Skip to content

Ajerų arbata – ir grožiui, ir sveikatai. Kada ir kaip naudojama?

Ajerų arbata ir grožiui, ir sveikatai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Balinis ajeras (Acorus calamus) – vienintelė Lietuvoje auganti ajerų rūšis. Tai daugiametis augalas, natūraliai augantis pelkėtose ir drėgnose vietovėse. Jis pasižymi specifiniu aromatu ir skoniu, kuris jau ilgus amžius traukia žmones naudoti ajerų lapus bei šaknis įvairiems tikslams: maisto gamyboje, vaistiniais tikslais ar grožiui. Ajerų arbata yra gana populiari ir daugelyje tautų gerai žinoma gydomoji arbata dėl savo unikalaus skonio, aromato ir vaistinių savybių.

Iš ko ir kaip paruošti gydančias ajerų arbatas dalinamės šiame straipsnyje.

Ajeras istorijos pusliapiuose

Balinis ajeras yra aukštas, iki 1–1,5 m aukščio augantis augalas, ilgais, plokščiais, kardo formos žaliais lapais. Augalų žiedynai yra pailgi, šviesiai žalios spalvos, tačiau vaisiai mūsų klimate dažniausiai nesubręsta. Įprastai gydomaisiais tikslais naudojamos ajerų šaknys, rečiau lapai.

Manoma, kad ajeras kilęs iš Pietryčių Azijos, o Lietuvą pasiekė kartu su totoriais maždaug XIII a. ir, kaip galime įsitikinti, čia puikia pritapo. Šiandien turbūt dažnas nustebtų sužinojęs, kad ajero gimtinė nėra mūsų kraštuose. Kadangi ajero atvežimas siejamas su totoriais, kadaise jis buvo vadinamas totorių žole arba tatarška. Įdomu tai, kad būtent iš LDK teritorijos ajerai paplito po Europą.

Bėgant amžiams žinios ir supratimas keitė ir ajerų naudojimo būdą. Jais būdavo klojamos grindys, kad išliktų gaivus kvapas, dėdavo į spintas ar skrynias vabzdžiams atbaidyti, taip pat iš ajerų gamino kvepalus. O žmonės su savimi nešiodavosi ajerų šaknų gabaliukus, kuriuos kramtydavo norėdami apsisaugoti nuo ligų.

Senovės graikai ir romėnai ajerus naudojo tiek vaistiniais tikslais, tiek maisto gamyboje. Jo lapai buvo ypač populiarūs kaip grietinėlės ir pieno aromatizatorius. O žymūs to laikmečio gydytojai jais gydydavo kepenų, kvėpavimo takų ligas, virškinimo sutrikimus, naudojo kaip šlapimą varančią ir tonizuojančią priemonę.

Ypač populiarūs ir vertinami ajerai Ajurvedos medicinoje. Čia jie naudojami sąmonei skaidrinti, toksinams valyti, smegenų darbui ir atminčiai gerinti.

Kulinarijoje ajerai buvo naudojami desertams gaminti, dar ir dabar kai kuriose šalyse iš jų lapų verdama uogienė. Džiovinti šakniastiebiai naudojami kaip prieskonis vietoj muskato riešuto, lauro lapų, imbiero ar cinamono. Jais galima gardinti sriubas, padažus, blynų tešlą, troškintus kopūstus, bulves, dėti į obuolių ar kriaušių kompotus. Juk ir mūsų močiutės kadaise ant ajerų lapų kepdavo pačią kvapniausią duoną.

Ajeras istorijos puslapiuose

Naudingosios ajerų savybės

Ajerai, ypač jų šaknys, yra turtingi eteriniais aliejais, tarp kurių pagrindiniai azaronas, kalamolis ir eugenolis. Be to, juose yra vitaminų, mineralų, rauginių medžiagų, dervų, krakmolo, ypač daug askorbo rūgšties. Tokia sudėtis lemia platų ajerų panaudojimą ne tik kaip prieskonį, tačiau ir kaip vaistinį augalą.

Beje, vaistinės ajerų savybės šiais laikais jau niekam nebekelia klausimų ir jų galima įsigyti praktiškai bet kurioje vaistinėje. Ajerai naudojami tiek plaukams skalauti, norint šiuos sustiprinti ir sugrąžinti sveiką išvaizdą, tiek įvairiems kompresams, gydant odos ligas, reumatą ar kitas sąnarių problemas, tiek naudojami skalauti gerklę, sergant angina ar burnai skalauti, norint apsaugoti dantis nuo ėduonies ar panaikinti prastą burnos kvapą. Be to, ajerų arbata plačiai naudojama daugelio negalavimų gydymui: pradedant epilepsija ir baigiant virškinimo problemomis.

Iš ko ruošiama ajerų arbata?

Ajerų arbata ruošiama iš ajerų šaknų arba jų lapų. Vis dėlto lapai dažniau naudojami maistui, o šaknys gydymui.

Įspėjimas: ajerų eterinis aliejus yra silpnai nuodingas, todėl draudžiamas naudoti maisto pramonėje. Siekiant išvengti rizikos apsinuodyti, rekomenduojama maisto gamyboje ar vaistams naudoti tik džiovintas augalo dalis.

Ajerų lapų paruošimas arbatai

Ajerų lapai renkami birželio–rugpjūčio mėnesiais, pasibaigus augalo žydėjimui. Džiovinimui jie patiesiami vienu sluoksniu vėsioje, gerai vėdinamoje ir tiesioginių saulės spindulių nepasiekiamoje vietoje. Išdžiūvę gali būti pasmulkinami ir laikomi sandariuose popieriniuose maišeliuose sausoje, vėsioje vietoje. Tinkamai laikomi išlieka tinkami naudoti net iki 3 m.

Beje, visiškai jauni ajerų lapai, tie, kurie dar nespėjo išaugti ir pažaliuoti, kol dar yra baltos spalvos gali būti naudojami maistui panašiai kaip šviesioji poro dalis. Jais tinka gardinti salotas, sriubas, troškinius, nesaldžius kepinių įdarus.

Ajerų šaknų paruošimas arbatai

Ajero šaknys kasamos pavasarį arba rudenį. Viename plote galima iškasti ne daugiau nei ¼ šakniastiebių, o tame plote šaknis vėl kasti galima ne anksčiau nei po 5–8 metų. Šakniastiebiai iškasami iškeliant juos kastuvu arba šakėmis. Po to kruopščiai nuplaunami, pašalinamos smulkios šaknelės, lapai, šaknys apvytinamos. Tik po to pjaustomos gabalėliais ir džiovinamos. Labai stambios šaknys dar gali būti perpjaunamos išilgai. Džiovinama šiltoje, sausoje, labai gerai vėdinamoje vietoje. Idealiai tam tinka speciali džiovyklė, kur ajerų šaknys džiovinamos 30–35 °C šilumos temperatūroje. Nulupama žievė, o džiovintos ajerų šaknys laikomos sausoje, gerai vėdinamoje patalpoje, medžiaginiuose ar popieriniuose ryšulėliuose.

Išdžiūvusios ajerų šaknys išlieka baltos, gelsvos, žalsvos ar rausvos spalvos, su būdingu ajerui kartoku skoniu ir aromatu. Tinkamai laikomos tinka naudoti iki 3 m.

Iš ko ruošiama ajerų arbata

Kada tinka gydytis ajerų arbata?

Ajerų gydomosios ir vaistinės savybės žinomos jau daugelį amžių ir nors kai kurių jų veiksmingumas nėra įrodytas moksliniais tyrimais, tačiau liaudies medicinoje ajerų arbata naudojama šiems negalavimams gydyti:

  • Virškinimo sutrikimai. Ajerų arbata dažnai naudojama siekiant pagerinti virškinimo procesus. Joje esančios medžiagos skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, todėl padeda pagerinti virškinimą, skatina apetitą.
  • Raminamasis poveikis. Ajerų arbata turi raminamųjų savybių, kurios gali padėti sumažinti stresą ir nervinę įtampą. Ajerų arbatos gėrimas prieš naktį gali padėti lengviau užmigti.
  • Antiseptinės savybės. Dėl antiseptinių savybių ajerų arbata arba nuoviras gali būti naudojama išoriškai žaizdoms dezinfekuoti, valyti, burnos gleivinei ar odos ligoms gydyti.
  • Kvėpavimo takų ligos. Ajerų arbata gali padėti sumažinti dažnus susirgimus kvėpavimo takų ligomis, padėti gydyti kvėpavimo takų uždegimus, palengvina kosulį bei skatina atsikosėjimą. Ajurvedoje ajerų šaknų arbata arba tiesiog jų milteliai naudojami sinusito, astmos, bendro peršalimo gydymui.
  • Smegenų veiklai. Ajerų šaknų arbata padeda pagerinti atmintį, smegenų darbą, skatina protinį vystymąsi, padeda atsistatyti regai ir klausai.
  • Seksualinei energijai. Pagal tradicinę kinų mediciną, ajerų arbata ne tik praskaidrina, atjaunina protą, tačiau ir suteikia seksualinės energijos vyrams.
  • Tibeto medicina rekomenduoja ajerų šaknų arbata gydyti bet kokius uždegimus organizme ir nervų sistemos ligas.
  • Grožiui ir plaukų sveikatai. Ajerų nuoviru plaunami, skalaujami plaukai arba įtrinama galvos odai. Tai padeda atsikratyti pleiskanų, sustiprina plaukus, skatina jų augimą ir sveiką žvilgesį.
  • Išoriškai ajerų šaknų arbata naudojama odos išbėrimams, reumatui, neuralgijai gydyti.
Ajerų arbata sveikatai

Ajerų lapų arbata

Ši arbata rekomenduojama gydant skrandžio ir žarnyno ligas, apetito gerinimui, esant vidurių užkietėjimui. Ja gydomas peršalimas, skalaujama skaudanti gerklė, gydomos burnos gleivinės problemos, kepenų susirgimai, impotencija, bronchinė astma, bronchitas.

Ingredientai:

  • 1 v. š. smulkintų, džiovintų ajerų lapų
  • 1 puodelis vandens

Paruošimas: ajerai užplikomi verdančiu vandeniu, uždengiami ir paliekama 30 min pritraukti. Nukošiama.

Vartojimas: gerti po 1 v. š. 3 kartus per dieną.

Ajerų šaknų arbata

Ajerų šaknų arbata tinkama esant virškinimo sutrikimams, apetitui skatinti, organizmui stiprinti persirgus gripu, gydant širdies skausmą, esant nenormaliam širdies darbui. Ja taip pat gydoma inkstų akmenligė, padidėjęs skrandžio rūgščių rūgštingumas, kaulų skausmas.

Ingredientai:

  • 2 v. š. smulkintų ir džiovintų ajerų šaknų
  • 1 puodelis vandens

Paruošimas: šaknys užplikomos verdančiu vandeniu ir supilamos 30 min į termosą pritraukti. Po to paliekama dar 10 min pravėsti ir nukošiama.

Vartojimas: gerti po ¼ stiklinės 3 kartus per dieną 30 min prieš valgį.

Ajerų šaknų arbata gydymui

Ajerų šaknų arbata nuo rėmens

Jeigu vargina rėmuo, galima sukramtyti nedidelį ajero šaknies gabalėlį ir jį nuryti užgeriant vandeniu. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad ajeras šiek tiek nuodingas, tad nepersistenkite su suvartojamu kiekiu.

Kitas variantas pasigaminti ajerų šaknų arbatos.

Ingredientai:

  • 1 a. š. ajerų šaknų miltelių
  • ½ puodelio vandens

Paruošimas: ajerų šaknų miltelius išmaišyti pusėje stiklinės šilto vandens.

Vartojimas: gerti ryte tuščiu skrandžiu ir vakare prieš miegą užgeriant stikline vandens.

Ajerų šaknų arbata šlapimo pūslės ir inkstų ligoms gydyti

Ši arbata taip pat gali būti vartojama skatinti skrandžio sulčių išsiskyrimui, gerinti virškinimui, apetitui, malšinti skrandžio skausmui.

Ingredientai:

  • 2 a. š. smulkintų ir džiovintų ajerų šaknų
  • 1 puodelis vandens

Paruošimas: šaknis užplikyti verdančiu vandeniu ir laikyti termose per naktį. Nukošti.

Vartojimas: gerti šiltą, po ¼ stiklinės 3–4 kartus per dieną 30 min iki valgio.

Kokį šalutinį poveikį gali sukelti ajerų arbata

Nors ajerų arbata turi daug privalumų, tačiau būtina laikytis atsargumo priemonių. Ilgalaikis ir per didelis šios arbatos vartojimas gali sukelti šalutinių poveikių, tokių kaip galvos svaigimas ar pykinimas, nes joje yra azarono, kuris dideliais kiekiais gali būti toksiškas.

Visais atvejais ajerų arbata yra nesaugi besilaukiančioms ir maitinančioms moterims. Taip pat patariama jos nevartoti likus bent 2 savaitėms iki operacijos, kad nebūtų sustiprintas anestezijai taikomų vaistų poveikis.

Jeigu vartojate kokius nors vaistus, ypač šlapimą varančius, kraujo spaudimą mažinančius, Alzheimerio ligai gydyti ir pan., būtinai pasitarkite su savo gydytoju, ar jums saugu vartoti ajerų arbatą.

Ajerų šaknų arbata labai naudinga sveikatai

Šaltiniai:

  1. https://www.rxlist.com/supplements/calamus.htm
  2. https://www.lybrate.com/topic/sweet-flag-vacha-benefits-and-side-effects
  3. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-778/calamus
  4. https://www.herbalreality.com/herb/sweet-flag-vacha/
  5. https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/calamus
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24824923/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
Šalavijo arbata – ligoms gydyti ir grožiui puoselėti Ramunėlių arbata pagelbės ne tik sutrikus virškinimui Bananų arbata: kuo ji naudinga ir kaip ją paruošti Pelyno arbatos nauda ir poveikis organizmui