Skip to content

Naktižiedės arbata gali padėti susigrąžinti prarastą savikontrolę ir ramybę. Kuo dar ji naudinga ir kaip ruošiama?

Naktižiedės arbata. Nuotr. © Jurga Creations
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Ar kartais jaučiatės taip lyg būtumėte praradę savo gyvenimo kontrolę? Kai atrodo, kad viskas užgriuvo vienu metu ir laikosi tik ant jūsų? Tais atvejais, kai žemė slysta iš po kojų ir reikia tvirtos atramos, ramybę ir pusiausvyrą į gyvenimą gali sugrąžinti naktižiedės arbata. Be to, naktižiedės arbata pagelbės ne tik susvyravus dvasiškai, tačiau ir užgriuvus kai kurioms fizinėms ligoms. Kuo dar naudinga naktižiedės arbata ir kur rasti naktižiedžių, pasidalinsime toliau.

Susipažinkime su naktižiede

Naktižiedė (Silene) priklauso gvazdikinių šeimos augalų genčiai. Paplitusi beveik visame Šiauriniame pusrutulyje. Dažniausiai sutinkama vidutiniškai šilto klimato juostose bei kalnuose. Lietuvoje naktižiedė – gana dažnas augalas. Iš viso pas mus auga 11 naktižiedės rūšių. Jos auga pievose, pamiškėse, miškuose, dirvonuose, dykvietėse, rečiau pasėliuose. 

Nors yra daugybė naktižiedės rūšių, tačiau vaistiniais tikslais bei maistui dažniausiai naudojama paprastoji naktižiedė (Selene vulgaris). Tai – daugiametė, 20–60 cm aukščio žolė. Stiebas plikas, stačias. Naktižiedės lapai melsvi, priešiniai, yliški, lancetiški arba lancetiškai kiaušiniški. Žiedai – susitelkę ūglių viršūnėse į kekes, balti, varpiški. Naktižiedė žydi birželio–rugsėjo mėnesiais. Dieną žiedai būna pusiau suskleisti. Naktį išsiskleidžia pilnai ir skleidžia stiprų kvapą. Taip pritraukia naktinius drugelius – savo pagrindinius apdulkintojus. Naktižiedės vaisius – atsidarančioji dėžutė. 

Naktižiedė

Būtent dėl to, kad prasiskleidžia tik naktimis, naktižiedė ir gavo savo lietuvišką pavadinimą. O štai lotyniškas pavadinimas Silene, manoma, kilęs nuo senovės Graikų mitinio veikėjo satyro Sileno. Jis garsėjo savo pomėgiu skaniai ir daug pavalgyti bei išgerti, dėl ko jo kūnas įgavo itin apvalias formas. Naktižiedės žiedų taurelės forma, sakoma, primena Sileno kūno formas.

Anglų kalboje naktižiedė turi daugybę vardų: tai ir mergelės ašaros, ir velnio barškutis, ir šlapimo pūslės kamputis, ir daugybė kitų. Tai tik rodo, kad naktižiedė nuo seno buvo žinoma ir vertinama daugelyje tautų.

Iš kokių augalo dalių gaminama naktižiedės arbata

Naktižiedė plačiai naudojama liaudies medicinoje. Tačiau tik antžeminė augalo dalis. Naktižiedės šaknys turi daug saponinų, yra toksiškos, todėl nenaudojamos nei maistui, nei gydomaisiais tikslais. Iš naktižiedės šaknų anksčiau būdavo gaminamas skalbimo muilas.

Taigi, naktižiedės arbata ruošiama iš antžeminės šios žolės dalies. Ji renkama žydėjimo metu. Visa antžeminė naktižiedės dalis yra nupjaunama ir kruopščiai nuplaunama. Tuomet džiovinama ir džiovinta naudojama arbatai ruošti.

Naktižiedės arbata

Naktižiedės džiovinimas

Nupjauta ir nuplauta antžeminė naktižiedės dalis turėtų būti palikta gerai nuvarvėti. Tam tiktų sietelis ar didesnis tinklelis. Po to ją reikia paskleisti plonu sluoksniu ant natūralaus audinio ar popieriaus džiūti. Idealu, jeigu būtų džiovinama patiesus ant sietelių. Džiovinama sausoje, gerai vėdinamoje ir tiesioginių saulės spindulių nepasiekiamoje vietoje. Galima surišti ir nedidelius ryšelius bei pakabinti palėpės palubėje, koteliais į viršų. Svarbu reguliariai vartyti ir stebėti, kad vienodai gerai išdžiūtų visos dalys.

Išdžiūvusi naktižiedė gali būti smulkinama. Taip patogiau vėliau ruošti arbatą. Džiovinta naktižiedės žolė laikoma lininiame arba popieriniame, sandariai uždarytame maišelyje. Svarbu, kad maišelis būtų apsaugotas nuo drėgmės ir tiesioginių saulės spindulių. Džiovinta naktižiedė tinkama naudoti iki 2 metų.

Naktižiedės arbatos nauda

  • Naktižiedės arbata gydomas nerimas, stresas, įtampa, nemiga. Ji veikia kaip raminamieji vaistai. Gali sušvelninti epilepsijos simptomus. 
  • Taip pat ji tinka sergant šlapimo pūslės, inkstų ligomis. Ja gydydavo dizenteriją, lėtinį bronchitą. 
  • Naktižiedės arbata turi raminamąjį, nuskausminamąjį ir priešuždegiminį poveikį. Arbata tinkama sergant depresija. Taip pat padeda nuo galvos skausmo, migrenos.
  • Kompresai iš naktižiedės arbatos naudojami išoriškai kaip antiseptinė priemonė žaizdoms gydyti ir prižiūrėti. Padeda stabdyti kraujavimą.
Naktižiedė

Naktižiedės arbatos šalutinis poveikis

Naktižiedės negalima vartoti sergant kolitu, vidurių užkietėjimu, gastritu (kai yra mažas skrandžio rūgštingumas). Taip pat šios arbatos negalima gerti žmonėms, kurie yra alergiški gvazdikinių šeimos augalams.

Nėštumo, žindymo laikotarpiu bei vaikams naktižiedės arbata nerekomenduojama, nes nėra duomenų apie jos poveikį šioms žmonių grupėms.

Ir nepamirškite: prieš nuspręsdami pasirinkti vieną ar kitą vaistinį augalą vartoti gydomaisiais tikslais, visų pirma, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.

Raminanti naktižiedės arbata

Visi bent kartą gyvenime esame atsidūrę situacijose, kai atrodo, kad žemė slysta iš po kojų: nebežinome, kaip „susirinkti save“ ir vėl tvirtai pajusti žemę po kojomis. Naktižiedės arbata sugrąžins pasitikėjimą savimi, nuramins, padės susitelkti ir į gyvenimą pažvelgti ramiomis akimis. Ši arbata tinkama ir sergant depresija, melancholija, nuotaikai pagerinti.

Ingredientai:

  • 2 a. š. džiovintos naktižiedės žolės
  • 1 stiklinė vandens

Paruošimas: naktižiedės žolė užplikoma stikline verdančio vandens ir paliekama pritraukti 2 valandoms. Nukošiama.

Vartojimas: gerti po 1–2 v. š. 3–4 kartus per dieną.

Naktižiedės arbata

Naktižiedės arbata nuo nemigos ir migrenos

Kankinant nemigai, kai sunku užmigti, taip pat migrenos bei galvos skausmams palengvinti naudojama ši naktižiedės arbata.

Ingredientai:

  • 2 v. š. džiovintos naktižiedės žolės
  • 2 stiklinės vandens

Paruošimas: naktižiedės žolė užplikoma dviem stiklinėmis verdančio vandens. Paliekama pritraukti 2 valandas ir nukošiama.

Vartojimas: gerti po ½ stiklinės 3 kartus per dieną.

Naktižiedės arbata opoms, gastritui ir rėmeniui gydyti

Naktižiedės arbata gali būti vartojama gastritui gydyti tik tuomet, kai kankina padidėjęs rūgštingumas. Jeigu skrandžio rūgštingumas sumažėjęs, naktižiedės arbatos vartoti negalima.

Ingredientai:

  • 20 g džiovintos naktižiedės žolės
  • 400 ml vandens

Paruošimas: naktižiedės žolė užplikoma verdančiu vandeniu ir paliekama 40 min pritraukti. Nukošiama. 

Vartojimas: gerti po ½ stiklinės prieš valgį.

Naktižiedė

Naktižiedės arbata sutrikus virškinimui, viduriuojant

Naktižiedės arbata palengvins viduriavimą, paskatins virškinimą. Tačiau ji netinkama esant vidurių užkietėjimui.

Ingredientai:

  • 15 g džiovintos naktižiedės žolės;
  • 1 stiklinė vandens.

Paruošimas: naktižiedės žolė užplikoma stikline verdančio vandens. Paliekama 30 min pritraukti ir nukošiama.

Vartojimas: sutrikus virškinimui gerti po ½ stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį; viduriuojant – po ½ stiklinės 2 kartus per dieną prieš valgį.

Naktižiedės arbata sergant bronchitu

Arbata palengvins bronchito ir kitų viršutinių kvėpavimo takų ligų simptomus. Padės atsikosėti ir greičiau pasveikti.

Ingredientai:

  • 3 v. š. džiovintos naktižiedės žolės
  • 500 ml vandens.

Paruošimas: naktižiedės žolę ir vandenį supilti į nedidelį puodą ir pavirti ant nedidelės ugnies 4–5 min. Nukošti.

Vartojimas: gerti po ½ stiklinės 3 kartus per dieną.

Naktižiedė

Naktižiedės arbata išoriniams kompresams

Naktižiedės arbatos kompresai naudojami žaizdoms gydyti, valyti bei dezinfekuoti. Taip pat kitiems išoriniams odos pažeidimams gydyti. Be to, jie padeda sergant konjunktyvitu.

Ingredientai:

  • 2 v. š. džiovintos naktižiedės žolės
  • vanduo

Paruošimas: naktižiedės žolę suberti į nedidelį puodą ir užpilti vandens, kad ją pilnai apsemtų. Pavirti 1–2 min ant silpnos ugnies. Palikti pritraukti 2 valandoms ir nukošti.

Naudojimas: du kartus per dieną dėti arbatoje suvilgytus švarios marlės kompresus ant pažeistos vietos. Taip pat galima arbata tiesiog nuplauti pažeistą vietą.

Naktižiedės arbata nepamainoma užklupus gyvenimo negandoms. Tai ramybės, susikaupimo ir savikontrolės jausmą grąžinanti arbata. Gydykitės ja atsakingai.

Naktižiedės arbata gali padėti susigrąžinti prarastą savikontrolę ir ramybę. Kuo dar ji naudinga ir kaip ruošiama?

Šaltiniai:

  1. https://www.vle.lt/straipsnis/naktiziede/
  2. https://www.botanical-online.com/en/food/bladder-campion-properties-silene-vulgaris
  3. https://www.healthbenefitstimes.com/bladder-campion/
  4. https://www.agfonds.lv/herbs/herbs-a-b/bladder-campion-silene-vulgaris/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva, viršelio nuotrauka © Jurga Creations.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: