Skip to content

Nakvišų arbata naudinga ne tik moterims. Kokius negalavimus gydė indėnai ir kam ji naudojama šiandien?

Nakvišų arbata
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Nakviša nuo seno savo gydomosiomis savybėmis garsėjantis augalas. Ypač nepakeičiamas moterų sveikatai yra nakvišų sėklų aliejus. Nakviša yra vienas iš nedaugelio vaistinių augalų, kurių gydomosios savybės pripažintos net tradicinės medicinos bei įrodytos nuodugniais tyrimais. Vis dėlto nakvišų arbata dar tik laukia savo pripažinimo, nors liaudies medicinoje naudojama jau daugelį šimtmečių.

Iš ko ruošiama nakvišų arbata bei nuo kokių negalavimų gelbsti, dalinamės šiame straipsnyje.

Nakviša: istorija ir kilmė

Nakvišos (Oenothera) gimtinė – Šiaurės Amerika, kur vietiniai indėnai jas naudojo nuo neatmenamų laikų. Jie vertino šį augalą dėl jo gydomųjų savybių ir plačiai naudojo įvairioms sveikatos problemoms spręsti. Be to, senosios indėnų gentys nakvišai buvo priskyrę stebuklingų antžmogiškų galių suteikiančių savybių.

Europą nakviša pasiekė 1614 metais ir čia ilgą laiką buvo naudojama jos arbata bei antpilai kaip tonizuojantys ir energetiniai gėrimai. Tuo tarpu Tolimuosiuose Rytuose žaizdų gydymui buvo naudojamas nakvišos sėklų aliejus.

Vėliau nakvišos ir jos arbatos populiarumas Europoje kiek priblėso. Kol praeitame amžiuje moksliškai buvo ištirtos jos gydomosios savybės ir imti gaminti nakvišos sėklų aliejaus papildai, kurie neatsiejami nuo geros moters sveikatos bei savijautos.

Nakvišų arbata, kaip minėta, vis dar mažai ištyrinėta, tačiau remiantis šimtmečių liaudies medicinos išmintimi, galima daryti išvadą, kad jos nauda sveikatai yra ne menkesnė nei iš sėklų spaudžiamo aliejaus.

Įdomu tai, kad visos nakvišos dalys gali būti naudingos: iš sėklų spaudžiamas aliejus, kuris naudojamas kosmetikos pramonėje bei medicinoje, iš jų taip pat gaminama skani kava; šaknys ir jauni lapeliai gali būti naudojamos kaip maistinga daržovė, žiedai tinka salotoms pagardinti ir papuošti, o visa antžeminė dalis – vaistinei arbatai ruošti.

Nakviša: istorija ir kilmė

Iš ko ruošiama nakvišų arbata?

Dažniausiai vaistiniais tikslais yra naudojama dvimetė nakviša (Oenothera biennis). Tiksliau visa jos antžeminė dalis: lapai, stiebas ir žiedai. Rinkti vaistinę žaliavą reikia žydėjimo metu (liepos–rugsėjo mėnesiais). Tačiau reikia žinoti, kad dvimetė nakviša žiedus išskleidžia tik vėlai vakare ir žydi tik vieną naktį.

Nuskinta nakvišos antžeminė dalis džiovinama vėsioje, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje, sausoje ir labai gerai vėdinamoje vietoje. Surinktas nakvišas galima surišti į šluotelę ir pakabinti viršūnėmis žemyn palubėje. Tačiau ryšeliai turėtų būti nedideli, po kelis augalus, kad laisvai džiūtų. Jeigu džiovinama patiesta žaliava, ją reikia kloti vienu sluoksniu ir kartas nuo karto pavartyti, kad tolygiai džiūtų.

Išdžiūvusi nakvišos žolė pasmulkinama ir laikoma sandariuose stikliniuose induose, popieriniuose ar natūralios medžiagos maišeliuose vėsioje, gerai vėdinamoje, sausoje ir nuo saulės apsaugotoje vietoje. Tinkamai laikoma tinka naudoti iki 2 metų.

Nakvišų arbatos nauda

Nakvišos sudėtyje yra daug naudingųjų junginių, įskaitant flavonoidus, fenolio rūgštis, triterpenus ir saponinus. Lapuose yra gausu vitamino C, angliavandenių, fenolkarboninės ir askorbo rūgščių, silosterino, kaučiuko, rauginių bei karčiųjų medžiagų. Nakvišos žieduose randama karotinoidų, vitamino C, geltono pigmento.

Nakvišų arbata pasižymi šiomis naudingomis sveikatai savybėmis:

  • Priešuždegiminės savybės. Dėl sudėtyje esančių flavonoidų ir fenolio rūgščių, nakvišų arbata pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis. Tai padeda sumažinti uždegimą organizme, todėl nakvišų arbata gali būti naudinga sergant lėtinėmis uždegiminėmis ligomis, tokiomis kaip artritas, reumatas, podagra ir pan.
  • Hormonų balanso reguliavimas. Gama–linoleno rūgštis (GLA), esanti nakvišų arbatoje, yra žinoma dėl savo gebėjimo reguliuoti hormonų balansą. Todėl ši arbata tokia naudinga moterims: ji gali padėti sumažinti PMS ir menopauzės simptomus, tokius kaip karščio pylimas, nuotaikų kaita, krūtų jautrumas ir kt.
  • Odos sveikata. Nakvišų arbata gali pagerinti odos būklę, palaikyti odos drėgmės balansą. Taip pat ji naudinga gydant egzemą, spuogus bei kitas odos problemas. Be to, arbatoje esantys antioksidantai apsaugo odą nuo laisvųjų radikalų poveikio ir stabdo senėjimo procesus.
  • Imuniteto stiprinimas. Nakvišų arbata turi imunostimuliuojančių savybių. Dėl savo antioksidacinių ir priešuždegiminių savybių bei vitamino C, ji padeda stiprinti imuninę sistemą ir apsaugo nuo įvairių infekcijų bei ligų.
  • Raminančios ir skausmą malšinančios savybės.
Nakvišų arbata: nauda sveikatai

Nakvišų arbata: kokius negalavimus gydo?

Nakvišų arbata naudinga sergant daugeliu ligų ir gali pagelbėti gydant įvairius negalavimus. Liaudies medicinoje ja gydoma:

  • viduriavimas;
  • skrandžio ir žarnyno negalavimai;
  • organizmo išsekimas;
  • dispepsija;
  • naudojama kaip šlapimą varanti arbata;
  • gerina skrandžio, kepenų ir blužnies veiklą;
  • naudojama kosulio, kokliušo gydymui;
  • inkstų akmenligei;
  • sergant širdies neuralgija;
  • nakvišos žiedų arbata gydo inkstų uždegimą;
  • tinka nudegusioms vietoms ar žaizdoms dezinfekuoti;
  • odos ligoms gydyti;
  • PMS ir menopauzės simptomas lengvinti;
  • naudojama kaip raminanti, skausmą mažinanti arbata;
  • nakvišos šaknų nuoviras naudojamas tuberkuliozei bei kvėpavimo takų ligoms gydyti.

Kokio skonio nakvišų arbata ir kaip ją paruošti?

Nakvišų arbata yra švelnaus, šiek tiek saldaus žolelių skonio ir labai malonaus aromato. Kadangi pasižymi raminančiomis ir atpalaiduojančiomis savybėmis, ją patariama gerti vakare, tačiau kiekvienas organizmas yra individualus, tad galite išmėginti ją ir kitu paros metu.

Ingredientai:

  • 1–2 a. š. džiovintos nakvišos žolės‘
  • 1 puodelis vandens.

Paruošimas: nakviša užplikoma verdančiu vandeniu, uždengiama ir paliekama pritraukti 10 min. Nukošiama ir geriama.

Patarimas: kaip ir bet kurią arbatą, taip ir nakvišų galima pagardinti medumi, citrina ar imbieru. Nakvišų arbata praturtinta imbieru, turės tonizuojantį, imunitetą stiprinantį poveikį.

Kaip paruošti nakvišų arbatą?

Nakvišų arbatos šalutinis poveikis

Nepaisant savo naudos sveikatai, nakvišų arbata yra nerekomenduojama tam tikroms žmonių grupėms:

  • nėščiosioms ir krūtimi maitinančioms moterims šios arbatos gerti nerekomenduojama, nes nėra žinomas jos poveikis kūdikiui;
  • asmenys, sergantys epilepsija ar kitomis ligomis, sukeliančiomis traukulius, taip pat turi susilaikyti nuo nakvišų arbatos vartojimo.

Daugumai kitų nakvišų arbata laikoma saugia, jeigu išgeriama 1–2 puodelius per dieną. Vis dėlto net ir tokiu atveju gali pasireikšti šalutinis poveikis:

  • nakvišų arbata gali sukelti virškinimo problemų: pykinimą, pilvo skausmą, viduriavimą;
  • taip pat gali sukelti viduriavimą;
  • be to, kai kurie žmonės yra alergiški nakvišoms, todėl arbata gali iššaukti alergines reakcijas.

Bet kuriuo atveju, prieš vartojant nakvišų arbatą gydomaisiais tikslais, ypač jeigu vartojate kokius nors vaistus, būtina pasitarti su savo gydytoju ar vaistininku.

Nakvišos šaknys maistui ir ligoms gydyti

Kadangi nakviša pasižymi daugybe naudingųjų savybių sveikatai, ją taip pat galima naudoti ir ruošiant maistą. Iš tiesų nakviša, ypač jos šaknys, buvo auginama ir naudojama daugelio senųjų indėnų genčių kaip vienas pagrindinių maisto produktų.

Nakvišos šaknys kasamos rudenį ir naudojamos panašiai kaip bulvės. Jose gausu krakmolo, gliukozės, sacharozės, inulino, celiuliozės, baltymų, organinių rūgščių, mineralinių bei kitų medžiagų. Būtent šaknys naudojamos kaip tonizuojami priemonė. Jas galima virti ir valgyti panašiai kaip bulves, dėti į sriubas ar mėsos troškinius.

Troškintų ar virtų nakvišos šaknų būdavo duodama sergančiam žmogui, kad jis greičiau pasveiktų. O karštas smulkintų šaknų kompresas naudojamas gydant mėlynes, furunkulus, votis ir pan. Taip pat šaknų kompresais bei nuoviru indėnai gydė hemorojų.

Nakviša naudojama ir maistui, ir gydymui

Nors vis dar nedaug mokslinių tyrimų, pagrindžiančių nakvišos arbatos naudą sveikatai, tačiau kelių šimtų metų (netgi kelių tūkstančių metų) patirtis yra neįkainojama. Todėl greičiausiai tik laiko klausimas, kada nakvišų žiedai, stiebai bei visos kitos augalo dalys taip pat kaip ir sėklos bus pripažintos naudingomis sveikatai. Vis dėlto kol kas nakvišų arbatą naudokite saikingai ir atsakingai.

Šaltiniai:

  1. https://altnature.com/gallery/eveningprimrose.htm
  2. https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-evening-primrose-oil-89561
  3. https://chineseteas101.com/evening-primrose-tea-benefits-side-effects/
  4. https://www.vle.lt/straipsnis/nakvisa/
  5. https://www.botanikos-sodas.vu.lt/puslapiai/augal%C5%B3-gentys/nakvi%C5%A1a

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu: