Skip to content

Morkų lapų arbata – netikėtas, bet jūsų organizmui labai naudingas pasirinkimas

Morkų lapų arbata
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Tik nedaugelis žino, kad morkų lapų arbata yra puiki gydomoji priemonė. Ji naudinga sergant įvairiomis ligomis, pavyzdžiui, venų varikoze, arterine hipertenzija ar nusilpus imunitetui. Ši arbata taip pat gali jums pagelbėti, jei sergate bronchitu, hipertenzija, ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis, nevaisingumu, sutriko virškinamojo trakto veikla ar turite prastą apetitą.

Pasak mokslininkų, vos vienas morkos lapas gali praturtinti organizmą vitaminais, mineralinėmis medžiagomis ir apsaugoti nuo daugelio ligų, įskaitant net ir vėžį. Mat morkų stiebai ir lapai pasižymi antiseptinėmis ir antioksidacinėmis savybėmis. Dėl jų, morkų lapai gali sulėtinti net senėjimo procesus, išlaikyti lytinį aktyvumą iki senatvės. Vaistinė žaliava tokiai arbatai gali būti žalia, tiesiai iš daržo lysvės, šaldyta arba džiovinta.

Morkų lapų cheminė sudėtis

Morkų stiebų ir lapų sudėtyje yra chlorofilo, kumarinų, saponinų, kofeino ir eterinių aliejų. Taip pat šie lapai turi:

  • vitaminų – beta karotino, C, K, PP, B grupės vitaminų
  • makroelementų – kalio, fosforo, kalcio, natrio ir magnio
  • mikroelementų – mangano, geležies, seleno ir cinko
  • maistinių skaidulų
  • natūralių cukrų
  • krakmolo

100 g produkto kalorinė vertė – 35 kcal.

Morkų lapų sudėtis ir nauda

Morkų lapų džiovinimas, šaldymas ir laikymas

Morkų lapus žiemai galite saugoti dviem būdais: galite juos užsišaldyti arba susidžiovinti. Abiem būdais paruošta vaistinė žaliava bus vienodai naudinga morkų lapų arbatai ar nuovirui.

Rinkite tik ekologiškai ir toliau nuo kelio augintų morkų lapus. Tą galite daryti visą morkų augimo sezoną. Šviežiai nuskintus lapus šaldytuve greičiausiai pasiseks išlaikyti apie savaitę.

Norėdami morkų lapus susidžiovinti, nuskinkite juos, nuplaukite, apdžiovinkite sudėję ant popierinio rankšluosčio. Apdžiūvusius lapus smulkiai supjaustykite ir paskleiskite ant padėklo ar kepimo skardos. Džiovinti geriausia gryname ore, pavėsyje. Svarbu, kad nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai. Išdžiovintą vaistinę žaliavą laikykite stikliniame inde, tamsioje vietoje iki 1 metų.

Jeigu norite morkų lapus užsišaldyti, juos taip pat nuplaukite ir supjaustykite. Šaldyti geriausia sudėjus į šaldymo maišelius. Sunaudoti šaldytus morkų lapus reikėtų taip pat per 1 metus.

Morkų lapų arbatos nauda

Viena iš pagrindinių morkų lapų arbatos gydomųjų savybių yra apsauga nuo įvairių navikų vystymosi. Be to, morkų lapų arbata gali:

  • skatinti pažeistų audinių regeneraciją ir ląstelių atsinaujinimą
  • normalizuoti kraujospūdį
  • stiprinti imunitetą ir didinti organizmo atsparumą sezoninėms ligoms
  • valyti limfinę sistemą
  • gerinti žarnyno peristaltiką
  • mažinti hemorojaus riziką ir padėti jį gydyti paūmėjimo atveju
  •  mažinti venų varikozės riziką ir palengvinti jos simptomus
  • gerinti širdies raumens darbą
  • gerinti lytinių organų veiklą
  • stiprinti kraujagyslių sieneles ir mažinti jų pralaidumą
  • mažinti cholesterolio kiekį kraujyje
  • gerinti regėjimą
  • padėti esant nemigai
  • padėti numesti svorio
  • stiprinti plaukus, nagus ir pagerinti odos būklę

Morkų lapų arbata – turtingas vitaminų šaltinis

Morkų lapų arbatoje gausu vitaminų. Ypač daug šie lapai turi vitamino A, kuris naudingas regėjimui, sveikai odai ir nagams. Tokioje arbatoje taip pat gausu vitamino C, kuris stiprina imunitetą ir suteikia daugiau energijos.

Morkų lapų arbata iš morkų lapų

Morkų lapų arbata – jūsų grožiui

Morkų lapų arbata pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, kurios gali padėti kovoti su ankstyvu odos senėjimu, pagerinti odos tekstūrą ir suteikti jums sveiką odos spalvą. Reguliarus tokios arbatos vartojimas taip pat gali padėti išlaikyti dailias kūno linijas.

Kaip gaminama morkų lapų arbata

Norėdami pasigaminti arbatos iš šviežių morkų lapų, juos nuplaukite ir trumpam pamerkite į šaltą vandenį, kad dingtų kartumas. Po pusvalandžio stiebus ir lapus supjaustykite kuo smulkiau.

Arbatinį šaukštelį susmulkintų morkų lapų suberkite į puodelį arba arbatinuką, užpilkite 250 ml verdančio vandens. Po 10 minučių arbata bus paruošta.

Tokiomis pačiomis proporcijomis ruošiama arbata ir iš džiovintų ir šaldytų morkų lapų.

Morkų lapų arbata nuo hemorojaus

Šiai ligai gydyti, iš morkų lapų gaminama arbata skirta tiek vidiniam, tiek išoriniam naudojimui.

Arbatai: 1 arbatinį šaukštelį susmulkintų morkų lapų užplikykite 200 ml verdančio vandens. Atvėsusią arbatą perkoškite ir gerkite kelis kartus per dieną.

Voniai: 350 g morkų lapų užpilkite 10 l verdančio vandens ir palaikykite, kol užpilo temperatūra nukris iki +39 +40 °C temperatūros ir supilkite į vonią. Tokioje vonioje maudykitės 15-20 minučių, 1 kartą per dieną, dvi savaites.

Morkų lapų nuoviras šlapimo takų ligų gydymui

Šlapimo takų uždegimus įveikti jums gali padėti morkų lapų nuoviras. Tokia priemonė mažina skausmą šlapinantis, tempimą pilvo apačioje, veiksmingai kovoja su uždegimu.

Nuovirui paruošti jums reikės saujos smulkintų morkų lapų ir 400 ml verdančio vandens. Morkų lapus užpilkite verdančiu vandeniu ir valandą palaikykite karšo vandens vonelėje. Po to atvėsinkite iki kambario temperatūros gerkite po 0,5 valgomojo šaukšto, 10 minučių prieš valgį, 3 kartus per dieną.

Morkų lapų arbata
Nuotrauka: Midjournei AI

Morkų lapų arbata moterims

Moteriškas ligas gerai gydo morkų lapų arbata. Ji vartojama policistinių kiaušidžių sindromui, uždegiminiams procesams ir miomoms gydyti.

Arbatai paruošti 0,5 valgomojo šaukšto susmulkintų morkų lapų užpilkite 300 g verdančio vandens ir palaikykite 3 valandas. Po to nukoškite ir vartokite po 50 g, 3 kartus per dieną.

Lašiukai su morkų lapų arbata nuo slogos

1 valgomąjį šaukštą morkų lapų arbatos sumaišykite su 1 valgomuoju šaukštu bet kokio augalinio aliejaus. Tokį mišinį, esant slogai, lašinkite po 1-2 lašus į kiekvieną šnervę, 2-3 kartus per dieną.

Morkų lapų kompresai sergant venų varikoze

Galite išbandyti šiltus morkų lapų kompresus sergant venų varikoze – jie padėt sumažinti skausmingus pojūčius bei šios ligos sukleltą patinimą. Kompresui 1 valgomąjį šaukštą susmulkintų morkų lapų užpilkite 200 ml verdančio vandens. Palaikykite 10-15 minučių, suvilgykite marlės ar medvilninės medžiagos gabaliuką ir uždėkite ant skaudančios vietos.

Morkų lapų nuoviras vidurių laisvinimui

Jeigu vargina vidurių užkietėjimas, jums gali padėti morkų lapų arbata. Tokią arbatą gerkite po ¼ stiklinės, 4 kartus per dieną.

Pasigaminti tokį nuovirą labai paprasta. 1 valgomąjį šaukštą smulkintų morkų lapų užpilkite 200 ml vandens ir uždėkite virti ant silpnos ugnies apie 15 minučių. Išvirtą nuovirą atvėsinkite ir perkoškite. Prieš geriant įsidėkite arbatinį šaukštelį medaus.

Morkų lapų šalutinis poveikis

Kokį šalutinį poveikį gali sukelti morkų lapų arbata

Morkų lapų arbatų ir nuovirų neturėtų vartoti:

  • sergantys gastritu
  • turintys dvylikapirštės žarnos opą
  • turintys pepsinę opą
  • nėščiosios ir krūtimi maitinančios moterys
  • vaikai iki 14 metų
  • jei yra alergija ar individualus netoleravimas

Prieš pradėdami gydymo tikslais vartoti morkų lapų arbatą, turėtumėte nepamiršti, kad organizmas, kaip ir į visus gydomuosius augalus, į šią abatą gali reaguoti skirtingai. Todėl rekomenduojama pradėti nuo nedidelio šios arbatos kiekio ir palaipsniui didinti dozę pagal poreikį.

Taip pat verta paminėti, kad morkų lapų arbata gali turėti neigiamą poveikį jūsų odai. Jei išgėrus šios arbatos pastebėjote alerginių reakcijų ar odos paraudimą, rekomenduojama nutraukti jos vartojimą ir pasikonsultuoti su savo gydytoju.

Šaltiniai:
https://harvest2u.com/carrot-leaf-tea/
https://www.organicfacts.net/carrot-greens.html

Tyrimai:
https://karger.com/anm/article-abstract/47/6/255/40585/Supplementation-of-a-Low-Carotenoid-Diet
https://www.researchgate.net/publication/216508996_Carrot_leaves_antioxidative

Nuotraukos asociatyvinės © Canva. Viršelio nuotrauka sugeneruota su Midjournei AI.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
Šalavijo arbata – ligoms gydyti ir grožiui puoselėti Ramunėlių arbata pagelbės ne tik sutrikus virškinimui Bananų arbata: kuo ji naudinga ir kaip ją paruošti Pelyno arbatos nauda ir poveikis organizmui