Krapai (lot. Anethum) priklauso salierinių (lot. Apiaceae) augalų šeimai. Šių augalų kilmė – Viduržemio jūros pakrantės, tačiau nuo senų laikų jie paplitę daugelyje įvairaus klimato šalių. Krapų gentyje yra trys rūšys ir tik viena iš jų – paprastasis krapas (lot. Anethum graveolens) auga Lietuvoje.
Krapas – tai daugeliui puikiai pažįstamas vienmetis žolinis augalas. Jo stiebas išauga daugiau nei iki 1 metro aukščio. Lapeliai plunksniški, labiau primenantys spygliukus, išaugantys iš vieno lapkočio. Žiedai skėtiški, suformuoti stiebo viršūnėje, geltonos spalvos. Žydi nuo liepos iki rugsėjo mėnesio. Nuo rugpjūčio iki spalio mėnesio krapų žiedynuose subręsta sėklos.
Maistui vartojami švieži, šaldyti arba džiovinti krapų lapeliai. Marinatams – visas subrendęs krapo augalas. Gydomaisiais tikslais naudojami švieži krapų lapeliai ir krapų sėklos.
Šiltnamyje ir darže krapus galima auginti nuo ankstyvo pavasario iki pirmųjų šalnų. Per šį laikotarpį juos galima sėti kas dvi savaites ir taip nuolat turėti šviežios žaliavos. Šviežius lapelius galima užšaldyti arba sudžiovinti. Rudenį galima surinkti krapų sėklas. Jas galima laikyti orui laidžioje pakuotėje, tamsioje, sausoje vietoje ir suvartoti per metus.
Tačiau jei auginti krapų neturite galimybės, jų įvairiausiais pavidalais (šviežių, sėklų, eterinio aliejaus) galima nusipirkti daugelyje prekybos vietų.
Krapų arbatos nauda organizmui
Krapų arbata nuo seno buvo naudojama kaip liaudiška priemonė nuo įvairių negalavimų. Šiuolaikinis mokslas taip pat patvirtino daugelį naudingųjų krapų savybių.
Liaunuose krapų lapeliuose ir jų sėklose yra labai daug įvairių naudingųjų medžiagų. Tai – eteriniai aliejai, antioksidantai, baltymai, mineralinės medžiagos (cinkas, fosforas, geležis, kalcis, kalis, natris, manganas, magnis, varis), vitaminai (C, B grupės, P). Gal netikėta, bet krapuose vitamino C yra du kartus daugiau nei citrinose ar apelsinuose. Krapų sėklos pasižymi skirtingų eterinių aliejų gausa.
Medicininiais tikslais daugiausia naudojamos krapų sėklos ir džiovinti krapų lapeliai.
Ką gydo krapų arbata
Liaudies medicinoje krapai naudoti žarnyno funkcijai gerinti, esant diegliams, vidurių pūtimui, viduriavimui. Taip pat jais gydyti pūslės uždegimai, inkstų akmenligė. Krapų arbata naudota ir nuo kosulio, sergant bronchitu. Ji geriama ir siekiant sumažinti kraujo spaudimą. Taip pat naudojama kaip prevencinė priemonė tulžies akmenligei. Krapų arbata padeda ir nuo nemigos, neurologinių galvos skausmų. Sergantiems širdies nepakankamumu, stenokardija liaudies medicina pataria valgyti šviežių krapų lapelių.
Tradicinė medicina pripažįsta šias gydomąsias krapų naudas:
- Krapuose esantys geležis ir manganas (o taip pat ir kiti mineralai) teigiamai veikia smegenų ir nervų sistemos veiklą. Taip pat padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje.
- Krapuose esantis kalcis, magnis ir fosforas palaiko kaulų sveikatą.
- Krapuose esantys antioksidantai – flavonoidai, taninai ir terpenoidai kovoja su laisvaisiais radikalais ir užkerta kelią lėtinėms širdies ir kraujagyslių ligoms, taip pat ir vėžinių ląstelių dauginimuisi.
- Krapuose esantys eteriniai aliejai – monoterpenai turi priešvėžinių, antibakterinių, antivirusinių ir priešuždegiminių savybių.
Krapų arbata – ligų prevencijai ir negalavimams gydyti
Krapų arbata, paruošta iš lapelių arba sėklų, dažniau vartojama kaip gydomasis gėrimas. Dažniausiai – esant virškinimo sutrikimui, aukštam kraujospūdžiui, taip pat atsikosėjimui gerinti ir kt. Tačiau puodelį šios arbatos galima pasiruošti ir pasimėgavimui. Savo dietą paįvairinus šia arbata galima išvengti įvairių negalavimų. Krapų arbata yra švelniai gelsvos spalvos, vos salstelėjusio skonio ir turi citrinų poskonį. Tačiau pagal poreikį arbatą galima pasaldinti medumi arba įsidėti citrinos griežinėlį. Krapų arbata labai tinka ir prie lengvo užkandžio, pavyzdžiui – varškės sūrio.
Šią arbatą paruošti labai paprasta. Tam galima naudoti krapų sėklas arba krapų lapelius – tiek šviežius, tiek džiovintus.
Krapų sėklų arbata
Arbatai paruošti reikės:
- 1–2 arbatinių šaukštelių krapų sėklų,
- puodelio vandens.
Arbatos ruošimo inde užpilkite krapų sėklas iki virimo pakaitintu vandeniu. Indą uždenkite ir palikite pastovėti 5–10 minučių. Tuomet perkoškite ir gerkite.
Krapų lapelių arbata
Arbatai paruošti reikės:
- 1 saujelės šviežių arba 1 valgomojo šaukšto džiovintų krapų lapelių,
- puodelio vandens.
Į verdantį vandenį įdėkite krapus, uždenkite ir leiskite pastovėti apie 5 minutes. Tuomet perkoškite ir gerkite.
Gydomieji krapų antpilai
Širdies ir kraujagyslių ligų gydymui
Valgomasis šaukštas krapų sėklų užpilamas puodeliu verdančio vandens, uždengiamas ir paliekamas 15 minučių. Stiklinė antpilo išdalinama į tris dozes ir išgeriama per dieną.
Hipertenzijos (aukšto kraujospūdžio) gydymui
Naudojamas 1 valgomasis šaukštas tokio vaistažolių mišinio: po lygiai krapų sėklų, smulkintos valerijono šaknies ir paprastosios sukatžolės. Mišinys užpilamas puodeliu verdančio vandens, uždengiamas ir paliekamas pastovėti apie 30 minučių. Antpilas perkošiamas, išdalinamas į tris dozes ir išgeriamas per dieną.
Pilvo pūtimui mažinti, apetitui skatinti, virškinimui gerinti
1 valgomasis šaukštas krapų sėklų užpilamas puodeliu verdančio vandens, uždengiamas ir paliekamas pastovėti apie 15–20 minučių. Antpilas perkošiamas ir geriamas po 1 valgomąjį šaukštą 3–6 kartus per dieną prieš valgį.
Inkstų akmenligės, uždegimo, cistito gydymui
1 valgomasis šaukštas krapų sėklų užpilamas 0,5 l verdančio vandens, uždengiamas ir paliekamas pastovėti 20 minučių. Antpilas perkošiamas ir geriamas po pusę stiklinės prieš valgį 3–5 kartus per dieną.
Šlapimo nelaikymo gydymui
1 valgomasis šaukštas krapų sėklų užpilamas puodeliu verdančio vandens. Indas sandariai uždaromas, ir pastatomas į šiltą vietą (galima aprišti šiltu audiniu) pastovėti 2–3 valandas. Antpilas perkošiamas ir iškart išgeriamas. Gydomajam poveikiui pasiekti antpilą reiktų gerti ne trumpiau kaip savaitę.
Gydomieji krapų nuovirai
Galvos smegenų kraujotakos gerinimui
500 g krapų sėklų užpilama 0,5 l raudonojo vyno. Ant silpnos ugnies pakaitinama 5–10 minučių, nukeliama nuo ugnies ir perkošiama. Nuoviras laikomas sandariame inde, šaldytuve. Vartojamas po 1 valgomąjį šaukštą prieš miegą.
Tulžies akmenligės gydymui
2 valgomieji šaukštai krapų sėklų užpilami 2 puodeliais verdančio vandens ir ant silpnos ugnies paverdama apie 15 min. Tuomet nuoviras nukeliamas nuo ugnies ir perkošiamas. Nuoviras geriamas 4 kartus per dieną, po pusę stiklinės. Gydymo kursas – 10–14 dienų. Tuomet daroma 2 savaičių pertrauka ir, jei reikia, gydymas kartojamas.
Parodontozės gydymui
1 valgomasis šaukštas krapų sėklų užpilamas puodeliu verdančio vandens ir pavirinama apie 10 minučių. Tokį nuovirą vasarą galima ruošti iš šviežių krapų lapelių. Perkoštu ir atvėsintu nuoviru bent 2 kartus per dieną skalaujama burna.
Krapų vanduo – dar vienas būdas sveikatai palaikyti
Krapų vanduo lygiai taip pat kaip ir krapų arbata, nuovirai ir antpilai turi gydomųjų savybių. Jį naudinga gerti kai kankina sausas kosulys, kai sutrinka virškinimas, užkietėja viduriai, kai pučia pilvą ar vargina žarnyno diegliai.
Krapų vandeniui paruošti reikės:
- kelių lašelių krapų eterinio aliejaus,
- stiklinės virinto vandens.
Į virintą ir atvėsintą vandenį įlašinkite krapų eterinio aliejaus ir gerai išmaišykite. Šio vandens galima gerti po arbatinį arba valgomąjį šaukštą 3–6 kartus per dieną, po valgio.
Krapai odos grožiui
Krapai pasižymi odą šviesinančiu poveikiu. Kompresais, paruoštais iš krapų sėklų antpilo, galima gydyti odos uždegimus, valyti probleminę, spuoguotą odą. Krapų preparatus tinka naudoti tiek riebiai, tiek sausai odai. Priemonių odai sveikatinti galima pasigaminti ir namuose.
Krapų kaukė riebiai odai
- 1 valgomasis šaukštas šviežių, susmulkintų krapų lapelių,
- 1 valgomasis šaukštas tarkuoto obuolio,
- 1 valgomasis šaukštas natūralaus jogurto.
Visus ingredientus sumaišykite ir kruopščiai užtepkite ant veido. Kaukę ant odos laikykite 30 minučių, tuomet nuplaukite šaltu vandeniu.
Krapų kaukė sausai odai
- 1 valgomasis šaukštas susmulkintų šviežių krapų lapelių,
- 1 kiaušinio trynys,
- 1 arbatinis šaukštelis geros kokybės aliejaus (alyvuogių, migdolų ar pan.).
Visus ingredientus sumaišykite ir kruopščiai užtepkite ant veido. Kaukę ant veido odos laikykite 30 minučių, tuomet nuplaukite šiltu vandeniu.
Drėkinanti krapų kaukė
- 1 valgomasis šaukštas krapų sulčių,
- 1 valgomasis šaukštas pieno,
- 1 valgomasis šaukštas tarkuoto agurko minkštimo.
Visus ingredientus sumaišykite ir kruopščiai užtepkite ant veido. Kaukę laikykite 15 minučių, po to nuplaukite šiltu vandeniu.
Krapų kaukė rožinės (arba raudonųjų spuogų) gydymui
- 1 valgomasis šaukštas šviežių, susmulkintų krapų,
- 1 kiaušinio baltymas.
Ingredientai sumaišomi iki vientisos masės. Paruošta kaukė tepama ant veido ir laikoma 20 minučių. Po to nuplaunama šiltu vandeniu. Gydymo kursas – 10–15 kartų, procedūrą kartojant 2–3 kartus per savaitę.
Rožinės kankinamą odą taip pat galima drėkinti krapų sėklų nuoviro kompresais. Sudrėkintą medvilninį audinį ant veido reikia laikyti 20 minučių. Rekomenduojama gydymo kurso trukmė – 30 dienų, procedūrą atliekant kas antrą dieną.
Krapų nauda moterims ir kūdikiams
- Krapų antpilas arba krapų vanduo skatina pieno liaukų sekreciją. Krūtimi maitinančioms moterims tai padeda pagausinti pieną.
- Atlikti tyrimai patvirtino, kad krapų arbata gali padėti sumažinti menstruacijų skausmus.
- Krapų arbata tinka kūdikių pilvo dieglių mažinimui.
Krapų arbatos šalutinis poveikis
Krapai yra saugus vartoti produktas. Jų šalutinis poveikis yra labai retas. Kartais jie gali sukelti alergines reakcijas, pasireiškiančias viduriavimu, vėmimu, burnos niežuliu ar gerklės patinimu. Didesnė rizika patirti tokias reakcijas yra žmonėms alergiškiems anyžiui, kmynams ar salierams. Jei turite tokių alergijų – krapų arbatos geriau vengti.
Taip pat dėl krapų arbatos vartojimo reiktų pasitarti su gydytoju, jei jūsų kraujospūdis yra žemas, sergate inkstų geldelių uždegimu arba turite kraujotakos nepakankamumą. Nėščiosioms krapų arbata gali turėti pavojingą gimdą stimuliuojantį poveikį.
Krapų arbatos geriau negerti, jei vartojate kraują skystinančius vaistus. Ji gali pernelyg sustiprinti šių vaistų poveikį. Taip pat ši arbata gali turėti neigiamą poveikį antibiotikų veikimui.
Šaltiniai:
https://www.healthline.com/nutrition/dill
https://draxe.com/nutrition/dill-weed/
https://www.narayanahealth.org/blog/health-benefits-of-dill/
https://minikar.ru/en/vdohnovenie/ukrop-otbelivaet-kozhu-poleznye-svoistva-ukropa-v-domashnei/
https://teatrivia.com/how-to-make-dill-tea/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Pingback: Liepų žiedų arbata – ir sveikatai, ir grožiui - Arbatos Nauda Liepų žiedų arbata – ir sveikatai, ir grožiui
Pingback: Gudukai – gausiai augantys grybai neeiliniais sugebėjimais
Pingback: Šio sezono TOP 7 voveraičių receptai. Kuo jos yra naudingos?
Pingback: Kuris grūzdas yra vertingesnis – juodasis ar baltasis?