Skip to content

Serenčių arbata. Nepatikėsite – ją gerti labai sveika. Kuo serenčių arbata naudinga sveikatai?

Serenčių arbata
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Serenčiai – daugeliui pažįstamos mūsų darželio gėlės. Dar vadinamos tagetėmis arba gvazdikėliais. Jie išsiskiria ne tik savo žiedais, tačiau ir ypatingu, aštroku kvapu. Jie tokie nereiklūs, kad kai kuriose šalyse, kur auga natūraliai, laikomi piktžolėmis. Tačiau tai dar ne viskas. Ar žinote, kuo naudinga serenčių arbata sveikatai? Galbūt kai kurie netgi nustebote, jog iš serenčių gali būti verdama arbata? Tačiau nesistebėkite. Serenčių arbata ne tik verdama, tačiau ir pasižymi naudingomis vaistinėmis savybėmis. O jeigu norite sužinoti, kokiomis, skaitykite toliau.

Serenčiai

Serenčiai (Tagetes) Lietuvoje labiau pažįstami kaip gvazdikėliai, o pasaulyje žinomi tagečių pavadinimu. Jie priklauso astrinių šeimos augalų genčiai. Serenčių gimtinė – Šiaurės ir Pietų Amerikos vidutiniškai šilto, paatogrąžių ir atogrąžų klimato sritys.

Lietuvoje auginami gėlynuose kaip dekoratyviniai augalai. Taip pat serenčiai sodinami tarp daržovių, taip siekiant natūraliai apsaugoti jas nuo kenkėjų.

Tai vienametė žolė su stačiais, gausiai šakotais žiedais. Priklausomai nuo veislės skiriasi jų aukštis, graižų dydis, žiedų skaičius ir spalva. Lapai priešiniai, ūglių viršūnėje kartais pražanginiai, 1–3 kartus plunksniškai suskaldyti.

Žiedai susitelkę į graižus, kurie išaugę po vieną ūglių viršūnėje. Žydi birželio–rugsėjo mėnesiais geltonais, oranžiniais, rudais, citrininiais, margais, rausvais žiedais. Ilgiau žydi, kai yra nuolat nuskabomi nužydėję žiedai.

Serenčiaus vaisius – ilgas verpstiškas, kartais paplokščias lukštavaisis.

Gėlynuose dažniausiai auginami gvazdikiniai serenčiai (Tagetes patula) ir didieji serenčiai (Tagetes erecta). Taip pat sutinkamas smulkusis serentis (Tagetes tenuifolia), blizgusis (Tagetes lucida), actekinis (Tagetes minuta) ar siūralapis serentis (Tagetes filifolia).

Serenčiai

Ar visi serenčiai tinkami arbatai ruošti?

Kaip matome veislių ir rūšių įvairovė didžiulė, tad kyla klausimas, ar visų serenčių arbata naudinga sveikatai? Ir ar iš kiekvieno ją galima ruošti ir gerti?

Iš tiesų arbatai ruošti tinkami tik geltonos ir oranžinės spalvos serenčiai. Tai yra gvazdikiniai bei didieji serenčiai. Kitos rūšys bei veislės auginamos tik kaip dekoratyviniai augalai.

Iš ko ruošiama serenčių arbata?

Serenčių arbatai ruošti naudojami tik augalo žiedai. Jie gali būti naudojami tiek švieži, ką tik nuskinti, tiek džiovinti ar šaldyti.

Žiedai skinami bet kuriuo žydėjimo metu. Skinti reikia tik jaunus, išsiskleidusius, nenuvytusius žiedus kartu su žiedkočiu. Nuskinti žiedai gali būti džiovinami džiovyklėje ar orkaitėje, taip pat šaldomi.

Džiovinimui ar šaldymui skirti žiedai skinami tik sausu oru, kai nudžiūvusi rasa, neseniai nelyta, o žiedai gražiai išsiskleidę.

Beje, džiovinti bei smulkinti serenčių žiedai gali būti naudojami ir kaip prieskonis pikantiškiems žuvies, mėsos patiekalams, sriubos ar salotoms gardinti. Gruzinų virtuvėje serenčiai – vienas populiariausių prieskonių.

Džiovinti serenčių žiedai

Koks serenčių arbatos skonis?

Kadangi serenčiai išsiskiria savo aitriu, savotišku, stipriu kvapu, neramu, ar tokia arbata gali būti skani gerti. Tačiau iš tiesų serenčių arbata yra gana malonaus citrusinio skonio su anyžiaus atspalviu. Be abejo, ji turi šiek tiek pipirinio kartumo, tačiau netgi mažiau nei medetkų arbata.

Serenčių arbatos nauda sveikatai

Kaip ir daugumos karčiųjų žolių, serenčių arbata naudojama parazitams iš organizmo varyti. Taip pat ji pasižymi prakaitavimą skatinančiu bei diuretiniu poveikiu. Tinka gerti sergant peršalimo ligomis.

Kuo dar naudinga serenčių arbata sveikatai?

  • Serenčiuose gausu liuteino eterio, kuris itin svarbus gerai akių sveikatai. Ši medžiaga sugeria net iki 90 proc. ultravioletinių spindulių ir yra būtina organizmui (o ypač akims) nuo jų apsisaugoti. Be to, liuteino eteris geriau įsisavinamas už paprastą liuteiną.
  • Joje taip pat yra beta karotino, kuris organizme paverčiamas vitaminu A. Šis vitaminas labai svarbus gerai regai, imuninei sistemai palaikyti. Be to, beta karotinas yra stiprus antioksidantas, veikiantis priešuždegimiškai.
  • Serenčių arbata valo toksinus iš organizmo, gerina kepenų ir tulžies pūslės sveikatą.
  • Saugo nuo virškinamojo trakto ir žarnyno ligų, skrandžio opų, gastrito.
  • Taip pat malšina dantų skausmą, uždegimus.
  • Naudojama kaip kompresai gydo egzemą bei kitas odos ligas.
  • Serenčių arbata nepakeičiama gydant sąnarių skausmą. Ypač veiksmingai gelbsti sergant artritu.
Serenčių arbata sveikatai

Serenčių arbatos šalutinis poveikis

Vartojama rekomenduojamais kiekiais, saikingai serenčių arbata saugi daugumai žmonių. Tačiau jos neturėtų vartoti astrinių šeimos augalams alergiški žmonės, taip pat besilaukiančios ar krūtimi maitinančios moterys.

Jeigu abejojate dėl serenčių arbatos naudojimo ar dozės, būtinai pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.

Serenčių arbata nuo parazitų

Dauguma organizme gyvenančių parazitų negali pakęsti karčių augalų. Todėl serenčių arbata puiki natūrali priemonė jiems iš organizmo varyti.

Ingredientai:

  • 1 v. š. šviežių serenčių žiedų;
  • 300 ml vandens.

Paruošimas: serenčių žiedus užplikyti verdančiu vandeniu, uždengti ir palikti atvėsti. Perkošti.

Vartojimas: gerti po 2 v. š. 3 kartus per dieną prieš valgį. Taip gydytis 2 savaites.

Serenčių arbata

Serenčių arbata kasos ligoms gydyti

Serenčių arbata tinka įvairiems kasos, kepenų, tulžies negalavimams gydyti. Liaudies medicinoje ji taip pat naudojama cukraligės gydymui bei profilaktikai.

Ingredientai:

  • 1 smulkintas serenčio žiedas;
  • 1 stiklinė vandens.

Paruošimas: serenčio žiedą pasmulkinti, užpilti vandeniu ir virti iki užvirimo. Palikti pritraukti 15–20 min. Nukošti.

Vartojimas: gerti po ¼ stiklinės 4 kartus per dieną.

Serenčių arbata nuo artrito

Ši arbata gelbsti sergant artritu. Ji ne tik malšina skausmą, uždegimą, tačiau ir veikia kaip natūralus diuretikas, padedantis pašalinti susikaupusius skysčius.

Ingredientai:

  • 1 v. š. smulkintų džiovintų serenčių žiedų;
  • 1 stiklinė vandens.

Paruošimas: žiedai užpilami stikline verdančio vandens ir paliekami pritraukti 2 valandoms. Po to nukošiama.

Vartojimas: gerti po 2 v. š. 3–4 kartus per dieną. Vieno gydymo kurso trukmė – 1,5 mėnesio. Efektas išlieka maždaug 6 mėn. Jei reikia, po to gydymą galima vėl kartoti.

Serenčių arbata

Serenčių arbata nuo gripo ir peršalimo

Taip paruošta arbata taip pat tinkama karštoms inhaliacijoms daryti ir veiksmingai gelbsti nuo slogos, atkemša nosį, palengvina kvėpavimą, sėkmingai kovoja su virusais bei bakterijomis ir padeda greičiau sveikti.

Ingredientai:

  • 8–10 smulkių serenčių žiedų (tinka švieži arba džiovinti);
  • 1 l vandens.

Paruošimas: šią arbatą rekomenduojama ruošti iš karto į termosą. Žiedai užplikomi verdančiu vandeniu, uždengiama ir paliekama pritraukti vienai valandai.

Vartojimas: dienos eigoje išgurkšnoti visą pasiruoštą kiekį.

Serenčių arbata neįprasta mūsų krašte. Kaip ir serenčių naudojimas maistui. Tačiau tai tikrai gydanti, sveikatinanti ir labai naudinga arbata mūsų sveikatai. Jeigu serenčių neauginate, serenčių žiedų arbatos galite įsigyti vaistinėse ar specializuotose parduotuvėse.

Šaltiniai:

  1. https://www.vle.lt/straipsnis/serentis/
  2. https://frolicandfare.com/how-to-make-marigold-tea/
  3. https://www.rxlist.com/supplements/tagetes.htm
  4. https://www.planetayurveda.com/library/marigold-tagetes-erecta-uses-and-health-benefits/
  5. https://housing.com/news/tagetes-erecta-marigold/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: