Skip to content

Akišveitės arbata – natūrali priemonė efektyviam akių ligų gydymui

Akišveitės arbata - natūrali priemonė efektyviam akių ligų gydymui
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Akišveitės arbata, kaip ir daugelis vaistažolių arbatų, yra naudinga sveikatai – tai patvirtina ir moksliniai tyrimai. Ši arbata, gaminama iš akišveitės augalo lapų ir žiedų, liaudies medicinoje naudojama jau gana seniai. O tradicinėje medicinoje ši arbata dažniausiai siejama su akių sveikatos gerinimu.

Vaistažolė akišveitė – ne tik elegantiška žolė

Akišveitė yra žydinčių augalų genties augalas, priklausantis džioveklinių (Orobanchaceae) augalų šeimai. Šie maži žoliniai augalai yra kilę iš Europos ir Vakarų Azijos, klesti pievose, ganyklose ir viržynuose. Pavadinimas kilęs iš tradicinio augalo naudojimo akių ligoms gydyti. Paprastai akišveitė yra nedidelė, užaugina mažus subtilius žiedus, turinčius skirtingas dvišales simetriškas formas. Žiedai dažnai būna baltos arba rožinės ir violetinės atspalvių, su geltonomis arba violetinėmis žymėmis. Lapų viršutiniai danteliai apaugę daugialąsčiais liaukiniais plaukeliais. Akišveitė yra vienmetis arba dvimetis augalas.

Akišveičių gentyje yra daug porūšių ir veislių, kurių dydis, žiedų spalva ir buveinės vietos skiriasi. Lietuvoje paplitusios kelios rūšys. Jei jus domina akišveitės naudojimas arbatai, rekomenduojama ieškoti būtent vaistinės akišveitės (Euphrasia officinalis). Būtent ši akišveitės rūšis buvo iki šiol naudojama liaudies medicinoje ir apie ją žinoma daugiausiai informacijos kaip apie vaistažolę.

Akišveitės arbata - vaistažolė akišveitė

Akišveitės žolelių rinkimas ir džiovinimas

Ruošiant akišveitės žoleles arbatai, svarbu laikytis tinkamų džiovinimo ir laikymo procedūrų, kad būtų išlaikyta jų kokybė ir veiksmingumas.

  1. Vaistažoles rinkite, kai augalas visiškai žydi, kad vaistažolė būtų veiksmingiausia. Derliaus nuėmimui rinkitės sausą dieną, geriausia rytą, kai išgaruoja rasa. Švariomis, aštriomis žirklėmis arba genėjimo žirklėmis nupjaukite stiebus, palikdami dalį augalo ataugimui.
  2. Pašalinkite visas pažeistas, pakitusios spalvos ar ligotas augalo dalis. Švelniai pakratykite augalą, kad pašalintumėte visus vabzdžius ar šiukšles.
  3. Nedideles žolelių kekes gana laisvai suriškite virvele arba špagatu, kad oras gerai cirkuliuotų. Pakabinkite ryšulius žiedais žemyn vėsioje, tamsioje ir gerai vėdinamoje vietoje. Venkite tiesioginių saulės spindulių, jie gali pabloginti žolelių kokybę. Įsitikinkite, kad džiovinimo vietoje nėra drėgmės, kad išvengtumėte pelėsių.
  4. Jei neturite galimybės augalus pakabinti, galite naudoti džiovinimo lentynas ar sietus. Žoleles sudėkite vienu sluoksniu, kad užtikrintumėte oro judėjimą. Džiovinimui taip pat galima naudoti elektrinę džiovyklę, tuomet vaistažoles reiktų džiovinti žemoje temperatūroje.
  5. Žolelės paprastai jau būna sausos, kai lengvai trupa. Džiovinimo procesas gali užtrukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių natūraaliomis sąlygomis, priklausomai nuo džiovinimo sąlygų ir augalo storio. Elektrinėje džiovyklėje vaistažolės išdžius kur kas greičiau.
  6. Kai žolelės gerai išdžiūsta, nuimkite lapus nuo stiebų ir laikykite sandariuose induose, kad apsaugotumėte vaistažoles nuo drėgmės. Pažymėkite indus su žolelių pavadinimu ir derliaus nuėmimo data. Indelius laikykite vėsioje, tamsioje vietoje, kad išlaikytumėte žolelių stiprumą.

Norint išsaugoti gydomąsias akišveitės savybes, labai svarbu atidžiai atlikti šiuos veiksmus. Tinkamas džiovinimas ir laikymas padeda išvengti pelėsių ir žolelių veikliųjų junginių irimo.

Akišveitės arbata ir jos nauda akims

Akišveitės arbatos nauda akims

Tradiciškai akišveitė naudojama su akimis susijusioms problemoms, tokioms, kaip konjunktyvitas ir akių įtempimas, gydyti. Augalas turi priešuždegiminių ir sutraukiančių savybių, kurios gali padėti nuraminti sudirgusias akis. Akišveitė istoriškai naudojama sprendžiant akių diskomfortą, įskaitant dirginimą ir uždegimą. Tiems, kurie turi lengvų akių problemų, raminanti akišveitės arbata gali padėti.

Kuo dar gali būti naudinga akišveitės arbata

Tradicinėje medicinoje vaistažolė akišveitė buvo naudojama įvairiems negalavimams, įskaitant virškinimo sutrikimus, galvos skausmus ir alergijas, gydyti. Kai kuriais atvejais akišveitės ekstraktai yra įtraukti į kosmetikos gaminius, tokius kaip kremai ar losjonai, dėl jų galimų raminamųjų savybių. Kai kurie tyrimai rodo, kad akišveitė gali turėti antimikrobinių savybių, kurios gali prisidėti prie jos tradicinio naudojimo kovojant su infekcijomis.

Akišveitė taip pat gali būti naudojama kvėpavimo takų ligoms, įskaitant peršalimą ir sinusų užgulimą, gydyti. Vaistažolė turi atsikosėjimą skatinančių savybių, kurios gali padėti pašalinti gleives. Kai kurie akišveitės junginiai turi priešuždegiminių savybių, todėl gali prisidėti prie tradicinio naudojimo kovojant su uždegimu įvairiose kūno vietose.

Akišveitė taip pat turi antioksidantų, kurie gali padėti neutralizuoti laisvuosius radikalus organizme, o tai gali turėti įtakos bendrai sveikatai. Asmenys, ieškantys antioksidantų šaltinių, gali apsvarstyti galimybę įtraukti akišveitės arbatą į subalansuotą ir įvairią mitybą.

Asmenys ieškantys natūralių priemonių, tie, kurie teikia pirmenybę natūraliems ir vaistažolių preparatams, gali išbandyti akišveitės arbatą kaip alternatyvu būdą sprendžiant tam tikras sveikatos problemas.

Akišveitės arbata: kaip ją paruošti ir naudoti akims

Akišveitės arbata: kaip ją paruošti ir naudoti akims

Jei jums patinka išbandyti įvairias vaistažolių arbatas, akišveitės arbata galėtų būti viena jų. Jau minėjome, jog ši arbata turi daug puikių savybių. O štai paprastas arbatos gaminimo būdas:

Ingredientai:

  • 1-2 arbatiniai šaukšteliai akišveitės lapų
  • 250 ml verdančio vandens (1 puodelis)

Paruošimas:

Džiovintus akišveitės lapus sudėkite į arbatinuką ar arbatos sietelį/infuzorių. Lapus užpilkite verdančiu vandeniu. Leiskite lapams išbrinkti apie 5–10 minučių. Nustatykite mirkymo laiką pagal savo skonį. Kuo ilgiau mirkysite, tuo bus stipresnė jūsų arbata. Prieš gerdami arbatą nukoškite, kad pašalintumėte lapelius.

Jei norite pasaldinti arbatą, galite ją pagardinti medumi. Taip pat galite paskaninti arbatą citrina ar gaminant maišyti su kitomis vaistažolėmis. Jūsų akišveitės arbata dabar paruošta mėgautis. Vartokite, kol šilta.

Jei norite akišveitės arbata gydyti akis, paruoštą arbatą atvėsinkite. Akišveitės arbatos nuovire išmirkykite švarų, minkštą skudurėlį, marlės gabalėlį arba sterilų vatos diskelį, uždėkite ant užmerktų akių ir švelniai prispauskite.

Galimas akišveitės arbatos šalutinis poveikis

Labai svarbu būti atsargiems vartojant žolelių arbatas gydymosi tikslais. Svarbu prieš vartojant pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu, ypač jei turite kokių nors sveikatos sutrikimų arba esate nėščia. Nors akišveitė tradicinėje medicinoje naudojama seniai, augalinius preparatus būtina vartoti atsakingai. Akišveitės arbatos šalutinis poveikis pasireiškia retai, tačiau vis viena apie tai reikėtų žinoti.

Akišveitės arbata ir akišveitės šalutinis poveikis
  • Kai kurie žmonės gali būti alergiški akišveitei ar kitiems Orobanchaceae šeimos augalams.
  • Alerginės reakcijos gali būti niežulys, patinimas, bėrimas ar kvėpavimo pasunkėjimas.
  • Taip pat, retais atvejais akišveitės naudojimas išoriškai arba kaip akių plovimo priemonę gali sudirginti akis.
  • Kai kuriems asmenims gali pasireikšti nežymus virškinimo sutrikimas, pavyzdžiui, pykinimas ar diskomfortas skrandyje.
  • Akišveitės taip pat gali būti jūsų naudojamų preparatų sudėtyje, pavyzdžiui, akių lašuose ar tepaluose. Kai kuriems asmenims tai gali sukelti odos jautrumą arba sudirginimą.
  • Nėščios ir maitinančios krūtimi moterys turėtų vengti vartoti akišveitę, nepasitarusios su sveikatos priežiūros specialistu.
  • Akišveitės arbata gali sąveikauti su vaistais, todėl prieš vartojant būtina pasitarti su specialistu.

Kaip ir vartojant bet kurį vaistažolių preparatą, svarbiausia yra saikas. Per didelis žolelių arbatų vartojimas gali sukelti nenumatytų padarinių. Svarbu pažymėti, kad žolelių poveikis gali skirtis, o tai, kas tinka vienam asmeniui, gali netikti kitam.

Šaltiniai:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4115993/
https://herbpathy.com/Uses-and-Benefits-of-Eyebright-Cid3073
4 Benefits Of Eyebright: Dosage & Safety | The Botanical Institute
Eyebright facts and health benefits (healthbenefitstimes.com)
Eyebright: Benefits, Dosage, and Side Effects (healthline.com)
EYEBRIGHT: Overview, Uses, Side Effects, Precautions, Interactions, Dosing and Reviews (webmd.com)
What is Eyebright (Euphrasia) used for? (avogel.co.uk)

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
Šalavijo arbata – ligoms gydyti ir grožiui puoselėti Ramunėlių arbata pagelbės ne tik sutrikus virškinimui Bananų arbata: kuo ji naudinga ir kaip ją paruošti Pelyno arbatos nauda ir poveikis organizmui