Ašvaganda (lot. Withania somnifera) yra nakvišų (lot. Solanaceae) šeimai priklausantis augalas, paplitęs Indijoje, Artimuosiuose Rytuose bei kai kuriose Afrikos regionuose. Dėl savo naudingųjų savybių šis augalas tampa vis labiau tampa žinomas ir Lietuvoje, vis labiau populiarėja ašvagandos arbata.
Ašvagandos pavadinimas (Ashwagandha) sudarytas iš dviejų indų kalbos žodžių – ashva, reiškiančio arklys ir gandha, reiškiančio kvapas. Taip apibūdinamas šio augalo kvapas, kuris yra specifinis ir ne itin malonus. Lotyniškas botaninis šio augalo pavadinimas somnifera reiškia „sukeliantis miegą“, o tai apibūdina ašvagandos atpalaiduojamąsias, raminamąsias savybes.
Ašvaganda – tai visžalis, daugiametis krūmas, užaugantis iki 35–75 cm aukščio. Jo lapai blyškiai žali, elipsės formos, apie 12 cm ilgio. Žydi mažais, žalios spalvos, varpelio pavidalo žiedeliais. Subrandina oranžinės spalvos, erškėtuoges primenančius vaisius. Tačiau jie – nevalgomi, ne veltui vadinami „nuodinguoju agrastu“.
Sveikatinimui naudojamos ašvagandos šaknys ir lapai. Augalo kilmės šalyse ji naudojama ir šviežia, ir džiovinta. Mūsų kraštuose naudojami jau vartojimui paruošti ir prekybos vietose parduodami ašvagandos produktai. Dažniausiai tai ašvagandos šaknų ir lapų milteliai, rečiau – džiovinta ašvagandos šaknis.
Ašvagandos gydomosios savybės
Ašvagandos vartojimas gydomaisiais tikslais labiau siejamas su tradicine Rytų medicina. Tai vienas populiariausių augalų, naudojamų ajurvedoje, kartais dar vadinama indiškuoju ženšeniu. Tradiciškai šio augalo savybės taikomos fizinei ištvermei bei energijai gerinti, emocinei ramybei sugrąžinti. Manoma, kad ašvagandos poveikis unikalus tuo, kad geba prisitaikyti prie individualių organizmo poreikių – arba jį stimuliuoja, arba ramina ir normalizuoja.
Gydomąjį ašvagandos poveikį tyrinėja ir medicinos mokslas. Tačiau iki šiol moksliškai pagrįsta tik dalis liaudies medicinos teiginių apie visapusišką ašvagandos gydomąjį poveikį. Paminėtina keletas sričių, kurias teigiamai veikia ašvaganda:
- Dėl šaknyse esačių antioksidantų, jos vartojimas padeda stiprinti bendrą organizmo būklę. Taip pat padeda organizmui greičiau atsigauti po didesnio fizinio krūvio, streso ar ligos.
- Mažina streso hormono kortizolio išsiskyrimą ir lengvina streso ir nerimo simptomus.
- Ašvaganda laikoma vienu stipriausių afrodiziaku pasaulyje. Tiek vyrams, tiek moterims ji padeda išlaikyti gerą reprodukcinę sveikatą. Taip pat lengvina nemalonias menopauzės sukeliamas būsenas – nuotaikų kaitą, karščio bangas, nerimą.
- Lengvina depresijos simptomus ir padeda žmonėms, turintiems tam tikrų psichikos sveikatos sutrikimų.
- Gerina ilgalaikę atmintį ir gali būti gera priemonė senatvinės demencijos, Alzhaimerio ligos profilaktikai.
- Padeda subalansuoti miego ritmą, gydo nemigą.
Ašvagandos arbatos vartojimas
Neretai ašvagandos arbatos skonis apibūdinamas kaip „panašus į žemės“. Iš tiesų – ši arbata pasižymi specifiniu, kiek kartoku skoniu, su žemės poskoniu. Todėl ašvagandos arbata dažnai skaninama įvairiais priedais – vaisiais, uogomis, prieskoniais (cinamonu, kardamonu, gvazdikėliais ir kt.), medumi.
Gydomajam ašvagandos arbatos poveikiui pasiekti reikia gerti po vieną puodelį arbatos per dieną 6 mėnesius. Po to daroma 3 mėnesių pertrauka ir vėl kartojamas 6 mėnesių arbatos gėrimo ciklas.
Lietuvoje šią arbatą galime pasiruošti iš prekybos vietose siūlomų produktų – džiovintų ašvagandos šaknų (birių arba arbatos maišeliuose) bei ašvagandos šaknų miltelių.
Ašvagandos arbatos plikymas
Šią arbatą galima užsiplikyti prieš geriant, kaip ir bet kurią kitą mėgstamą arbatą. Užvirusiu, karštu vandeniu tiesiog užpilamas ašvagandos arbatos maišelis, arba 1 arbatinis šaukštelis birių džiovintų ašvagandos šaknų arba miltelių. Po kelių minučių arbatą galima gerti vieną arba pagardintą mėgstamais priedais.
Kad geriau atsiskleistų gydomosios ašvagandos savybės, į užvirusį vandenį sudėtas arbatžoles ant mažos ugnies dar galima pavirti 10–15 minučių. Kiek palaukus arbatą galima gerti.
Džiovintų ašvagandos šaknų arbata
Ingredientai:
- 1 puodelis vandens,
- 1 arbatinis šaukštelis džiovintų ašvagandos šaknų.
Į užvirusį vandenį įberiamos ašvagandos šaknys ir ant mažos kaitros paverdama dar 10 minučių. Prieš geriant arbata perkošiama ir, esant poreikiui, paskaninama pasirinktais priedais.
Šios arbatos galima pasigaminti daugiau ir pora dienų laikyti šaldytuve. Ruošiant didesnį kiekį arbatos svarbu išlaikyti proporcijas – kiekvienam puodeliui 1 arbatinis šaukštelis ašvagandos šaknų.
Ašvagandos milteliai kasdienėje mityboje
Kaip jau minėta anksčiau, Lietuvoje lengviausia nusipirkti ašvagandos miltelių. Jie kaip vertingas maisto papildas gali būti įmaišomi į bet kurį kasdienį patiekalą ar gėrimą. Žinoma, reikia nepamiršti jų specifinio skonio, todėl reiktų jų nepadauginti ir atrasti sau priimtiniausius skonių derinius.
Ašvagandos milteliai gali būti derinami su lazdyno riešutais, ciberžolėmis, beriami į įvairių uogų sultis ar glotnučius, taip pat dera pieno kokteiliuose.
Kankinant nemigai padeda prieš miegą vartojamas ašvagandos miltelių ir pieno mišinys. Jį pagaminti labai paprasta – tiesiog į puodelį šilto pieno įberiamas arbatinis šaukštelis miltelių, išmaišoma ir išgeriama.
Šalutinis ašvagandos poveikis
Kai kuriems žmonėms ašvagandos vartojimas gali pernelyg sudirginti žarnyno gleivinę. Tai gali sukelti šalutinį poveikį, pasireiškiantį virškinimo sutrikimu, viduriavimu ir vėmimu. Atsiradus tokiems negalavimams arbatos vartojimą būtina nedelsiant nutraukti.
Ašvagandos vartoti nepatariama nėščioms moterims, nes tai gali išprovokuoti priešlaikinį gimdymą. Taip pat šio produkto vartojimas nerekomenduojamas ir krūtimi maitinančioms moterims, nes nėra patikimų duomenų apie ašvagandos poveikį kūdikiams.
Dėl ašvagandos vartojimo būtina pasitarti su gydytoju, jei vartojami vaistai nuo diabeto, kraujospūdžio ar susilpnėjusios imuninės sistemos.
Šaltiniai:
https://www.healthline.com/nutrition/ashwagandha
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318407
https://draxe.com/nutrition/ashwagandha-tea/
https://senchateabar.com/blogs/blog/ashwagandha-tea
https://en.wikipedia.org/wiki/Withania_somnifera
Viršelio nuotrauka sugeneruota su Midjournei AI.
Pingback: Depresija ir nerimas: 10 arbatų, kurios padės