Vėstant orams, anksčiau ar vėliau, mus ir mūsų šeimos narius užklumpa kosulys. Tuomet labai gerai, kai po ranka turime natūralių pagalbos priemonių. Beje, jomis tikrai galite pasirūpinti iš anksto. Jeigu vasarą neprisirinkote ir neprisidžiovinote arbatoms reikalingų augalų, tikrai ne bėda – visų šių džiovintų augalų rasite vaistinėse. Tai išties puikūs naminiai vaistai nuo kosulio, kuriuos verta turėti virtuvinėje spintelėje. Štai dalinamės sąrašu vaistažolių, iš kurių tikrai nesunkiai gali būti pagaminama efektyvi arbata nuo kosulio, palengvinanti gerklės negalavimus.
Pušų pumpurų arbata nuo kosulio
Pušų pumpuruose yra vitaminų, mineralų, eterinių aliejų, dervų, taninų ir pinipikrino. Pušų pumpurų poveikis žmogaus organizmui:
- skatina atsikosėjimą;
- turi priešuždegiminį poveikį;
- dezinfekuoja;
- veikia kaip antivirusinė priemonė;
- turi diuretinių savybių;
- valo kraują.
Dažniausiai pušų pumpurai vartojami kosulio priepuoliams ar lengvam kosuliui, kurį sukelia ūminės kvėpavimo takų infekcijos, ūminės kvėpavimo takų virusinės infekcijos, gripas, gerklės skausmas, laringitas, plaučių ligos, įskaitant tuberkuliozę, palengvinti ir pašalinti. Kraują valantis poveikis pagerina bendrą peršalimo būklę.
Grynus pušų pumpurus draudžiama vartoti vaikams iki 12 metų. Šiek tiek jų galima dėti į vaikų vaisių gėrimus, kompotus ir arbatas.
Norint pasigaminti pušų pumpurų arbatą, jums reikės:
- 2 valgomųjų šaukštų džiovintų pušų pumpurų (jų galite įsigyti vaistinėse),
- 0,5 litro vandens.
Pušų pumpurus sumaišykite puode su vandeniu ir virkite ant silpnos ugnies 30-60 minučių. Po to atvėsinkite ir perkoškite. Vartokite 3-4 kartus per dieną prieš valgį ne ilgiau kaip 3-4 dienas.
Šį nuovirą taip pat galima naudoti inhaliacijoms.
Medetkų arbata nuo kosulio
Taninai ir flavonoidai, kurie yra šių vaistažolių sudėtyje, puikiai malšina viršutinių kvėpavimo takų uždegimą ir kosulį. Iš medetkos žiedų pagaminti preparatai naudojami peršalimo ir infekcinių ligų gydymui kaip papildomas kompleksinio gydymo metodas. Paruoštos alkoholinės tinktūros, pagamintos iš fermentuotos šių gėlių žaliavos, galima įsigyti vaistinėse. Peršalimo simptomus palengvina gerklės skalavimas šia tinktūra. Valgomąjį šaukštą produkto praskieskite stikline šilto vandens ir skalaukite gerklę penkis kartus per dieną.
Namuose taip pat nesunku pasigaminti medetkų arbatos, kuri taip pat gali palengvinti kosulį.
Jums reikės:
- 1 arbatinio šaukšto džiovintų medetkų žiedų;
- 200 ml verdančio vandens.
Medetkas užpilkite stikline verdančio vandens ir palikite penkiolikai minučių. Po to arbatą nukoškite ir galite skalauti ja gerklę arba gerti. Gerklės skalavimą galite derinti su inhaliacijomis.
Šalavijų arbata nuo kosulio
Vaistinis šalavijas padeda išgydyti daugelį ligų, įskaitant ir kosulį. Jis palengvina daugelį uždegiminių procesų organizme. Šalavijas gali efektyviai kovoti su daugeliu viršutinių kvėpavimo takų ligų.
Šalavijų arbatą nuo kosulio galite paruošti ne tik su vandeniu, bet ir su pienu. Šis vaistas yra veiksmingesnis už įprastą nuovirą, tačiau tam geriausia naudoti natūralų karvės pieną.
Jums reikės:
- 1 valgomojo šaukšto džiovinto šalavijo;
- Atsparaus ugniai indo, gėrimo paruošimui (idealiausiai tiktų emaliuotas);
- 200 ml natūralaus karvės pieno;
- ½ arbatinio šaukštelio sviesto;
- 1 arbatinio šaukštelio medaus.
Šalavijus užpilkite pienu ir uždėkite virti. Užvirusį gėrimą palikite ant silpnos ugnies dar apie 5 minutes. Po to nukelkite nuo ugnies keletui minučių ir vėl užvirkite. Išvirtus šalavijus nukoškite ir į gautą gėrimą įdėkite sviestą ir medų. Viską išmaišykite iki vientisos masės ir gerkite nakčiai: po vieną stiklinę suaugusiems arba pusę stiklinės vaikams.
Islandinė kerpena nuo kosulio
Kodėl islandinės kerpena padeda nuo kosulio? Veiksmingumo paslaptis yra jos sudėtyje. Joje yra 70% gleivių, kurios apgaubia ir nuramina pažeistus audinius bei apsaugo nuo tolesnio dirginimo. Kitas šio augalo bruožas yra didelis usno rūgšties kiekis. Ši rūgštis kovoja su mikrobais ir virusais, taip pašalindama problemos šaltinį.
Islandinįs kerpenos arbatą gali vartoti suaugusieji ir vyresni nei 1 metų vaikai, išskyrus nėščias ir žindančias moteris. Taip pat turėtumėte susilaikyti nuo jos vartojimo, jei turite individualų netoleravimą. Pradėkite nuo minimalios dozės (1 arbatinis šaukštelis) ir, jei per dieną nėra virškinimo trakto sutrikimų ar alerginių reakcijų, gydymą pratęskite. Norint užsiplikyti islandinės kerpenos arbatos jums reikės:
- 2 valgomųjų šaukštų susmulkintos islandinės kerpenos;
- 0,5 l karšto virinto vandens; (apie +80 °C temperatūros);
- termoso.
Islandinę kerpeną suberkite į termosą ir užpilkite karštu vandeniu. Termosą sandariai uždarykite ir palikite per naktį. Sekantį rytą arbatą padalinkite į 3 dalis. Prieš geriant atskieskite trupučiu karšto virinto vandens ir gerkite šiltą visą dieną. Galite pagardinti medumi ir citrinos griežinėliu.
Tokią arbatą nuo kosulio drąsiai vartokite nuo 10 iki 14 dienų. Kaip rodo patirtis, šios arbatos teigiamas poveikis pasireiškia jau antrą dieną, tačiau, kaip ir bet kurias kitas vaistažolių arbatas, svarbu vartoti reguliariai ilgesnį laiką.
Debesylo arbata nuo kosulio
Debesylo naudą lemia inulinas (iki 44%) jo šaknyse. Šis augalas turi nemažai eterinio aliejaus (apie 3%). Jo sudėtyje yra vitamino E ir askorbo rūgšties. Lapuose yra flavonoidų, taninų, karčiųjų medžiagų ir laktonų. Vaistinės debesylo šakniastiebių savybės:
- priešuždegiminis poveikis;
- veikia kaip diuretikai;
- skatina atsikosėjimą;
- antihelmintinis poveikis;
- natūralus imunostimuliatorius;
- antispazminis poveikis;
- antibakterinis;
- turi skausmą malšinančių savybių.
Be daugybės kitų atvejų, debesylo šaknys gali būti vartojamos nuo peršalimo, tuberkuliozės, bronchito, tracheito, plaučių uždegimo ir kitų ligų sukelto kosulio. Šio augalo šaknys turi stiprių, atsikosėjimą skatinančių savybių, padeda suskystinti ir pašalinti tirštas gleives.
Norėdami suskystinti klampias gleives ir suaktyvinti jų šalinimą, galite pasigaminti gydomosios debesylų arbatos. Jums reikės:
- 1 arbatinio šaukštelio sumaltų, džiovintų debesylo šakniastiebių ir žiedynų mišinio, sumaišyto lygiomis dalimis;
- 450 ml karšto virinto vandens (palaukite kol užvirtas vanduo pravės iki +80 °C temperatūros);
- arbatinuko arbatos paruošimui.
Debesylo šaknų ir žiedynų mišinį suberkite į arbatinuką ir užpilkite karštu virintu vandeniu. Uždenkite ir palikite 20 minučių. Po to apie 150 ml arbatos perkoškite į puodelį, ištirpinkite jame šiek tiek kokybiško medaus ir dar šiltą išgerkite. Tokią arbatą gerkite tris kartus per dieną. Paskutinį kartą gerkite prieš pat miegą.
Saldymedžio šaknų arbata
Daug metų tiek liaudies, tiek tradicinėje medicinoje kosuliui, infekcijoms ir virškinimo sutrikimams gydyti naudojama saldymedžio šaknų arbata.
Remiantis 2015 metais atliktais moksliniais tyrimais, galima teigti, kad saldymedis gali veiksmingai stabdyti kelių rūšių bakterijų, grybelių ir net kai kurių virusų plitimą. O taip pat, kad saldymedžio šaknys gali lengvinti atsikosėjimą ir skystinti gleives.
Svarbu paminėti, kad nėščiosios turėtų vengti saldymedžio šaknies vartojimo. Be to, atsargiai jo turėtų vartoti aukštą kraujospūdį turintys žmonės, nes vartojant didelius saldymedžio šaknies kiekius, jis gali dar padidėti.
Norint pasigaminti saldymedžio šaknies arbatos, jums reikės:
- 1 valgomojo šaukšto susmulkintos saldymedžio šaknies;
- nedidelio, karščiui atsparaus indo;
- 250-300 ml geriamojo vandens.
Į karščiui atsparų indą suberkite smulkintą saldymedžio šaknį. Indą dėkite ant viryklės ir kaitinkite iki užvirimo. Po to pavirkite dar 10 minučių. Paskui arbatą nukelkite nuo viryklės ir kelias minutes leiskite jai atvėsti. Prieš gerdami – nukoškite.
Imbiero arbata
Imbieras, dėl savo naudos sveikatai, yra labai populiarus gaminant maistą ir gėrimus. Liaudies medicinoje jis žinomas, kaip pagalbininkas esant astmai, pykinimui ir artritui. O atlikti tyrimai parodė, kad imbieras pasižymi stipriomis priešuždegiminėmis ir antioksidacinėmis savybėmis, kurios gali padėti nuraminti kosulio sukeltą gerklės ir kvėpavimo takų dirglumą.
Vis dėlto, vartojant per daug imbiero gali pasireikšti šalutinis poveikis, toks kaip diskomfortas pilve, rėmuo ar viduriavimas. Didesni imbiero kiekiai taip pat gali turėti neigiamos įtakos vartojantiems kraują skystinančius vaistus.
Imbiero arbatos pasigaminsite tikrai lengvai. Dėl to jums reikės:
- nedidelio gabalėlio šviežios imbiero šaknies;
- karščiui atsparaus indo;
- 1 litro geriamo vandens.
Nulupkite ir plonais griežinėliais supjaustykite imbierą. Užvirkite vandenį ir juo užpilkite imbierą. Užplikytą arbatą pavirkite dar apie 15 minučių. Po to arbatą nukoškite, leiskite jai pravėsti ir gerkite. Tokią arbatą labai tiktų pagardinti medumi.
Čiobrelių arbata
Čiobrelis – labai universalus augalas. Jis ne tik naudojamas kaip prieskonis, bet ir kaip vaistažolė įvairiems negalavimams palengvinti. Jis pasižymi antimikrobiniu poveikiu, todėl net mokslininkai pripažįsta, kad čiobrelis gali būti naudingas kosuliui gydyti.
Tačiau, jei esate alergiški čiobreliams ar panašiems augalams bei prieskoniams, jums reikia jo vengti.
Norėdami pasigaminti čiobrelių arbatos, galite naudoti šviežius, o taip pat ir džiovintus augalus. Jų galite rasti pievose, čiobrelių užsiauginti patys arba, jau sudžiovintų, nusipirkti vaistinėse bei maisto prekių parduotuvėse, arbatų skyriuose.
Čiobrelių arbatos gamybai jums reikės:
- 3 šakelių šviežių čiobrelių arba 3 arbatinių šaukštelių džiovintų čiobrelių;
- 300 ml verdančio vandens.
Puodelyje užplikykite čiobrelius ir palikite pastovėti apie 5 minutes. Po to abatą nukoškite ir galite sėkmingai gydyti savo kosulį.
Pabaigai
Visos paminėtos arbatos yra tikrai puikūs naminiai vaistai nuo kosulio. Žinoma, jų yra kur kas daugiau, nei paminėjome. Jums taip pat padės palengvinti kosulio simptomus ir kitos gerai žinomos ir gan dažnai vartojamos arbatos: žalioji arbata, pipirmėčių arbata, aviečių arbata ir t.t.
Bet, kaip ir vartojant visus gydomuosius augalus, taip ir šias arbatas, privalote atsižvelgti į savo individualius pojūčius ir būtinai pasitarti su savo gydytoju, derindami su paskirtu gydymu ir vaistais. Nepamirškite, kad augalai gali labai padėti, bet, neteisingai naudojant, kartais gali ir labai pakenkti. Todėl būkime atidūs sau ir savo sveikatai.
Netikėčiausi naminiai vaistai nuo kosulio iš savo sode užaugintų gėrybių
Šaltinis:
https://www.healthline.com/health/tea-for-cough#thyme-tea
Tyrimai:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2211383515000799?via%3Dihub
https://www.mdpi.com/1420-3049/24/11/2130/htm
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Pingback: Netikėčiausi naminiai vaistai nuo kosulio iš daržovių
Pingback: Ąžuolo žievės arbata – ligoms gydyti