgį.
- Kitas užplikomos arbatos pasiūlymas – 1 arbatinis šaukštelis amalo (apie 5 g) užpilama 250 ml verdančio vandens, palaikoma 5-10 min. Tokios arbatos per dieną reikia išgerti 2 puodelius.
Amalo tinktūra
Mėgintuvėlių (in vitro) tyrimai parodė, kad iš amalo paruošta tinktūra labiausiai veikia kaip antivėžinis preparatas. Mokslininkai ištyrė, kad šiuose preparatuose yra lektinų, viskotoksinų, fenolinių rūgščių, fenilpropanoidų, flavonoidų, triterpenų, fitosterolių, oligo ir polisacharidų. Kai kurie iš šių junginių, priklausomai nuo dozės, tikriausiai yra atsakingi už navikinių ląstelių augimo mažinimą. Kitas tinktūros gydymo tikslas – hipertenzija. Jos gydymas amalo tinktūra labai efektyvus, nes tyrimai rodo ženkliai pagerėjusią savijautą ir sumažėjusius kraujospūdžio rodiklius.
Tinktūros ruošimas: kuo šviežesnę amalo žaliavą supjaustyti į mažesnius nei 5 cm dydžio gabalėlius ir užpilti 45 % alkoholio. Mišinį laikyti apie 3 savaites kambario temperatūroje du kartus per dieną permaišant. Gaunamas daugiau ar mažiau oranžinės-rudos spalvos skystis.
Tinktūros dozavimas ir „įterpimo“ į kūną būdas literatūroje nurodomas įvairiai. Geriausi rezultatai pastebimi, jeigu tinktūra švirkščiama po oda, tačiau toks būdas skirtas tik komerciškai prieinamų preparatų ir tik prižiūrint kvalifikuotam sveikatos priežiūros specialistui. Kaip ir atliekant mokslinius tyrimus, taip ir rekomenduojama tinktūrą dozuoti namų sąlygomis t. y., po 10 lašų 3 kartus per dieną 12 savaičių.
Amalo arbata voniai – hemorojui ir odos žaizdoms gydyti
Iš amalų ruošiamos vonios, kurios tinkamos hemorojui, žaizdoms, opoms, pūliniams valyti ir gydyti. Mišinys voniai ruošiamas taip: vienas litras verdančio vandens užpilamas ant žolelių mišinio, kurį sudaro 15 g amalų žolės, 10 g ąžuolų žievės, 10 g kraujažolių ir 10 g dilgėlių. Visas mišinys pavirinamas ant silpnos ugnies 20 min. ir paliekamas pusvalandžiui, kad pritrauktų.
Šalutinis amalo preparatų poveikis
Amalas yra nuodingas, todėl juo gydytis galima tik pasitarus su gydytoju ar vaistininku. Taip pat daug bėdos galite prisidaryti, jeigu netinkamai vartosite amalo arbatą ar kitas jo pateikimo formas. Amalas gali sukelti šalutinį poveikį, sunkias reakcijas, pavyzdžiui:
- pykinimą
- vėmimą
- viduriavimą
- galvos svaigimą ir/ar skausmą
- žemą kraujospūdį
- karščiavimą
- šaltkrėtį
- alergines reakcijas (labai specifiškai)
- mirtį (vartojant dideliais kiekiais)
Dėl nuodingųjų savybių šis augalas nerekomenduojamas vartoti jautresniems žmonėms – vaikams, nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims. Amalas taip pat gali sąveikauti su tam tikrais medikamentais, pavyzdžiui, kraują skystinančiais vaistais, todėl svarbu tai įsivertinti iš anksto.
Šaltiniai:
https://www.vle.lt/straipsnis/amalas/
https://www.verywellhealth.com/mistletoe-5081981
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0735675797901996?via%3Dihub
https://academicjournals.org/journal/AJPP/article-full-text-pdf/63E291028226
https://www.mdpi.com/2218-0532/79/1/145
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1319016418300112
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24647376/
https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/cam/patient/mistletoe-pdq
https://thenaturopathicherbalist.com/herbs/v-z/viscum-album-2/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7340679/
https://www.peacehealth.org/medical-topics/id/hn-2131006#hn-2131006-how-it-works
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7370416/
Vasiliauskas J. Gamtos vaistinė. Žolelių antpilai, nuovirai, pavilgai, vonios nuo visų ligų, Vilnius: Leidykla „Alma littera“, 2011.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva. Viršelio Nuotrauka sugeneruota su Midjourney AI.