Ar kada esate ragavę rožių arbatos? Jei ne, galbūt tai ženklas pagaliau pabandyti, nes ji ne tik skani, bet ir naudinga sveikatai. Rožių arbata – kvapnus ir istorija turtingas gėrimas, glaudžiai susijęs su įvairiomis kultūromis ir medicinos praktikomis.
Trumpa rožių arbatos istorija
Senovės Kinijoje rožių arbata buvo pradėta gaminti jau maždaug prieš 5 tūkstančius metų pr. m. e., o jos tradicijos į Europą išplito per Arabiją ir Persiją. Būtent arabai, kurie nuo seno žinomi kaip augalų ekspertai, išplėtė rožių panaudojimą gėrimuose ir pradėjo gaminti rožių arbatą – tokią, kokią ją žinome šiandien. Viduramžiais Europoje rožių arbata buvo prabangos simbolis ir žinomas kaip gėrimas, skirtas tik aukštuomenės susitikimams. Įspūdinga, tiesa? Tik XIX amžiuje rožių arbata tapo gėrimu, kuriuo gali mėgautis bene kiekvienas.
Ši arbata ne tik nudžiugins jūsų gomurį, bet ir pasitarnaus sveikatai. Taip, taip teisingai! Senovės liaudies medicinoje rožių arbatą naudodavo kaip natūralų būdą kovoti su įvairiomis ligomis ir norint pagerinti bendrą organizmo būklę. Taip pat ji garsėjo savo raminančiomis savybėmis, padedančiomis sumažinti stresą ir pagerinti miegą. Šiandien rožių arbata dėl savo išskirtinių savybių mėgstama visame pasaulyje. Na, o gausybė jos variacijų leis kiekvienam atrasti patinkantį ir tinkantį skonį.
Koks rožių arbatos skonis?
Rožių arbatos skonis priklauso nuo naudojamų žiedlapių ar pumpurų rūšies, kai kurių veislių rožės yra saldžios, o kai kurių – kartesnės. Rožių žiedlapių ir pumpurų skonis beveik prilygsta rožių kvapui, todėl jei jums patinka rožių kvapas, tikriausiai patiks ir rožių žiedlapių bei pumpurų skonis. Tikra rožių arbata yra švelnaus gėlių skonio su švelniu saldumu. Nors jos skonis nėra itin stiprus, tačiau juntamas nuostabus rožių aromatas.
Ar visų rožių žiedlapiai ir pumpurai valgomi?
Taip, visos rožių rūšys yra tinkamos arbatai. Tam puikia tiks tiek laukinės rožės, tiek iš jūsų darželio ar pirktos turguje. Pasirinkimas – jūsų. Gamindami laukinių rožių arbatą, nepamirškite, kad turite naudoti ekologiškas rožes ir neapdorotas jokiomis cheminėmis medžiagomis.
Nors visos rožių veislės yra valgomos, ne visos turi malonų aromatą arbatai. Kvapą skleidžiančiuose rožių žiedlapiuose yra taip vertinamų eterinių aliejų, kurie išgaunami gaminant kvepalus ar kitus grožio produktus. Jų kvapas taip pat atsiskleidžia rožių arbatos puodelyje. Visgi geriausios veislės arbatos gamybai yra Rosa damascena, Rosa centifolia ir Rosa gallica. Nors spalva čia nėra labai svarbi, būtina išsirinkti kvapą, kuris patinka būtent jums.
Kuo rožių arbata naudinga sveikatai?
Rožių arbata ne tik skaniai kvepia ir turi puikų skonį, bet ir, kaip žinome, gali būti naudinga sveikatai. Joje yra galo rūgšties, antocianinų, kaempferolio ir kvercetino. Tradiciškai ši arbata vartojama gerinti virškinimui, širdžiai apsaugoti, uždegimams ir įvairiems skausmams malšinti. Ir tai dar ne viskas! Rožių arbata ir rožių ekstraktai gali pasižymėti antimutageniniu, priešuždegiminiu, antimikrobiniu ir antidiabetiniu, antioksidaciniu ir antidepresiniu poveikiu. Tiesa, daugelis galimų teigiamų poveikių sveikatai vis dar nėra moksliškai pagrįsti.
1. Antioksidantų šaltinis
Rožių arbatoje gausu antioksidantų. Vienas tyrimas parodė, kad rožių arbata gali pasižymėti didesniu laisvųjų radikalų šalinimo aktyvumu nei žalioji arbata. Tačiau ne visos žaliosios ir ne visos rožių arbatos yra vienodos. Priklausomai nuo rūšies ir kitų veiksnių, jos gali pasižymėti didesniu arba mažesniu antioksidaciniu aktyvumu. Manoma, kad į juodąją ar žaliąją arbatą įbėrus keletą rožių žiedlapių, antioksidacinis aktyvumas gali dar labiau padidėti. Kitas tyrimas parodė, kad iš rožių žiedlapių pagaminta arbata gali pasižymėti daug didesniu antioksidaciniu aktyvumu nei pagaminta iš rožių pumpurų.
2. Gerina miegą
Grynoje rožių arbatoje nėra kofeino. Tai reiškia, kad ja galite mėgautis net prieš pat miegą. Be to, tyrimai parodė, kad kai kurie rožių ekstraktuose esantys junginiai pasižymi hipnotiniu poveikiu ir gali būti naudingi norint greičiau užmigti.
3. Malšina skausmą
Rožių ekstraktai gali padėti numalšinti skausmą, nes jie pasižymi analgeziniu poveikiu. Tyrimai parodė, kad rožių ekstraktas potencialiai gali užkirsti kelią traukulių priepuoliams ir padėti Alzheimerio liga sergantiems žmonėms.
4. Gali padėti turint mėnesinių ciklo sutrikimų
Vienas iš tradicinių rožių panaudojimo būdų yra mėnesinių ciklo sutrikimų gydymas. Tyrimai parodė, kad iš rožių pagaminta arbata iš tiesų gali labai padėti gydant šiuos simptomus, įskaitant menstruacijų skausmą ir nerimo mažinimą.
5. Gerina virškinimą ir gali padėti numesti svorio
Rožių žiedlapiai gali padėti virškinimui ir sukelti nedidelį vidurius laisvinantį poveikį. Gryna vaistažolių rožių arbata yra nekaloringa, todėl puikiai tiks ir žmonėms, kurie kontroliuoja savo kūno svorį.
Rožių arbatos receptai: prieš gaminant
Kai išsirinksite jums patinkantį rožių arbatos reeptą, prieš pradėdami įsitikinkite, kad jūsų pasirinkti rožių krūmeliai niekada nebuvo purkšti pesticidais ir neaugo netoli kelio. Geriausia skinti ką tik atsivėrusius rožių žiedlapius. Žinoma, galite naudoti ir džiovintus žiedlapius, jei tokių turite.
Klasikinė šviežių rožių žiedlapių arbata
Ingredientai:
- 1 ar 2 puodeliai šviežių rožių žiedlapių
- 3 puodeliai vandens
- saldiklio pagal skonį (cukrus, medus ir pan.)
Rožių žiedlapius nuplaukite po šaltu vandeniu. Į puodą įpilkite tris puodelius vandens ir užvirinkite. Po to supilkite rožių žiedlapius ir virkite 3-4 minutes. Na, o paskui supilkite arbatą į puodelius. Skanaus!
Vanilinė rožių arbata
Ingredientai:
- 2 valgomi šaukštai džiovintų rožių žiedlapių
- 2 vanilės ankštys, supjaustytos ir nuluptos
- 2 puodeliai vandens
- Saldiklis pagal skonį (cukrus, medus ir pan.)
Ši arbata ruošiama taip pat, kaip klasikinė. Tiesiog sudėkite ingredientus į didelį arbatinuką su užvirintu vandeniu. Pavirkite bent 3-4 min. ir, jei norite, įsidėkite norimo saldiklio.
Citrininė rožių žiedlapių arbata
Ingredientai:
- 4 puodeliai vandens
- 1 arbatinis šaukštelis rožių ekstrakto
- 1 valgomasis šaukštas raudonų rožių žiedlapių
- Saldiklis pagal skonį (cukrus, medus ir kt.)
- vienos citrinos sultys
Norėdami pasigaminti šią raudonųjų žiedlapių arbatą, tiesiog sumaišykite visus ingredientus arbatinuke ir užpilkite verdančiu vandeniu. Palikite pavirti 5 min. ir mėgaukitės.
Rožių ir juodosios arbatos mišinys
Rožės puikiai dera su daugeliu ingredientų. Kelis jos žiedlapius galite tiesiog įdėti į jūsų mėgstamą arbatą ir taip sukurti ypatingą skonių mišinį. Vienas iš labiausiai mėgstamų rožių arbatos variantų pasaulyje yra rožių ir juodosios arbatos mišinys. Norint pasigaminti šios arbatos, reikės džiovintų rožių žiedlapių ir, žinoma, juodosios arbatos.
Ingredientai:
- 1 arbatinis šaukštelis juodosios arbatos
- 1 puodelis vandens
- ½ arbatinis šaukštelis džiovintų rožių žiedlapių
- Medus (nebūtina)
Užvirinkite vandenį ir leiskite jam apie minutę atvėsti. Į arbatinuką sudėkite juodosios arbatos lapelius ir rožių žiedlapius. Užpilkite vandenį ant arbatos lapelių. Palaikykite 3-5 minutes. Perkoškite ir mėgaukitės.
Ar rožių arbatą galima gerti kasdien?
Jei rožių arbatą ruošiate tik iš rožių žiedlapių arba rožių pumpurų, pasigaminsite vaistažolių užpilą, kurį galima gerti kasdien. Žolelių užpiluose nėra kofeino, todėl jie nekenksmingi net ir vartojami dažnai. Kita vertus, jei gaminate mišinius su žaliąja ar juodąja arbata ir rožių žiedlapiais, jų vartojimas turi tam tikrų apribojimų.
Ar rožių arbata turi šalutinių poveikių?
Nors gerti rožių arbatą paprastai yra saugu, vis dėlto galimas tam tikras šalutinis poveikis, pavyzdžiui, alerginės reakcijos. Prieš įtraukdami į savo racioną naujas gėles, žoleles, augalus, visada pasitarkite su gydytoju, ypač jei jau turite sveikatos sutrikimų.
Šaltiniai:
https://simplelooseleaf.com/blog/herbal-tea/rose-tea/
https://rosaholics.com/blogs/rosaholics-bloggers/how-to-make-tea-with-rose-petals
https://www.halmaritea.com/blog/steps-make-rose-tea-properly-benefits/
https://www.onoteas.com/rose-tea-a-true-healing-concoction/
https://www.researchgate.net/publication/227635524_Rose_Petal_Tea
https://www.researchgate.net/publication/331311805_Effects_of_dried_Rose_Petals_Rosa
https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/398377
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3586833/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16154059/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3757593/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.