Skip to content

Šalavijas – ligoms gydyti ir grožiui puoselėti. Liaudies medicinos receptai, kuriuos verta išmėginti

Šalavijas – ligoms gydyti ir grožiui puoselėti
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Šalavijas – tai gilias tradicijas liaudies medicinoje turintis augalas. Jo nauda ir efektyvumas ligų gydymui patikrintas laiko ir iki šiol naudojamas liaudies medicinoje – šalavijo istorija išties įstabi. Šalavijo veikimo spektras yra platus, todėl ir jo panaudojimo galimybių yra kur kas daugiau nei vien tik šalavijų arbata. Šiame straipsnyje pateikiame keletą patarimų, kaip efektyviai panaudoti šalavijo teikiamą naudą žmogui. Galbūt atrasite kažką netikėto ir tinkančio kaip tik Jums?  

Šalavijas: trumpa botaninė atmintinė

Šalavijas (lot. Salvia) – tai augalas, kilęs iš Viduržemio jūros regiono ir išplitęs daugelyje pasaulio vietų. Yra daug ir įvairių šio augalo rūšių. Botaninis šalavijo pavadinimas kilęs iš lotyniško žodžio „salvere“, reiškiančio „būti išgelbėtam“. Taigi – šalavijas pasižymi žmogui naudingomis savybėmis, labai plačiai pritaikomomis įvairiose gyvenimo srityse. Kai kurios šalavijo rūšys labiau naudojamos kulinarijoje, o kitos turi daugiau gydomųjų savybių.

Lietuvoje savaime auga arba yra auginama daugiau nei 10 šalavijų rūšių. Mityboje ir gydomaisiais tikslais paprastai naudojamas vaistinis šalavijas (lot. Salvia officinalis). Tai daugiametis, žolinis augalas, turintis šakotą, keturbriaunį, apatinėje dalyje sumedėjusį stiebą. Lapai aplink stiebą išdėstyti priešine tvarka, ovališkai pailgi, žalsvai pilkšvos spalvos. Palietus – primena vos šiurkštų audinį. Žydi birželio ir liepos mėnesiais, smulkiais, purpuriniais žiedynais.

Šalavijas - gilias tradicijas žmonijos kultūroje turintis augalas

Žmogaus poreikiams naudojami tiek švieži, tiek džiovinti šalavijo lapeliai. Jei šalavijas auga sode – galima pasiruošti džiovintos lapelių žaliavos. O jei šalavijas puošia namų palangę – šviežių lapelių galima pasiskinti ištisus metus.

Šalavijo maistinė sudėtis – cheminis užtaisas gerai sveikatai

Šaukštas šalavijų turi 43 procentus paros rekomenduojamos vitamino K normos, taip pat yra puikus skaidulų, vitamino A, folio rūgšties, kalcio, geležies, magnio ir mangano šaltinis. Jame yra daug didesnės B grupės vitaminų, tokių kaip folio rūgštis, tiaminas, piridoksinas ir riboflavinas, dozės, taip pat sveiki vitamino C, vitamino E, tiamino ir vario kiekiai.

Be to, šiame kvapniame augale yra kavos rūgšties, chlorogeno rūgšties, rozmarino rūgšties ir rutino – tai elementai, būtini gerai sveikatai.

Kadangi šalavijas paprastai vartojamas nedideliais kiekiais, jis suteikia tik nedidelį kiekį angliavandenių, kalorijų ir baltymų.

Šalavijas

Šalavijų tinktūra

Tinktūros yra paprastas, veiksmingas ir lengvai prieinamas būdas gauti kuo daugiau naudos iš vaistinių žolelių. Alkoholio komponentas, naudojamas tinktūrų gaminime, ištraukia ir išsaugo veikliąsias žolelių sudedamąsias dalis, paversdamas jas galingu gydomuoju užtaisu.

Šalavijų tinktūra veiksmingai padės esant virškinimo problemoms, apetito praradimui, skrandžio skausmui, pilvo pūtimui, viduriavimui, rėmeniui. Taip pat šią tinktūrą galima vartoti siekiant kontroliuoti pernelyg didelį prakaitavimą, menstruacijų skausmą, pernelyg didelį pieno tekėjimą žindančioms, menopauzės simptomus.

Šalavijų tinktūrai paruošti reikės:

  • Kelių saujų šalavijų lapelių (geriausia – šviežių),
  • 90 laipsnių stiprumo alkoholio,
  • 1 l talpos, sandaraus indo (pvz., stiklainio).

Nuplaukite ir visiškai išdžiovinkite šalavijų lapus (geriausia palikite per naktį). Sausus šalavijų lapelius susmulkinkite ir sudėkite į indą. Užpilkite alkoholiu, sandariai uždenkite ir palikite vėsioje bei tamsioje vietoje 2 savaitėms. Indą kasdieną gerai supurtykite.

Po 2 savaičių nuimkite dangtelį ir uždenkite indo viršų marle. Nukoškite žoleles, turinį supildami į tamsaus stiklo indą. Uždarytą indą laikykite vėsioje, tamsioje vietoje. Tinktūrą galima naudoti iki dvejų metų.

Paprastai rekomenduojama dozė yra ¼ arbatinio šaukštelio tris kartus per dieną. Tinktūrą galima tiesiog nuryti arba sumaišyti su sultimis, šiltu vandeniu ar arbata.

Šalavijų sirupas nuo kosulio

Šalavijų sirupas nuo kosulio

Šalavijo antibakterinės savybės yra būtent tai ko reikia, norint efektyviai kovoti su kosuliu. Sudirgintą ir skaudančią gerklę nuraminti gali puodelis šalavijų arbatos, tačiau efektyviau kosulį išgydyti gali šalavijų sirupas. Jam paruošti reikės:

  • 2 kupinų arbatinių šaukštelių susmulkintų šviežių šalavijų lapelių,
  • 1 valgomojo šaukšto medaus,
  • 2 puodelių vandens,
  • Panašaus kiekio obuolių sidro acto.

Į puodą sudėkite smulkintus šalavijų lapelius, užpilkite vandeniu ir užvirinkite. Tuomet sumažinkite ugnį ir dar pusvalandį virkite ant silpnos ugnies. Nuovirą perpilkite į matavimo puodelį, įpilkite maždaug tokį patį kiekį obuolių sidro acto, sudėkite medų ir gerai išmaišykite. Leiskite mišiniui atvėsti, tuomet sudėkite jį į sandarų indą ir laikykite tamsioje, vėsioje vietoje.  

Sirupą vartokite po vieną arbatinį šaukštelį iki trijų kartų per dieną. Vaikams duokite po ½ arbatinio šaukštelio.

Šalavijų aliejus

Šalavijas gali būti tikras atradimas Jūsų plaukams

Naudojamas kaip skalavimo priemonė, šalavijas padeda nuo plaukų slinkimo, taip pat suteikia plaukams sveiko žvilgesio. Šalavijų nuoviru tinka skalauti pleiskanotą galvos odą. Sveiką priemonę plaukų priežiūrai visiškai nesudėtinga pasiruošti namuose:

1 arbatinį šaukštelį džiovintų arba 2 arbatinius šaukštelius šviežių rozmarinų lapų užplikykite verdančiu vandeniu, uždenkite ir palikite pastovėti apie 10 minučių. Paruoštą antpilą naudokite plaukams skalauti. Efektyvumui sustiprinti į šį antpilą galima įlašinti po porą lašelių šalavijų ir rozmarinų eterinio aliejaus. Šią procedūrą galima kartoti du kartus per savaitę – tiek užteks, kad pamatytumėte rezultatą.

Plaukų slinkimui mažinti ir plaukų sveikatai stiprinti taip pat labai tinka eterinių aliejų mišinys: sumaišykite 3–4 lašus šalavijų eterinio aliejaus su keliais lašais pipirmėčių arba rozmarinų eterinio aliejaus. Šį mišinį praskieskite 1 šaukštu alyvuogių aliejaus ir du kartus per dieną masažuokite galvos odą.

Šalavijo arbata - ir grožio procedūroms

Šalavijas – natūrali priemonė plaukų spalvos tonavimui

Šalavijų lapuose yra pigmentų, kurie gali natūraliai patamsinti žilus plaukus. Šalavijų arbatoje yra taninų – medžiagų, turinčių dažomųjų savybių. Šią saugią ir tvarią priemonę plaukų spalvai koreguoti galima pasigaminti namuose. Išbandykite – gal tai kaip tik tai, kas Jums ir tiks, ir patiks. 

1 saują šalavijų lapų (šviežių arba džiovintų) užpilkite 0,5 l verdančio vandens, uždenkite ir palikite pastovėti kol atvės. Naudokite po plaukų plovimo, kaip skalavimo skystį. Skalaudami, priemonę gerai įmasažuokite į galvos odą bei plaukus.

Šalavijai ir medus - odos grožiui puoselėti

Šalavijo nauda riebios, spuoguotos odos priežiūrai

Šalavijas yra „superžolelė“ kovoje su laisvaisiais radikalais. Dėl šių savybių šalavijas lėtina senėjimo procesus, skatina odos ląstelių atsinaujinimą, taip pat efektyviai gerina riebios, į spuogus linkusios odos būklę. Efektyvių, gydančių, o kartu ir gražinančių veido priežiūros priemonių galima pasigaminti namuose. Toliau pateikiame porą naminių priemonių, skirtų riebiai veido odai.

  • Šalavijų tonikas kasdieniai veido priežiūrai. Pasigaminkite šalavijų lapų nuoviro: užpiltus vandeniu lapus užvirinkite, išjunkite ugnį ir palikite atvėsti. Nuovirą perpilkite į naudojimui patogų, užsukamą indą (buteliuką ar pan.). Naudokite šį nuovirą kaip toniką kasdieniam veido odos valymui.
  • Šalavijų kaukė riebiai odai. 1 valgomąjį šaukštą smulkintų šalavijų lapų sumaišykite su 2 šaukštais natūralaus medaus ir 1 takuotu obuoliu. Maišykite kol susidarys vientisa masė, primenanti pastą. Kaukę tepkite ant švarios odos ir laikykite 20 minučių. Nuplaukite drungnu vandeniu, nusausinkite ir odą patepkite drėkinamuoju kremu.

Šaltiniai:
https://www.healthline.com/nutrition/sage#TOC_TITLE_HDR_11
https://www.britannica.com/plant/sage-plant
https://www.herbworld.com/learningherbs/sage.pdf
https://herbalismroots.com/sage-tincture-recipe/
https://www.ruralsprout.com/sage-leaves/
https://goodlivingisglam.com/blog/2016/7/31/part-i-how-to-use-everyday-herbs-for-your-skin-type

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
Šalavijo arbata – ligoms gydyti ir grožiui puoselėti Ramunėlių arbata pagelbės ne tik sutrikus virškinimui Bananų arbata: kuo ji naudinga ir kaip ją paruošti Pelyno arbatos nauda ir poveikis organizmui