Skip to content

Juozažolės arbata – vaistas nuo kvėpavimo takų bei virškinimo ligų. Kodėl ją vartoti reikia atsargiai?

Juozažolės arbata
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Juozažolė dar kitaip žinoma kaip isopas yra nuostabi prieskoninė bei vaistinė žolelė. Be to, dėl savo nuostabaus kvapo, juozažolė dažnai naudojama kosmetikoje, parfumerijos pramonėje. O dėl savo puikios išvaizdos auginama kaip dekoratyvinis augalas. Gydomaisiais tikslais dažniausiai naudojama juozažolės arbata. Kokiais atvejais ji naudinga, o kam nereikėtų šios arbatos vartoti?

Kas yra juozažolė?

Daugumoje šalių šis augalas žinomas ir vadinamas isopu. Tačiau Lietuvoje dažniau vadinamas juozažole arba vaistiniu Juozapu. Tekste abu pavadinimai bus vartojami lygiagrečiai.

Hebrajų kalboje azob reiškė „šventa žolė“. Juozažolė ne kartą minima ir Biblijoje kaip nuo nuodėmių apvalanti, šventa žolė. Ji naudota nuodėmių atleidimu, apsivalymui, šventyklų ir kitų šventų vietų apvalymui. Senovės romėnai ją naudojo apsaugai nuo maro.

Viduramžiais juozažolė tapo ne tiek šventa, kiek prieskonine žolele. Ją naudojo mėsos patiekalams gardinti. Taip pat isopu dažnai gardintas vynas.

Pati juozažolė (Hyssopus) yra dekoratyvus augalas ir šiandien dažniausiai auginamas gėlių arba prieskonių lysvėse. Tai notrelinių šeimai priklausantis puskrūmis, užaugantis iki 20–80 cm priklausomai nuo veislės. Stiebai statūs, šakoti, apatinė dalis sumedėjusi. Lapai beveik bekočiai, aromatingi, linijiški arba pailgi, 2–4 cm ilgio.

Lietuvoje auginamas vaistinis isopas (Hyssopus officinalis), kuris liepos–rugsėjo mėnesiais žydi violetiniais žiedais. Tačiau yra išvesta ir kitų veislių, kurios žydi mėlyna, balta, rožine spalva. Taip pat tarpusavyje skiriasi aukščiu bei kompaktiškumu.

Vaistinis isopas yra ne tik dekoratyvinis, tačiau ir prieskoninis bei vaistinis augalas. Visos jo dalys labai aromatingos. Žiedai pilni nektaro, kuris pritraukia bites. Iš juozažolės gaunamas aukščiausios kokybės medus. O juozažolės arbata gelbsti nuo daugelio negalavimų.

Juozažolė

Kada renkama vaistinė žaliava juozažolės arbatai ruošti?

Pirmais metais augančių augalų žaliava renkama kartą metuose – rudenį. Vėlesniais metais jas skinti galima du kartus metuose: liepos ir rugsėjo mėnesį. Skinamos žydinčios juozažolės viršūnėlės kartu su lapais.

Vaistinė žaliava turėtų būti surenkama tik sausu oru. Geriausiai skinti ryte, tačiau reikia palaukti, kol nudžius rasa.

Nuskintos juozažolės viršūnėlės džiovinamos surištos į ryšelius ir koteliais aukštyn pakabintos palubėje. Džiovinimui tinkama nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugota, sausa ir labai gerai vėdinama patalpa.

Išdžiūvusi juozažolės žaliava pasmulkinama rankomis ir laikoma sandariuose stikliniuose ar popieriniuose maišeliuose. Tinkamai laikoma vaistines savybes išsaugo 1–2 metus.

Isopas

Juozažolės arbatos nauda sveikatai

Liaudies medicinoje juozažolė ir jos preparatai naudojami labai seniai. Tačiau mokslas kol kas dar tik tyrinėja vaistines isopo savybes ir galutinių išvadų kol kas reikia palaukti. Tačiau ankstyvieji tyrimai atskleidžia daug naudingųjų juozažolės savybių.

Juozažolėje yra daugybė sveikatai naudingų veikliųjų medžiagų:

  • organinių rūgščių;
  • rauginių medžiagų;
  • eterinių aliejų;
  • glikozidų;
  • flavanoidų;
  • mineralinių medžiagų;
  • dervų;
  • vitamino C.

Juozažolės arbata kvėpavimo takų ligoms gydyti

Liaudies medicinoje juozažolės arbata tradiciškai naudojama kvėpavimo takų ligoms gydyti: peršalimui, gripui, kosuliui, bronchitui, netgi astmos simptomams palengvinti. Ji skatina atsikosėjimą, skystiną sekretą. Taip pat ši arbata labai tinka skaudančiai gerklei skalauti, nes dėl savo priešuždegiminių ir antimikrobinių savybių sėkmingai kovoja su įvairiomis gerklės skausmą sukeliančiomis bakterijomis.

Ingredientai:

  • 1 a. š. džiovinto isopo žolės (arba 3 a. š. šviežios);
  • 250 ml vandens;
  • ¼ šviežių citrinos sulčių;
  • 1 a. š. medaus.

Paruošimas: juozažolę užplikyti verdančiu vandeniu ir palikti pritraukti 10 min. Nukošti, įpilti citrinos sulčių ir įdėti medaus. Gerai išmaišyti.

Vartojimas: gerti šiltą 1–2 kartus per dieną.

Juozažolės arbata nuo kosulio

Juozažolės arbata moterų sveikatai

Juozažolė pasižymi antibakterinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis, todėl gali būti labai naudinga gydant šlapimo takų infekcijas. Be to, juozažolės arbata ramina ir atpalaiduoja raumenis, todėl labai tinka esant skausmingoms menstruacijoms bei PMS sukeltiems simptomas lengvinti (pvz., galvos, raumenų, pilvo skausmui).

Ingredientai:

  • 25 g smulkintos juozažolės žolės;
  • 2 puodeliai vandens;
  • 1 a. š. klevų ar agavų sirupo (nebūtina).

Paruošimas: juozažolę užplikyti verdančių vandeniu ir palikti 5–10 min pritraukti. Nukošti. Galima pagardinti sirupu pagal poreikį, nes juozažolės arbata turi kartumo.

Vartojimas: gerti po 1–2 puodelius per dieną.

Juozažolės arbata virškinimui gerinti ir opoms gydyti

Isopas skatina tulžies išsiskyrimą ir gamybą, o tai organizmui signalizuoja, kad reikia pradėti virškinimo procesus. Be to, juozažolė nuramina žarnyno spazmus, gydo uždegiminius procesus žarnyne.

Be to, kai kurie moksliniai tyrimai atskleidė juozažolės veiksmingumą gydant skrandžio ir pepsines opas. Joje esančios medžiagos padeda įveikti pagrindines chemines medžiagas, atsakingas už opų atsiradimą: ureazę ir a-chimotripsiną.

Ingredientai:

  • 2–3 a. š. šviežio arba 1 a. š. džiovinto isopo žolės;
  • 2 puodeliai vandens.

Paruošimas: juozažolę užplikyti verdančiu vandeniu ir palikti pritraukti 5 min. Nukošti.

Vartojimas: gerti šiltą arba šaltą pagal poreikį, tačiau ne daugiau nei 1–2 puodelius per dieną.

Juozažolės arbata virškinimui

Juozažolės arbata imunitetui stiprinti

Isopas pasižymi antioksidacinėmis bei priešvirusinėmis savybėmis, todėl tai nepakeičiama arbata imuniteto stiprinimui. Be to, juozažolės arbata sėkmingai kovoja su daugeliu virusų. Kai kurie moksliniai tyrimai netgi patvirtina jos veiksmingumą įveikiant herpes simplex virusą bei užkertant kelią jo dauginimuisi.

Negana to, vyksta moksliniai tyrimai, kurie rodo, kad juozažolėje esančios veikliosios medžiagos gali būti labai naudingos gydant ŽIV. Tačiau tam patvirtinti dar reikia atlikti daugybę išsamių tyrimų.

Beje, isopas pasižymi ir tonizuojančiomis savybėmis, tad geriant taip paruoštą arbatą ryte, galėsite atsisakyti kavos vartojimo. Juozažolės pranašumas tas, kad ji savyje neturi kofeino.

Ingredientai:

  • 1 v. š. džiovintos juozažolės žolės arba 2 v. š. šviežios;
  • ½ v. š. smulkintos imbiero šaknies;
  • citrinos skiltelė;
  • 2 puodeliai vandens;
  • 2 a. š. medaus (pasirinktinai).

Paruošimas: juozažolę ir imbierą užplikyti verdančiu vandeniu ir palikti 5–10 min pritraukti. Nukošti, įdėti griežinėlį citrinos ir paskaninti medumi. Gerai išmaišyti.

Vartojimas: gerti po 1 puodelį ryte.

Raminanti juozažolės arbata

Isopas taip pat pasižymi raminančiomis, atpalaiduojančiomis ir skausmą mažinančiomis savybėmis. Ši arbata tinka nusiraminti po įtemptos dienos, taip pat kamuojant nemigai, stresui, nuolatinei įtampai ar ištikus isterijai.

Ingredientai:

  • ½ a. š. džiovintos isopo žolės arba 6-8 švieži lapeliai;
  • ½ a. š. džiovintų mėtų arba 2 šakelės šviežių;
  • 1 a. š. džiovintų ramunėlių arba 10–15 šviežių ramunėlių žiedų;
  • 3 puodeliai vandens.

Paruošimas: vaistažoles užplikyti verdančiu vandeniu ir dar pavirti 3–5 min. Palikti pritraukti 5 min. Nukošti.

Vartojimas: gerti po 1 puodelį vakare po įtemptos dienos arba prieš miegą. Arba 1 puodelį ištikus stresinei situacijai nervams nuraminti.

Raminanti juozažolės arbata

Kam negalima vartoti juozažolės arbatos?

Kad ir kokia šventa žolele buvo laikomas isopas, deja, kaip ir dauguma vaistinių augalų, jis gali sukelti tam tikrus šalutinius poveikius. Taip pat kai kuriems žmonėms jo vartoti nepatariama dėl galimų rizikų.

Juozažolės arbatos negalima vartoti:

  • krūtimi maitinančioms mamoms, nes mažina laktaciją;
  • draudžiama vartoti besilaukiančioms moterims, kadangi gali sukelti persileidimą;
  • kadangi gali sukelti traukulius, jo negalima vartoti vaikams bei asmenims, sergantiems epilepsija ar kitomis nervų ligomis;
  • nepatariama vartoti notrelinių šeimos augalams alergiškiems žmonėms;
  • taip pat juozažolės arbatos negalima vartoti asmenims, sergantiems inkstų ligomis ar turintiems žemą kraujo spaudimą.

Apskritai juozažolės arbatą visiems reikėtų vartoti atsakingai ir labai saikingai. Gana dažnai pasitaiko, jog sukelia šalutinius poveikius: skrandžio sutrikimus, nerimą, tremorą. Nors šie šalutiniai poveikiai įprastai yra lengvi, tačiau juos pastebėję, turite nedelsiant nustoti vartoti juozažolės arbatą.

Taip pat prieš vartojant isopo arbatą ligų gydymui, visų pirma, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.

Juozažolės arbata

Šaltiniai:

  1. https://www.webmd.com/diet/health-benefits-hyssop
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK548391/
  3. https://www.mdpi.com/2223-7747/10/4/711
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5052413/
  5. https://southsidepermaculturepark.org/recipes/stress-free-hyssop-tea/
  6. https://www.netmeds.com/health-library/post/hyssop-a-herbal-wonder-with-bounteous-health-benefits-check-out-its-side-effects-easy-recipes-inside

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: