Jamaikinė kinrožė – dideli gražūs žiedai rūgščiai raudonajai arbatai
Kinrožė (lot. Hibicus) – dedešvinių šeimos augalas. Šią šeimą sudaro keli šimtai augalų rūšių: vienmečių ir daugiamečių. Dauguma kinrožių yra dekoratyviniai augalai, tačiau tik iš vienos – Jamaikinės kinrožės – gaminama populiarioji raudona kinrožių arbata.
Nors kinrožės rūšis, iš kurios gaminama arbata vadinama Jamaikine, tačiau ji iš tiesų yra kilusi iš Senojo pasaulio tropinių kraštų ir tik vėliau atkeliavusi į Ameriką. Jamaikinė kinrožė – vienmetis arba daugiametis augalas, užaugantis iki 2-2,5 metro krūmas, gan dideliais 8-15 cm lapais, bei nuostabiai gražiais 8-10 cm skersmens žiedais. Būtent iš šių kinrožės žiedų ir gaminama kinrožių arbata.
Kinrožės arbatos stebuklinga nauda sveikatai
Kinrožės arbata ne tik yra itin egzotiškos raudonos spalvos, tačiau savyje turi ir nemažai žmogaus sveikatai naudingų savybių:
- Kinrožių arbata tinkama gerti, skalauti gerklę, bei infuzijoms gydant anginą, bronchitą.
- Ji veikia kaip antioksidantas – apsaugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų poveikio, šalina destruktyvias molekules, taip saugodama organizmą nuo senėjimo.
- Padeda esant aukštam kraujospūdžiui ir cholesterolio kiekiui. 2-3 puodeliai kinrožių arbatos per dieną gali sumažinti aukštą kraujo spaudimą ir nesukelti jokių nepageidaujamų reiškinių.
- Padeda gydant odos opas, žaizdas, nudegimus, įkandus vabzdžiams (galima tepti arbata ar tiesiog pridėti kinrožės gėlę).
- Naudojama grožiui palaikyti: valo, stangrina veido odą, naikina raukšles, dėmes, šalina akių nuovargį.
- Gerina virškinamojo trakto veiklą, tinka gerti sergant dizenterija.
- Plaukų grožiui palaikyti, pleiskanoms gydyti.
- Palaiko imuninę sistemą – savyje turi daug vitamino C.
- Kovoja su uždegimais organizme.
- Padeda gydant kepenų ligas.
- Sumažina onkologinių ligų riziką.
- Pagerina medžiagų apykaitą, tad tinka norint sureguliuoti kūno svorį ar sulieknėti. Kinrožės savo sudėtyje turi fezeolamino, kuris blokuoja angliavandenius skaidantį fermentą – tokiu būdu organizmas pasisavina mažiau kalorijų.
- Mažina nerimą.
Kaip paruošti kinrožių arbatą
Kinrožių žiedlapių arbatą tiks gerti tiek žiemą – arbatoje esantis vitaminas C sustiprint jūsų imunitetą – tiek vasarą – per karščius padės normalizuoti kūno temperatūrą, bei organizmą aprūpins skysčiais.
Karšta kinrožių arbata
Puodelyje užplikykite 1 arbatinį šaukštelį smulkintų kinrožių žiedlapių, leiskite pritraukti apie 5-10 min ir galite gerti.
Kinrožių gaiva vasarai
Vakare į puodą įberkite 2 valgomuosius šaukštus smulkintų kinrožių žiedų ir įpilkite 1 litrą šalto vandens. Ryte šį vandens ir žolelių mišinį pavirkite apie 5 minutes ir palikite atvėsti. Jeigu arbata jums per rūgšti, galite pagardinti medumi. Supylus į stiklinį ąsotį papuošimui labai tiks šviežios mėtos šakelė. Šią šaltą arbatą galite dar labiau atšaldyti į ją įbėrę ledukų. Skanaus!
Kinrožių plaukų kaukė
Norint sudrėkinti galvos odą, sumažinti pleiskanojimą, sustiprinti plaukus, suteikti jiems natūralaus blizgesio, paskatinti augimą, bei išvengti žilų plaukų, namuose galite pasigaminti kinrožių plaukų kaukę, turtingą antioksidantais.
- Susmulkinkite saują džiovintų kinrožių žiedlapių (geriausia kavamale, arba galingu blenderiu), arba galite įsigyti jau paruoštų kinrožių miltelių (pudros).
- Sumaišykite su vandeniu ir tiesiog naudokite plaudami galvą. Siekiant stipresnio efekto, kinrožių miltelius galite sumaišykite su medetkų, šalavijų ar kita arbata ir įtrynus į galvos odą palaikyti apie 10-15 minučių (kad nesudžiūtų, užsidėkite dušo kepuraitę).
- Paskui plaukus gerai nuskalaukite.
Kinrožių ir jonažolių arbata miego kokybei pagerinti
Jeigu turite miego sutrikimų, jaučiate stresą ar nerimą, sunku vakare užmigti, pabandykite pasigaminti kinrožių ir jonažolių arbatos.
Puodelyje užplikykite po pusę arbatinio šaukštelio smulkintų kinrožių ir jonažolių žiedų. Leiskite pritraukti apie 10-15 min., arbata šiek tiek pravės. Labai tinka gerti prieš pat miegą, gal net lovoje dar karštą arbatą. Ši arbata padės greičiau atsipalaiduoti ir užmigti.
Šalutinis kinrožių poveikis
Net jeigu kinrožė turi sudėtyje gausybę naudingų medžiagų, tačiau kai kurie žmonės turėtų atsisakyti šios arbatos:
- Kinrožių arbata savyje turi daug vitamino C, tad sergant gastritu ši arbata gali didinti skrandžio rūgštingumą.
- Ši arbata (kaip ir daugelis kitų arbatų) netinkama užsigerti vartojant kokius nors vaistus. Dėl to vertėtų pasikonsultuoti su savo gydytoju.
Nėštumo metu kinrožių arbatą vertėtų vartoti atsargiai, atsižvelgiant į tuo metu kylantį norą gerti būtent šio gėrimo. Nevertėtų gamintis itin stiprios konsistencijos arbatos – verčiau švelnią, bei nuolatos stebint savo sveikatos būklę.
Nuotraukos asociatyvinės © Freepik.